7 najbezpieczniejszych przeglądarek – bezpieczne i prywatne przeglądanie

Jeśli poważnie podchodzisz do swojej prywatności w Internecie, pierwszym krokiem jest pobranie prywatnej przeglądarki.


Przeglądarki takie jak Chrome, Edge i Safari zbierają dane użytkownika. To zawiera; Historia przeglądania, dane logowania, pliki cookie (umieszczane przez odwiedzane witryny) oraz informacje o autouzupełnianiu (w formularzach logowania). Służy to do tworzenia profili użytkowników, aby mogli reklamować się w dalszej linii.

Opcje safari, edge i chrome w tym artykule nie wykonują znaczącego śledzenia (jeśli w ogóle) dla swoich programistów, a wiele z nich obejmuje wbudowaną ochronę przed śledzeniem przez strony internetowe.

Jakie są najlepsze przeglądarki dla prywatności?

 1. Firefox

 2. Przeglądarka Tor

 3. Waterfox

 4. Odważny

 5. Blady księżyc

 6. IceCat

 7. Małpa morska

Najlepsze prywatne przeglądarki: szczegółowa analiza

1. Firefox

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Przeglądarka Firefox

Firefox to szybka i prywatna przeglądarka typu open source, która została w pełni skontrolowana, co dowodzi, że robią dokładnie to, co mówią. Jest rozwijany przez Mozilla Foundation, która jest organizacją non-profit.

Firefox jest prawdopodobnie co najmniej tak samo bezpieczny jak Chrome. Nowy (ish) “Kwant” silnik renderujący został zbudowany od podstaw w celu poprawy prędkości i zawiera wbudowaną ochronę interfejsu Tracking Protection.

Firefox zawiera teraz także wbudowaną ochronę przed odciskami palców na płótnie, najczęstszą formą odcisków palców w przeglądarce.

Firefox wyprzedza konkurencję głównego nurtu, ponieważ nie śledzi przeglądania Internetu w celu kierowania na Ciebie reklam.

2. Przeglądarka Tor

 • cennik

  Od 0 USD
  / miesiąc

przeglądarka tor

Przeglądarka Tor została zaprojektowana w celu zapewnienia bezpiecznego dostępu do sieci anonimowości Tor. Przeglądarka Tor jest oparta na przeglądarce Firefox, ale z dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa.

Kluczowe funkcje obejmują:

 • Korzysta z wtyczek HTTPS Everywhere i NoScript (wszystkie skrypty domyślnie wyłączone)
 • Blokuje inne wtyczki przeglądarki, takie jak Flash, RealPlayer i QuickTime
 • Używa Disconnect.me jako domyślnej wyszukiwarki
 • Zawsze używa trybu przeglądania prywatnego (ochrona przed śledzeniem, brak historii przeglądania, haseł, historii wyszukiwania, plików cookie lub zapisanych w pamięci podręcznej treści internetowych)

3. Waterfox

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Przeglądarka Waterfox

Waterfox to przeglądarka typu open source oparta na przeglądarce Firefox. Pod wieloma względami jest to raczej zwykły waniliowy Firefox 56 i nie ma planów, aby wyjść poza to. Oznacza to, że obsługuje zarówno starsze dodatki do Firefoksa, jak i nowe dodatki. Obejmuje ochronę przed śledzeniem i synchronizuje się ze zwykłym kontem Firefox. Zgłaszano pewne problemy ze stabilnością w Waterfox, ale dotyczą one tylko niewielkiej mniejszości użytkowników.

Waterfox jest zasadniczo projektem jednoosobowym i wydaje się, że robi dobrą robotę, upewniając się, że Waterfox zawiera najnowsze poprawki bezpieczeństwa Firefox. Problem polega na tym, że te poprawki dotyczą innej wersji przeglądarki Firefox (obecnie 66.0.3). Może to spowodować, że luki w zabezpieczeniach Firefoksa 56 (i wcześniejszych) pozostaną niezałatane.

Waterfox jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux i Android.

4. Odważny

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Dzielna przeglądarka

W przeciwieństwie do wszystkich innych przeglądarek w tym podsumowaniu, Brave opiera się na Chromium zamiast Firefox. Chrom jest kodem open-source za Chrome, z usuniętymi wszystkimi zastrzeżonymi bitami (przynajmniej teoretycznie).

Ma wbudowane blokowanie reklam, ochronę przed śledzeniem, blokowanie skryptów i funkcjonalność HTTPS-Everywhere. Brave posiada również funkcję odcisku palca jednym kliknięciem i ochronę przed wyciekiem WebRTC. I każdy, kto jest przyzwyczajony do Chrome, natychmiast poczuje się jak w domu.

