Recenze prohlížeče Tenta

Prohlížeč Tenta


Tenta je nový prohlížeč Android s hlubokým zaměřením na soukromí. Zatímco většina prohlížečů zpeněží své služby prostřednictvím reklamy a sběru uživatelských dat, Tenta dělá věci jinak. Tenta poskytuje OpenVPN v prohlížeči, takže uživatelé jsou zcela v bezpečí. Kromě toho Tenta nikdy neukládá uživatelské klíče na žádném ze svých serverů, což zvyšuje bezpečnost. Představte si VPN a prohlížeč v režimu inkognito, které jsou sloučeny do jednoho, a začnete si udělat představu o prohlížení, které poskytuje Tenta.

ProPrivacy.com Skóre
4 z 10

souhrn

Řeknout, že jsem byl nadšený, že vyzkouším Tentu, je podhodnocením. Jakmile jsem o tom slyšel, byl jsem neuvěřitelně dychtivý prosadit jej jeho tempy. Bude bezplatná vestavěná VPN fungovat na optimální úrovni nezbytné pro streamování v HD? Nebo to bude pomalé a vhodné pouze pro zabezpečení WiFi a odblokování věcí, jako jsou online bankovní služby? Vzhledem k tomu, že je to zdarma, ani ten druhý by nebyl tak špatný. Musím však přiznat, že doufám, že to funguje opravdu dobře. Bezpochyby bezproblémová integrace nástrojů na ochranu soukromí do jediného prohlížeče je něco, co nabízí skvělou použitelnost a dává Tentě jedinečný apel.

Ceny

Zdá se, že Tenta chce poskytovat službu zdarma, a teoreticky je to vynikající produkt. Skutečnost, že je k dispozici bez předplatného, ​​je tedy docela úžasná. Co je to za úlovek? Pravda je, že pokud mohu říci, že není jeden! Prohlížeč Tenta opravdu rozdává software zdarma a plánuje zpeněžení služby pouze tím, že umožní lidem upgradovat na profesionální VPN balíček (nakonec).

Tato aktualizace bude chráněna službou VPN v celém zařízení všechny aplikace spíše než jen data v prohlížeči. Právě pro-předplatitelé předplatitelů vytvoří zdroj příjmů pro vývojáře Tenty. Prohlížeč tak lze chápat jako vedoucí vedoucí ke ztrátě, jehož cílem je přimět lidi ke koupi plné služby VPN.

Open Source

Když jsem poprvé psal tuto recenzi, Tenta držel své karty blízko hrudi. Nyní však Tenta otevřela zdroje soukromého softwaru svého softwaru. To je skvělé, protože to umožní lidem ověřit pravdivost tvrzení Tenty o platformě. Zatím k tomuto procesu ověření třetí stranou nedošlo. Vytvoření otevřeného zdroje Tenta je však rozhodně obrovským krokem správným směrem pro tuto začínající službu VPN.

Funkce Tenta

Přístup k PINu

Abychom mohli začít s používáním, Tenta vás požádá o zadání kódu PIN. To znamená, že prohlížeč je zabezpečen hned od začátku. Veškerá historie, záložky atd., Které si budete chtít ponechat, jsou chráněny heslem. Dobré je také to, že podle firmy se PIN nikdy nezachovává na serverech Tenty pro větší bezpečnost.

Patentovaná technologie inkognito

Dalším bodem prodeje je skutečnost, že Tenta používá technologii Smart Incognito ™. Účelem je umožnit uživatelům přístup k jejich záložkám, historii a stahování a udržovat okna otevřená mezi relacemi, vždy v anonymním režimu.

S Tenta tak získáte soukromí inkognito, ale funkčnost běžného prohlížeče. Komentáře zakladatele Jesse Adamse:

Aby byla Tenta úspěšná jako prohlížeč, měla by být základní funkce procházení soukromě a bezpečně procházena zdarma. A není to jen váš provoz, který je šifrován s integrovaným OpenVPN, ale přemýšlejte o všech ostatních datech prohlížení, která se tradičně neskrývají, jako jsou vaše záložky, stažené soubory nebo dokonce ponechání otevřených karet pro pozdější prohlížení.

Režim inkognito a sítě VPN nezachovávají celý osobní zážitek z prohlížení v soukromí. Šifrujeme a blokujeme přístup ke všem vašim prohlíženým datům. K vašim datům přistupujeme s nulovou znalostí. Ve skutečnosti se vaše klíče nikdy neukládají na žádných serverech, což zvyšuje bezpečnost, což znamená, že nemůžeme nikomu poskytnout přístup k vašemu účtu. A opět to nabízí bezplatná verze.

