Bezpieczna prywatność Opcje e-mail 2020

W tym artykule na temat bezpiecznych opcji prywatności w e-mailu przyglądamy się różnym sposobom uczynienia twojego e-maila bardziej,… bezpiecznym i prywatnym. Zwracamy szczególną uwagę na stosunkowo nową odmianę kompleksowych szyfrowanych usług poczty internetowej, ale także badamy zalety i wady bardziej tradycyjnych alternatyw.

Najlepsi bezpieczni prywatni dostawcy e-maili

Poniżej wymieniliśmy najbardziej bezpiecznych i prywatnych dostawców poczty e-mail. Aby uzyskać więcej informacji o którejkolwiek z usług z tej listy, przewiń w dół artykuł, aby uzyskać podsumowanie każdej usługi lub kliknij, aby przejść do strony internetowej dostawcy.

 1. ProtonMail

  - Cena: bezpłatny (500 MB / 1 adres), 5 USD miesięcznie (5 GB / 5 adresów).

 2. Tutanota

  - Cena: bezpłatny (1 GB / 1 adres), 1,35 USD miesięcznie (1 GB (rozszerzalny) / 5 adresów).

 3. Posteo

  - Cena: 2 € miesięcznie (z możliwością rozszerzenia).

 4. Mailfence

  - Cena: bezpłatny (500 MB / 1 adres), 2,50 € miesięcznie (5 GB / 10 adresów), 7,50 € miesięcznie (20 GB / 50 adresów)

 5. StartMail

  - Cena: 7-dniowy okres próbny, 59,95 USD rocznie (10 GB miejsca / 10 adresów).

 6. Mailbox.org

  - Cena: 30-dniowy okres próbny, 1 € miesięcznie (2 GB miejsca na pocztę, 3 adresy), 2,50 € miesięcznie (5 GB miejsca na pocztę, 25 adresów). Ceny można spersonalizować do swoich potrzeb.

 7. Neomailbox

  - Cena: 49,95 USD rocznie (1 GB skrzynki pocztowej, 1 adres), 79,95 USD rocznie (5 GB skrzynki pocztowej, 1 adres), dodatkowe poziomy cenowe zwiększają rozmiar skrzynki pocztowej do 240,95 GB / 40 GB skrzynki pocztowej.

E-mail nie jest prywatny ani bezpieczny

Jako technologia e-mail nie został zaprojektowany z myślą o prywatności i bezpieczeństwie. Potrzeba takich nigdy nie przyszła do głowy wczesnym pionierom sieci. Kiedy później stało się jasne, że konsumenci internetowi nie są skłonni płacić za niezwykle drogie i złożone technologie, z których korzystają na co dzień i nie zastanawiając się długo, dostawcy poczty e-mail mieli łatwy sposób na zarabianie na swoich usługach.

Najbardziej udany model biznesowy został opracowany przez Google, który zdał sobie sprawę, że dane osobowe osoby fizycznej są niezwykle cenne. Im więcej zbierzesz, tym bardziej będzie cenny.

W końcu, jeśli masz dobre wyobrażenie o tym, co dana osoba robi, a czego nie lubi, dokąd idzie, jakie jest jej hobby i z kim się spotyka, łatwo jest dotrzeć do niej za pomocą produktów i usług, którymi są prawdopodobnie będą zainteresowani zakupami. Cha Ching!

Oprócz korzystania z wyszukiwarki do śledzenia zainteresowań użytkowników, Google skanuje wszystkie wiadomości e-mail wysyłane za pośrednictwem usługi Gmail. Pamiętaj, że oznacza to wiadomości e-mail nie tylko należące do użytkowników Gmaila, ale także wiadomości e-mail wysyłane do użytkowników Gmaila z innych usług e-mail!

W 2017 r. Google nieco nieuczciwie ogłosiło, że nie będzie już skanować wiadomości e-mail, aby kierować reklamy do użytkowników z dopasowanymi reklamami, ale nie oznacza to, że przestało skanować wiadomości e-mail w innych celach. Ta bardzo reklamowana funkcja inteligentnej odpowiedzi oparta na sztucznej inteligencji dowodzi tego ponad wszelką wątpliwość, podobnie jak pełna lista wszystkiego, co kupiłeś od dowolnego sprzedawcy internetowego od 2015 roku!

Rządowe szpiegostwo

Niezależnie od sytuacji w Google usługi poczty elektronicznej skanują wiadomości e-mail użytkowników w celach reklamowych.

