ExpressVPN nie może przekazać dzienników tureckiej policji, ponieważ nie ma żadnych

Władze tureckie zajęły serwer VPN prowadzony przez ExpressVPN, ale okazało się, że serwer nie zawiera dzienników.

Zajęcie było częścią śledztwa w sprawie zabójstwa ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa w 2016 r. Zabójstwa dokonał funkcjonariusz policji Mevlüt Mert Altıntaş, którego rząd turecki oskarża o powiązania z amerykańskim kaznodzieją Fethullahem Gülenem.

Mniej więcej w czasie zabójstwa nieznana osoba lub osoby zalogowały się na konta Gmail i Facebook firmy Altıntaş w celu usunięcia rozmów związanych z przestępstwem. Władze tureckie są, co zrozumiałe, chętne do ustalenia, kto był za to odpowiedzialny. Dotarli jednak w ślepy zaułek, ponieważ sprawca użył sieci VPN, aby ukryć swój prawdziwy adres IP.

VPN ukryje twój prawdziwy adres IP

Władze mogły zatem zobaczyć tylko, że sprawca zalogował się na Facebooku i Gmailu za pośrednictwem serwera VPN obsługiwanego przez ExpressVPN. Aby uzyskać więcej informacji, turecka policja napadła na centrum danych, w którym mieścił się serwer, i zajęła je.

Jednak zgodnie z obietnicami ExpressVPN władze nie znalazły w nim zapisanych dzienników, które mogłyby posłużyć do zidentyfikowania sprawcy. Następnie poprosili ExpressVPN o pomoc. Jak wyjaśnił nam rzecznik ExpressVPN:

„Konfiskata serwerów miała miejsce, zanim władze tureckie nawet się z nami skontaktowały. Skontaktowali się z nami, aby ustalić, czy posiadamy dzienniki, których nie byli w stanie znaleźć na samym serwerze ... czego oczywiście nie zrobiliśmy. ”

Jak wyraźnie określono w polityce prywatności, ExpressVPN nie prowadzi dzienników, które mogłyby zostać wykorzystane do zidentyfikowania tego, co robią użytkownicy online:

„„ Nigdy nie przechowujemy dzienników ruchu, a także nie przechowujemy żadnych dzienników, które mogłyby pozwolić komuś dopasować adres IP i znacznik czasu z powrotem do użytkownika. Pracujemy całkowicie w oparciu o wspólne adresy IP, co oznacza, że ​​pojedynczy adres IP nie śledzi pojedynczego użytkownika. ”

ExpressVPN wydał oświadczenie potwierdzające, że nie był w stanie pomóc w dochodzeniu.

„Jak poinformowaliśmy władze tureckie w styczniu 2017 r., ExpressVPN nie posiada i nigdy nie posiadał żadnych dzienników połączeń z klientami, które pozwoliłyby nam dowiedzieć się, który klient korzysta z konkretnych adresów IP cytowanych przez badaczy. Ponadto nie byliśmy w stanie sprawdzić, którzy klienci uzyskali dostęp do Gmaila lub Facebooka w danym czasie, ponieważ nie przechowujemy dzienników aktywności. Uważamy, że zajęcie przez inspektorów i inspekcja danego serwera VPN potwierdziły te punkty ”.

Należy zauważyć, że Facebook nie usuwa rozmów. Możesz ukryć je przed sobą, ale nadal są przechowywane przez Facebook. To samo prawdopodobnie dotyczy również Google i usuniętych wiadomości Gmaila.

Nie jest zatem jasne, czy Facebook i Google odmówiły pomocy władzom tureckim, czy też władze uzyskały rozmowy i po prostu szukają tego, kto próbował je usunąć.

ExpressVPN jest wierny swojemu słowu

Sieci VPN są przydatne do różnych rzeczy, ale jednym z ich najważniejszych zastosowań jest zapewnienie prywatności. Prowadzenie dzienników tego, co użytkownicy robią w Internecie, stanowi zagrożenie dla prywatności klientów, więc większość dobrych sieci VPN obiecuje nie przechowywać żadnych dzienników, które mogą obejmować tę prywatność.

Skąd możemy wiedzieć, że VPN dotrzymują tych obietnic? Cóż - przypadki takie wyraźnie dowodzą, że wielu tak. ExpressVPN należy gorąco pochwalić za robienie dokładnie tego, co mówi - ochrony prywatności użytkowników poprzez brak dzienników, które można wykorzystać do zidentyfikowania, co robią w Internecie.

Pamiętaj, że ExpressVPN przechowuje anonimowe statystyki użytkowania, ale bez dzienników znaczników czasu ani dzienników IP nie stanowią one zagrożenia dla prywatności użytkowników. ExpressVPN jest zarejestrowany na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych (BVI) i mówi, że będzie reagować wyłącznie na prawnie wiążące orzeczenie sądowe wydane przez sąd BVI.

