Gabriel Weinberg DuckDuckGo Wywiad CEO

Gabriel Weinberg jest założycielem i dyrektorem generalnym popularnej i dopracowanej wyszukiwarki DuckDuckGo, która szanuje Twoją prywatność. Gabriel był ostatnio na tyle miły, że udzielił mi wywiadu, w którym dyskutowaliśmy o stanie prywatności w Internecie.

DuckDuckGo zasłynął z faktu, że jest wyszukiwarką szanującą prywatność użytkowników. Czy można zatem założyć, że prywatność ma dla Ciebie znaczenie? I dlaczego?

Tak, uważam, że we współczesnym społeczeństwie prywatność powinna stanowić podstawowe prawo, podobnie jak inne, takie jak wolność słowa i prasy.

Jakie są obecnie główne zagrożenia dla prywatności zwykłych użytkowników Internetu?

Technologia cyfrowa oczywiście wkracza w coraz większą część naszego życia, a nasze dane szybko stają się coraz bardziej cenne, zarówno dla nas, jak i dla innych. Głównym zagrożeniem jest to, że istnieją obecnie dobrze określone ograniczenia prawne dotyczące śledzenia online, a bez nich firmy i rządy stają się coraz bardziej ingerujące w dostęp do tych cennych danych osobowych. Już nałożyliśmy prawne ograniczenia na technologie finansowe, medyczne, wojskowe, transportowe, telekomunikacyjne i rolnicze. Dlaczego nie śledzenie online?

DuckDuckGo BillboardWide_cc

Już nałożyliśmy prawne ograniczenia na technologie finansowe, medyczne, wojskowe, transportowe, telekomunikacyjne i rolnicze. Dlaczego nie śledzenie online?

Politycy w dzisiejszych czasach bardzo chętnie rozmawiają o kompromisie między prywatnością a bezpieczeństwem oraz o potrzebie znalezienia właściwej „równowagi” między tymi priorytetami. Osobiście uważam to za fałszywą dychotomię promowaną ze względów politycznych. Jakie są twoje przemyślenia na ten temat?

Tak, wierzę, że to fałszywa dychotomia. Innym sposobem zdefiniowania debaty jest silne lub słabe szyfrowanie. Silne szyfrowanie jest podstawową rzeczą chroniącą nasze wrażliwe informacje, takie jak dane bankowe, medyczne, a nawet dane rządowe. Natomiast słabe szyfrowanie umożliwia te masowe naruszenia danych, o których ciągle słyszymy. Wierzę, że jeśli osłabisz szyfrowanie, osłabisz bezpieczeństwo w tym procesie.

„Wielka Brytania właśnie zalegalizowała najbardziej ekstremalny nadzór w historii zachodniej demokracji” (cytując Edwarda Snowdena). Czy uważasz, że w tym kierunku zmierza świat?

Nie, nie sądzę, aby masowa inwigilacja była nieunikniona. Myślę, że możemy podjąć decyzję o nałożeniu rozsądnych ograniczeń na śledzenie online i uczynieniu prywatności podstawowym prawem. Decyzje te podejmowane są jednak w poszczególnych krajach i zależą od interesu danego obywatela. Snowden z góry uświadomił sobie potrzebę publicznej debaty i zrodził ją. Teraz musimy to kontynuować. Z mojego doświadczenia, gdy ludzie w pełni rozumieją problemy, duży procent osób chce bronić swoich praw do prywatności.

Myślę, że zgadzamy się z tym, że przy obecnej wysoce nieprzewidywalnej sytuacji politycznej w USA, kto wie, co przyniesie przyszłość? Ale jeśli spojrzysz w kryształową kulę, zechcesz podzielić się spekulacjami?

Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, wierzę w każdą demokrację, sytuacje polityczne ostatecznie podążają za wolą obywateli, jeśli jest ona wystarczająco silna. W Stanach Zjednoczonych coraz większy odsetek ludzi jest zaniepokojony śledzeniem online i wierzę, że ostatecznie doprowadzi to do wprowadzenia ograniczeń w przepisach. Nie jestem jednak pewien co do osi czasu.

