Hotspot Shield oskarżony o szpiegowanie użytkowników

W tym tygodniu pojawiła się kontrowersja w świecie wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Otacza amerykańskiego dostawcę o nazwie Hotspot Shield. Firma VPN istnieje na rynku od 2008 roku. Od tego czasu uzyskała około 500 milionów pobrań na całym świecie. To oszałamiająca ilość pobrań. VPN zgromadził je, oferując usługę za darmo około 97% swoich użytkowników.


Teraz, grupa non-profit o nazwie Centrum Demokracji i Technologii (CDT) złożyła 14-stronicową skargę do Federalnej Komisji Handlu (FTC), opisując, jakie to uczucie "nieuczciwe i zwodnicze praktyki handlowe." Ta wiadomość była dla mnie niespodzianką, ponieważ wiem, że ProPrivacy.com recenzja Hotspot Shield mówi czytelnikom (w sekcji Prywatność i bezpieczeństwo), że:

„Warunki korzystania z usługi Hotspot Shield dają firmie prawo do gromadzenia informacji o aktywności użytkowników i„ udostępniania ”tych informacji stronom trzecim”.

Skontaktowałem się bezpośrednio z CDT, aby uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, co czułem, że tarcza Hotspot działa źle. Joseph Jerome z CDT powiedział ProPrivacy.com, co następuje:

„Powiedziałbym, że recenzja ProPrivacy podkreśla dokładnie to, co robi Hotspot Shield. Jak wskazuje recenzja, z Hotspot Shield dzieje się wiele ukrytych śledzenia i wiele zamieszania w kwestii tego, co VPN robi i czego nie robi, szczególnie gdy płacisz za "bez reklam" wersja. Jest to mylące i niesprawiedliwe dla konsumentów. Kropka.

"Polityka prywatności Hotspot Shield jest po prostu niejasna. Jest również zakopane pod stwierdzeniami w sklepie z aplikacjami, że VPN nie ma dzienników, chroni poufność i anonimowość oraz nie udostępnia "osobisty" Informacja. Co sądzi o tej sytuacji? Hotspot Shield nie może działać na dwa sposoby - VPN nie mogą powiedzieć jednej rzeczy i zrobić innej, jeśli chodzi o ochronę prywatności. To podstawowa zasada rozdziału 5 ustawy FTC zakazującej nieuczciwych i wprowadzających w błąd praktyk handlowych. ”

Informacje osobiste

Nie ma wątpliwości, że polityka prywatności Hotspot Shield stoi nieco niezręcznie obok swoich roszczeń w App Store. W sklepie Android Play VPN mówi,

„Ukryj swoją tożsamość online i uzyskaj dostęp do zablokowanych aplikacji i witryn za pomocą Hotspot Shield, jednocześnie zachowując anonimowość, prywatność i bezpieczeństwo swoich działań mobilnych!”

To oświadczenie z pewnością nie jest spójne z usługą, która dopuszcza się w swojej polityce gromadzenia danych i udostępniania ich stronom trzecim. Jest to praktyka, którą zawsze potępiamy tutaj w ProPrivacy.com - jest to jeden z kilku powodów, dla których ostrzegamy ludzi przed darmowymi usługami VPN.

Nieformalne spojrzenie na politykę prywatności Hotspot Shield, która została ostatnio zaktualizowana w 2015 roku, natychmiast podnosi brew:

„Z wyjątkiem przypadków wyjaśnionych w niniejszym zawiadomieniu, AnchorFree nie zbiera żadnych danych osobowych o użytkowniku podczas korzystania z Usługi. „Dane osobowe”, zwane także danymi osobowymi, to informacje, które mogą być powiązane z konkretną osobą.

"Przykłady danych osobowych obejmują imię i nazwisko, adres e-mail, adres pocztowy, numer telefonu komórkowego oraz dane karty kredytowej lub inne informacje rozliczeniowe. Należy jednak pamiętać, że do celów niniejszej Informacji o polityce prywatności AnchorFree nie obejmuje Twojego adresu IP ani unikalnego identyfikatora urządzenia w definicji Danych osobowych. ”

Pomysł, że adresów IP nie należy uważać za dane osobowe, jest absurdalny. Przy takich sformułowaniach skarga CDT do FTC z pewnością zaczyna się wnikać.

