Dylemat prywatności danych Smart TV

Nowe badanie opublikowane przez Consumer Reports (CR) ujawnia inwazyjną naturę wielu popularnych telewizorów Smart na rynku. Szczegółowe badania - które również rzucają światło na podatność wielu popularnych telewizorów na ataki hakerskie - zostały przeprowadzone we współpracy z inżynierami z Disconnect i współpracownikami z Rankingu Praw Cyfrowych. Raport pokazuje, że konsumenci są zmuszani do zaakceptowania niedopuszczalnego poziomu szpiegowania we własnych domach.

W Stanach Zjednoczonych 69 procent telewizorów wyprodukowanych w 2017 r. Miało łączność z Internetem. Niestety, ta łączność wiąże się z niezwykle poważnymi konsekwencjami dla prywatności. Telewizory Smart TV oferują konsumentom możliwość strumieniowego przesyłania treści za pomocą popularnych aplikacji, takich jak Netflix i Hulu. Pozwalają również konsumentom na szybkie wyszukiwanie treści za pomocą poleceń głosowych.

Niestety producenci wykorzystują tę dodatkową funkcjonalność dla konsumentów kolei do przyjmowania wysoce inwazyjnych uprawnień. Według firmy badawczej IHS Markit, 82 miliony inteligentnych telewizorów dotarło już do domów w USA. Nowo opublikowany raport podkreśla, że ​​prawdopodobnie prawie wszystkie 82 miliony tych domów zaakceptowały przynajmniej niektóre inwazyjne pozwolenia.

Przepisy FTC

W 2017 r. Producent Smart TV Vizio został ukarany grzywną za zbieranie danych bez uprzedniego uzyskania zgody konsumentów. Vizio został przyłapany na skanowaniu pikseli i innymi metodami, aby dowiedzieć się, jakie programy telewizyjne, filmy i reklamy oglądali widzowie. Według Federalnej Komisji Handlu (FTC) Vizio przechwytuje „aż 100 miliardów punktów danych dziennie z milionów telewizorów”. Vizio następnie sprzedał te dane reklamodawcom zewnętrznym w celu uzyskania czystego zysku.

Vizio został zmuszony do rozliczenia się z Federalną Komisją Handlu za 1,5 miliona dolarów, a stan New Jersey za 2,2 miliona dolarów. Od tego czasu Federalna Komisja Handlu wyjaśniła, że ​​wszystkie telewizory Smart TV muszą uzyskać pozwolenie od użytkowników, zanim zaczną szpiegować je w celu sprzedaży danych stronom trzecim. Można mieć nadzieję, że ta zmiana przepisów znacznie poprawiła prywatność amerykańskich konsumentów, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

Dylemat

Wyobraź sobie scenariusz: właśnie kupiłeś Smart TV i masz zamiar go włączyć i uruchomić proces instalacji. Mając świadomość cyfrowej prywatności, myślisz sobie:

„Do diabła nie! Nie ja! Będę bardzo ostrożny i nie będę akceptował żadnego drakońskiego nadzoru (wstaw tutaj nazwę producenta). Mój telewizor - moje zasady ”

Jest to całkowicie uczciwe założenie. W końcu prawo w Stanach Zjednoczonych bezsprzecznie stanowi, że konsumenci muszą wyrazić zgodę, zanim jakiekolwiek dane zostaną zebrane. Niestety, w praktyce tego rodzaju myśli okazują się fantazją. Badanie CR pokazuje, że ludzie po prostu nie mają wolnej woli zrezygnować z nadzoru korporacyjnego, jeśli chcą korzystać z Internetu.

Cr Smart Tv

Badanie raportów konsumenckich

Aby przeprowadzić badanie, CR kupił pięć inteligentnych telewizorów od zwykłych sprzedawców detalicznych. Samsung UN49MU8000 i LG 49UJ7700 działają na niestandardowych systemach operacyjnych. Pozostałe trzy (TCL 55P605, Sony XBR-49X800E, Vizio P55-E1 SmartCast TV) wykorzystują oprogramowanie innych firm (odpowiednio Roku, Android TV i Chromecast).

CR stwierdził, że aby konsumenci mogli faktycznie korzystać z łączności internetowej zapewnianej przez te telewizory, musieli zaakceptować przynajmniej niektóre uprawnienia inwazyjne. Nieprzestrzeganie tego spowodowało całkowitą utratę funkcji, dla których konsument kupił telewizor dla:

„Stwierdziliśmy, że nie zawsze łatwo jest zrozumieć, na co się zgadzasz podczas instalacji. A jeśli odrzucisz uprawnienia, możesz stracić zaskakującą ilość funkcji. W rzeczywistości jeden telewizor wymaga zaakceptowania szerokiej polityki prywatności podczas konfiguracji, zanim będzie można korzystać z najbardziej podstawowych funkcji wolnych od Internetu, takich jak oglądanie telewizji za pomocą anteny ”.