„Ujawnilibyśmy informacje o jednym z naszych użytkowników tylko, jeśli zostaniemy do tego zmuszeni prawomocnym orzeczeniem sądowym wydanym przez BVI. Jednak fakt, że wynajmujemy serwery z centrów danych w wielu krajach na całym świecie, oznacza, że ​​mamy związek w innych jurysdykcjach. Gdy organy w takich jurysdykcjach kontaktują się z nami w celu ustalenia, który użytkownik ExpressVPN podłączył się do określonego adresu IP lub był odpowiedzialny za określoną aktywność sieciową, informujemy ich, że nie mamy wiedzy, aby odpowiedzieć na takie pytania, ponieważ nie posiadamy dzienników połączeń ani dzienniki aktywności. ”

Jednak nawet jeśli w jakiś sposób zmuszony był do przekazania kłód (nie miał), nie byłby w stanie przekazać czegoś, czego nie ma.

Zagrożenia związane z serwerami VPN w wielu krajach

ExpressVPN wykorzystał ten incydent, aby podkreślić niebezpieczeństwa związane z wynajmowaniem serwerów VPN od centrów danych, w których można je przejąć:

„Dostawcy VPN mają siedziby w jurysdykcjach na całym świecie, niektórzy gorzej niż inni. Ale jeśli chodzi o konfiskaty serwerów, nie ma znaczenia, gdzie ma siedzibę firma VPN; każdy dostawca jest równie zagrożony. Użytkownicy VPN powinni być świadomi wyboru renomowanego dostawcy, który inwestuje w ochronę prywatności i anonimowości swoich klientów. Obejmuje to zapewnienie, że żadna część danych osobowych nigdy nie trafi na dysk. ”

Aby zapewnić integralność danych użytkowników w przyszłości, ExpressVPN nie obsługuje już fizycznych serwerów w Turcji, które mogą być atakowane. Zamiast tego oferuje wirtualne serwery, które podają turecki adres IP, ale w rzeczywistości mają siedzibę w Holandii.

„W ExpressVPN włożyliśmy wiele wysiłku, aby nie tylko chronić użytkowników przed wyciekami, ale także chronić prywatność klientów w najgorszych przypadkach, np. Gdy serwery są fizycznie zajęte lub w inny sposób naruszone przez podmioty rządowe.”

Wartość prywatności

Teraz niektórzy mogą sprzeciwić się, że ta sprawa dowodzi najgorszych oskarżeń rzuconych na VPN - że są narzędziami wykorzystywanymi przez przestępców w celu ukrycia ich nikczemnych działań. Ale o to właśnie chodzi - są to narzędzia, a do tego cholernie przydatne. Ale podobnie jak wszystkie narzędzia, mogą być używane w złym celu. Jak zauważa ExpressVPN:

„Zabójstwo ambasadora Andrieja Karlowa było tragiczną zbrodnią. Absolutnie nie akceptujemy prób ingerowania w dochodzenie w sprawie zdarzenia. Warunki korzystania z usługi ExpressVPN wymagają od klientów zgody na nieużywanie ExpressVPN do celów innych niż zgodne z prawem. ”

Prywatność jest jednak podstawowym prawem człowieka. Daje nam przestrzeń do omawiania pomysłów i formułowania własnych opinii na ten temat bez obawy, że rządy obejrzą się za nas.

Jak George Orwell rozumiał zbyt dobrze, istnieje powód, dla którego każdy represyjny rząd od początku cywilizacji próbował naruszać prywatność swoich obywateli. Prywatność leży u podstaw pojęcia wolności,

To sprawia, że ​​wszechobecna inwigilacja rządu w prawie każdym aspekcie naszego życia szybko staje się normą, naprawdę przerażającą perspektywą. A kiedy to nie rządy, to podmioty komercyjne naruszają twoją prywatność, aby sprzedawać ci rzeczy.

Potrzebujemy narzędzi takich jak VPN, aby zachować naszą wolność w obliczu masowej inwigilacji. To, że mogą (i są) czasami nadużywane, leży w naturze każdego narzędzia, ale skupienie się na tym polega na graniu w ręce tych, którzy nas uciskają.

Wyszukiwanie trwa

Turecka policja chce uzyskać dostęp do iPhone'a należącego do Altıntaş, ale również nie miała szczęścia w tym kierunku. Wszystkie nowe iPhone'y są szyfrowane kompleksowo, więc Apple musiał poinformować władze tureckie, że nie był w stanie udzielić pomocy.

Próby zatrudnienia prywatnej firmy włamującej się do telefonu zaowocowały w obliczu wysokich kosztów bez gwarancji, że próba się powiedzie.

Prokuratura ma teraz nadzieję, że analiza materiału na żywo zrobionego przez państwowego nadawcę TRT ze sceny w momencie zabójstwa dostarczy dodatkowych wskazówek. Według raportu Hurriyet Daily News 33 podejrzanych zeznawało w związku ze strzelaniną, a czterech aresztowano.

Wniosek

Pod wieloma względami niefortunne jest to, że roszczenia o prywatność zgłoszone przez dostawców VPN są naprawdę poddawane próbie tylko wtedy, gdy ktoś nadużywa ich usług. Niemniej jednak ten przypadek dowodzi, że ExpressVPN można zaufać w zakresie ochrony prywatności.

Źródło zdjęcia: autor Urban Reporter / Shutterstock.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me