Glenn Greenwald: Dlaczego prywatność ma znaczenie

Glen Greenwald jest amerykańskim prawnikiem, dziennikarzem i pisarzem, który pracował dla Guardian US i był jednym z pierwszych dziennikarzy, którym Edward Snowden powierzył opublikowanie swojej ogromnej skrzynki dokumentów szpiegowskich NSA. To dzięki takim ludziom jak Glen Greenwald opinia publiczna jest teraz świadoma ogromu ataku NSA (i jej agencji partnerskich na całym świecie) na niemal każdą prywatność i wolność.

W ostatnim przemówieniu TED zatytułowanym „Glenn Greenwald: Dlaczego prywatność ma znaczenie”, elegancko i przekonywująco argumentuje, jak ważna jest prywatność dla ludzkiej wolności, a jak żrące jest pojęcie „jeśli nie masz nic do ukrycia, to nie masz się czego bać”, tak naprawdę jest.

Ponieważ w zasadzie całkowicie zgadzamy się z uwagami Greenwalda, a ponieważ sam jest zwięzłym i wymownym mówcą, ograniczymy się tutaj do przedstawienia krótkiego streszczenia 20-minutowej wypowiedzi Greenwalda wraz z niektórymi jego bardziej zwięzłymi cytatami.

Glenn Greenwald: Dlaczego prywatność ma znaczenie

Glenn Greenwald: Dlaczego prywatność ma znaczenie Glenn Greenwald: Dlaczego prywatność ma znaczenie

Pełne napisy / transkrypcja przemówienia można znaleźć na stronie internetowej TED

Greenwald zaczyna od podania przykładu osób zaangażowanych w działalność prywatną, których horror jest nakręcony i przesłany na YouTube, zauważając, że zachęca to do poczucia „To jest coś, co chcę zrobić tylko wtedy, gdy nikt inny nie ogląda . ”

Następnie rozwija ten przykład, wykorzystując go do zilustrowania niebezpieczeństw masowej inwigilacji wolności słowa,

„Stany Zjednoczone i ich partnerzy, nie wiedząc o tym na całym świecie, przekształcili Internet, niegdyś nazywany bezprecedensowym narzędziem wyzwolenia i demokratyzacji, w bezprecedensową strefę masowej, masowej inwigilacji”.

Szczególnie żrący jest pomysł wysunięty przez CEO Google, Erica Schmidta, który powiedział: „Jeśli robisz coś, czego nie chcesz, aby inni wiedzieli, być może nie powinieneś tego robić”.

„Ludzie, którzy tak naprawdę mówią, są zaangażowani w bardzo ekstremalny akt samoakceptacji.,"Zgodziłem się, aby stać się tak nieszkodliwą, nieszkodliwą i nieciekawą osobą, że tak naprawdę nie boję się, że rząd będzie wiedział, co robię ”.

Greenwald twierdzi, że nikt tak naprawdę nie wierzy, że nie ma nic do ukrycia,

„Umieszczają hasła w swoich wiadomościach e-mail i kontach w mediach społecznościowych, zamykają drzwi do sypialni i drzwi łazienki, wszystkie kroki mają na celu uniemożliwienie innym osobom wejścia do tego, co uważają za swoje prywatne królestwo i wiedzy, czego nie chcą inni ludzie powinni wiedzieć.

Zauważając, że „ludzie bardzo łatwo słowami twierdzą, że nie cenią swojej prywatności, ale ich działania zaprzeczają autentyczności tego przekonania”, Greenwald zauważa, że ​​nawet ci, którzy niestrudzenie i ewangelicznie pracują, niszczą prywatność wszystkich innych, stosują różne zasady rządzi się,

„W ubiegłym roku Mark Zuckerberg i jego nowa żona kupili nie tylko własny dom, ale także wszystkie cztery sąsiednie domy w Palo Alto za łączną kwotę 30 milionów dolarów, aby zapewnić sobie strefę prywatności, która uniemożliwiłaby innym osobom monitorowanie tego, co robią to w życiu osobistym.