Zakladatel Tenta Jesse Adams

Bez omezení nebo omezení

Skutečně pozoruhodné je, že na rozdíl od většiny bezplatných sítí VPN, společnost Tenta nemá v úmyslu omezit omezení na šířku pásma ani omezení využití vestavěné služby VPN. To je chvályhodné a určitě by to mohlo pomoci přimět Tentu k důmyslnému uvedení VPN na trh do centra pozornosti (na vysoce konkurenčním a přeplněném trhu VPN).

„Zóny“

Jedinou skvělou funkcí je schopnost prohlížeče připojit se k různým serverům VPN na různých kartách v prohlížeči (označovaných jako zóny). V beta verzi jsou k dispozici pouze čtyři servery umístěné v Seattlu, Miami, Nizozemsku a Singapuru. Pokud však Tenta rozšíří tento seznam umístění serverů, může to být opravdu vynikající funkce, která skutečně přidává hodnotu použitelnosti. Představte si například, že budete moci odblokovat australskou televizi a zároveň bezpečně provádět internetové bankovnictví s omezeným přístupem na veřejné WiFi, a získáte představu.

Vestavěné možnosti DNS

Jako svědectví vůle Tenty být špičkovým nástrojem na ochranu soukromí, její návrháři dokonce integrovali zaměnitelná nastavení DNS do prohlížeče. To je pěkný doplněk a je to něco, co v odvětví VPN není normou.

Pracujeme na přidávání podpory pro plně vlastní výběr serveru DNS, což vám umožní zadat IP libovolného serveru DNS, který se vám líbí, pokud vám naše možnosti nevyhovují.

Zakladatel Tenta Jesse Adams

Chcete-li se k němu dostat, klikněte na vlajku nebo na modrý špendlík na kartě. Zobrazí se rozbalovací nabídka.

Web Tenta

Tenta má pěkně vypadající webovou stránku. Na domovské stránce je videoprezentace o prohlížeči, takže lidé se mohou dozvědět o Tentě, aniž by museli kopat. Přestože je web dobře navržen, nepředstavuje to technické podrobnosti.

Působivá tvrzení jsou dobrá a dobrá a funkce jako ochrana proti úniku DNS a OpenVPN znějí skvěle. Kromě toho obsahuje sekce blogů také spoustu článků týkajících se ochrany osobních údajů a zabezpečení, což je užitečný doplněk. Nelze však pomoci cítit, že pěkná, jasná stránka implementace technologií by web dokonale završila a učinila z něj přitažlivost pro technicky zaměřené lidi i pro běžné prohlížeče..

Zážitek z prohlížeče Tenta

Prohlížeč Tenta je stále ve veřejné beta verzi a je k dispozici pouze pro Android. Kromě toho musíte být přihlášeni do obchodu Google Play, abyste získali přístup k bezplatné aplikaci. Aplikace se stahuje rychle a snadno se instaluje. Vypadá skvěle hned od začátku. Logo je mimořádně cool: chobotnice s digitálním čipem, který má chapadlo, má na sobě stetson - kdo by se s tím mohl hádat?

První věc, kterou musí uživatel udělat, je nastavení kódu PIN. Uživatelé jsou upozorněni, aby je neztratili, nebo budou zablokováni ze svého prohlížeče Tenta. Po nastavení kódu PIN mohou uživatelé začít s prohlížením. Ve výchozím nastavení je prohlížeč nastaven na místní síť a funguje jako jakýkoli jiný prohlížeč v anonymním režimu. Kliknutím na nastavení v pravé horní části karty (toto se zobrazí jako příznak při připojení nebo jako modrý pin v místní síti) získají účastníci přístup k řadě nastavení, včetně serverů VPN.

Tato nastavení jsou:

 • Servery VPN: (Miami, Seattle, Nizozemsko a Singapur).
 • DNS: (Google DNS, OpenNIC, Level 3, OpenDNS Custom).
 • Vyhledávací stroj: (Google, Yahoo, Bing, DuckDuckGo a StartPage).
 • „Stáhnout bez dotazu“ - lze zapnout nebo vypnout (výchozí nastavení je vypnuto).
 • "Zavřete všechny karty hned teď."
 • „Smazat zónu.“
 • „Oznámení“ - správa webových oznámení.

Tenta je patentovaný systém VPN, který umožňuje otevření více připojení na samostatných kartách. Dělá to tak, že firewally všechno kromě prohlížeče z VPN tunelu. Aby byl tento produkt úspěšný, musí tyto věci dělat bezpečně.

Skupinové weby podle umístění VPN (zóna)

Skvělou funkcí zabudovanou do Tenty je možnost seskupovat stránky podle umístění. Tenta tyto skupiny nazývá „zóny“. Nastavení nové je stejně snadné jako několik klepnutí na dotykovou obrazovku. Na svých webových stránkách Tenta popisuje tuto funkci následovně:

Zóny společnosti Tenta jsou naší proprietární metodou seskupování karet podle umístění na serveru. Mějte jednu zónu karet bezpečně připojenou k Amsterdamu, zatímco druhá je současně připojena k Miami. Nebo Seattle. Můžete dokonce mít vlastní nastavení pro každou zónu, což vám poskytuje bezkonkurenční kontrolu nad vaší činností procházení. Vše jen s několika kohoutky.

