Recenzja Decentraleyes – dodatek do przeglądarki Firefox

Decentraleyes to nowy dodatek do przeglądarki Firefox typu open source, który ma na celu poprawę Twojej prywatności podczas przeglądania. Robi to, lokalnie hostując zasoby CND. Gdy przeglądarka wysyła żądanie dotyczące jednego z tych zasobów CDN, żądanie jest blokowane, a zamiast tego wyświetlana jest wersja lokalna.


Co do cholery?

Tworzenie stron internetowych od podstaw to ciężka praca. Zamiast za każdym razem wymyślać koło, programiści dzielą się bibliotekami przydatnego kodu open source wykonującego typowe zadania. Na przykład biblioteki JavaScript lub frameworki internetowe, takie jak jQuery lub Ember.

Zamiast pisać kod, programiści mogą po prostu odwoływać się do tych wspólnych skryptów z poziomu stron internetowych. Te wspólne skrypty są hostowane w sieciach dostarczania treści (CDN) - globalnie rozproszonych sieciach serwerów proxy rozmieszczonych w wielu centrach danych.

Skrypty hostowane w tych rozproszonych sieciach mogą być łatwo udostępniane programistom, ale sieci CDN są bardzo wydajnym sposobem dostarczania treści. Dlatego użycie hostowanych na nich zasobów powoduje szybsze ładowanie stron. Usuwa również obciążenia finansowe od twórców hostowania samych zasobów.

W rezultacie bardzo duży odsetek wszystkich istniejących witryn regularnie korzysta z bibliotek udostępnianych w sieciach CDN.

A więc tak! To brzmi świetnie. Przejdź do CDN?

Problem

Problem polega na tym, że hosting CDN kosztuje. Firmy takie jak Google, Facebook i Microsoft oferują taki hosting za darmo. Darmowy jest tak samo ulubioną ceną dla twórców stron internetowych, jak i dla reszty nas, więc bardzo duża ilość wszystkich zasobów witryny jest teraz hostowana w sieciach CDN hostowanych przez te firmy.

I jak zawsze w przypadku Google i wsp., Chociaż nie ponosimy żadnych kosztów pieniężnych, płacimy za ich korzystanie z naszej prywatności. Jak mówi stare przysłowie, jeśli nie płacisz za produkt, to jesteś nim!

Za każdym razem, gdy odwiedzasz witrynę, która odwołuje się do biblioteki hostowanej na jednej z tych sieci CDN, Google, Facebook, Microsoft itp. Będzie o tym wiedział i może śledzić cię podczas przechodzenia z witryny do witryny.

Co jeszcze bardziej niepokojące, nic nie stoi na przeszkodzie, aby te firmy zastąpiły hostowany kod czymś bardziej złośliwym. I w żaden sposób Twoja przeglądarka (lub oprogramowanie antywirusowe) nie byłaby w stanie temu zapobiec.

Możliwe rozwiązania

Jednym z rozwiązań tego problemu jest użycie dodatków, takich jak NoScript lub uMatrix, aby zapobiec uruchomieniu skryptów. Ale te dodatki są bardzo przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników. Prawidłowa ich konfiguracja jest trudnym i czasochłonnym zadaniem. I nawet wtedy „zepsują” wiele stron internetowych, które do działania polegają na tych zewnętrznych skryptach.

Innym możliwym rozwiązaniem byłoby połączenie twórców stron internetowych i utworzenie publicznie kontrolowanej organizacji non-profit do hostowania zasobów internetowych. Zajmie to jednak trochę czasu i pieniędzy, więc obecnie nie planuje się takiego ruchu.

Wpisz Decentraleyes

Dodatek Decentraleyes Firefox przechowuje powszechnie używane zasoby lokalnie. Gdy strona internetowa próbuje uzyskać do nich dostęp w obsługiwanej sieci, Decentraleyes zablokuje żądanie i zamiast tego załaduje lokalnie przechowywany zasób.

- Obsługiwane sieci: Google Hosted Libraries, Microsoft Ajax CDN, CDNJS (Cloudflare), jQuery CDN (MaxCDN), jsDelivr (MaxCDN), Yandex CDN, Baidu CDN, Sina Public Resources i UpYun Libraries.

- Dołączone zasoby: AngularJS, Backbone.js, Dojo, Ember.js, Ext Core, jQuery, jQuery UI, Modernizr, MooTools, Prototype, Scriptaculous, SWFObject, Underscore.js i Web Font Loader.

To nie tylko uniemożliwia Google itp. Śledzenie cię za pomocą żądań CDN, ale zasoby lokalne zawsze ładują się szybciej niż zasoby zdalne. Strony internetowe ładują się więc szybciej. Zdobyć!

Wniosek

Decentraleyes to świetny pomysł i jest całkowicie przejrzysty w użyciu. W rzeczywistości jest to prawdopodobnie zbyt przejrzyste. Byłoby miło, gdyby mógł wyświetlać wizualnie, ile zasobów CDN zostało zablokowanych w ten sposób. W tej chwili musisz wejść do konsoli programisty Firefox, aby znaleźć te informacje

Byłoby również miło, gdyby Decentraleyes pracował dla większej ilości zasobów niż obecnie.

Ale wciąż są wczesne dni i nie mogę wymyślić żadnego powodu, aby nie instalować tego fajnego dodatku. Samo w sobie nie zapobiegnie śledzeniu online, ale mimo to jest cennym narzędziem w zestawie narzędzi do ochrony prywatności.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me