To, co można zebrać na przychody z reklam, jest również niezwykle cenne dla agencji „zbieraj wszystko”, takich jak NSA.

Google współpracowało z NSA od lat w celu szpiegowania użytkowników i przestało działać dopiero wtedy, gdy złapały go spodnie od rewelacji Edwarda Snowdena w 2013 roku. A przynajmniej twierdzi, że przestało. Z drugiej strony Yahoo zdradzało swoich użytkowników przed NSA do co najmniej października 2016 r.

Zapłać za to!

Jak mówi stare powiedzenie: „jeśli nie płacisz za produkt, to jesteś produktem”.

Istnieją pewne bezpłatne, bezpieczne usługi e-mail, jednak często mają ograniczenia danych i nie obejmują wszystkich funkcji oferowanych przez wersję premium usługi.

Uruchomienie usługi e-mail kosztuje dużo pieniędzy i czasu, dlatego należy bardzo dokładnie rozważyć sposób finansowania tej usługi. Usługi takie jak RiseUp i Autistici są prowadzone przez aktywistów o motywacji politycznej i mają na celu przede wszystkim zapewnienie prywatności działaczom o podobnych poglądach.

Takie usługi są gotowe ponieść straty finansowe dzięki politycznej ideologii ich założycieli. Jako takie są małe i niezbyt dobrze finansowane. Użytkownicy z pewnością powinni rozważyć przekazanie darowizny na ich rzecz, jeśli mogą sobie na to pozwolić.

Wiadomości e-mail zaszyfrowane za pomocą PGP można bezpiecznie wysyłać za pośrednictwem dowolnej zwykłej usługi e-mail, ale w rzeczywistości jest tak, że bardzo niewiele twoich kontaktów (jeśli w ogóle) będzie również używać PGP. Oznacza to, że nadal będziesz potrzebować prywatnej usługi e-mail do codziennego użytku…

Całe szyfrowanie w przeglądarce jest niepewne

Usługi poczty internetowej są bardzo wygodne, ponieważ można je łatwo uzyskać z dowolnej przeglądarki internetowej. Niestety kryptografia w przeglądarkach jest implementowana przy użyciu JavaScript, a kryptografia JavaScript w przeglądarkach jest z natury niepewna.

Wynika to z faktu, że zaatakowany serwer lub atak typu „man-in-the-middle” może przekazywać zainfekowane klucze szyfrujące zarówno Tobie, jak i przeglądarkom odbiorcy.

Czy to czyni usługi poczty internetowej bezużytecznymi? Nie. Wszystko zależy od modelu zagrożenia. Dla większości użytkowników prawdopodobnie są w porządku. Ale żadna usługa poczty internetowej nie będzie tak bezpieczna jak używanie PGP z dedykowanym klientem e-mail.

Jeśli uzyskujesz dostęp do zaszyfrowanej usługi poczty internetowej za pośrednictwem jej aplikacji mobilnej lub dedykowanego klienta poczty e-mail (tj. Nie za pośrednictwem przeglądarki), ten problem nie dotyczy.

Zamiast tego użyj Signal

„Niedawno doszedłem do wniosku, że poczta elektroniczna jest zasadniczo niezabezpieczona. Rzeczy, których oczekujemy od poczty elektronicznej i systemu poczty elektronicznej, nie są łatwo kompatybilne z szyfrowaniem. Radzę ludziom, którzy chcą bezpieczeństwa komunikacji, aby nie korzystali z poczty elektronicznej, ale zamiast tego używają klienta wiadomości szyfrowanych, takiego jak OTR lub Signal. ”Bruce Scheier.

Zaszyfrowane aplikacje do przesyłania wiadomości są znacznie łatwiejsze w użyciu niż PGP (co nie jest ?!) i są znacznie bezpieczniejsze niż jakikolwiek inny e-mail. Komunikator sygnału jest powszechnie uważany za najbezpieczniejszy sposób komunikowania się z inną, jak dotąd wymyśloną osobą, w rzeczywistości bez szeptania czegoś do ucha.

Sygnał jest zatem najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo rzeczywistej zawartości wiadomości. OTR to także dobra opcja dla użytkowników komputerów stacjonarnych.

Kompleksowa (e2e) prywatność Usługi e-mail

Dlaczego warto korzystać z usługi e-mail skoncentrowanej na prywatności?

