Zdanie Leakera Manninga zamienione podczas Gulaszu Innocentego Snowdena

Ustępujący prezydent Barack Obama, w jedenastej godzinie ruchu, zamienił 35-letni wyrok więzienia Chelsea Manning (wcześniej Bradley Manning). Akcja oburzyła wielu, zwłaszcza większość republikanów, którzy uznali skazanie za uzasadnione za zdradliwe i szkodliwe przestępstwa. Obawiają się, że ustanowiło to niebezpieczny precedens, który może ośmielić innych do bezkarnego ujawniania tajnych informacji, bez obaw o tragiczne konsekwencje.

Dyskusja dotyczy tego, czy jest to znaczące zwycięstwo zwolenników wolności słowa. A może jest to przypadek zbyt małego, spóźnionego - nic więcej niż pożegnalne rozstanie rozstrzelane przez prezydenta, który wyczuwa, że ​​jego dziedzictwo wkrótce zostanie znacznie zmniejszone przez nadchodzącą administrację Trumpa? Tymczasem ci, którzy walczą o ułaskawienie Edwarda Snowdena, zostają spuszczeni, ponieważ może to zmniejszyć jego szanse.

Ich przyczyną nie jest to, że choć Manning wyraził wyrzuty sumienia, Snowden pozostaje nieskruszony. Ponadto Manning służył prawie siedem lat za kratkami, a Snowden na uchodźstwie do tej pory unikał ścigania. I tak naprawdę właśnie przyznano azyl na trzy lata.

Innym sposobem spojrzenia na to jest to, że ułaskawienie osoby takiej jak Snowden, która miała tak pozytywny wpływ na ustawodawstwo dotyczące prywatności i krajową politykę prywatności, musi zająć miejsce. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że Biały Dom chciał zdobyć punkty wśród politycznie poprawnych tłumów LGBT. Snowden idzie zatem do "tył kolejki" (pożyczyć cytat od Obamy, który wypowiedział go, aby ostrzec Brytyjczyków podczas rzędu Brexitu).

Zwolennicy zamiany Manninga (nie została ułaskawiona, co przywróciłoby wiele jej praw) wskazują na jej liczne próby samobójcze podczas uwięzienia, a jej zarozumiałość jako silny powód do wyjaśnienia motywów prezydenta. Zgodnie z oczekiwaniami jej zwolennicy byli zachwyceni decyzją.

"Lepiej wszyscy wiemy, że Chelsea Manning wyjdzie z więzienia wolna kobieta," powiedział Chase Strangio, adwokat American Civil Liberties Union reprezentujący Manninga. Niektórzy nawet kwestionowali, czy kiedykolwiek byłaby uważana za ułaskawienie, gdyby pozostała Bradleyem - mężczyzną.

Inni postrzegają akcję Prezydenta jako próbę odwrócenia prawie dekady represyjnej polityki prywatności Białego Domu za pomocą jednego pociągnięcia piórem. W ostatnich latach Biały Dom często kłócił się z frakcjami zajmującymi się prywatnością / wolnością słowa. Takie komutacje są szczególnie złote, ponieważ działania są trwałe i nie mogą być cofnięte przez nadchodzącego prezydenta Donalda Trumpa.

Chociaż eksperci mogą stwierdzić, czy objawienia Snowdena zagrażają bezpieczeństwu i życiu, nie ma takich przypuszczeń dotyczących Manninga. Popełniła przestępstwa. Sprawa była bardzo szybka. Wyciekła tajne dokumenty rządowe i wojskowe do WikiLeaks, wraz z faktycznymi materiałami wideo z bitew. Było to wyraźnie sprzeczne z ustawą o szpiegostwie. I, w przeciwieństwie do Snowdena, została skazana za swoje zbrodnie.

Mówi surowo krytykujący ustępującego prezydenta, marszałka domu, Paula Ryana, "Zdrada Chelsea Manning zagroziła amerykańskiemu życiu i ujawniła niektóre z najbardziej wrażliwych tajemnic naszego narodu." Te słowa mogą dać chwilę do przypomnienia sobie podobnej retoryki wirującej po exposéu Snowdena. Z wyjątkiem przypadku Snowdena było to tylko przypuszczenie, a także miał wielu ludzi w swoim kącie.

Czyny Manninga nie podlegały dyskusji i były rozstrzygane w tym kryminalnym kontekście. Chór głosów na jej poparcie wzrósł poważnie dopiero po jej próbach samobójczych, które, jak nam powiedziano, miały na celu zwrócić uwagę na jej trudną sytuację jako uwięzionej osoby transpłciowej.

Teraz, gdy podjęto nieodwołalną decyzję, uwaga zwraca się na innego aktora w dramacie wojowników - Julian Assange, założyciel WikiLeaks. Assange napisał na Twitterze, że zgodzi się na ekstradycję, jeśli wyrok Manninga zostanie zamieniony. W chwili pisania tego tekstu jego status ekstradycji pozostaje niezmieniony i niejasny.

Chociaż możliwe jest, że Manning otrzymał łaskawość tylko po to, aby spróbować złapać większą rybę, Assange, nie jest to prawdopodobny powód. Bardziej wiarygodne jest to, że jest to kolejna próba Obamy zrobienia w ostatniej chwili tego, czego nie mógł zrobić, gdy był w biurze przez osiem lat. Osiem lat, w których prywatność, wolności prasy i wolność słowa ulegały powtarzającym się ciosom.

Redakcja zauważa: jak zawsze poglądy Stana są całkowicie jego i nie powinny być postrzegane jako odzwierciedlające poglądy innych pracowników ProPrivacy.com.

 

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me