La Liga ukarana grzywną za aplikację szpiegowską na smartfony

Okazało się, że hiszpańska liga piłki nożnej, La Liga, włącza mikrofony smartfonów, aby słuchać fanów podczas oglądania meczów. La Liga została ukarana grzywną w wysokości 250 000 euro za nielegalne wykorzystywanie uprawnień aplikacji do włączania mikrofonów urządzeń i wskazywania lokalizacji kibiców podczas meczów za pomocą sygnałów GPS i sygnałów wieży komórkowej.

hiszpańscy kibice

Aplikacja La Liga, która ma być używana przez około cztery miliony hiszpańskich fanów piłki nożnej, wykorzystywała mikrofony smartfonów do wykrywania lokalizacji barów transmitujących mecze nielegalnie bez licencji.

Zwolennicy prywatności uważają, że w trakcie inwigilacji naruszono prawa konsumentów do prywatności. Pojawiły się również obawy, że La Liga mogła uzyskać dostęp do prywatnych rozmów i danych o użytkownikach hiszpańskich aplikacji w tym czasie.

Liga hiszpańska zaprzecza temu, twierdząc, że technologia została zaprojektowana wyłącznie w celu odsłuchu dźwięków otoczenia pasujących do transmisji telewizyjnej,

"Sygnał przychodzący [z aplikacji] jest przetwarzany na kod binarny, który jest porównywany z kodem sygnału transmisyjnego przez automatyczny system, który wykonuje operację w niecałą sekundę".

Według oficjalnego oświadczenia La Liga technologia jest zautomatyzowana i działa w podobny sposób jak aplikacja Shazam. Liga piłki nożnej twierdzi, że żaden ludzki pracownik nigdy nie słucha żadnych dźwięków pochodzących z aplikacji oraz że żadne nagrania nie są tworzone ani przechowywane w trakcie wyszukiwania miejsc, w których nielegalnie transmitowane są mecze bez płacenia.

„Nawet gdybyśmy chcieli, nawet gdyby kazał nam to sędzia, nie moglibyśmy nagrywać rozmów. Technologia po prostu nie działa."

Mimo to hiszpańska agencja ochrony danych (AEPD) opowiedziała się za prywatnością konsumentów. AEPD orzekł, że aplikacja działała nielegalnie, ponieważ nie wspomniała wyraźnie o swoich możliwościach nadzoru wobec konsumentów. AEPD twierdzi, że aplikacja musi informować konsumentów i starać się o zgodę zarówno w momencie pobierania aplikacji, jak i w momencie aktywacji nadzoru.

Według AEPD konsumentom zbyt trudno jest dokładnie zapamiętać, jakie uprawnienia do gromadzenia danych są przyznawane w momencie pobierania aplikacji. Z tego powodu agencja ochrony danych zasugerowała, że ​​aplikacja powinna wyświetlać ikonę na ekranie, która pokazuje, że rozpoczęło się pasywne słuchanie. Dałoby to konsumentom możliwość wyłączenia lub odinstalowania aplikacji, jeśli zostaną wysłuchani.

La Liga upiera się, że nie zrobiła nic złego, i oświadczyła, że ​​zamierza odwołać się od decyzji agencji, którą uważa za niesprawiedliwą. La Liga uważa, że ​​umożliwienie konsumentom ochrony miejsc, w których nadawane są mecze niezgodne z prawem, jest sprzeczne z jego prawami autorskimi. W oficjalnym oświadczeniu hiszpańska liga piłkarska stwierdziła:

"Głęboko nie zgadzamy się ze sposobem, w jaki AEPD zinterpretował tę technologię, i szczerze wierzymy, że nie dołożyła ona koniecznych starań, aby zrozumieć, jak działa."

La Liga uważa, że ​​wyświetlenie ikony po włączeniu mikrofonu może "powodują, że użytkownik obawia się, że czegoś słuchamy, gdy ta technologia nie może uchwycić ludzkiej rozmowy."

Pomimo tych twierdzeń faktem jest, że aplikacja nasłuchuje na telefonach ludzi i śledzi ich lokalizację za pomocą GPS - co oznacza, że ​​zebrano prywatne dane o użytkownikach. Według AEPD prawo RODO konsumentów również zostało naruszone. Twierdzi, że sekcja 5.1 i 7.3 RODO UE są naruszane, ponieważ konsumenci nigdy nie mają możliwości wycofania zgody na gromadzenie danych.

Objawienia, że ​​hiszpańska liga piłki nożnej wykorzystuje uprawnienia w swojej aplikacji do przeprowadzania nadzoru korporacyjnego, są surowym przypomnieniem, jak łatwo firmom szpiegować społeczeństwo. Za każdym razem, gdy aplikacja prosi o pozwolenie na dostęp do mikrofonu urządzenia - możliwe, że mikrofon jest włączony, aby wykonać pasywne słuchanie.

W innych przypadkach konsumenci zgłaszali wyświetlanie reklam po omówieniu produktu w pobliżu telefonu. Już wcześniej pojawiły się zarzuty, że Facebook dokonuje tego rodzaju nadzoru; twierdzenie, że gigant mediów społecznościowych obalił się więcej niż jeden raz.

Dla konsumentów jedyną opcją jest zawsze uważność podczas pobierania i instalowania oprogramowania mobilnego. Jeśli jakakolwiek aplikacja poprosi o inwazyjne uprawnienia, które nie wydają się potrzebne, konsumenci muszą dokładnie rozważyć, czy ufają aplikacji i czy chcą ją zainstalować.

AEPD dało hiszpańskiej lidze futbolowej jeden miesiąc na rozwiązanie problemów związanych z prywatnością, które znalazła w aplikacji.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me