Dlaczego Facebook był tak łatwy do przejęcia?

Facebook został wybrany przez garstkę złych aktorów - nie przez armię - i zmuszony do rezygnacji z niektórych swoich mediów społecznościowych. Względnie niewiele osób nastawionych na wysiew niezgody wśród elektoratu USA wystarczyło, aby skompromitować giganta mediów społecznościowych i wywołać różnego rodzaju zamieszanie. Teraz przychodzi oskarżenie i wskazanie palcem. Jak to mogło się stać? Czy Facebook zbyt szybko urósł zbyt szybko bez wewnętrznego nadzoru? Czy jego sytuacja doprowadzi do niechcianego zewnętrznego nadzoru - lub gorzej? Ciekawe pytania.

Ta kwestia i towarzyszące jej pytania są obecnie na pierwszym planie w związku z oskarżeniem specjalnego prokuratora Roberta Muellera o trzynastu Rosjan, którzy rzekomo infiltrowali Facebooka, powodując wszelkiego rodzaju chaos w okresie wyborczym. Podczas gdy wielu wyraziło szok - udawany lub prawdziwy - Wall Street Journal uważa, że ​​nie było to zaskakujące. Dlaczego?

Według WSJ badania historyczne rzekomo wykazały, że wadą potężnych, scentralizowanych sieci jest ich podatność na infiltrację i wykorzystywanie. Artykuł podaje jako przykład przykłady Związek Radziecki i Reformację Europejską. Wydarzenia, które zaczęły się w jedną stronę od określonego kierunku i celów, ostatecznie wymknęły się spod kontroli. Artykuł WSJ zakłada, że ​​stało się to na Facebooku, i wskazuje na możliwy moment, w którym obietnica doprowadziła do kryzysu.

Obietnica leżała w Internecie, który może obalić stare hierarchie i utorować drogę dla rozprzestrzeniania się demokracji i nowych wolności - mowy, na początek. To, że obietnica nie do końca się spełniła po wydarzeniach takich jak Arabska Wiosna w 2011 r., Polegała na tym, że pomimo wszystkich innowacji technologicznych Internet był w końcu zarządzany przez ludzi i wykorzystywany przez ludzi z ich wadami i słabościami.

Wszyscy maszerowali w ukryciu, jak wszyscy akceptujący „internauci” (używając pojedynczego określenia na Facebooku). W ten sposób straciliśmy naszą krytyczną skuteczność. W artykule podkreślono, że korzyści technologiczne zawsze wydają się napędzać pomysł do tego stopnia, że ​​organizacja staje się zbyt zhierarchizowana, możliwa tyraniczna - ale zdecydowanie mniej skuteczna. W przypadku początków i wstąpienia Związku Radzieckiego telegraf i telefon podsyciły sprawę komunistyczną, która prawdopodobnie zapoczątkowała upadek kraju z bezwzględnością Josefa Stalina reprezentującego bezdotykową hierarchię.

Wraz z reformacją europejską (protestancką) była to innowacja w druku, aw szczególności druk Biblii. „Luther pomyślał, że byłoby wspaniale, gdyby wszyscy byli połączeni i mogli czytać Biblię w języku ojczystym” - powiedział historyk Niall Ferguson, autor książki z 2018 r. „The Square and the Tower: Networks and Power, From the Freemasons to Facebook”. Pojęcie to zagroziło ustanowionej hierarchii katolickiej, ale wkrótce nowa rzesza wierzących wyrosła na własną hierarchię, co spowodowało 200 lat krwawej wojny.

Na tym tle Facebook znajduje się w dominującej pozycji w mediach społecznościowych. Ale w czasach, gdy polityka USA jest ogarnięta konfliktem między konserwatystami a liberałami, w skrajności każdej partii, a środek jest żyznym terytorium. Facebook odziedziczył tę przestrzeń iw ciągu kilku lat stał się wiodącym na świecie dostawcą wiadomości i informacji dla 2,2 miliarda ludzi.

Ale nawet tutaj dominowała hierarchia, ponieważ szkieletowa załoga pracowników i inżynierów kontrolowała, jakie informacje otrzymają masy. I pozostanie neutralny (niektórzy twierdzą, że nie są pewni) co do tego przepływu informacji.

W tej neutralności Rosja insynuowała się, by podnieść platformę. Szybko zyskał wpływ na stronę. Facebook był także współwinny i dojrzały do ​​współpracy, nieświadomie pomagając Rosji, tworząc rekomendacje i algorytmy kanałów informacyjnych, aby ożywić użytkowników i zwiększyć ich popularność. Facebook mógł wykopać swój własny grób, najwyraźniej działając tak, jakby agent dla reklamodawców ze szkodą dla jego użytkowników i ogółu społeczeństwa.

Czyniąc to, pozwoliła sobie stać się częścią rosyjskiego spisku ingerowania w wybory. W rezultacie może zapłacić wysoką cenę, ponieważ znajduje się teraz w centrum debaty o bezpieczeństwie narodowym, co może prowadzić do wezwań do uregulowania tego.

Byłaby to straszna pigułka do przełknięcia i smutny dzień dla giganta mediów społecznościowych, który rozpoczął się od obietnicy bycia niepohamowanym orędownikiem wolności słowa. To także opowieść ostrzegawcza.

Źródło zdjęcia: autor: BigTunaOnline / Shutterstock.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me