Gdy bitcoiny stają się coraz szybsze, powinieneś inwestować gdzie indziej?

Kiedy większość ludzi mówi o Bitcoinach, od razu myśli o bogactwach, które wielu zgromadziło w 2017 roku. Jednak ostatnio coś tak nie tak efektownego gwałtownie wzrosło: koszt średniej opłaty za uzyskanie transakcji na blockchainie.

Tydzień temu cena średniej opłaty wynosiła 6 USD. Wielu już uważało, że ta suma była zbyt wysoka. Jednak w piątek średni koszt opłaty transakcyjnej nagle skoczył do 26 USD. Do niedzieli ustalono na 20 USD - kwotę, która wciąż jest potwornie wysoka. Dla osób, które chcą użyć Bitcoinów do dokonania zakupu, opłaty te mogą stać się wygórowane.

Dobrą wiadomością jest to, że pomimo całego zamieszania związanego z opłatami, ludzie nie muszą płacić 20 USD za przetworzenie transakcji. Wynika to z faktu, że przyczyną wysokich opłat Bitcoin jest czas potrzebny na przetworzenie transakcji. Łańcuch bloków Bitcoin może przetwarzać tylko jeden blok co 8,8 minuty. Odpowiada to około dziesięciu transakcjom na sekundę. Problem polega na tym, że w kolejce czeka obecnie od 80 000 do 120 000 transakcji.

Osoby, które mają nieistotny transfer, mogą wybrać mniejszą opłatę. Uważa się jednak, że najmniejsza opłata, która prawdopodobnie przejdzie przez system w tej chwili, wynosi około 2,50 USD. Wynika to z tego, że górnicy Bitcoin, którzy przetwarzają transakcje, mogą wybrać, które transakcje przetwarzać jako pierwsze. Z oczywistych powodów priorytetem są transakcje o wyższych opłatach.

Ludzie, którzy dołączają mniejszą opłatę, muszą czekać na porę dnia, kiedy blockchain jest mniej zajęty. Jednak stało się tak zajęte, że cokolwiek mniejszego niż około 2,50 $ prawdopodobnie zawiedzie i zostanie odesłane po dwóch tygodniach. Oczywiście system jest niestabilny i zdarzają się sytuacje, w których mniejsze opłaty mogą się przedostać. Jednak w przypadku mniejszych opłat staje się to czymś w rodzaju loterii. Ogólny konsensus jest taki, że do większej sumy przelewu należy dołączyć nieco większą opłatę, aby zapewnić jej szybkie przetworzenie.

Dla tych, którzy chcą używać Bitcoinów do płacenia za zwykłe rzeczy, obawia się, że opłaty mogą stać się bardzo problematyczne. W końcu wartość Bitcoin jako towaru jest bezpośrednio związana z jego przydatnością. Jeśli wartość Bitcoina dotyczy wyłącznie inwestycji spekulacyjnych, inwestorzy mogą zacząć się wycofywać?

Blockchain Infographic 01 Skompresowany 1 1024X506

Następny blok

W poniedziałek rano jedna strona szacowała, że ​​aby transakcja przeszła do następnego bloku, ludzie powinni zapłacić nie mniej niż 16,31 USD. Ta sama strona twierdziła, że ​​aby zrobić to w jednym z sześciu kolejnych bloków (innymi słowy, aby mógł zostać przetworzony w ciągu godziny), do transakcji należy dołączyć nie mniej niż 13,46 USD. Są to raczej wygórowane stawki, które już zaczynają wpływać na płynność Bitcoin.

Powolny łańcuch bloków, który podlega coraz większej presji, powoduje wojnę przetargową o koszty opłat. W miarę narastania problemu opłaty rosną. Właśnie dlatego wiele osób miało nadzieję, że Segregated Witness x2 (SegWit2x) wydarzy się w listopadzie.

Pierwotny Segwit miał miejsce w sierpniu i skutecznie zwiększył prędkości sieci. Jednak z powodu tarcia w społeczności Bitcoin, SegWit2x został anulowany w ostatniej chwili.

kryptowaluty

Nie dla Bitcoinów

Pomimo gwałtownej ceny zaczynają się pojawiać pęknięcia w praktyczności Bitcoin jako waluty. W ubiegłym tygodniu dostawca gier komputerowych online Steam postanowił przestać akceptować Bitcoiny. W tamtym czasie cytowano "wysokie opłaty i zmienność" jako powody zaprzestania ich przyjmowania.