Cdt Grab

Wiele problemów

Jak wskazuje nasza opinia, Hotspot Shield ma również inne problemy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) wykazało, że aplikacje Hotspot Shield zawierają oprogramowanie śledzące. To zarówno rejestruje działania użytkowników, jak i sprzedaje te dane reklamodawcom. W rzeczywistości naukowcy odkryli pięć różnych bibliotek śledzenia ukrytych w kodzie Hotspot Shield.

Ponadto badanie CSIRO wykazało, że Hotspot Shield przekierowywał użytkowników do linków powiązanych, gdy wprowadzali określone adresy internetowe, takie jak eBay, Alibaba, Best Buy, Target, Macy i inne. Tak więc, gdy użytkownik Hotspot Shield kupuje coś z tych stron, Anchor Free otrzymuje prowizję.

Warto tutaj zauważyć, że spółka dominująca Hotspot Shield, Anchor Free, ma osobną firmę, która obsługuje reklamy użytkowników Hotspot Shield - zarówno w aplikacji, jak i na odwiedzanych stronach internetowych.

Bez kotwicy

Nic zwykłego

Sieci VPN, które oferują swoje usługi za darmo, zawsze należy traktować podejrzliwie. Zapewnienie szybkiej i niezawodnej usługi VPN z silnym szyfrowaniem, dużą liczbą serwerów i wodoszczelną polityką prywatności nie będzie darmowe dla użytkownika końcowego, chyba że VPN stworzy strumień przychodów w innym miejscu.

Trzeba przyznać, że niektóre sieci VPN oferują zaufane bezpłatne usługi VPN, które mają na celu skłonienie użytkowników do subskrypcji pełnej usługi premium. Te bezpłatne VPN nie poświęcają prywatności swoich użytkowników. Ograniczają jednak usługę przy użyciu limitów przepustowości lub limitów użytkowania około 500 Mb miesięcznie.

Z drugiej strony Hotspot Shield należy do innej kategorii darmowych VPN. Oferuje usługę za darmo, wykorzystując reklamy do stworzenia strumienia przychodów. Polityka prywatności wyraźnie stanowi, że będzie gromadzić i udostępniać dane stronom trzecim. Pytanie brzmi: jakie to dane? I czy VPN robi coś zasadniczo nie tak?

Znak zapytania

Odmowa

Zdecydowaliśmy się skontaktować z Hotspot Shield, aby dać firmie szansę na wyrażenie opinii na temat zarzutów CDT. Dostarczył mi następujące oficjalne oświadczenie:

„AnchorFree jest uznanym liderem w dziedzinie prywatności w Internecie i wolności w Internecie. Nasza aplikacja Hotspot Shield cieszy się zaufaniem ponad 500 milionów użytkowników, którzy polegają na niej w celu zapewnienia dostępu do wszystkich informacji na całym świecie. Mocno wierzymy w prywatność konsumentów online.

"Oznacza to, że informacje, które przekazują nam użytkownicy Hotspot Shield, nigdy nie są kojarzone z ich działalnością online, gdy używają Hotspot Shield, nie przechowujemy adresów IP użytkowników i chronimy dane osobowe użytkowników zarówno od stron trzecich, jak i od nas samych.

"Ostatnie twierdzenia przeciwne przedstawione przez grupę non-profit, Centrum na rzecz Demokracji i Technologii, są bezpodstawne. Chcąc pochwalić CDT za zaangażowanie w ochronę prywatności użytkowników, byliśmy zaskoczeni tymi zarzutami i zdziwiliśmy się, że CDT nie skontaktowało się z nami w celu omówienia ich obaw ”.

Jak widać, VPN twierdzi, że nie przechowuje adresów IP ani żadnych danych osobowych. Wydaje się, że jest to sprzeczne z twierdzeniem polityki prywatności, że adresy IP nie są uważane za „dane osobowe” oraz że firma będzie przechowywać dane i udostępniać je stronom trzecim. Zwróciłem na to uwagę Timowi Tsorievowi z Anchor Free, na który odpowiedział,

„Nie przechowujemy danych osobowych naszych użytkowników ani nie sprzedajemy ich stronom trzecim. Nie zbieramy adresów IP naszych użytkowników.

"Masz rację, że nasza obecna polityka prywatności wysyła niewłaściwy komunikat. Jesteśmy w trakcie aktualizacji, aby odzwierciedlić rzeczywistość dotyczącą działania naszych systemów, a rzeczywistość polega na tym, że wiele z poniższych pozycji jest niedokładnych. ”

Historia sukcesu?