Funkce zón je určitě nová a umožňuje uživatelům připojit se k různým webům na různých místech současně. Vyzkoušel jsem to vytvořením zóny Miami a Nizozemsko a testováním s ipleak.net v každé zóně. S potěšením jsem zjistil, že jsem v každé „zóně“ získal jinou (transparentní) IP adresu.

Další funkce

Prozatím není k dispozici přepínač zabíjení, což je trochu škoda. Přepínač zabíjení zastaví veškerý webový provoz v cestování mimo tunel VPN a zastaví cestování dat k poskytovateli internetových služeb uživatele, pokud dojde k výpadku připojení VPN. Toto je bezpochyby důležitá technologická funkce, která bude potřebovat, aby se Tenta stala špičkovým zabezpečením. Dobrou zprávou je, že vývojáři Tenty to mají v plánu. Mějte však na paměti, že do té doby, pokud dojde k výpadku připojení VPN, by to mohlo vést k úniku nešifrovaného přenosu ze skutečné IP uživatele do jejich poskytovatele služeb Internetu.

Soukromí a bezpečnost

Vzhledem k tomu, že Tenta je uzavřený zdroj, velmi jsem se chtěl zeptat na implementaci OpenVPN na platformě. Pro tuto chvíli samozřejmě máme jen slovo Jesseho Adamse. Zdálo se mi však, že Adams zřejmě věděl, o čem mluví, když odpověděl na mé otázky. Úrovně implementace šifrování, které popsal, jsou rozhodně silné, takže mohu dát Tentovi palec nahoru. Toto jsou specifikace:

 • OpenVPN pro zabezpečená připojení a šifrování všech příchozích a odchozích připojení k webu (v závislosti na konfiguraci).
 • Transitová metadata (řídící kanál OpenVPN) - TLS 1.2 DH key exchange, AES-256 s autentizací SHA-384. 2048bitové klíče RSA.
 • Tranzitní data (datový kanál OpenVPN) - AES-256 s ověřením SHA-512.
 • Service API: TLS 1.2 Eliptic Curve DH key exchange, AES-256 with SHA-384 autentizace. 384bit EC klíče.
 • Jako přidanou funkci zabezpečení vynucujeme ověřování na serverech ZONE, abychom zajistili přístup pouze uživatelům Tenta.

Výměna klíčů DH s eliptickou křivkou znamená, že Tenta implementuje dokonalé utajení vpřed. Vzhledem k tomu, že uživatelé to získají zdarma (a že Tenta je stále v beta verzi), je to docela vzrušující a určitě to zahanbí mnoho zavedených VPN..

Umístěný v USA

Přestože Tenta neuchovává žádné záznamy, sídlo v USA zdaleka není ideální. USA jsou zemí, která je pod dohledem NSA i CIA. Dohled v zemi je na epidemické úrovni a národní technologické firmy mohou být nuceny vyhovět vyšetřování s rozkazy a příkazy roubíků. Z tohoto důvodu jsou USA vždy považovány za červenou vlajku z hlediska umístění. S tím bylo řečeno, politika nulových záznamů jde dlouhou cestu a znamená, že pokud úřady půjdou do Tenty pro informace, nebudou mít co předat.

Nastavení DNS

Jedna věc, kterou bych si mohl vyzkoušet, je přizpůsobitelné nastavení DNS. Dostupné možnosti jsou: Google, System 3, OpenNIC a OpenDNS (s vývojem Custom také). Testoval jsem Tenta Secure DNS a OpenNIC pomocí ipleak.net a při obou příležitostech web detekoval adresy DNS pro firmy v Kalifornii Google Business. Tohle mě trochu trápilo.

Trochu více testování však odhalilo, že se jedná o beta chybu. Uživatelé beta verze, kteří chtějí změnit DNS, mohou v podstatě potřebovat restartovat zařízení Android a poté změnit nastavení DNS. Poté se jednoduše připojte k serveru a měli byste mít správná nastavení DNS (i když doporučuji zkontrolovat, zda se správně změnili pomocí ipleak.net).

Jakmile se DNS úspěšně změní, Tenta si nastavení zapamatuje a zjistil jsem, že je stabilní. Po správném nastavení jsem také nezjistil žádné úniky DNS.

Přestože je nutné restartovat zařízení, abyste se ujistili, že změny DNS jsou určitě chybou, Tenta je stále v beta verzi, takže jí lze odpustit.

