Jak zachować bezpieczeństwo podczas podróży

Na wakacjach lub w podróży służbowej wszyscy są przyzwyczajeni do stosowania szczególnych środków bezpieczeństwa podróży. Na przykład wstępne planowanie tras, zakładanie małych kłódek na walizki i korzystanie z czeków podróżnych zamiast pieniędzy. Chociaż są to całkowicie uzasadnione względy, w dzisiejszych czasach ludzie muszą rozważyć zupełnie nowy zestaw cyfrowych zagrożeń, jeśli nie chcą, aby ich podróż z dala od domu zakończyła się katastrofą.

Pierwszą rzeczą do rozważenia są sieci WiFi. Pieprzone cyberprzestępcy o złych zamiarach mogą łatwo uzyskać dostęp do źle skonfigurowanych sieci Wi-Fi - czasami z powodu luk w zabezpieczeniach starych routerów komercyjnych. Dlatego oficjalne lotnisko, hotel, restauracja, kawiarnia i inne publiczne sieci Wi-Fi mogą sprawić, że będziesz niezwykle podatny na ataki.

Darmowe WiFi na lotnisku

Hakerzy mogą obserwować Twoją aktywność, odnotowywać odwiedzane witryny, a nawet śledzić naciskane klawisze w celu kradzieży haseł (dla kont bankowych, PayPal i innych witryn, które subskrybujesz).

Innym problemem jest to, że cyberprzestępcy mogą tworzyć fałszywe lub zduplikowane sieci, które wydają się być oficjalną siecią Wi-Fi dla obszaru, w którym się znajdujesz. Za pomocą dowolnej z tych metod hakerzy mogą wykorzystywać swoją złośliwą sieć do szpiegowania twoich działań - po raz kolejny pozwalając im wyłudzaj poufne dane i hasła.

Na szczęście istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby nie stać się ofiarą!

Bezpieczeństwo podróży 101

Jak uniknąć włamania na wakacje

Gdy tylko jest to możliwe, zdecydowanie lepiej jest korzystać z połączenia internetowego w smartfonie niż niezaufana sieć. W większości lokalizacji na całym świecie możesz kupić płatną kartę SIM. Korzystając z danych pay-as-you-go, które doładowujesz w lokalnych sklepach, całkowicie unikniesz ryzyka powrotu do domu z wysokimi opłatami roamingowymi. Co ważniejsze, eliminujesz ryzyko konieczności korzystania z niezweryfikowanych i niezaufanych sieci Wi-Fi.

Inną niesamowitą opcją, której nie możemy wystarczająco polecić tutaj w ProPrivacy.com, jest korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (naszych 5 najlepszych sieci VPN do podróżowania).

Usługa VPN szyfruje twoje połączenie internetowe, dzięki czemu wszystkie dane przesyłane od Ciebie na serwery dostawcy VPN są nieczytelne. W rezultacie niezależnie od tego, co robisz, gdy jesteś podłączony do publicznego hotspotu Wi-Fi, twoich danych nie można przechwycić.

Szyfrowane połączenie VPN

Dzięki VPN możesz korzystać z dowolnej sieci Wi-Fi, którą lubisz. Niezależnie od tego, czy jest to hotel z wrażliwym routerem, WiFi na lotnisku, czy nawet fałszywy hotspot stworzony przez cyberprzestępcę - możesz go użyć - nawet do robienia zakupów za pomocą karty kredytowej.

Bez względu na to, co wybierzesz, a nawet jeśli cyberprzestępca naruszył używane połączenie Wi-Fi, będziesz bezpieczny - ponieważ szyfrowanie VPN (zalecamy OpenVPN) zamieni twoje dane w cyfrowe mumbo-jumbo.

Chociaż prawdą jest, że w pobliżu dostępne są bezpłatne sieci VPN, wiele z nich jest strasznie zawodnych. Tak jak w przypadku wszystkich dobrych rzeczy, za godną zaufania sieć VPN należy zapłacić. Niewielka inwestycja, którą poczynisz, zapewni ci wysokiej jakości klienta VPN (aplikację, która pozwala połączyć się z międzynarodową siecią serwerów dostawcy VPN).

Rezultatem subskrypcji światowej klasy sieci VPN będzie bezpieczne połączenie internetowe i spokój podczas podróży, co naszym zdaniem tutaj na ProPrivacy.com jest tego warte.

Cyfrowe zamki i klucze cyfrowe

Teraz, gdy Twoje połączenie zostało już załatwione, możesz zrobić kilka innych rzeczy, aby upewnić się, że wakacje nie kończą się łzami. Za każdym razem, gdy ty lub członkowie twojej rodziny nie korzystacie ze swoich urządzeń - laptopów, tabletów lub smartfonów - pamiętaj, aby je zablokować. Telefony komórkowe są bardzo łatwe do zgubienia i mogą zostać skradzione w mgnieniu oka, nikt tego nie zauważy.