Badanie wykazało, że nawet jeśli użytkownicy odmówili tylko automatycznego rozpoznawania treści (ACR), aby zatrzymać zbieranie przez telewizor danych dotyczących ich nawyków oglądania, nadal przywoływano podstawową politykę prywatności, która wymagała „prawa do gromadzenia informacji o Twojej lokalizacji, które aplikacje do przesyłania strumieniowego Ci kliknij i więcej.

Najgorsze z tego: inteligentny telewizor Sony miał "polityka prywatności wszystkie lub nic" konsumenci musieli zaakceptować nawet korzystanie z najbardziej podstawowych funkcji (takich jak korzystanie z telewizora bez połączenia z Internetem i ze staroświecką anteną).

Inteligentny dylemat telewizyjny

Przepisy dysfunkcyjne

Wydaje się rozsądnym założyć, że jest mało prawdopodobne, aby konsumenci płacili za telewizory z dostępem do Internetu tylko po to, aby zrezygnować z tej łączności na etapie uzyskiwania uprawnień w procesie instalacji. Raport CR pokazuje, że producenci celowo wymuszają nadzór korporacyjny nad konsumentami.

Przepisy nie działają, a FTC musi pilnie powrócić do tego problemu. Dowody wskazują, że nie wystarczy stwierdzić, że konsumenci proszeni są o pozwolenie, FTC musi również wkroczyć i upewnić się, że konsumenci mogą korzystać z zakupionych telewizorów - nawet jeśli w ogóle nie chcą być podsłuchiwani.

Co więcej, ten problem ma charakter globalny. Inteligentne telewizory stanowiły większość telewizorów dostępnych na rynku w 2017 r. W 2018 r. Tendencja ta się skrystalizuje - prawie nie będzie już sprzedawanych modeli bez internetu. Oznacza to, że korporacje mają nieuchronnie przyczółek w coraz większej liczbie domów na całym świecie.

Co mogą zrobić konsumenci?

Jeśli posiadasz już inteligentny telewizor i nie zdajesz sobie sprawy, że zgody, na które wyraziłeś zgodę, naruszają twoją prywatność, możesz zacząć od nowa, przywracając ustawienia fabryczne. Umożliwi to ponowne przejście przez proces konfiguracji, rezygnację z ACR i wybranie najlepszej dostępnej polityki prywatności. Niestety, prawdopodobnie będziesz musiał zaakceptować niektóre ustawienia inwazyjne.

Jeśli konfigurujesz telewizor po raz pierwszy, pamiętaj, aby zrezygnować z ACR, który jest najbardziej inwazyjnym ustawieniem. Jedyną inną opcją jest odłączenie telewizora od Wi-Fi, ale wtedy utracisz połączenie z Internetem. Brak podłączenia telewizora do Internetu oznacza, że ​​możesz zaakceptować wszystkie inwazyjne funkcje, ponieważ bez połączenia z Internetem producent nie może się na ciebie zaczepić.

Jednym ze sposobów na powstrzymanie producentów Smart TV przed podaniem adresu IP innym firmom jest użycie wirtualnej sieci prywatnej (VPN). VPN to usługa online, która pozwala ukryć swój adres IP (lokalizację). Chociaż producent telewizji wie, kim jesteś, mądrze jest ukryć swój adres IP. Oznacza to, że gdy producent telewizji sprzedaje reklamodawcom zestawy danych o Tobie, nie zostaną one dołączone do Twojego prawdziwego adresu IP. Oczywiście VPN dla Smart TV pozwala również odblokować masę dodatkowej zawartości, co jest również plusem!

Na koniec warto zauważyć, że lepiej byłoby wybrać inteligentne funkcje przy użyciu mniej naruszających prywatność urządzeń, takich jak Chromecast lub kij Amazon Fire TV. Oba te urządzenia są mniej inwazyjne niż inteligentny telewizor, ponieważ mogą monitorować tylko określone rzeczy, które oglądasz podczas ich używania (zamiast wszystkiego).

Opinie należą do autora.

Zdjęcie tytułowe: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Zdjęcia: Scanrail1 / shutterstock.com, Asier Romero / shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me