Kiedy ludzie czują, że są obserwowani, nie są w stanie zachowywać się zgodnie ze swoją własną naturą,

„Teraz jest powód, dla którego prywatność jest tak pożądana uniwersalnie i instynktownie. Nie jest to tylko ruch zwrotny, taki jak oddychanie powietrzem lub picie wody. Powodem jest to, że gdy jesteśmy w stanie, w którym możemy być monitorowani, gdzie możemy być obserwowanym, nasze zachowanie zmienia się dramatycznie… Istnieją dziesiątki badań psychologicznych, które dowodzą, że kiedy ktoś wie, że można go obserwować, zachowanie, w które się angażuje, jest znacznie bardziej zgodne i zgodne.

Nawiązując również do George'a Orwella i francuskiego filozofa Michela Foucaulta, Greenwald mówi o słynnym, wszechwidzącym więzieniu Panopticon Jeremy'ego Benthama,

„Tym, co go tak podnieciło z powodu tego odkrycia, było to, że oznaczałoby to, że więźniowie musieliby założyć, że są obserwowani w dowolnym momencie, co byłoby ostatecznym organem egzekwującym posłuszeństwo i zgodność”.

Ten psychologiczny aspekt bycia obserwowanym (lub strach przed byciem obserwowanym) przez cały czas ogranicza nas jako jednostki, a zatem jest potężnym narzędziem dla każdego, kto by nas uciskał,

„Masowa inwigilacja tworzy w umyśle więzienie, które jest o wiele bardziej subtelnym, ale o wiele bardziej skutecznym sposobem wspierania przestrzegania norm społecznych lub ortodoksji społecznej, o wiele bardziej skutecznym niż brutalna siła”.

Jest to fakt dobrze znany i wykorzystywany na długo przed udostępnieniem wszechobecnej technologii nadzoru,

„Religie Abrahamowe podobnie twierdzą, że istnieje niewidzialny, wszechwiedzący autorytet, który ze względu na swoją wszechwiedzę zawsze obserwuje wszystko, co robisz, co oznacza, że ​​nigdy nie masz chwili prywatnej, ostatecznego egzekwowania posłuszeństwa wobec jego nakazów”.

Jego różne przykłady pokazują, że inwigilacja jest przyjacielem tyranii,

„Wszystkie te pozornie odmienne dzieła rozpoznają, wniosek, do którego wszyscy się odnoszą, to to, że społeczeństwo, w którym ludzie mogą być monitorowani przez cały czas, jest społeczeństwem, które rodzi zgodność, posłuszeństwo i uległość, dlatego każdy tyran, najbardziej jawny dla najbardziej subtelnych pragnie tego systemu.

Nadzór jest narzędziem ucisku, które atakuje nasze najbardziej pierwotne pojęcia wolności,

„Gdy pozwalamy istnieć społeczeństwu, w którym podlegamy ciągłemu monitorowaniu, pozwalamy, aby istota ludzkiej wolności została poważnie okaleczona”.

Następnie Greenwald zauważa, że ​​nasi władcy nie podzielają naszego zdrowego rozsądku na temat tego, co oznacza „robienie złych rzeczy”,

'Dla nich, "robić złe rzeczy" zazwyczaj oznacza robienie czegoś, co stwarza znaczące wyzwania dla korzystania z naszej własnej siły. ”

W swoich uwagach końcowych Greenwald powraca do głównego nurtu swojej argumentacji: ta masowa inwigilacja zasadniczo tłumi naszą wolność,

„Ale najważniejszym powodem jest to, że system masowej inwigilacji tłumi naszą własną wolność na wiele różnych sposobów. Udostępnia wszelkie rodzaje zachowań, nawet nie wiedząc, że to się stało..

Kończy słynnym cytatem Róży Luksemburg,

„"Ten, kto się nie rusza, nie zauważa swoich łańcuchów."Możemy próbować uczynić łańcuchy masowej inwigilacji niewidocznymi lub niewykrywalnymi, ale ograniczenia, które na nas narzuca, nie mogą stać się mniej skuteczne. ”

W pełni zachęcamy wszystkich czytelników, którzy kiedykolwiek myśleli, że nie mają nic do ukrycia, a więc nie mają się czego obawiać (lub którzy kiedykolwiek sprzeczali się z kimś, kto ma takie poglądy) do obejrzenia wykładu lub przeczytania transkrypcji, ponieważ Greenwald jest przekonujący i namiętny obrona przed koniecznością prywatności.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me