5 najlepszych VPN dla Telegram Messenger – Telegram nie jest tak bezpieczny, jak myślisz

Telegram Messenger jest znany z szerokiej skali wykorzystywanej przez ISIL. Rzeczywiście, rozgłos ten mógł podsycać popularną koncepcję, że Telegram jest wysoce bezpieczny i prywatny.


Mimo że eksperci od prywatności i bezpieczeństwa nie podzielają tego widoku, aplikacja jest niezwykle popularna. Jest to szczególnie prawdziwe na Bliskim Wschodzie. W samym Iranie Telegram ma około 40 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie. Odegrał także kluczową rolę w irańskich wyborach parlamentarnych w 2016 r. Szczegółową sytuację omówię z Telegramem i Iranem w dalszej części tego artykułu.

Wiele rządów próbowało lub zaproponowało zablokowanie Telegramu - w szczególności Indonezja, Rosja i Iran.

Poniżej znajduje się dyskusja na temat możliwości wirtualnej sieci prywatnej (VPN) - i nie może - pomóc użytkownikom Telegramu.

 1. ExpressVPN

  - Najszybsza sieć VPN, którą testujemy, odblokowuje wszystko, oferując niesamowitą obsługę

 2. NordVPN

  - Duża marka o bardzo dobrej wartości i przystępnej cenie

 3. CyberGhost VPN

  - Najwyższej klasy VPN od dawna, z doskonałą ceną i prędkościami

 4. VPNArea

 5. PrivateVPN

  - Jedna z najtańszych sieci VPN, ale wciąż dobra usługa

Sieci VPN dla Telegramu: uwagi

Korzystanie z VPN pozwoli ci uzyskać dostęp do strony Telegram i pobrać oprogramowanie komputerowe, nawet jeśli jest zablokowane w inny sposób. Powinien również pomóc odblokować telegram w przypadku zablokowania protokołu telegramu przez dostawców usług internetowych (ISP).

Jeśli telegram nie jest dostępny w sklepie Google Play w Twoim kraju, użytkownicy Androida mogą pobrać aplikację za pomocą F-Droid.

Niestety ze względu na prywatność Telegram uwierzytelnia użytkowników przy użyciu ich numerów telefonów. Oznacza to, że Telegram Messenger LLP wie, kim są jego użytkownicy. W ten sposób może (teoretycznie) kojarzyć nieszyfrowane zaszyfrowane rozmowy z poszczególnymi użytkownikami (więcej na ten temat później). Czy kiedykolwiek ujawniłby te informacje rządom? Prawdopodobnie nie, ale kto wie?

Bardziej niepokojący jest fakt, że Telegram przechowuje te informacje na swoich serwerach. Jest zatem podatny na ataki hakerskie i inwigilację. W ubiegłym roku w Rosji włamano się na konta telegramów dwóch aktywistów, prawdopodobnie przez rosyjskie służby bezpieczeństwa przy współpracy operatora komórkowego aktywistów.

Jak Nima Fatemi, niezależna badaczka bezpieczeństwa z siedzibą w USA, powiedziała Komitetowi Ochrony Dziennikarzy (CPJ):

„Jeśli którykolwiek z serwerów [Telegramu] zostanie przejęty, wszystkie dane użytkowników są w powietrzu. Wiemy o odkryciu Snowdena i wszystkich ogromnych atakach, że żaden komputer nie może być chroniony przed hakerami. Zwłaszcza jeśli jest to soczysty cel, na którym przechowywane są miliony rozmów."

Telegram nie jest tak bezpieczny!

Pomimo swojej reputacji w zakresie prywatności i bezpieczeństwa, eksperci od prywatności i bezpieczeństwa nie są fanami Telegramu.

Kompleksowe szyfrowanie

Najważniejsze dla roszczeń dotyczących prywatności i bezpieczeństwa Telegram jest opcja Tajnego czatu. Wykorzystuje to kompleksowe szyfrowanie, aby umożliwić prywatne i bezpieczne rozmowy. Oznacza to, że wszystkie wiadomości są szyfrowane na urządzeniu nadawcy, gdy on / ona włącza Tajny czat. Wiadomości można odszyfrować i odczytać tylko na urządzeniu docelowego odbiorcy.

Wiadomości wysyłane przy użyciu Tajnego czatu powinny zatem być bezpieczne, nawet przed hakerami i samym Telegram Messenger LLP.