Jeśli potrzebujesz rozmowy, aby być jak najbardziej prywatnym, użyj Signal zamiast e-maila. Ale poczta e-mail nie odchodzi i pozostaje najpopularniejszym środkiem komunikacji na naszej planecie. Korzystanie z prywatnej i bezpiecznej usługi e-mail opisanej poniżej oznacza:

 • Usługa nie skanuje wiadomości e-mail (w celach reklamowych lub w innym celu)
 • Używają szyfrowania typu end-to-end (e2ee). Szyfrujesz i deszyfrujesz wiadomości e-mail na własnym urządzeniu, aby ani twój dostawca poczty, ani NSA nie mieli do nich dostępu.
 • Bez reklam

Najlepsze prywatne usługi e-mail

1. ProtonMail

 • cennik

  Od 0,00 $
  Do 500 MB

ProtonMail był pierwszym post-Snowdenem “Nowa fala” usług poczty internetowej, które mają na celu zapewnić wszystkie funkcje Gmaila i jego podobnych, ale które szanują użytkowników’ prywatności i zapewnia pełne szyfrowanie end-to-end (e2ee) dla wiadomości e-mail.

Użytkownicy mogą wysyłać każdemu zaszyfrowaną wiadomość e-mail, na którą mogą również bezpiecznie odpowiadać.

ProtonMail ma siedzibę w Szwajcarii, która ma surowe przepisy dotyczące prywatności i jest poza NSA i GCHQ’bezpośredni obszar wpływu. Oparcie się na niej jest zatem zwykle uważane za silną cechę usługi.

Niepokojące są nowo przyjęte przepisy dotyczące nadzoru rządowego i pomimo zapewnień ze strony ProtonMail nadal nie jest jasne, czy przepisy te wpływają na usługi takie jak ProtonMail.

Wspaniałą wiadomością jest to, że ProtonMail wprowadził pełną obsługę OpenPGP w 2018 roku. Oznacza to, że użytkownicy mogą wysyłać zaszyfrowane wiadomości e-mail PGP do kontaktów innych niż ProtonMail, a także otwierać zaszyfrowane wiadomości e-mail PGP na swoje konto ProtonMail.

Szczegółowe informacje na temat tej usługi można znaleźć w naszym ProtonMail Review.

2. Tutanota

Cena: bezpłatny (1 GB / 1 adres), 1,35 USD miesięcznie (1 GB (rozszerzalny) / 5 adresów).

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Tutanota jest pod wieloma względami podobna do ProtonMail, mają siedzibę w Niemczech. Ma to ścisłe prawo do prywatności, ale także stosuje własne szeroko zakrojony nadzór, stanowi bazę dla NSA’jest szeroko zakrojoną europejską operacją i współpracuje z NSA. Ale wszystkie e-maile są przechowywane e2e zaszyfrowane, więc nie powinno to być’to ważne.

Tutanota szyfruje wiadomości za pomocą szyfru AES-128, uzgadniania RSA-2048 i doskonałej tajemnicy przekazywania, zamiast korzystania z PGP. Pozwala to na szyfrowanie tematów wiadomości e-mail wysyłanych do innych użytkowników Tutanota, ale oznacza to, że system nie współpracuje “regularny” Użytkownicy PGP.

3. Posteo

Cena: 2 € miesięcznie (z możliwością rozszerzenia).

 • cennik

  Od 1,13 USD
  / miesiąc

Również Posteo jest nieco inną bestią niż Tutanota i ProtonMail. Jest to bezpieczna usługa e-mail, która szyfruje połączenia z serwerem za pomocą TLS (przy użyciu DANE i idealnej tajemnicy przekazywania) i przechowuje wszystkie wiadomości e-mail na dyskach twardych szyfrowanych AES (nieznany rozmiar klucza).

Domyślnie Posteo nie jest usługą szyfrowaną e2e. Szyfrowanie wiadomości e2e jest jednak obsługiwane przez “jedno kliknięcie” Obsługa OpenPGP i S / MIME w przeglądarce. Odbiorcy muszą mieć zainstalowane na swoim komputerze oprogramowanie szyfrujące tego samego rodzaju (OpenPGP lub S / MIME, w zależności od tego, które jest używane), ale nie muszą być użytkownikami Posteo.

Posteo prowadzi także własny katalog kluczy PGP, który jest bardziej prywatny niż konwencjonalne serwery kluczy PGP. Interfejs internetowy Roundcube działa dobrze w przeglądarkach mobilnych, ale Posteo nie ma dedykowanych aplikacji mobilnych. Obsługa protokołu IMAP oznacza jednak, że z usługą można korzystać z aplikacji e-mail innych firm.

