Facebook płaci nastolatkom zaledwie 20 USD za pełny dostęp do swojego telefonu

Logo Facebooka obok symboli odwróconych do góry nogami

Potępiający raport TechCruncha ujawnił, że Facebook płaci użytkownikom już w wieku 13 lat za zainstalowanie aplikacji badawczej, która zapewnia im rootowanie dostępu do ruchu sieciowego na telefonach uczestników.

Gigant technologiczny płacił nastolatkom 20 USD miesięcznie plus premie polecające, aby pobrać aplikację, która umożliwiła Facebookowi bezprecedensowy dostęp do aktywności telefonicznej użytkowników. Dzięki aplikacji mogli monitorować i analizować wszystko, od prywatnych wiadomości po nawyki przeglądania Internetu i dane o lokalizacji w czasie rzeczywistym.

Facebook przyznał TechCrunchowi, że aplikacja została zaprojektowana, aby umożliwić firmie zbieranie danych o nawykach korzystania przez uczestników. W jednej wersji programu uczestnicy zostali nawet poproszeni o zrzuty ekranu strony historii zamówień Amazon.

Wygląda na to, że aplikacja bezpośrednio narusza warunki programu Apple dla programistów dla przedsiębiorstw. Facebook korzystał z zewnętrznych usług testowania wersji beta, takich jak Applause, BetaBound i uTest, aby rozpowszechniać oprogramowanie wśród użytkowników, unikając oficjalnego narzędzia do testowania wersji beta TestFlight firmy Apple. Widoczny wysiłek, aby ominąć wszelkie potencjalne działania ze strony Apple, lub ograniczenie liczby użytkowników, do których firma może dystrybuować aplikację.

Rzecznik Apple wyjaśnił TechCrunchowi, że: „zaprojektowaliśmy nasz program dla programistów korporacyjnych wyłącznie do wewnętrznej dystrybucji aplikacji w organizacji. Facebook wykorzystuje swoje członkostwo do rozpowszechniania aplikacji do gromadzenia danych wśród konsumentów, co stanowi wyraźne naruszenie ich umowy z Apple. Każdy programista używający swoich certyfikatów przedsiębiorstwa do dystrybucji aplikacji wśród konsumentów zostanie unieważniony, co zrobiliśmy w tym przypadku, aby chronić naszych użytkowników i ich dane ”.

Facebook zgodził się na zamknięcie operacji dla użytkowników Apple w odpowiedzi na raport TechCrunch, że aplikacja pozostanie dostępna dla użytkowników Androida.

Pierwotnie Facebook reklamował tę możliwość jako płatne badanie w mediach społecznościowych, o kryptonimie Projekt Atlas, w 2016 r. Na Snapchacie i Instagramie za pośrednictwem usługi uTest, skierowane do 13–17-letnich użytkowników mediów społecznościowych. Zarejestruj się w programie za pośrednictwem Oklas, a BetaBound nie wspomniał wyraźnie o tym, że Facebook inicjuje projekt, co sugeruje, że firma chciała go uruchomić w możliwie najtajniejszy sposób. Gdy użytkownicy zarejestrowali się i rozpoczęli proces pobierania, zostali poproszeni o zainstalowanie Certyfikatu głównego, który dał Facebookowi pełny dostęp do ich cyfrowego życia.

Will Strafach, ekspert Guardian Mobile Firewall, wyjaśnił TechCrunchowi, że: „dość techniczny dźwięk brzmiący„ zainstaluj nasz certyfikat główny ”jest przerażający. Ciągły dostęp Facebooka do najbardziej wrażliwych danych na Twój temat, a większość użytkowników nie będzie w stanie racjonalnie wyrazić na to zgody bez względu na jakąkolwiek umowę, ponieważ nie ma dobrego sposobu na określenie, ile mocy przekazano Facebookowi. ”

Rzecznik Facebooka zdecydowanie zaprzeczył, że firma wprowadziła w błąd uczestników lub że program naruszył warunki Apple'a: „nie było w tym nic„ tajnego ”... to nie było„ szpiegowanie ”, ponieważ wszyscy ludzie, którzy zgłosili się do udziału, przeszli przez przejrzysty proces z prośbą o zgodę i zapłacono za udział. Wreszcie, mniej niż 5 procent osób, które zdecydowały się wziąć udział w tym programie badań rynku, to nastolatki. Wszystkie z podpisanymi formularzami zgody rodziców. ”

Pomijając zasady Apple, jest to także rażące naruszenie prywatności danych osobowych, niezależnie od faktu, że uczestnicy zostali opłaceni lub że nieletni uczestniczący w projekcie badania rynku rzekomo wyrazili zgodę rodziców. Ten incydent pokazuje, jak bezczelny stał się Facebook z ochroną prywatności użytkowników. Fakt, że firma wykorzystywałaby młodych ludzi do pozyskiwania cennych danych osobowych za zaledwie 20 dolców, jest niepokojący i niewybaczalny

każdy, kto nadal lubi korzystać z Facebooka, najlepszym sposobem na uniknięcie takiego szpiegowania prywatnych działań cyfrowych jest nie uczestnictwo w programach „badań rynku”. Innym istotnym sposobem ochrony prywatności w Internecie jest korzystanie z wysokiej jakości usługi VPN. Najlepsze dostępne dziś sieci VPN mogą pomóc Ci zachować bezpieczeństwo w Internecie, maskując adres IP i szyfrując całą komunikację internetową, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i nie wpadnięcie w niepowołane ręce.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me