DuckDuckGo CEO z Office

Nie, nie sądzę, aby masowa inwigilacja była nieunikniona. Myślę, że możemy podjąć decyzję o nałożeniu rozsądnych ograniczeń na śledzenie online i uczynieniu prywatności podstawowym prawem

W dzisiejszych czasach jest wiele złych wiadomości, jeśli chodzi o prywatność i bezpieczeństwo w Internecie, ale czy widzisz również pozytywne trendy?

Tak, w ciągu ostatnich kilku lat od ujawnienia Snowdena coraz większa liczba osób zdobyła większą wiedzę na temat zagadnień związanych z prywatnością i bezpieczeństwem w Internecie oraz zaczęła mieć prawdziwe obawy i podejmować w związku z tym rzeczywiste działania. Na przykład w badaniu PEW 40% Amerykanów stwierdziło, że nie chce, aby ich dostawca wyszukiwania nie śledził ich działań związanych z wyszukiwaniem.

Nie zgodziłeś się z moim ostatnim artykułem, w którym powiedziałem, że bycie firmą amerykańską jest szkodliwe dla prywatności. Czy chcesz wyjaśnić, dlaczego się mylę??

Tak . DuckDuckGo nie gromadzi ani nie udostępnia żadnych danych osobowych. To nasza polityka prywatności w skrócie. Działania na rzecz prywatności w USA - takie jak NSL - mają na celu wyodrębnienie istniejących danych biznesowych. W naszym przypadku nie mamy nikogo do dzielenia się, ponieważ nie zbieramy ani nie udostępniamy danych osobowych, a zatem te działania i powiązane prawa nie dotyczą nas. Przekonanie, że rząd USA może zmusić dowolną amerykańską firmę do zrobienia czegokolwiek, jest po prostu fałszywe, o czym świadczy niedawna sprawa Apple vs FBI.

Mówiąc bardziej ogólnie, jak wskazano powyżej, w Wielkiej Brytanii i wielu innych krajach zapewne obowiązują równie złe przepisy dotyczące prywatności i inne precedensy prawne jak w USA w przypadku konkretnej sprawy. Każdy konkretny przypadek naprawdę zależy od konkretnej sytuacji i szczegółowych parametrów, często określanych bardziej ogólnie jako ocena zagrożenia. W tych ocenach, jak stwierdzono powyżej, DuckDuckGo należy do innej klasy niż inne firmy, ponieważ po prostu nie zbieramy ani nie udostępniamy danych osobowych. Oznacza to, że coś takiego jak e-mail, w którym istnieją istniejące dane biznesowe, różni się bardzo od wyszukiwania, w którym nie mamy żadnych danych osobowych do udostępnienia.

Co przyniesie DuckDuckGo? Czy masz w planach jakieś plany, którymi chciałbyś się podzielić??

Zbliżamy się do tego przez dekadę! Mówiąc najogólniej, chcemy kontynuować postępy w naszej wizji podniesienia standardu zaufania online oraz w naszej obecnej misji bycia najbardziej zaufaną wyszukiwarką na świecie. W tym kontekście chcielibyśmy z czasem pomóc Ci lepiej chronić swoją prywatność w Internecie, chociaż w tej chwili nie mam żadnych konkretnych ogłoszeń.

DuckDuckGo Office_cc

DuckDuckGo należy do innej klasy niż inne firmy, ponieważ po prostu nie zbieramy ani nie udostępniamy danych osobowych

Jakie są twoje najważniejsze wskazówki dotyczące prywatności dla naszych czytelników??

Rzeczywiście istnieje kilka rozwiązań, które zapewniają częściową ulgę w kłopotach ze śledzeniem online. Najpierw zmień wyszukiwarkę, pocztę e-mail i inne ważne usługi, w których Twoje dane osobowe są mocno śledzone, na dobre prywatne alternatywy, takie jak DuckDuckGo do wyszukiwania. Po drugie, dodaj do przeglądarki wtyczkę EFF HTTPS Everywhere, która będzie szyfrować połączenia ze stronami internetowymi tam, gdzie to możliwe. Po trzecie, dodaj do przeglądarki wtyczkę EFF Privacy Badger, która blokuje narzędzia do śledzenia innych firm. Te trzy proste zmiany bezproblemowo i znacznie zmniejszą Twój cyfrowy ślad.

Więc o co chodzi z kaczkami?

Jak większość ludzi w Internecie, lubię słodkie i przyjazne rzeczy!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me