Mimo wszystko Brave jest kontrowersyjnym wyborem…

 • Brave pomaga finansować się poprzez program wymiany reklam. To zastępuje "złe reklamy” które obejmują piksele śledzące z “dobre reklamy” od swoich partnerów sieciowych. Udział w tym programie jest opcjonalny, ale przeciwnicy uważają, że przyczynia się to do problemu, który prywatne przeglądarki powinny naprawić.
 • CEO Brave Software to były prezes Mozilla i wynalazca JavaScript, Brendan Eich. Eich został zmuszony do odstąpienia od Mozilli w 2014 roku po tym, jak podarował 1000 $ na wsparcie Kalifornijskiej Propozycji 8, która próbowała zapobiec małżeństwom osób tej samej płci dla LGBTQ Californians. Nie ma to oczywiście znaczenia dla jakości oprogramowania, ale możesz rozważyć, czy chcesz skorzystać z korzyści finansowych dla kogoś o takich poglądach, korzystając z jego produktu.

Brave jest dostępny dla systemów Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

5. Blady księżyc

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Przeglądarka Pale Moon

Pale Moon to lekki i wysoce konfigurowalny widelec open source dla przeglądarki Firefox. W przeciwieństwie do Waterfox, jego kod całkowicie oddzielił się od Firefoksa. Jest kompatybilny z wieloma klasycznymi dodatkami do Firefoksa, ale nie ze wszystkimi.

Nie jest kompatybilny z Firefoksem’nowe dodatki WebExtensions, ale ma rosnącą bibliotekę dodatków, które zostały przebudowane specjalnie dla Pale Moon.

Znaczna część Pale Moon została zaktualizowana kodem z nowszych wersji Firefoksa, ale jego interfejs użytkownika pozostaje wysoce konfigurowalnym interfejsem opartym na XUL, ostatnio widzianym w Firefox 28. Obejmuje to obsługę szerokiej gamy niestandardowych motywów i skór.

Pale Moon nie oferuje żadnych "specjalne funkcje prywatności” jako taki, ale nie zawiera podejrzanego, naruszającego prywatność oprogramowania, zawartego w innych przeglądarkach głównego nurtu.

Chociaż zapewnia “ścisłe przestrzeganie oficjalnych standardów i specyfikacji internetowych” Pale Moon nadal pracuje nad pełnym wsparciem dla HTML5 i CSS3, więc może mieć problem z renderowaniem niektórych stron internetowych.

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że nie nadążają za aktualizacjami zabezpieczeń, ale jest to bardzo niesprawiedliwe. Może minąć nawet tydzień, zanim Mozilla zezwoli twórcom Pale Moon na dostęp do najnowszych łat, ale są one zawsze wdrażane tak szybko, jak to możliwe i zawsze aktualne..

Pale Moon jest dostępny zarówno dla systemu Windows, jak i Linux.

6. IceCat

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Przeglądarka IceCat

GNU IceCat to po prostu Firefox z usuniętym znakiem towarowym, aby zachować zgodność z Projektem GNU’wytyczne dotyczące wolnego oprogramowania.

Będzie blokować zewnętrzne pliki obrazów o zerowej długości, znane również jako błędy sieciowe. Wykryje również i zablokuje niewolny JavaScript oraz ma możliwość ustawienia różnych ciągów agenta użytkownika dla różnych domen w about: config. Jest to dobre w celu pokonania odcisku palca przeglądarki.

IceWeasel jest bardzo podobny do IceCat, z wyjątkiem Debiana (Linux) i bez IceCat’dodatkowe funkcje prywatności. Teraz, gdy Firefox powrócił do Debiana, IceWeasel nie jest już obsługiwany. IceWeasel jest oparty na starszej (wcześniejszej niż Quantum) wersji Firefoksa, ale Icecat jest oparty na najnowszej wersji Firefox ESR. Oznacza to, że może korzystać z aktualnych dodatków do Firefoksa i ma przyspieszenie Quantum.

IceCat jest dostępny dla systemów GNU / Linux, Windows (nieoficjalna wersja), Android i macOS (samodzielnie skompilowany).

7. SeaMonkey

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Przeglądarka SeaMonkey

SeaMonkey, podobnie jak Pale Moon, używa kodu Firefox i silnika renderującego Gecko. Różni się jednak od wszystkich innych usług na naszej liście prywatnych przeglądarek.

Zawiera przeglądarkę, klienta poczty e-mail i grup dyskusyjnych oraz edytor HTML WYSIWYG. Niektórzy mogą twierdzić, że to powoduje, że jest on bardzo rozdęty, ale większość współczesnego sprzętu łatwo sobie z tym radzi.

SeaMonkey jest świetny dla tych, którzy chcą oldschoolowego internetu, ale pod względem aktualizacji i poprawek bezpieczeństwa pozostaje w tyle za Firefoksem.