W 2013 r. Usługa ta udowodniła, że ​​skutecznie chroni prywatność, skutecznie przeciwstawiając się żądaniom policji dotyczącym tożsamości posiadacza konta Posteo, który miał być wykorzystywany do nielegalnych celów. Fakt, że nie przechowuje on żadnych danych dotyczących tożsamości klientów, uniemożliwił przekazanie takich informacji.

4. Mailfence

Cena: bezpłatny (500 MB / 1 adres), 2,50 € miesięcznie (5 GB / 10 adresów), 7,50 € miesięcznie (20 GB / 50 adresów)

 • cennik

  Od 0,00 $
  / miesiąc

Mailfence ma siedzibę w Belgii, kraju o silnych przepisach dotyczących prywatności i bez udanej współpracy z NSA i GCHQ. Dostawcy usług internetowych są zobowiązani do przeprowadzania szerokiego przechowywania danych ogólnych, ale dostęp do tych danych jest ściśle regulowany i wymaga nakazu.

Mailfence używa łatwo “jedno kliknięcie” Szyfrowanie OpenPGP w celu zabezpieczenia wiadomości e-mail i wiadomości e-mail wysyłanych do innych użytkowników Mailfence są szyfrowane automatycznie (i nie opuszczają Mailfence’serwery).

E-maile do osób niebędących członkami mogą być wysyłane zaszyfrowane przez PGP lub wysłane niezaszyfrowane, ale podpisane cyfrowo za pomocą klucza PGP. Alternatywnie, zaszyfrowane symetrycznie wiadomości e-mail mogą być wysyłane do użytkowników spoza PGP przy użyciu wspólnego hasła w celu ich zabezpieczenia.

A ponieważ Mailfence używa standardowej implementacji OpenPGP z dostępnym pełnym zarządzaniem kluczami, usługa jest kompatybilna z “regularny” Użytkownicy PGP. Skrzynka pocztowa działa na własnym serwerze kluczy. Klucze PGP są generowane w przeglądarce i przechowywane w Mailfence’serwery korzystające z szyfru AES-256.

Oparte na przeglądarce szyfrowanie PGP jest typu open source, ale znaczna część środowiska zaplecza jest zamkniętego źródła. Usunięte wiadomości są przechowywane przez dwa tygodnie w celu wykonania kopii zapasowej. Bardziej niepokojące jest to, że Mailfence rejestruje wszystkie metadane wiadomości e-mail, w tym “Adresy IP, identyfikator wiadomości’s, adresy nadawcy i odbiorcy, tematy, wersje przeglądarki, kraje i znaczniki czasu.”

Dużą zaletą tej usługi jest to, że zapewnia ona bezpieczne i eksportowalne kalendarze oraz bezpieczne przechowywanie dokumentów.

Niestety Mailfence obecnie nie oferuje żadnych aplikacji mobilnych, chociaż wiadomości można synchronizować z urządzeniami z systemem iOS i Android Microsoft Exchange ActiveSync a obsługa protokołów POP i IMAC oznacza, że ​​możesz korzystać z aplikacji innych firm z usługą (tylko użytkownicy opłacani). Oferuje również skrócony interfejs sieciowy zaprojektowany specjalnie dla urządzeń mobilnych.

5. StartMail

 • cennik

  Od 4,99 USD
  / miesiąc

StartMail to ukierunkowana na prywatność usługa e-mail obsługiwana przez osoby, które również korzystają z wyszukiwarki StartPage.

Ze względu na zintegrowane wykorzystanie PGP, StartMail jest w pełni interoperacyjny z innymi użytkownikami PGP. Możliwe jest również wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości e-mail do użytkowników spoza PGP, którzy muszą znać wybrany przez siebie sekret, aby otworzyć wiadomość e-mail.

Jedną z najważniejszych cech tej usługi jest to, że szyfrowanie PGP odbywa się na serwerach. Innymi słowy, nie jest to end-to-end. StartPage powołuje się na bardzo realne problemy z szyfrowaniem przeglądarki opartym na JavaScript, które omówiliśmy we wstępie do tego artykułu, ale jest to niewątpliwie kontrowersyjna decyzja.

Sytuacji tej nie pomaga fakt, że StartPage używa kombinacji zarówno komponentów open source, jak i zamkniętych.

StartMail ma siedzibę w Holandii. Podobnie jak Szwajcaria, jest to kraj tradycyjnie postrzegany jako przyjazny dla prywatności, ale niedawno przeszedł alarmujące nowe przepisy dotyczące nadzoru.