To jest świetne. Jednak eksperci skrytykowali Telegram za domyślne wyłączenie Tajnego czatu. O ile nie aktywujesz specjalnie Sekretnego Czatu, wiadomości wysyłane za pomocą Telegramu nie są bezpieczne. Oznacza to, że Telegram Messenger LLP i hakerzy mogą uzyskać do nich dostęp.

Jest poważnie niepokojące, że wielu użytkowników Telegramu nie wie, że ich wiadomości nie są domyślnie bezpieczne. Niektórzy mogą po prostu zapomnieć o włączeniu Sekretnego czatu.

W połączeniu z metodą Telegram do uwierzytelniania użytkowników za pomocą ich numerów telefonicznych, rządy bardzo łatwo przejmują konta i uzyskują dostęp do niezaszyfrowanych wiadomości.

Telegram Secret Chat

Zawsze używaj opcji Tajny czat, jeśli chcesz zachować prywatność swoich rozmów

Obawy dotyczące szyfrowania

Ponadto, nawet jeśli włączysz Tajny czat, badacze krytycznie oceniają szyfrowanie używane przez Telegram. Zamiast używać sprawdzonych, przetestowanych i w pełni skontrolowanych standardów szyfrowania, Telegram korzysta z własnego protokołu szyfrowania MTProto.

Szczegółowa ocena bezpieczeństwa (.pdf) notatek MTProto:

„Naszym głównym odkryciem jest to, że symetryczny schemat szyfrowania stosowany w Telegramie - znany jako MTProto - nie jest bezpieczny dla IND-CCA, ponieważ możliwe jest przekształcenie dowolnego tekstu zaszyfrowanego w inny tekst zaszyfrowany, który odszyfrowuje do tej samej wiadomości…

"Komunikat „od razu do domu” (po raz kolejny) jest taki, że dobrze opracowane, możliwe do udowodnienia bezpieczne schematy szyfrowania, które osiągają mocne definicje bezpieczeństwa (np. Szyfrowanie uwierzytelnione), powinny być preferowane zamiast schematów szyfrowania w domu ”.

Jest to krytyka poparta przez Nate'a Cardozo, starszego prokuratora w Electronic Frontier Foundation, który zalecił nieużywanie Telegramu z powodu "brak szyfrowania typu end-to-end [domyślnie] oraz stosowanie niestandardowego protokołu szyfrowania MTProto, który został publicznie skrytykowany przez badaczy kryptografii, w tym Matthew Greena."

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działa szyfrowanie, zapoznaj się z naszym najlepszym przewodnikiem po prywatności w Internecie?

Otwarte źródło?

Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy oprogramowaniu można zaufać, jest to, czy jest to oprogramowanie typu open source. Oznacza to, że badacze mogą swobodnie badać kod, aby upewnić się, że nie dzieje się nic złośliwego. Klient Telegram jest przede wszystkim oprogramowaniem typu open source, ale nie zawiera niektórych elementów (zwanych binarnymi obiektami blob).

Niektórzy eksperci skrytykowali również Telegram za powolne publikowanie najnowszych wersji jego kodu open source. Jest to problem związany z bezpieczeństwem, ponieważ kod może zostać zmodyfikowany bez wiedzy o nim.

Kod po stronie serwera jest zamknięty i jest zastrzeżony. Nie powinno to jednak stanowić problemu, jeśli włączysz szyfrowanie całościowe (Tajny czat).

Telegram 1

Sygnał jest bezpieczniejszy

Jeśli prywatność i bezpieczeństwo są głównymi powodami korzystania z Telegramu, należy rozważyć przejście na Signal. Eksperci powszechnie uważają Signal za najbezpieczniejszy obecnie dostępny sposób komunikacji zdalnej.

Aplikacja WhatsApp oparta jest na Signal. Chociaż nie bez problemów WhatsApp jest również znacznie bezpieczniejszy niż Telegram.

Oczywiście możesz po prostu chcieć korzystać z Telegramu, ponieważ używają go Twoi znajomi i koledzy. Możesz także śledzić poszczególnych użytkowników Telegramu za pośrednictwem funkcji masowego kanału aplikacji. Jest to absolutnie w porządku, ale pamiętaj o ograniczeniach Telegramu w zakresie prywatności / bezpieczeństwa.