Obawy związane ze zwykłymi przeglądarkami internetowymi

Przeglądarki komercyjne, takie jak Chrome, Edge i Safari, stanowią zagrożenie dla prywatności.

Google jest firmą, która w pełni współpracowała z NSA w programie masowego nadzoru PRISM.

Google ma szczegółowy podział na to, jak Chrome wpływa na twoją prywatność, ale zasadniczo Chrome jest po prostu oprogramowaniem szpiegującym dla Google. Chociaż Chrome oferuje kontrolowane przez użytkownika ustawienia prywatności, są one ukryte w przeglądarce, a użytkownicy ręcznie rezygnują z funkcji naruszających ich prywatność.

Nawet przy zablokowanych wszystkich ustawieniach prywatności kontrolowanych przez użytkownika istnieje wszelkie powody, by nie ufać Googleowi, że i tak cię nie szpieguje.

To samo dotyczy wszystkich innych komercyjnych przeglądarek. Microsoft zbiera również dane użytkowników i zgłoszono, że również współpracowali z NSA, więc nie można ufać przeglądarkom Edge i Internet Explorer.

Apple jest przede wszystkim producentem sprzętu, więc nie opiera się na rewolucji reklamowej jako modelu biznesowym. Ma również solidną globalną politykę prywatności. Brał jednak udział w programie PRISM NSA, a Safari jest zamkniętym źródłem.

Opera jest teraz własnością chińskiego konsorcjum i wyraźnie stwierdza w swojej polityce prywatności, że gromadzi sporą ilość danych, które „można uznać za dane osobowe”.

Co najważniejsze, wszystkie te popularne przeglądarki mają zamknięte źródła. Oznacza to, że nie ma sposobu, aby sprawdzić, czy nie zawierają przerażającego kodu lub w inny sposób nie robią czegoś, czego nie powinni.

Czy tryb przeglądania prywatnego jest bezpieczny?

Wszystkie nowoczesne przeglądarki mają tryb prywatny lub incognito. Ważne jest, aby zrozumieć, co robi ta funkcja, ponieważ jej nazwa jest pod wieloma względami dość myląca. Może to spowodować, że ludzie będą surfować po Internecie, a jednocześnie błędnie sądzą, że ich prywatność jest chroniona w inny sposób.

Więc co robi tryb przeglądania prywatnego?

Tryb przeglądania prywatnego ma na celu przede wszystkim uniemożliwienie osobom mającym bezpośredni fizyczny dostęp do komputera (np. Członkom rodziny) sprawdzania, co robiłeś online. Podczas korzystania z trybu prywatnego:

 • Odwiedzane witryny nie są zapisywane w historii przeglądarki
 • Wyszukiwania nie są zapisywane lokalnie
 • Dane formularza nie są zapisywane lokalnie
 • Pliki cookie są usuwane po zakończeniu sesji
 • Twoje sesje przeglądania są odizolowane od zwykłych sesji

Usuwając pliki cookie między sesjami, tryb prywatnego przeglądania pożytecznie zapobiega niektórym podstawowym śledzeniom przez strony internetowe, ale korzyści z tego są łatwo zawyżone.

Co zapewnia tryb nie działa?

Zasadniczo tryb prywatny nie czyni Cię prywatnym w Internecie:

 • Strony internetowe mogą zobaczyć Twój unikalny adres internetowy (IP)
 • Witryny internetowe nie mogą śledzić Cię za pomocą plików cookie, ale mogą śledzić Cię za pomocą odcisku palca przeglądarki, można pobrać odciski palca i inne metody
 • Twój dostawca Internetu (ISP) może zobaczyć każdą stronę internetową, którą odwiedzasz w Internecie
 • Pobrane pliki i zakładki utworzone w trybie prywatnym są zapisywane normalnie
 • Keyloggery i złośliwe oprogramowanie zainstalowane w systemie mogą śledzić wszystko, co robisz online

Na wynos

Jeśli chcesz ukryć zakupy prezentu urodzinowego przed współmałżonkiem na komputerze rodzinnym lub ukryć swoje nawyki oglądania dorosłych na dzielonym laptopie, tryb prywatny jest świetny. W końcu jest to często nazywane trybem porno z jakiegoś powodu!

Nie zapewnia to żadnej znaczącej prywatności (nie mówiąc już o anonimowości) od twojego usługodawcy internetowego lub kogokolwiek oglądającego w Internecie. W tym celu musisz użyć sieci VPN, aby ukryć swój adres IP oraz różnych dodatków do przeglądarki, aby zapobiec śledzeniu sieci (które mogą, ale nie muszą być dołączone do omówionych powyżej przeglądarek prywatności).

Wszystkie przeglądarki na tej liście są typu open source i zapewniają znacznie więcej prywatności niż Chrome, Edge / Internet Explorer lub Safari.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me