NordVPN nie ma żadnych roszczeń dotyczących dzienników zbadanych przez niezależnych audytorów

W branży, po raz pierwszy w branży, NordVPN przeprowadził usługę braku rejestrów aż do kontroli niezależnego audytu.

Nord VPN brak logów kontrolowanych roszczeń

NordVPN zawsze twierdził, że jest usługą VPN bez dzienników, ale to twierdzenie zostało poddane w wątpliwość podczas gorącej internetowej debaty tego lata na temat jego własności.

W celu potwierdzenia tego roszczenia i zapewnienia klientów o jego uczciwości, NordVPN zlecił niezależny audyt swoich systemów rejestrowania.

Tego rodzaju audyt nigdy wcześniej nie był przeprowadzany w usłudze VPN, dlatego tutaj w ProPrivacy.com byliśmy bardzo podekscytowani, że mogliśmy go wziąć w posiadanie.

Audyt

Audyt został przeprowadzony przez jedną z czterech największych firm audytorskich na świecie. W przeciwieństwie do audytów tego rodzaju ostatnio opublikowanych przez Surfshark, które dotyczą bezpieczeństwa technicznego oprogramowania dostawcy, audyt skupił się na dziennikach, które NordVPN robi i nie przechowuje.

Jest to pierwsze na rynku i mile widziane, ponieważ desperacko potrzebna jest zwiększona przejrzystość w zakresie oświadczeń o braku kłód.

Obecnie kontrola jest dostępna tylko dla wstępnie wybranej listy dziennikarzy. W bestVPN.com mieliśmy szczęście być jednym z pierwszych, którzy zobaczyli wyniki.

Z przyjemnością dowiedzieliśmy się, że raport w pełni popiera roszczenia NordVPN dotyczące braku logów. Gromadzona jest niewielka ilość danych identyfikujących użycie serwera, które nie umożliwiają identyfikacji użytkownika, ale nie stanowi to zagrożenia dla prywatności użytkowników.

Audyt, który pokazano nam, nie zapewnia szczegółowych informacji technicznych, chociaż określa procedury zastosowane przez firmę audytorską do wyciągnięcia wniosków.

Obecnie jest to mniej pełny audyt niż oświadczenie firmy, że spojrzał na systemy NordVPN i stwierdził, że wszystko jest satysfakcjonujące w odniesieniu do roszczeń dotyczących braku logów. Ta firma audytorska jest szczególnie godną zaufania niezależną jednostką audytową, której słowu jesteśmy szczęśliwi, że możemy jej zaufać.

Ograniczenia

Każdy audyt objęty zakresem tego ma wyraźne ograniczenia. Może zapewnić jedynie migawkę tego, co dzieje się w niektórych lokalizacjach w czasie przeprowadzania audytu.

Jak przyznaje sama NordVPN:

„Audyt może odnosić się tylko do naszych konfiguracji usług i serwerów od 1 listopada 2018 r. Ponieważ usługa cyfrowa może zostać ponownie skonfigurowana, rozumiemy, dlaczego kontrola nie może zastosować swoich wniosków do szerszego zakresu dat.”

Co jest szczególnie ważne dla subskrybentów, dowodzi, że NordVPN posiada systemy zapewniające całkowicie bezlogową usługę VPN. NordVPN obiecał również przeprowadzać regularne audyty w przyszłości, aby pomóc zweryfikować, czy systemy te pozostają na miejscu i są częścią standardowego trybu działania NordVPN.

Opinia eksperta ProPrivacy.com

Tutaj w ProPrivacy.com od dawna pragnęliśmy sposobu na sprawdzenie roszczeń dostawców logów VPN. Dzienniki usługi VPN są przechowywane lub nie, stanowią znacznie większe zagrożenie dla prywatności użytkowników niż stosowane przez nie zabezpieczenia techniczne, a zatem są najważniejszym punktem awarii.

Nawet podstawowe zabezpieczenia techniczne ochronią dane użytkowników VPN i nawyki przeglądania przed większością indywidualnych hakerów kryminalnych. Podmioty na szczeblu stanowym to inna gra w piłkę, ale nawet one pójdą po logach dostawcy na długo przed próbą naruszenia technicznych środków bezpieczeństwa klienta VPN.

Każda ujawniona sprawa publiczna, w której złapano użytkownika VPN, była wynikiem tego, że dostawca przekazał swoje dzienniki władzom, czasem pod przymusem.

Oczywiście, jeśli dostawca VPN nie prowadzi dzienników, nie ma nic, co mógłby przekazać. Dlatego integralność roszczenia dostawcy bez logów jest tak ważna dla jego poświadczeń dotyczących prywatności.

Żaden audyt oświadczeń dostawcy o logowaniu nie może z całkowitą pewnością udowodnić, że żadne dzienniki nie są przechowywane, gdy audytor wraca do domu, ale audyt tego rodzaju przeprowadzony w NordVPN zapewnia najwyższy możliwy poziom przejrzystości, jaki można uzyskać.

Podejście NordVPN jest pionierskie i mamy szczerą nadzieję, że zachęci inne usługi VPN do pójścia w ich ślady.

Wniosek

Tego rodzaju kontrola zapewnia najwyższy możliwy poziom przejrzystości w odniesieniu do weryfikacji roszczeń rejestracyjnych dostawcy VPN.

Najważniejsze jest to, że jedna z wiodących niezależnych firm audytorskich na świecie szczegółowo przyjrzała się temu, co i jak rejestruje dane, i nie wydała żadnych rejestrów NordVPN, twierdząc, że jest to znak aprobaty.

W tej chwili sprawia, że ​​NordVPN jest wyjątkowy w branży VPN i mamy nadzieję, do czego prowadzą, a wielu innych podąży za nim.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me