Jedną z rzeczy, które naprawdę lubimy w StartMail, jest możliwość tworzenia nieograniczonej liczby jednorazowych adresów e-mail. Nie ma dedykowanych aplikacji mobilnych, ale pełna obsługa IMAP i SMTP oznacza, że ​​z usługą można korzystać z dowolnej aplikacji e-mail innej firmy.

6. Mailbox.org

 • cennik

  Od 0 USD
  / miesiąc

Podobnie jak Tutanota, mailbox.org ma siedzibę w Niemczech. Ma to ścisłe prawo do prywatności, ale także stosuje własne szeroko zakrojony nadzór, stanowi bazę dla NSA’jest szeroko zakrojoną europejską operacją i współpracuje z NSA.

Szyfrowanie PGP można dla wygody wykonać na serwerach, ale nie jest to metoda end-to-end. mailbox.org łagodzi ten problem, wymagając również hasła, aby uzyskać dostęp do zaszyfrowanych wiadomości e-mail, które są znane tylko użytkownikowi konta. Jednak nadal wymagany jest pewien poziom zaufania.

Alternatywnie możesz e2e szyfrować wiadomości e-mail PGP w przeglądarce za pomocą dodatku do przeglądarki Mailvelope, który został wstępnie skonfigurowany do pracy z mailbox.org bez konieczności wykonywania dalszych czynności konfiguracyjnych.

Wszystkie wysłane i odebrane wiadomości e-mail są opcjonalnie przechowywane w skrzynce pocztowej Guard zaszyfrowanej PGP. Nieszyfrowane wiadomości e-mail są nadal podatne na przechwytywanie podczas przesyłania, ale powinny być bezpieczne w spoczynku. Podobnie jak w przypadku pełnego szyfrowania PGP pojedynczych wiadomości e-mail na serwerach, skrzynki pocztowe Guard są dodatkowo zabezpieczone hasłem, które zna tylko użytkownik.

Nie ma aplikacji mobilnych, ale mailbox.org obsługuje IMAP i POP do użytku z aplikacjami e-mail innych firm. Kontakty i kalendarze można synchronizować z urządzeniami mobilnymi za pomocą ActiveSync.

7. Neomailbox

 • cennik

  Od 0 USD
  / miesiąc

Neomailbox ma siedzibę w Szwajcarii. Jak dyskutujemy w naszym spojrzeniu na ProtonMail, niepewne, w jaki sposób będą stosowane jego nowe przepisy dotyczące nadzoru, podważają ten kraj’tradycyjna reputacja przyjaznej prywatności.

Neomailbox nie pozwala wysyłać ani odbierać wiadomości e-mail zaszyfrowanych za pomocą PGP, ale zapewnia opcję automatycznego szyfrowania wiadomości e-mail przechowywanych na swoich serwerach przy użyciu publicznego klucza PGP. Oznacza to, że Neomailbox nie może uzyskać dostępu do wiadomości e-mail, ale wymaga użycia zewnętrznych narzędzi, takich jak Mailvelope lub Gpg4win, aby wygenerować parę kluczy PGP.

Nieograniczone aliasy są dozwolone bez wcześniejszej konfiguracji, chociaż wszystkie używają twojej unikalnej nazwy subdomeny. Te aliasy można dowolnie blokować i odblokowywać, co czyni je idealnymi do wykorzystania jako adresy jednorazowe.

Wyróżnienia

Disroot i Runbox to przyjazne dla prywatności usługi pocztowe, które przechowują wiadomości e-mail na zaszyfrowanych dyskach twardych. Nie oferują jednak żadnej formy szyfrowania typu end-to-end. Kolab Now jest także przyjazną dla prywatności usługą e-mail, ale nie przechowuje zaszyfrowanych wiadomości e-mail.

Kiedy trzy lata temu opublikowaliśmy ten artykuł, niedawno wskrzeszona usługa Lavabit wyglądała obiecująco. Większość obiecanych funkcji związanych z prywatnością i bezpieczeństwem jeszcze się nie zmaterializowała i mamy trudności z poleceniem jakiejkolwiek usługi z siedzibą w USA (czego dowodem jest dość dramatyczny wstępny upadek Lavabits!).