Jeśli chodzi o ochronę prywatności konsumentów, ważne jest, aby polityka prywatności firm była pod kontrolą. Źle sformułowane i mylące polityki prywatności, które pozostawiają element wątpliwości, mogą być bardzo frustrujące dla konsumentów. Ponadto mogą doprowadzić konsumentów do przekonania, że ​​otrzymują poziom usług, którego w rzeczywistości nie są.

W przypadku sieci VPN - gdzie ludzie polegają na usłudze zapewniającej im prywatność - konieczność ta jest tym bardziej dotkliwa. W związku z tym gratulujemy CDT podniesienia tego problemu z FTC.

Jeśli mamy traktować komentarze Hotspot Shield za wartość nominalną, wydaje się, że VPN uważa, że ​​nie niewłaściwie obchodzi się z danymi swoich użytkowników. Jest to całkowicie możliwe. W ProPrivacy.com rozumiemy, że VPN nie jest trudne do przechowywania pewnych danych o swoich użytkownikach bez przechowywania danych osobowych.

Na przykład VPN może wiedzieć, ilu użytkowników ma w danym kraju, bez faktycznego rejestrowania adresu IP każdego użytkownika.

Na razie będziemy musieli poczekać na śledztwo FTC, aby mieć pewność, że tak jest. Sugestia Hotspot Shield, że planuje zaktualizować swoją politykę prywatności, jest z pewnością dobrą wiadomością. O ile mi wiadomo, właśnie to CDT chciał z tego wyciągnąć: przejrzystość dla konsumentów. W związku z tym ta skarga wydaje się już dawać wynik pozytywny.

Zmieszana kobieta

Czy powinienem użyć tarczy Hotspot?

To, czy powinieneś użyć VPN Anchor Free, zależy od ciebie. Nie ma wątpliwości, że istnieją lepsze VPN z lepszą polityką prywatności.

Jednak Hotspot Shield ma swoje zalety, jeśli chcesz, aby VPN odblokowywał treści online w kraju, w którym istnieje cenzura. Jeśli potrzebujesz VPN, aby ominąć ścisłe bloki strony właściciela lub bloki narzucone przez innego administratora sieci lokalnej (np. Miejsce pracy), Hotspot Shield również załatwi sprawę. Ponadto pomoże zabezpieczyć twoje dane podczas publicznego Wi-Fi (aby hakerzy nie mogli ukraść haseł i danych bankowych) i prywatnie (od Twojego dostawcy usług internetowych i szpiegowania przez rząd). Tarcza Hotspot skutecznie wykonuje te czynności.

Na koniec musisz zadać sobie pytanie, jaki poziom prywatności chcesz. Jeśli bezpłatna sieć VPN, która obsługuje reklamy i zarabia na tobie pieniądze, nie jest szczególnym problemem, to Hotspot Shield może być darem niebios. Wiele osób w lokalizacjach takich jak Turcja i Ukraina z powodzeniem korzysta z VPN, aby obejść awarie rządowych witryn internetowych.

Na koniec dnia, jeśli VPN jest bezpłatny, należy to traktować podejrzliwie. Jeśli chcesz mieć najlepszą prywatność dostępną w Internecie, powinieneś ugryźć kulę i zainwestować w najlepszą usługę VPN.

Garnek miodu

Końcowe przemyślenia

Na koniec pamiętaj, że istnieje szansa, że ​​Hotspot Shield w rzeczywistości robi więcej złego, niż przyznaje. W najgorszym przypadku może to być nawet plaster miodu. Ponieważ USA postanowiły zezwolić dostawcom usług internetowych na sprzedaż danych stronom trzecim, wielu obywateli USA zaczęło korzystać z VPN. Tarcza Hotspot cieszy się szczególnie dużym napływem.

To niepokojące, ponieważ VPN ma siedzibę w USA. Jako taki, z łatwością mógł zostać doręczony nakaz i knebel i mógł w tajemnicy gromadzić dane dla rządu USA. Tylko z tego powodu warto tę historię mieć na oku. Warto być z dala od Tarczy Hotspot, dopóki FTC nie przywróci zaufania do usługi.

Opinie należą do autora.

Kredyt obrazu tytułowego: Strona główna Hotspot Shield.

Zdjęcia: CDT, Anchor Free, amasterphotographer / Shutterstock.com
Peshkova / Shutterstock.com
NatBasil / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me