Telegram w Iranie

Iran blokuje główne platformy medialne, takie jak Facebook, Twitter i większość międzynarodowych serwisów informacyjnych. Telegram jest szeroko stosowany jako sposób na ominięcie cenzury państwowej i dostęp do poglądów reformatorskich.

Rzeczywiście analitycy uważają, że Telegram pomógł dziesiątkom umiarkowanych i reformistycznych kandydatów w wyborze na Majlesa (parlament Iranu) w wyborach w 2016 roku. Jak powiedział Amir Rashidi, badacz bezpieczeństwa internetowego w Centrum Praw Człowieka w Iranie, powiedział CPJ,

„Telegram miał ogromny wpływ na ostatnie wybory parlamentarne w Iranie. Reformistyczni działacze mieli bardzo ograniczony dostęp do głównych mediów i państwowego radia i telewizji, więc używali Telegramu do wysyłania i rozpowszechniania swoich wiadomości."

W odpowiedzi konserwatywny i autorytarny rząd irański usiłował uregulować Telegram. Obecnie wymaga od wszystkich obywateli Iranu zarejestrowania kanałów telegramu z ponad 5000 obserwujących w Ministerstwie Kultury i Orientacji Islamskiej. W ten sposób zarejestrowanych jest około 2000 kanałów (perskich).

Według oświadczenia Telegram przed wyborami w 2017 r. „Dostawcy Internetu w tym kraju blokują protokół używany do ustanowienia połączenia między użytkownikami przed aktywacją połączenia P2P”.

Jeśli chcesz ominąć państwowe ograniczenia dotyczące treści w Iranie, nasze 5 najlepszych sieci VPN dla Iranu powinno być interesujące.

Aresztowania

Władze irańskie aresztowały administratorów 12 reformatorskich kanałów telegramu przed wyborami w maju 2017 r. Kanały te obejmowały Wiadomości Reform z ponad 111 000 obserwujących oraz Zgromadzenie Reformatorów z 94 000 obserwujących.

Rozumiem, że władze wydały później administratorów kanału. Jednak Radhidi twierdzi, że aresztowania pomogły stworzyć atmosferę strachu i zastraszania wśród liberałów i postępowców w kraju.

Rosja zakazuje telegramu

W piątek 19 kwietnia 2020 r. Sąd w Moskwie zezwolił Roskomnadzorowi, rosyjskiemu stróżowi ds. Komunikacji i technologii, na zablokowanie Telegramu.

Posunięcie to wynika z żądań Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), aby Telegram przekazał klucze szyfrujące tajnemu następcy KGB po tym, jak twierdził, że jest on powszechnie wykorzystywany przez terrorystów. Telegram odmówił.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że ​​w Rosji można nadal swobodnie uzyskać dostęp do telegramu za pomocą VPN. Wynika to z faktu, że VPN ukrywa fakt, że łączysz się z siecią Telegram od swojego dostawcy Internetu i / lub telefonu komórkowego (a zatem Roskomnadzor).

Więcej informacji na temat tej historii znajduje się w naszym pełnym artykule Rosja Bans Telegram Messenger.

Najlepsze sieci VPN Telegram Messenger: Podsumowanie

Telegram okazał się przydatnym narzędziem do pokonania cenzury i korzystania z wolności słowa. Jeśli nie możesz uzyskać dostępu do strony internetowej Telegram lub Twój dostawca usług internetowych spróbuje zablokować protokół Telegram, VPN pomoże.

Należy jednak pamiętać o ograniczeniach Telegramu jako narzędzia ochrony prywatności. Co najważniejsze, zawsze pamiętaj o korzystaniu z funkcji Sekretnego Czatu podczas uczestniczenia w dyskusjach, do których wolelibyście nie mieć dostępu władze.

Najlepsze sieci VPN dla Telegram Messenger: Podsumowanie side-by-side

 1. ExpressVPN

  - Najszybsza sieć VPN, którą testujemy, odblokowuje wszystko, oferując niesamowitą obsługę

 2. NordVPN

  - Duża marka o bardzo dobrej wartości i przystępnej cenie

 3. CyberGhost VPN

  - Najwyższej klasy VPN od dawna, z doskonałą ceną i prędkościami

 4. VPNArea

 5. PrivateVPN

  - Jedna z najtańszych sieci VPN, ale wciąż dobra usługa

Zdjęcie kredytowe: Allmy / Shutterstock.com

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me