Brazylia stosuje technologię rozpoznawania twarzy w celu zwalczania przestępczości

Rząd brazylijski ogłosił plany instalacji kamer do rozpoznawania twarzy wyprodukowanych w Chinach w celu zapobiegania przestępczości.

Jeśli zostanie przyjęty, ustawa pozwoli na zainstalowanie kamer w wielu miejscach publicznych, w tym na dworcach kolejowych i stacjach metra, lotniskach, strefach dla pieszych, a szczególnie w dzielnicach dotkniętych przemytem narkotyków i przestępczością zorganizowaną.

Rząd brazylijski ma nadzieję uchwalić ustawę w lutym i wkrótce potem rozpocząć instalację kamer w Rio de Janeiro. Mówi się, że kamery pomogą policji w zapobieganiu przestępczości - umożliwiając im szybkie wskazanie podejrzanych i osób będących przedmiotem zainteresowania. Biorąc jednak pod uwagę obecny stan polityczny Brazylii, kamery można uznać za niepokojący rozwój.

Kamera CCTV

Obawy dotyczące prywatności

Ta technologia jest już wykorzystywana w całych Chinach, gdzie rządząca Partia Komunistyczna ma już około 170 milionów aparatów fotograficznych - a wkrótce kolejne oszałamiające 400 milionów. Chińska policja już ich używa do kojarzenia twarzy z informacjami przechowywanymi w rządowych bazach danych.

W przypadku obywateli Chin, którzy są teraz również objęci systemem kredytów socjalnych, naruszenie prywatności jest wszechstronne. Technologia pozwala organom ścigania i organom rządowym stale kontrolować ludzi poruszających się po przestrzeni publicznej, sprawdzając ich płeć, wiek, samochód, którym jeżdżą oraz inne dane, takie jak dane dotyczące zatrudnienia i podatków.

Eksperci ds. Prywatności uważają, że nowy skrajnie prawicowy rząd Brazylii wyda ustawę, która pozwoli na wprowadzenie tej samej inwazyjnej technologii na ulice Brazylii. Nawet brazylijskie władze mogą nie zdawać sobie sprawy, że wyrafinowane chińskie aparaty mogą również wysyłać dane z powrotem do chińskiego rządu.

Brazylijskie rozpoznawanie twarzy

Koszmar z nadzoru

W Stanach Zjednoczonych dwóch głównych producentów kamer bezpieczeństwa w Chinach (Hikvision i Dahua) zostało już zbanowanych przez administrację Trumpa. Nastąpiło to po ujawnieniu, że kamery zainstalowały w nich backdoory, które pozwalały hakerom na wysyłanie zdjęć do chińskiego rządu.

W Australii te same kamery zostały niedawno wydarte z wrażliwej australijskiej bazy wojskowej, przedniego wejścia do biur rządowych, departamentów federalnych, budynku australijskiej agencji wywiadowczej oraz bazy lotniczej Royal Australian Australian Force w Edynburgu. Z krążącymi dowodami na to, że chińscy producenci kamer współpracują z rządem w celu przeprowadzenia tajnego nadzoru - w Nowej Zelandii dzwonią również dzwonki alarmowe.

Wiadomo już, że kamery są na tyle zaawansowane, że umożliwiają szpiegostwo polityczne. W 2017 roku wyśledzili dziennikarza BBC w metrze w Pekinie zaledwie 7 minut po tym, jak władze wprowadziły jego zdjęcie do bazy danych systemu. W takich okolicznościach łatwo zauważyć, że aparaty z funkcją rozpoznawania twarzy mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Co więcej, dane rozpoznawania twarzy są niezwykle cenne - nie tylko dlatego, że można je wykorzystać do dalszego rozwoju algorytmów AI - ale także dlatego, że można je łączyć z danymi ze źródeł wtórnych, aby zapewnić hakerom lub rządowi chińskiemu wysoce inwazyjne zbiory danych o Brazylii obywatele.

Nieuniknione konsekwencje

Według Renato Opice Blum, koordynatora programu prawa cyfrowego w Instytucie Badań i Edukacji (INSPER) w São Paulo, kamery są nieuniknione, ale ma nadzieję, że przepisy dotyczące prywatności wejdą w życie w 2020 r. (Ustawa o ochronie danych, która została zatwierdzona w ramach poprzedniego rządu) pomoże chronić obywateli Brazylii: „Uważam tę ścieżkę za nieodwracalną. Z tego powodu konieczne będzie monitorowanie społeczeństwa i aktualizacja przepisów w celu uniknięcia nadużyć w korzystaniu z tych narzędzi. ”

Brazylia z nowo wybraną skrajnie prawicową administracją prawdopodobnie ma dość zmartwień w domu, bez Chin czających się w tle. Zdecydowanie prawicowa ma historię inwigilacji i umiejętność zmiany prawa w celu zaspokojenia własnych potrzeb. Bez względu na to, jak na to spojrzysz, aparaty z funkcją rozpoznawania twarzy prawdopodobnie spowodują masową ingerencję w prywatność Brazylijczyków w czasach, gdy krajobraz polityczny Brazylii jest już ponury

rosnąca inwigilacja rządowa powoduje, że zachowujesz ostrożność w kwestii własnej prywatności, możesz zachować prywatność online, korzystając z. Sprawdź naszą najlepszą stronę VPN bez dzienników, aby uzyskać więcej informacji.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me