Wyłącznie: czy Facebook wykorzystuje nieautoryzowane ostrzeżenia o aktywności do zbierania numerów telefonów użytkowników?

Według wielu użytkowników Reddit na popularnym forum r / prywatność, Facebook używa "niezwykła aktywność" ostrzeżenia, aby zmusić ludzi do rozstania się z numerami telefonów.

Dla osób, które cenią sobie prywatność, przekazanie numeru telefonu do Facebooka może wydawać się nachalne. Jednak dla wielu osób wydaje się, że staje się wyborem pomiędzy odejściem od konta - lub podaniem numeru telefonu w celu odzyskania dostępu. Historycznie Facebook słyszał nawet o paszportach użytkowników, aby umożliwić im dostęp do zablokowanych kont.

Wiadomość zablokowana na koncie Facebook

Niepokojące jest to, że niektórzy użytkownicy Reddit uważają, że Facebook faktycznie blefuje. Uważają, że roszczenia dotyczące nietypowej działalności są fałszywe, ale ich konta są całkowicie blokowane, dopóki nie przekażą numeru. Jeden plakat dopiero niedawno otworzył swoje konto na Facebooku do pracy, kiedy otrzymał prośbę.

Użytkownik Reddit, TuckerMcInnes, pisze:

"Facebook & Instagram oszukuje "nietypowa aktywność na Twoim koncie" żebyś dał im swój numer telefonu. Moja praca wymagała utworzenia konta na Facebooku i Instagramie. Stworzyłem je osobno w ciągu kilku tygodni. Zauważyłem w obu przypadkach, po utworzeniu kont, mniej więcej godzinę później obie usługi wylogowały mnie z powodu "niezwykła aktywność" (Dosłownie jeszcze nie korzystałem z kont) i zablokowałem dalszy dostęp, dopóki nie będą mogli potwierdzić mojego numeru telefonu. ”

Wydaje się, że narasta niepokój, że Facebook może sfałszować podejrzane działania na koncie, aby zmusić użytkowników do przekazania ich numeru telefonu.

Nie tylko Facebook

Według wielu raportów pojawiających się na Reddit, nie tylko Facebook wykorzystuje obawy związane z bezpieczeństwem, aby nakłonić ludzi do rozstania się z numerami telefonów. Jeden irlandzki użytkownik korzystający z uchwytu Reddit eirereddit pisze:

„Google robi to samo. Jestem zmuszony korzystać z Gmaila, ponieważ moja uczelnia go używa. Próbowałem uzyskać dostęp do mojej poczty e-mail z uczelni i stwierdziłem, że była to niezwykła aktywność. Nawet nie widzę, jak podał mój numer. Mogłem pójść do sklepu i kupić telefon za 20 €. Prawdopodobnie powinien.

Kolejny plakat, Deadlock93, twierdzi, że to samo stało się na Twitterze. Przy tej okazji użytkownik skontaktował się bezpośrednio z Twitterem, aby uniknąć przekazania swoich cyfr:

„Czy zdarzyło mi się to podczas tworzenia konta na Twitterze, aby skontaktować się z kimś. Skontaktowałem się z obsługą Twittera, mówiąc im, że rozwiązałem ich captcha i że wysyłam im tego e-maila, więc jest całkiem jasne, że nie jestem robotem i chcę, aby moje konto zostało odblokowane. Zobowiązali się. Musimy przeciwstawić się tym facetom, którzy próbują przejąć wszystkie nasze numery telefonów. ”

Klienci poczty e-mail również doświadczyli tego zjawiska. Komentarze użytkownika Reddit kpham12:

„Czy ktoś ma ten sam problem z perspektywą? Właśnie utworzyłem zwykłe nowe konto programu Outlook, nigdy nie używaj tego konta do rejestracji w witrynie, ale powiedziano mi to samo i monit o numer telefonu.

Czy Facebook i inne firmy technologiczne próbują nas przestraszyć, abyśmy rozstali się z naszymi informacjami? Czy może coś uzasadnionego powoduje te niezwykłe powiadomienia o aktywności? Jeśli konto jest fabrycznie nowe, wydaje się mało prawdopodobne, aby haker mógł go złamać, ale niektórzy użytkownicy Reddit twierdzą, że dopiero co otworzyli swoje konto - i ledwo go używali.

Z jednej strony możliwe jest, że użytkownicy padali ofiarą hakowania w przeszłości. W takim przypadku, a ktoś już zainfekował komputer trojanem keyloggera, możliwe, że haker próbował uzyskać dostęp do nowo otwartego konta na Facebooku.

Po drugie, możliwe jest, że użycie proxy lub VPN oznacza tych użytkowników Facebooka jako mających nieregularną aktywność. Nie jest niemożliwe, że Facebook blokuje konta na podstawie faktu, że jest mało prawdopodobne, aby ktoś przebywał w dwóch krajach lub więcej w tym samym czasie.

To, czy Facebook robi coś niestosownego, czy też jego zautomatyzowane systemy nie działają, nie jest pewne, ale zaufanie publiczne do Facebooka było niepewne od czasu skandalu Cambridge Analytica, a takie dziwactwa nie pomagają.

Skontaktowaliśmy się z Facebookiem w sprawie komentarza, ale w momencie publikacji nie odpowiedzieli.

Jeśli ta historia skłoniła Cię do zabezpieczenia danych, możesz rozważyć użycie VPN. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz najlepszy przewodnik VPN dla 2019.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me