Bazy wojskowe USA i personel zagrożony z powodu urządzeń Fitbit

To stara wiadomość, że agencje wywiadowcze, takie jak NSA i CIA, lubią korzystać z technologii obywatelskich przeciwko nim. W rzeczywistości dopiero niedawno NSA zmieniła deklarację misji na swojej stronie internetowej, aby usunąć „uczciwość”, „zaufanie” i „otwartość” z jej podstawowych wartości. To wydaje się dość zabawne, biorąc pod uwagę, że James Clapper okłamał Kongres o Prism w 2013 roku. Wygląda na to, że uczciwość nigdy nie była szczególnie ważna w programie NSA.

W ubiegłym roku wiadomości pojawiły się za pośrednictwem Krypty Wikileaks 7, która ujawniła, że ​​CIA regularnie korzysta z urządzeń mobilnych i telewizorów inteligentnych, aby ich podglądać. W swojej książce American Spies Jennifer Granick maluje krystalicznie czysty obraz rodzajów luk wykorzystywanych przez władze USA do nadzorowania Amerykanów.

Trwa szpiegowanie, które będzie się powtarzać. Rzeczywiście, zaledwie dwa tygodnie temu Kongres zatwierdził ponowną autoryzację sekcji 702 FISA. Prawodawstwo to zawiera poprawki, które pozwolą amerykańskim agencjom wywiadowczym na szpiegowanie obywateli USA podczas szpiegowania cudzoziemców. Jeszcze więcej luk. Przynajmniej NSA była na tyle uczciwa, aby usunąć uczciwość ze swojej misji.

Gorzki smak

Teraz pojawiły się wiadomości, które ujawniają, że rząd USA zasmakował własnego leku. Gorzki smak został pozostawiony w ustach USA w rękach popularnego urządzenia elektronicznego - dokładnie takiego, jaki zwykle szpieguje obywateli.

To urządzenie nazywa się Fitbit. Jest to nieszkodliwie wyglądający gadżet monitorujący kondycję, który ludzie noszą na nadgarstkach. Oprócz rejestrowania bicia serca noszącego, liczby wykonanych kroków i spalonych kalorii, urządzenie korzysta z GPS, aby śledzić trasy joggingowe wybrane przez użytkowników.

Twórca Fitbit Strava - który uważa się za samego "sieć społecznościowa dla sportowców" - regularnie publikuje mapę tras biegowych dla około 27 milionów ludzi. W listopadzie ubiegłego roku globalna baza danych „hotspotów” ćwiczeń została zaktualizowana, co ujawniło dreszcz w kręgosłupie.

Fitbit 1

Ujawniono trasę treningową wokół podejrzanej bazy CIA w Mogadiszu.

Wykryto bazy wojskowe

Łańcuch wydarzeń rozpoczął się, gdy amerykańskiemu personelowi wojskowemu wydano Fitbits w ramach programu mającego na celu monitorowanie ich aktywności fizycznej. Wtedy wydawało się, że to rozsądny plan. Tak było do ostatniej soboty, kiedy Nathan Ruser, australijski student i analityk z Institute for United Conflict Analysts, nagle tweetował, że „mapa termiczna” Fitbit stworzyła bazy wojskowe USA "wyraźnie identyfikowalne i możliwe do zmapowania."

Nieco niepokojące jest to, że niektóre z wyraźnie wyróżnionych baz mają być ściśle tajnymi składami wojskowymi w USA i na całym świecie.

Z jajkiem na całej twarzy Pentagon wysunął się, aby przyznać się do niezamierzonego nadzoru. W oświadczeniu złożonym w poniedziałek rzecznik, pułkownik Rob Manning, skomentował, że Departament Obrony USA dokona przeglądu swojej polityki dotyczącej smartfonów i urządzeń do noszenia:

"Poważnie podchodzimy do tych kwestii i dokonujemy przeglądu sytuacji w celu ustalenia, czy wymagane jest dodatkowe szkolenie lub wytyczne, a także czy należy opracować dodatkowe zasady w celu zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa personelu DoD w kraju i za granicą. ”

Manning dodał, że sekretarz obrony, James Mattis "było jasne, że nie podkreślamy naszych możliwości pomagania wrogowi lub dawania mu jakiejkolwiek przewagi, więc takie byłoby nasze podejście również w tym przypadku."

Za późno?

Ile szkód zostało wyrządzonych? Wiadomo, że w 2013 r. Wydano około 2200 żołnierzy opasek Fitbit Flex. Następnie w 2015 r. Program ten został rozszerzony, a 20 000 żołnierzy i personelu wojskowego otrzymało Fitbit w ramach programu o nazwie "Triada wydajności."

Według australijskiego studenta Fitbits spowodowały bardzo poważny wyciek wywiadu. Oto co Ruser powiedział na swoim koncie na Twitterze:

"Jeśli żołnierze korzystają z aplikacji tak, jak robią to zwykli ludzie, włączenie śledzenia, gdy idą ćwiczyć, może być szczególnie niebezpieczne. Ta konkretna ścieżka wygląda tak, jakby rejestrowała zwykłą trasę do joggingu. Nie powinienem być w stanie ustalić z tak daleka żadnych informacji o Wzorze życia."

Przechodząc przez bazy wojskowe, które Ruser odkrył, wydaje się, że personel wojskowy, któremu wydano Fitbit, nie został poinformowany o potrzebie wyłączenia rejestrowania GPS na serwerach Stavy. Scott Lafoy, analityk obrazów open source, twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, jak szkodliwe mogą być dane. Przyznaje jednak, że to niepokojące:

"Jeśli chodzi o kwestie strategiczne, znamy tam wszystkie bazy, znamy wiele pozycji, będą to po prostu miłe dane pomocnicze. Na stronie można zidentyfikować trasy biegowe poszczególnych osób. Śledzenie czasu przemieszczania się w bazach może dostarczyć cennych informacji na temat tras patrolowych lub miejsc, w których rozmieszczany jest określony personel. ”

Wydaje się prawdopodobne, że zagraniczne agencje wojskowe i wywiadowcze będą spieszyć - nie tylko, aby sprawdzić, czy potrafią wskazać tajne amerykańskie bazy - ale także dowiedzieć się, czy ich bazy również zostały naruszone. Na poniższym obrazku wyraźnie widać mapę Strava "nagrzewa" baza RAF w Mount Pleasant na Falklandach: dowód, że ucierpiały nie tylko wojska USA.

Fitbit Raf

Być może najbardziej niepokojące jest to, że bojownicy na Bliskim Wschodzie i w Afryce mogliby wykorzystać mapy do śledzenia ruchów amerykańskich żołnierzy. Teoretycznie inteligencja ta może doprowadzić do najazdu z rąk tych bojowników. Lafoy skomentował:

"Jeśli dane nie są w rzeczywistości anonimowe, możesz zacząć ustalać harmonogramy i polubić bardzo taktyczne informacje, a następnie zacząć mieć dość poważne problemy."

Dobrą wiadomością jest to, że Strava wydała oświadczenie, w którym mówi, że z radością współpracuje z wojskiem USA w celu ukrycia części mapy, które jej zdaniem mogą być szkodliwe. Jak długo to zajmie i ile szkodliwych informacji może przeciec w międzyczasie, trudno powiedzieć.

Opinie należą do autora.

Zdjęcie tytułowe: A. Aleksandravicius / Shutterstock.com

Zdjęcie: zrzuty ekranu z mapy cieplnej Stavy

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me