Steam zaczął akceptować Bitcoiny w kwietniu 2017 r. W tym czasie bitcoiny były warte około 1400 USD. Na dzień dzisiejszy bitcoiny są warte 17 000 dolarów, co zostało wzmocnione przez wprowadzenie kontraktów futures na bitcoiny (handel instrumentami pochodnymi). Pomimo trendu wzrostowego w 2017 roku, ostrzeżenia wciąż się gęsto i szybko, że Bitcoin może być w bańce. Najważniejsze pytanie dla większości inwestorów brzmi: co spowoduje pęknięcie bańki?

Blockchain Obraz 1

Lepsze łańcuchy bloków

Najbardziej prawdopodobną rzeczą do obniżenia ceny bitcoinów jest gwałtowny wzrost inwestycji w konkurencyjną kryptowalutę. Gdyby wielu doświadczonych inwestorów zdecydowało się wypłacić gotówkę z Bitcoinów, gdy jest on wysoki - zainwestować w alternatywną cyfrową monetę, która daje więcej nadziei - moglibyśmy zaobserwować wtórną gorączkę złota. Gdyby tak się stało, więcej ludzi przyłączyłoby się do pośpiechu, aby wydostać się z Bitcoin na rzecz alternatywnej kryptowaluty, i mogliśmy zobaczyć dramatyczną obniżkę ceny Bitcoin.

W tego rodzaju scenariuszu bańka Bitcoin zostałaby po prostu zastąpiona inną bańką, która pozostanie uparta, dopóki konkurencyjny blockchain nie okaże się bardziej pociągający. Czy są więc jakieś oznaki, że tak się może stać?

W skrócie tak. W ostatnich tygodniach siła kryptowaluty IOTA, która ma ulepszony blockchain (w porównaniu do Bitcoin), rośnie w siłę. Sieć IOTA można uznać za „blockchain 2.0”, ponieważ może obsługiwać znacznie większe ilości transakcji na sekundę (od 500 do 800). Robi to za pomocą "splot" do weryfikacji transakcji na ciągłej księdze. Co więcej, opłaty transakcyjne w blockchainie IOTA są bezpłatne: korzyść, która z pewnością przyciągnie kryptoinwestorów.

Odrobina

W pierwszym tygodniu grudnia cena IOTA nagle wzrosła o 90%, z 2,78 do 5,55 USD. To równa się wzrostowi wartości rynkowej o 12 miliardów dolarów i nagle stawia go na czwartym miejscu pod względem wielkości aktywów cyfrowych pod względem kapitalizacji rynkowej (wyprzedzając Ripple). Ten nagły skok cen nastąpił po tym, jak IOTA Foundation w Niemczech ogłosiła, że ​​współpracuje z firmami technologicznymi, takimi jak Microsoft, Samsung i Fujitsu, na rynku opartym na blockchain, który pozwoli im sprzedawać dane.

Na razie przewidywanie, że następna cyfrowa gorączka złota „na pewno będzie IOTA” byłoby trochę przedwczesne. Istnieje wiele obiecujących kryptowalut, które mają ulepszenia technologii blockchain drugiej generacji. Litecoin to kolejne krypto, które zapewnia szybkie stawki transakcji i niskie opłaty (chociaż przy 56 transakcjach na sekundę wciąż nie jest tak dobre, jak IOTA). W 2017 r. Doświadczył ogromnych zysków.

EOS (obecnie w fazie wstępnej oferty monet) to kolejny przykład altcoinów, które obiecują zapewnić wyjątkowo wysokie stawki transakcyjne na sekundę. Jeśli EOS dotrzyma swoich obietnic, zapewni 50 000 transakcji na sekundę - a może nawet więcej.

Wydaje się pewne, że Bitcoin staje się zatkany (jak zawsze przewidywano). Sytuacja będzie się pogarszać, chyba że zrobi się coś dramatycznego. Przynajmniej ta zatyka powinna być ostrzeżeniem. Ponieważ ludzie spieszą się, by kupować drogie bitcoiny, w próżnej nadziei na dalsze zyski, praktyczność tej inwestycji staje się coraz bardziej wątpliwa.

Opinie należą do autora. Żadne z postanowień tego artykułu nie stanowi porady inwestycyjnej i nie powinno być traktowane jako takie.

Zdjęcie tytułowe: Igor Batrakov / Shutterstock.com,

Zdjęcia: Wit Olszewski / Shutterstock.com, floks / Shutterstock.com, Akarat Phasura / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me