Skype Szyfrowanie od początku do końca za pomocą protokołu Signal

Skype to popularna usługa przesyłania wiadomości używana na całym świecie. Pomimo powszechnego zastosowania, do tej pory Skype był często krytykowany za niedostrzeganie przejrzystych, bezpiecznych funkcji przesyłania wiadomości. Teraz to się zmieni, ponieważ Skype ogłosił, że zacznie wdrażać bezpieczny protokół przesyłania wiadomości Signal.

Skype wdroży protokół Signal w celu bezpiecznego szyfrowania wiadomości dla swoich użytkowników. Bezpieczne przesyłanie wiadomości będzie znane na platformie Skype jako „Prywatne rozmowy”. Programiści Signal skomentowali:

"Naszym celem jest, aby prywatna komunikacja była prosta i wszechobecna. Dzięki setkom milionów aktywnych użytkowników Skype jest jedną z najpopularniejszych aplikacji na świecie i cieszymy się, że Prywatne rozmowy w Skype pozwolą większej liczbie użytkowników korzystać z silnych właściwości szyfrowania protokołu Signal w celu bezpiecznej komunikacji ”.

Krytykowany w przeszłości

Od pierwszego uruchomienia Skype krytycy często narzekali na tajemnicę związaną z zastrzeżonym algorytmem. Charakter zamkniętego źródła architektury peer-to-peer i technologii szyfrowania Skype oznacza, że ​​nigdy nie była badana przez firmę zewnętrzną. Oznacza to, że nigdy nie udowodniono, że nie ma tylnych drzwi, które mogłyby służyć do uzyskiwania dostępu do korespondencji.

Brak informacji o tym, jak szyfrowanie jest wdrażane na platformie Skype, a także brak szczegółowych informacji o tym, jakie funkcje bezpieczeństwa i implementacje są zapewnione - sprawiają, że większość ekspertów ds. Bezpieczeństwa czuje się zimno. Na szczęście te dni już minęły. Najnowsza wersja Skype obsługuje protokół Signal opracowany przez Open Whisper Systems Moxie Marlinspike.

Protokół Signal jest wspierany przez Edwarda Snowdena, który wcześniej był cytowany jako „używaj czegokolwiek przez Open Whisper Systems”. Popiera go także Laura Poitras, laureatka Oscara, która produkuje nagradzany film Citizenfour:

„Signal to najbardziej skalowalne narzędzie szyfrujące, jakie posiadamy. Jest darmowy i recenzowany. Zachęcam ludzi do korzystania z niego codziennie ”.

Obraz Citizenfour

Najpopularniejszy protokół

Jak widać, Signal jest godny zaufania - co jest przyczyną wysokiego wskaźnika absorpcji w usługach komunikacyjnych. Jest to obecnie protokół używany przez szyfrowane wiadomości w Whatsapp, Facebook Messenger, Google Allo i sygnale komunikatora Open Whisper. Oto, co Microsoft ma do powiedzenia na temat swojej decyzji o wdrożeniu protokołu Signal:

„Wiemy, że dodatkowa ochrona jest ważna, gdy udostępniasz poufne informacje przez Skype, dlatego z przyjemnością ogłaszamy podgląd zaszyfrowanych prywatnych konwersacji, dostępnych teraz dla wtajemniczonych Skype.

„Dzięki prywatnym rozmowom możesz wykonywać zaszyfrowane rozmowy audio Skype i wysyłać wiadomości tekstowe lub pliki, takie jak obrazy, audio lub wideo, używając standardowego protokołu Signal firmy Open Whisper Systems. Treść tych rozmów zostanie ukryta na liście czatów, a także w powiadomieniach, aby zachować prywatność udostępnianych informacji. ”

Szyfrowanie Whatsapp

Prywatne i bezpieczne?

Funkcja prywatnej konwersacji pozwoli użytkownikom Skype na wykonywanie prywatnych wiadomości tekstowych, połączeń audio i transferów plików przy użyciu szyfrowania typu end-to-end, do którego, jak się uważa, nie mają dostępu osoby trzecie. Obejmuje to brak dostępu od Microsoft, Signal / Open Whisper, a także agencji rządowych.

