Eksperci twierdzą, że Wielki Brat może czaić się za marchewkową nagrodą

Po zapoznaniu się z nową kanadyjską aplikacją Carrot Rewards trudno nie przypominać proroczej pierwszej powieści Cory'ego Doctorowa Down and Out in the Magic Kingdom. W książce Doctorow przedstawia futurystyczną alternatywną rzeczywistość, w której technologia rozwiązała wszystkie problemy ludzkości. Śmierć została wykorzeniona, a obywatele żyją w obfitości.


W jego mało znanej utopii pieniądze zostały zastąpione formą kapitału społecznego, który pozwala ludziom łatwo oceniać i klasyfikować. Punkty popularności są natychmiast dostępne za pośrednictwem Internetu, do którego dostęp mają umysły bohaterów powieści.

Teraz obywatele Kanady mogą otrzymać Carrot Rewards, sponsorowaną przez rząd aplikację, która nagradza ich punktami za dokonywanie zdrowych wyborów. Wśród ekspertów ds. Prywatności aplikacja jest pod ostrzałem z tych samych powodów, dla których skrytykowano chińskie punkty sezamowe. Mianowicie, że Carrot Rewards to kolejny krok w dół do z gamifikowanego społeczeństwa, w którym nauka behawioralna jest ostrożnie wykorzystywana do manipulowania masami.

Aplikacja pojawiła się dwa lata temu, kiedy rząd federalny po raz pierwszy ufundował nagrody Carrot Rewards w wysokości 5 milionów dolarów. Od tego czasu lokalne rządy Ontario, Kolumbii Brytyjskiej oraz Nowej Fundlandii i Labradoru zapewniły dalsze finansowanie aplikacji inżynierii społecznej. Ontario, najnowszy rząd, który zapewnił finansowanie, przekazał ogromną kwotę 1,5 miliona dolarów.

Andreas Souvaliotis, założyciel i CEO firmy Carrot Insights z siedzibą w Toronto, nagradzającej zmiany społeczne, sprzedaje aplikację rządowi. On powiedział że:

„Kanada jest pierwszym krajem na świecie, który stworzył aplikację krajową, krajową platformę mobilną, która nagradza swoich obywateli za zdrowsze życie”.

Według Souvaliotis aplikacja Marchewkowe nagrody pomoże uczynić Kanadę najsilniejszym krajem na świecie. Rzeczywiście śmiałe twierdzenie.

Nagradzaj mnie!

Jakich nagród ludzie mogą się spodziewać i co muszą zrobić, aby otrzymać te sankcje rządowe? Obecnie użytkownicy aplikacji mają do wyboru mile lotnicze, punkty petro, więcej nagród lub punkty Cineplex Scene.

Marchewki nagrody

Użytkownicy zaczynają otrzymywać nagrody, gdy tylko włączą aplikację. Przedstawiono im szereg pytań dotyczących stylu życia, w tym: „Czy obracanie się na krześle liczy się jako ćwiczenie?”

Powiedzenie, że quiz jest łatwy, jest niedopowiedzeniem. Pod koniec raczej protekcjonalnych pytań użytkownicy zgromadzili nagrody warte 100 punktów. Dobra robota!

Przytłaczające wsparcie

Co robi rząd kanadyjski finansując aplikację fitness? W końcu dostępnych jest już wiele aplikacji fitness, takich jak Fitbit i Lifelog. Wskazówek na odpowiedź na to pytanie można znaleźć w krajowych statystykach dotyczących otyłości, które pokazują, że „w skali kraju szacowane roczne obciążenie ekonomiczne związane z nadwagą jest obecnie o 25% wyższe niż w przypadku palenia tytoniu, 23,3 mld USD w porównaniu do 18,7 USD miliard."

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że aplikacja pochodzi z chęci zmiany tych statystyk. Nikt nie mógł zaprzeczyć, że chodzi o myślenie przyszłościowe. Doctorow, dla jednego (który sam jest Kanadyjczykiem), widział tego rodzaju system nagród wracający w 2003 roku. Być może nic dziwnego, że aplikacja jest bardzo wspierana zarówno przez sektor publiczny, jak i prywatny.

Partnerzy Carrot Rewards

Kanadyjska fundacja ds. Serca i udaru mózgu, Diabetes Canada, BC Healthy Living Alliance i Sun Life (kanadyjska firma ubezpieczeń na życie) stoją za projektem. Dzięki wsparciu lokalnych samorządów i publicznej agencji zdrowia z pewnością pomaga to uzasadnić legalność aplikacji.

Czy nagrody marchewkowe mogą działać?

Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach ludzie zostali przeszkoleni w zakresie reagowania na tego rodzaju system nagród. Platformy takie jak Facebook i Twitter już teraz polegają na systemach społecznego sympatii, aby narcystycznie nagradzać ludzi za ich codzienne czynności. Dodaj do tego fakt, że ludzie uwielbiają dostawać coś za darmo, a ty masz niewątpliwie zwycięską kombinację.

Ostatecznie pomysł zbliżenia się do wakacji poprzez zaoszczędzenie mil powietrznych w wyniku zdrowego odżywiania się, biegania i mycia zębów każdego ranka z pewnością spodoba się wielu osobom. Ale czy aplikacja do zdrowego stylu życia jest nieszkodliwa? Czy może ma bardziej złowrogą stronę?

Pojawiający się problem z nagrodami marchwi

Marchewkowe nagrody to nie pierwszy raz, kiedy widzimy niepokojące znaki na Zachodzie. W sierpniu 2015 r. W zaktualizowanym patencie na Facebooku określono, że aplikacja może być używana, aby pomóc pożyczkodawcom w dyskryminacji kredytobiorców na podstawie ich połączeń w sieciach społecznościowych. Jest to bardzo niepokojące, biorąc pod uwagę, ile Facebook wie o ludziach. Z pewnością dzwoni dzwonkiem alarmowym o nagrodach Marchewki, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, że firma ubezpieczeń na życie (Sun Life) otwarcie wspiera aplikację.

Gdzie więc kończą się informacje zebrane przez aplikację Carrot Rewards? To ważne pytanie. Niestety polityka prywatności pozostawia użytkowników w szarej strefie. Ann Cavoukian, dyrektor wykonawczy Privacy and Big Data Institute na Ryerson University (oraz były komisarz ds. Informacji i prywatności w kanadyjskiej prowincji Ontario), powiedział ProPrivacy.com,

"Carrot Rewards obiecuje, że „żadne zgromadzone dane osobowe nie są udostępniane, a dane zagregowane nie będą sprzedawane”. A następnie twierdzą: „Carrot Rewards kupuje punkty z planów, które następnie sprzedaje rządom”. To brzmi jak oczywista sprzeczność.

"Ostrzegam ludzi przed przekazywaniem swoich danych osobowych do nagrody Carrot Rewards bez żelaznej pewności, że ŻADNE informacje nie zostaną udostępnione rządowi ani żadnej innej osobie trzeciej. Powinny rozważyć ubieganie się o certyfikat Privacy by Design, aby zapewnić użytkownikom prywatność w związku z ich praktykami."

Ostrzeżenie

Bądź ostrożny!

Kris Klein, dyrektor zarządzający International Association of Privacy Professionals (IAPP), zgadza się z tym punktem widzenia. Klein, komentując politykę prywatności Carrot Rewards, powiedział mi,

„[Ciekawe] jest potwierdzenie, że ludzie mogą być zaniepokojeni dzieleniem się z rządem. Dla mnie rodzi się pytanie, jakiego rodzaju partnerem są różne agencje rządowe? Jaką rolę odgrywają? Nie jest to jasne po krótkim spojrzeniu na ich stronę internetową. ”

Podobnie jak Cavoukian, Klein ostrzega użytkowników Carrot Rewards, że muszą być świadomi obaw o prywatność związanych z używaniem takiej aplikacji:

„Zasadniczo uważam, że musisz zastosować test racjonalności do tych programów, aby sprawdzić, czy przejdą one pomyślnie. Na pewno jest śliski stok. Niektóre programy mogą być w porządku. Niektórzy mogą przekroczyć granicę tego, co uważa się za rozsądne.

"Ponieważ tak wcześnie zajmujemy się tymi technologiami, trudno jest przewidzieć, co ludzie, sędziowie lub organy regulacyjne uznają za rozsądne w przyszłości. Na przykład widzieliśmy już, jak komisarz ds. Prywatności występuje przeciwko branży ubezpieczeniowej, prosząc o próbki DNA. W rzeczywistości Parlament nawet się zaangażował i jakiś czas temu uchwalił ustawę w tej sprawie. Oczywiście są pewne rodzaje programów, które uznamy za nieuzasadnione.

"Wszystko to, że program Marchewkowe nagrody wydaje się dość nieszkodliwy. Mam tylko nadzieję, że ludzie zdają sobie sprawę, że rezygnują z prywatności, aby grać w tę grę. ”

Opinie należą do autora.

Tytuł Zdjęcie pochodzi ze strony Carrot Rewards.

Zdjęcia: Marta Design / Shutterstock.com, Aleksandar Levai / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me