Brytyjscy nadawcy telewizyjni planują usługę transmisji strumieniowej online na rzecz Netflix

Niektórzy z najbardziej znanych nadawców w Wielkiej Brytanii dyskutują o możliwości stworzenia brytyjskiej usługi przesyłania strumieniowego online. Mówi się, że BBC, ITV i Channel 4 - a także amerykański nadawca NBC Universal - badają pomysł stworzenia usługi opartej na subskrypcji, która rywalizowałaby z gigantami transmisji strumieniowej online, takimi jak Netflix i Amazon.


W Wielkiej Brytanii 4,3 miliona domów subskrybuje Amazon Prime Video. Netflix cieszy się jeszcze większą liczbą użytkowników, z 8,2 mln subskrybentów. To ogromne liczby, a tradycyjni brytyjscy nadawcy zaczynają się martwić, że mogą zostać w tyle.

Kids Watching Netflix

BBC przyznało, że młodzi ludzie w wieku od 16 do 24 lat spędzają co tydzień więcej czasu na oglądaniu Netflix niż konsumenci treści BBC - zarówno za pośrednictwem telewizora, jak i iPlayera. Będzie to gorzka pigułka do przełknięcia przez ciocię Beeb, ponieważ zawsze osaczała brytyjskie rynki telewizyjne i radiowe.

Główny problem starzejących się brytyjskich nadawców polega na tym, że nowe dzieci z bloku skorzystały na dynamicznie rozwijającym się modelu subskrypcji, inwestując znaczne środki w zupełnie nowy program. Ta kreatywna eksplozja uderza ich mocno, ponieważ zapewnia dokładnie to, czego chcą konsumenci.

I to nie tylko telewizja. BBC potwierdziło, że młodzi ludzie porzucają również swoje stacje radiowe na rzecz serwisów streamingowych, takich jak Spotify i iTunes.

Źródło z informacjami o trwających rozmowach powiedziało Guardianowi, że brytyjscy nadawcy zamierzają stworzyć usługę, która pozwoli im pozostać aktualnymi.

„Wszystkie opcje są otwarte, są to wczesne rozmowy i jeszcze żaden kierunek nie jest zdecydowany. Wiedzą jednak, że gra wideo na żądanie byłaby prawdziwą obroną dla brytyjskich branż kreatywnych. ”

Coś musi być zrobione

Tony Hall, dyrektor generalny BBC, ostatnio skomentował, że jeśli nie podciągnie skarpetek, „globalny krajobraz mediów będzie zdominowany przez cztery, być może pięć, firm na zachodnim wybrzeżu Ameryki w nadchodzących latach”.

To wydaje się rozsądną prognozą. W końcu konsumenci nie chcą już jeść łyżką - zamiast tego wolą konsumować treści, kiedy chcą.

To nie pierwszy raz, gdy BBC, ITV i Channel 4 badają możliwość wspólnego przedsięwzięcia.

Projekt Kangur

W 2007 roku trzej najwięksi brytyjscy nadawcy planowali uruchomienie usługi online o nazwie Kangaroo. To przedsięwzięcie, które zostało określone jako „przełomowe”, przyniosłoby przychody, umożliwiając konsumentom płacenie za oglądanie telewizji poza początkowym 7-dniowym oknem.

Niestety, przyszłościowa koncepcja została ostatecznie obalona przez brytyjską Komisję ds. Konkurencji. W tym czasie Peter Freeman, przewodniczący Komisji ds. Konkurencji, powiedział:

"Po szczegółowym i starannym rozważeniu zdecydowaliśmy, że to wspólne przedsięwzięcie stanowiłoby zbyt duże zagrożenie dla konkurencji na tym rozwijającym się rynku i należy je zatrzymać."

Źródło bliskie BBC powiedziało Guardianowi, że nowa usługa przesyłania strumieniowego wydaje się „trochę odkurzyć Kangura, co było dobrym pomysłem, który nigdy nie powinien był zostać zablokowany”.

Czego oczekiwać?

Od czasu pierwotnego zaproponowania Kangura wiele się zmieniło. ITV Hub i All 4 ciężko pracowali, aby znaleźć sobie miejsce na rynku cyfrowym i obaj cieszą się rozsądnym sukcesem.

Według źródeł BBC chce utrzymać iPlayer jako markę główną w nowym projekcie - ale wydaje się, że nie jest to możliwe do zaakceptowania przez innych nadawców.

Analiza ProPrivacy

Tradycyjnie treści wideo były licencjonowane w określonych regionach indywidualnie dla każdego przypadku. Doprowadziło to do powszechnego stosowania ograniczeń geograficznych. Technologia VPN, która pozwala ludziom udawać, że przebywają w innym kraju, szybko czyni zbędnymi ograniczenia geograficzne. Na przykład, korzystając z VPN, subskrybenci Netflix mogą uzyskać dostęp do treści Netflix wcześniej zablokowanych w ich regionie. To staje się coraz bardziej popularne.

Produkując Netflix Originals i kupując treści bezpośrednio do swoich usług, Netflix jest w stanie oferować treści na wszystkich rynkach jednocześnie. Teraz widzimy to samo z Amazonami i Hulu.

Ta nowa forma globalnej dystrybucji treści bezpośrednio zagraża modelowi finansowania BBC. W Wielkiej Brytanii każde gospodarstwo domowe oglądające lub nagrywające transmisje telewizyjne na żywo podczas ich emisji muszą posiadać licencję telewizyjną.

Jest mało prawdopodobne, że BBC kiedykolwiek zrezygnuje ze swojego złotego jajka (obowiązkowe opłaty licencyjne), ale dzięki nowej generacji konsumentów chętnie rezygnujących z telewizji na żywo, Beeb może położyć podwaliny pod abonamentową usługę telewizyjną, która jest dostępna nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

Opinie należą do autora.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me