Chociaż skonfigurowanie urządzeń do szybkiego blokowania może nie być tym, co preferujesz, gdy jesteś w domu, jest to bardzo mądry ruch, gdy podróżujesz za granicę. Z tego powodu upewnij się, że wszyscy członkowie Twojej drużyny wybrali szybkie czasy automatycznego blokowania na swoich urządzeniach (minutę lub dwie).

Następnie skonfiguruj w urządzeniu najbardziej zaawansowane funkcje zabezpieczeń, takie jak skanery linii papilarnych i długie hasła. Pamiętaj, że ośmiocyfrowy kod PIN może znacznie zabezpieczyć dane Twojego urządzenia niż czterocyfrowy numer PIN, jeśli zostanie zgubiony lub skradziony. Może to wydawać się kłopotliwe, ale nie mogę go wystarczająco polecić, na wypadek gdyby Twoje urządzenie wpadło w niepowołane ręce.

Dodatkową opcją jest włączenie aplikacji lokalizatora na urządzeniach. Telefony z Androidem zwykle mają wbudowaną aplikację Google Device Manager. Użytkownicy iOS mają podobną funkcję o nazwie Znajdź mój iPhone. Te aplikacje umożliwiają zlokalizowanie telefonu w przypadku jego zagubienia, aw przypadku pecha możesz odzyskać zagubione lub skradzione urządzenie.

Utrata urządzenia może wydawać się bolesna, ale pamiętaj, że ubezpieczenie wakacyjne pokryje koszty wszelkich strat. Jeśli jednak urządzenie zostanie skradzione, nie chcesz, aby zawarte w nim dane były dostępne dla każdego, kto z nim skończy! Z tego powodu zaleca się stosowanie szyfrowania na urządzeniach. Pełne szyfrowanie dysku gwarantuje, że Twoje dane są bezpieczne bez względu na to, gdzie się kończą.

iPhone'y są dostarczane z domyślnie włączonym szyfrowaniem, a na urządzeniach z Androidem można je aktywować w Ustawieniach (w ramach bezpieczeństwa). Windows i Mac są dostarczane z szyfrowaniem całego dysku (odpowiednio BitLocker i FileVault), ale zalecamy program open source, taki jak VeraCrypt, aby uzyskać bardziej przejrzystą formę bezpieczeństwa.

Nieco innym pomysłem, który możesz rozważyć, jest utworzenie kopii zapasowej w chmurze, gdy jesteś w ruchu. Potencjalnie możesz przetrwać całe wakacje bez utraty urządzenia, tylko po to, aby zniknęło w taksówce z powrotem do domu!

Komputer do tworzenia kopii zapasowych w chmurze

Jak wspomniano wcześniej, utrata fizycznego urządzenia nie powinna być zbytnim zmartwieniem z powodu ubezpieczenia wakacyjnego. Z drugiej strony zdjęcia z rodzinnych wakacji są bogatą studnią wspomnień, których nigdy nie można odzyskać po ich odejściu. Dlatego podczas samej podróży warto wykonać kopię zapasową wakacyjnych zdjęć w chmurze

Na koniec zostawię ci zalecenie, które może powstrzymać cię przed powrotem do domu włamywacza. W dzisiejszych czasach normalne jest posiadanie wielu znajomych w serwisach społecznościowych. Chociaż łączenie się z setkami osób w witrynach takich jak Facebook może być fajne, prawdą jest również to, że często akceptujemy kontakty, których tak naprawdę nie znamy. Niestety czasami znajomi mogą stanowić problem.

Aplikacje takie jak Facebook i Gmail są skonfigurowane do korzystania z GPS urządzenia i czasami pozwalają linkom społecznościowym wiedzieć, gdzie jesteś. Chociaż może się to wydawać mało prawdopodobne, możliwe jest, że jeden ze znajomych w mediach społecznościowych zauważy, że wyjechałeś z kraju i zdecydujesz się obrabować dom. Z tego powodu rozsądnie może być wyłączyć GPS i usługi lokalizacyjne w urządzeniu, aby aplikacje te nie wiedziały o twoim miejscu pobytu.

Na koniec pamiętaj, aby rozpowszechniać tę wiedzę na temat bezpieczeństwa podróży w grupie podróżujących. Jeśli wszyscy nie przestrzegają tych protokołów bezpieczeństwa podróży, nie będziesz pewny, że będziesz bezpieczny. Zbierz więc wszystkich razem, aby porozmawiać o wymienionych punktach. W ten sposób możesz odpocząć na wakacjach bezpiecznie wiedząc, że wszystko zostało załatwione!

Od siebie i wszystkich tutaj w ProPrivacy.com życzymy szczęśliwych wakacji!

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me