Całkiem dobra prywatność (PGP)

PGP został opracowany jako protokół do bezpiecznego szyfrowania wiadomości e-mail i chociaż pierwotny standard nie jest już oprogramowaniem typu open source (jest teraz własnością Symantec), Fundacja Wolnego Oprogramowania podjął baner typu open source w postaci w 100 procentach interoperacyjnych OpenPGP standard.

nadawca i odbiorca

Najbardziej tradycyjnym (i wciąż najbezpieczniejszym) sposobem korzystania z PGP jest GNU Privacy Guard (znany również jako GnuPG lub po prostu GPG). Jest to dostępne dla systemów Windows, macOS i Linux, z samodzielnym klientem e-mail, takim jak Claw-Mail lub Thunderbird.

Chociaż podstawowy program korzysta z prostego interfejsu wiersza polecenia, dostępne są bardziej wyrafinowane wersje dla systemu Windows (Gpg4win) i Mac (GPGTools). Mamy przewodnik dotyczący zabezpieczania poczty e-mail za pomocą przewodnika Gpg4win gdzie indziej. Warto przeczytać ją, aby zrozumieć, jak działa OpenPGP.

Pamiętaj, że w PGP metadane - adresy e-mail nadawcy i odbiorcy, data i godzina wysłania oraz wiersz tematu wiadomości e-mail - nie są szyfrowane. Tylko ciało i wszelkie przywiązania. A każda usługa, która chce być zgodna z PGP, musi koniecznie podlegać tym samym ograniczeniom.

Innym problemem związanym z PGP jest to, że nie używa Idealna tajemnica postępowa (PFS). Tak więc po złamaniu kluczy do jednego zaszyfrowanego e-maila wszystkie pozostałe wiadomości e-mail zaszyfrowane przy użyciu tych samych kluczy również zostaną naruszone. Jest to obszar, w którym usługi e-mail PGP e2e świecą, ponieważ użycie wymiany kluczy Diffie-Hellman lub ECDE w ich połączeniach TLS wprowadza PFS.

Należy pamiętać, że jest to problem, który wpływa na wszystkie implementacje PGP, w tym dostawców poczty e-mail wymienionych w tym artykule.

Mailvelope - ułatwianie PGP

Nawet zwykłe spojrzenie przez nasze Przewodnik Gpg4win dokładnie pokaże, dlaczego PGP nie złapała opinii publicznej. Jest skomplikowany do tego stopnia, że ​​jest mylący i trudno go naprawić. Większość wyżej wymienionych usług poczty e2e korzysta z PGP, ale starają się, aby była jak najbardziej przyjazna dla użytkownika i „odporna na idioty”.

Pod tym względem są w dużej mierze skuteczne, ale za pewną cenę. Jak już wspomniano, kryptografia oparta na przeglądarce jest głęboko wadliwa. Istnieje jednak trzecia opcja, która zapewnia coś „pośredniego”.

Koperta pocztowa to wtyczka przeglądarki OpenPGP, która jest znacznie łatwiejsza w użyciu niż bardziej tradycyjna konfiguracja (choć nie tak łatwa jak rozwiązania poczty internetowej „jednym kliknięciem”).

E-mail hostowany przez siebie

Bardziej ekstremalną opcją dla wszystkich powyższych jest samodzielne hostowanie własnego serwera e-mail. Można to zrobić na własnym komputerze lub na wynajętym serwerze. W ten sposób gwarantujemy, że Google i inne duże korporacje nie będą szpiegować twoich wiadomości e-mail (przynajmniej bezpośrednio - nadal będą mogły czytać niezaszyfrowane wiadomości e-mail wysyłane do innych użytkowników ich usług).

Konfigurowanie i utrzymywanie własnego serwera e-mail jest jednak trywialnym zadaniem dla nawet bardziej technicznych. Zapewnienie bezpieczeństwa jest jeszcze trudniejsze. W rzeczywistości, jeśli nie zostanie to zrobione prawidłowo, prowadzenie własnego serwera e-mail może być aktywnie niebezpieczne, ponieważ może zapewnić fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

Nie oznacza to, że jest to niemożliwe, a na pewno są fanatycy prywatności, którzy przysięgają, że hostują swoje wiadomości e-mail. Z pewnością jest to temat, do którego w pewnym momencie możemy napisać przewodnik!

Oprogramowanie takie jak Skrzynka pocztowa i Mailcow ułatw to zadanie, automatyzując proces, ale dla maksymalnego bezpieczeństwa powinieneś zbudować własny serwer od zera (że tak powiem). Świetne samouczki, jak to zrobić, można znaleźć tutaj i tutaj.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me