Chociaż nie mamy ostatecznego dowodu, że rządowe agencje wywiadowcze nie były w stanie przeniknąć protokołu Signal, mamy wiele przytłaczających dowodów poszlakowych. W marcu ubiegłego roku rząd brytyjski wezwał do umieszczenia tylnych drzwi w Whatsapp po ataku terrorystycznym w Londynie. We wrześniu 2017 r. Poinformowano, że Whatsapp odmówił współpracy z rządem brytyjskim.

Protokół sygnału Gchq

Oznacza to, że GCHQ - brytyjska wersja NSA - nie jest w stanie przeniknąć protokołu Signal. Ze względu na bliskie relacje robocze między GCHQ i jego amerykańskimi odpowiednikami CIA i NSA, ogólnie uważa się, że Signal jest również nieprzenikniony przez te siły bezpieczeństwa. Teoretycznie przynajmniej sprawia, że ​​Signal jest najbezpieczniejszym dostępnym protokołem przesyłania wiadomości.

Oczywiście możliwe jest, że agencje wywiadowcze łamią protokół Signal, używając nowo odkrytych wad procesora Meltdown i Spectre. W rzeczywistości wcześniej ujawniono, że Intel mógł dostarczyć amerykańskim agencjom wywiadowczym backdoor do swojego oprogramowania procesora. Jeśli Meltdown i Spectre są tego dowodem, możliwe jest, że klucze szyfrujące przechowywane tymczasowo w pamięci mogły zostać zhakowane przez agencje wywiadowcze (a może nawet cyberprzestępców). Jednak na razie jest to czysto spekulacja i nie ma konkretnych dowodów na to, że Meltdown i Spectre zostały wykorzystane na wolności.

Pomimo tej możliwej luki (która dotyczy wszystkich kluczy szyfrowania, które są tymczasowo przechowywane w jądrach pamięci, które wcześniej uważano za bezpieczne), Signal pozostaje wiodącym w branży prywatnym protokołem szyfrowania komunikatorów. Warto również zauważyć, że wspomniane wady procesora można wykorzystać tylko przy użyciu złośliwego oprogramowania, które zostało pomyślnie wdrożone na maszynie ofiary.

Sygnał Skype

Kiedy sygnał jest dostępny na Skype?

Na razie prywatne rozmowy będą dostępne tylko w poufnych wersjach Skype. Wersja Skype dla Universal Windows Platform (preferowana wersja dla Windows 10) nie obsługuje obecnie protokołu Signal. Jednak kompilatory z pulpitu dla wszystkich platform (Windows, Android, iOS, OS X i Linux) wdrażają teraz nową funkcję.

Niestety protokół Signal nie został jeszcze zaimplementowany do połączeń wideo. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ​​może się to zmienić w przyszłości. Open Whisper Systems z powodzeniem wdraża protokół przesyłania wiadomości wideo w swoim zastrzeżonym komunikatorze. Z tego powodu należy mieć nadzieję, że po przetestowaniu najnowszej rundy aktualizacji i utrzymaniu jej stabilności w kliencie Skype wiadomości wideo mogą również otrzymać aktualizację. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć.

Blokada VPN

Jak pokonać bloki Skype'a

Co ciekawe, czas aktualizacji Skype'a przyszedł w tym samym czasie, co ograniczenie użycia Skype'a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. ZEA to najnowszy z długiej listy krajów, które blokują Skype. Platforma jest obecnie również zakazana w Chinach, Omanie, Syrii, Turcji, Malezji, Kuwejcie, Katarze, Paragwaju, Gujanie, z ograniczonymi blokami w około 30 krajach. Twierdzi się, że zakaz polega na powstrzymywaniu ludzi od omijania regularnych połączeń telefonicznych w celu wykonywania bezpłatnych połączeń.

Dla każdego, kto chce odblokować Skype bezpiecznie i prywatnie: VPN jest najlepszą opcją. Wirtualna sieć prywatna pozwala każdemu udawać, że przebywa w innym kraju. To pozwala im zarówno uzyskiwać dostęp do oprogramowania Skype i pobierać je, jak i korzystać z usługi VoIP prywatnie. Najlepsze VPN dla Skype zapewniają również zaciemnianie VPN do obchodzenia zapór ISP.

Opinie należą do autora.

Zdjęcie tytułowe: Castleski / Shutterstock.com

Zdjęcia: Ink Drop / Shutterstock.com, Gil C / Shutterstock.com, I AM NIKOM / Shutterstock.com, Alexander Yakimov / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me