OpenNIC je prozatím výchozím poskytovatelem služeb DNS, když je nyní připojen k některému z našich umístění VPN. Přecházíme na používání našeho serveru Tenta DNS, který poskytuje některé výhody, včetně DNS-over-TLS a DNS-over-HTTPS brzy. Zjistili jsme však, že náš vývoj serverů Tenta DNS nebyl schopen zvládnout naše výrobní zatížení, což mělo za následek mishmash of backbacks. Prozatím jsme to sjednotili na OpenNIC a jakmile to dokončíme, budeme zavádět Tenta DNS.

Tento komentář přišel po recenzi. Rovněž bereme na vědomí, že v nastavení zóny jsme nechali OpenDNS chybně označit jako OpenNIC. Toto je opraveno ve vydání, které vyjde dnes / zítra. Děkujeme, že jste na to poukázali.

Zakladatel Tenta Jesse Adams

Když jsem vybral OpenNIC, dostal jsem pouze jednu adresu DNS:

Celkově lze říci, že nastavení DNS na Tenta je nyní trochu znepokojivé. Pokud máte v úmyslu používat Tenta, je to určitě něco, na co byste měli dát pozor.

Rychlosti připojení

Asi nejuspokojivější věcí na prohlížeči Tenta jsou rychlosti připojení. Testoval jsem servery v Miami a Amsterdamu pomocí testmy.net. Když jsem to testoval, výsledky stahování byly opravdu špatné. Testoval jsem Miami server pomocí testovacího serveru v New Yorku a Amsterdamského serveru z britského testovacího serveru. Jak vidíte, můj test základní rychlosti byl lokálně kolem 50 Mbps, a trochu pod testovací server v New Yorku. V obou případech byla rychlost stahování pomocí Tenta v průměru okolo 5 Mbps (a byla tak nízká jako 3 Mbps). Jako vždy jsem si pro jistotu testoval každý server pětkrát.

Rychlosti nahrávání také trochu ponořily. Tenta se bude muset opravdu upgradovat, pokud chce soutěžit na přeplněném trhu VPN. Většina sítí VPN vlastně nemá vlastní infrastrukturu serverů VPN. Z tohoto důvodu si pronajímají servery od důvěryhodných poskytovatelů. Nejlepší servery VPN pronajímají servery úrovně 1, které poskytují minimální ztrátu rychlosti (možná 20%) rychlosti (a někdy i méně).

S tak pomalou rychlostí připojení není pochyb o tom, že by streamování bylo trochu noční můrou. Tenta je stále v beta verzi a je zdarma, takže to stále zůstává dobrá VPN pro zajištění bezpečnosti na veřejných WiFi. Můžeme však jen doufat, že se Tenta podaří upgradovat službu dříve, než dojde k beta verzi. Pokud tak neučiníte, může to být bod vážných bolestí.

Prohlížeč Tenta: Závěr

Líbilo se mi:

 • Zdarma VPN bez omezení
 • Může se připojit k různým serverům na různých kartách
 • Stažené soubory, historie a záložky jsou šifrovány prohlížečem (šifrování AES-256 bitů pro stacionární data prohlížeče uložená v zařízení)
 • Nastavení DNS lze v prohlížeči změnit
 • Silné šifrování OpenVPN
 • Procházet v anonymním režimu po celou dobu (ale bez vzdání se funkčnosti)

Nebyl jsem si tak jistý:

 • Pouze čtyři umístění serveru
 • Nastavení DNS jsou v beta verzi trochu buggy
 • Žádný zabiják

Nesnášel jsem:

 • Velmi pomalé rychlosti připojení
 • Bylo nutné zapnout a vypnout zařízení Android pro změnu nastavení DNS a občas pro připojení k serverům

Pro společnost Tenta jsou stále časné dny a firma pouze vytvořila svůj software open source. Pokud se však při implementaci vše zkontroluje, když je řádně auditováno - pak je Tenta určitě velmi zajímavý bezplatný prohlížeč se silným integrovaným OpenVPN.

Je smutné, že čtyři servery (pouze ve třech zemích) na dnešním trhu VPN opravdu nestačí. Avšak možnost odblokování USA a Nizozemska má jistě své výhody. Rychlosti jsou bohužel příliš konkurenční na konkurenčním trhu VPN. Rychlosti připojení jsou prioritou číslo jedna pro většinu lidí, takže toto je oblast, která nezíská mnoho fanoušků Tenty.

Zdarma je to však vynikající prohlížeč, který je nastaven tak, aby se zlepšil pouze tehdy, když narovná několik uzlů, kterým trpí. Celkově vzato, Tenta je nabitá funkcemi a bezpečná a pečlivě zvažovaná použitelnost. Rozhodně jeden, aby vaše chapadla pro budoucnost!

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me