Recenze Seafile

Seafile

Seafile je open-source multiplatformní cloudové úložiště a synchronizační řešení pro cloudové hostování. Jinými slovy, je to podobně jako Dropbox nebo Disk Google, kromě toho, že máte úplnou kontrolu nad instancí platformy. Seafile jako takový působí v přímé konkurenci společností Nextcloud a Owncloud.

ProPrivacy.com Skóre
6 z 10

souhrn

Softwarový systém Seafile má tři části: serverový software, desktop a mobilní synchronizační aplikace a software Drive. Tento poslední je určen pouze pro stolní počítače a vytváří virtuální jednotku pro přístup a odesílání souborů uložených na vašem serveru Seafile.

Ceny

Tato recenze se zabývá 100% bezplatnou a open-source komunitní edicí Seafile. Toto je vydáno pod GNU Affero General Public License v3, s komunitní podporou poskytovanou fórem Seafile.

K dispozici je také proprietární verze pro profesionální uživatele Linux, která zahrnuje e-mailovou podporu a některé další podnikové prostředí zaměřené na další funkce.

Pokud hostujete Seafile na serveru třetí strany, budou samozřejmě spojené náklady na pronájem serveru.

Funkce

 • Synchronizace napříč platformami s plnou podporou pro Windows, MacOS, Linux, Android a iOS
 • Mapování virtuální jednotky
 • Šifrování na straně klienta (end-to-end)
 • Vestavěná podpora pro dokumenty Wiki
 • Verze souboru a snímky
 • Zamykání souborů, aby se zabránilo souběžné úpravě souborů při generování konfliktů
 • Online editace a spoluautorství
 • Protokol auditu pro monitorování vašeho systému
 • Mobilní nahrávání fotografií
 • Sdílení souborů a řízení oprávnění
 • Dvoufázová autentizace
 • Vestavěná kontrola virů
 • Podpora WebDAV

Z Seafile pozoruhodně chybí synchronizace kontaktů a kalendáře, ačkoli mnozí považují Seafile za svou čistotu jako software pro synchronizaci souborů. Nextcloud, který tuto a další funkce nepodporuje Seafile, je podporován fanoušky Seafile.

Potřebujete-li synchronizaci kontaktů a kalendáře, lze k tomu použít spolu s Seafile také Radicale nebo Calendarserver.

Na rozdíl od společnosti Nextcloud (v době psaní musíme ještě prozkoumat Owncloud), Seafile je hostitelem pouze pro sebe - ať už na vlastním serveru nebo na serveru třetí strany) Neexistují žádné partnerské společnosti nabízející plně hostované předkonfigurované instance platformy.

Přes platformu

Aplikace Sync a SeaDrive (viz níže) jsou k dispozici pro systémy Windows, MacOS a Linux. V Linuxu jsou GUI verze těchto aplikací (které jsou v zásadě identické s jejich protějšky Windows a MacOS) dostupné pro Ubuntu, Debian, CentOS a Fedora. Klient příkazového řádku je k dispozici také pro všechny varianty systému Linux.

SeaDrive - mapování virtuální jednotky

Aplikace SeaDrive pro Windows, macOS a Linux místo přístupu k nahraným souborům prostřednictvím klientského počítače pro synchronizaci připojí složku SeaDrive jako jednotku pro snadný přístup. To nepřidává žádné základní funkce oproti běžnému synchronizačnímu klientovi (který také automaticky nesynchronizuje soubory místně), ale poskytuje pohodlnou alternativní metodu přístupu k vašim souborům..

Vestavěná podpora pro dokumenty Wiki

Pomocí vestavěného editoru WYSIWIG Markdown můžete ukládat a upravovat dokumenty Wiki v knihovně. Mohou hladce odkazovat na soubory uložené v knihovně, čímž se odstraní obtěžování mnoha tradičních systémů Wiki - omezení velikosti příloh.

Verze souboru a snímek

Kdykoli změníte soubor v synchronizované knihovně, vytvoří se nový soubor. Původní soubor je uchován a lze k němu přistupovat kdykoli budete chtít. Pokud se stanete obětí útoku na ransomware, můžete jednoduše obnovit verze souborů před útokem. Vytváření verzí je užitečné také pro přístup k dřívějším konceptům vaší práce.

Historie verzí souboru na moři

Kromě jednoduchého verzování souborů provádí Seafile snímek celé své knihovny, kdykoli v ní provedete změnu. To znamená, že lze obnovit všechny soubory, nejen ty, které byly změněny.

snímek ze souboru na moři

Předchozí verze souborů a snímky jsou k dispozici pouze prostřednictvím webového rozhraní, kde můžete také definovat, jak dlouho se budou uchovávat minulé verze souborů v každé knihovně (měřeno ve dnech).

Online editace a spoluautorství

Soubory (včetně souborů Microsoft Office) lze vytvářet, upravovat a spolupracovat na nich prostřednictvím integrace se serverem Microsoft Office Online Server, OnlyOffice nebo Collabora Online. To samozřejmě vyžaduje určité nastavení k nasazení.

Webový klient Seafile také zahrnuje vestavěnou podporu náhledu pro různé formáty videa, zvuku, PDF, obrázků a textových souborů.

Mobilní nahrávání fotografií

Aplikace pro Android a iOS umožňují automaticky nahrávat fotografie a videa do knihovny podle vašeho výběru. Můžete nahrávat pouze přes Wi-Fi nebo také používat mobilní data a můžete aplikaci nechat hádat alba kamer nebo si je vybírat sami.

Výběr alba na moři souboru

Sdílení souborů a řízení oprávnění

Soubory a složky lze snadno sdílet z nešifrovaných knihoven prostřednictvím adresy URL nebo „interního odkazu“. Tímto způsobem mohou ostatní členové týmu Seafile otevřít odkaz v klientském počítači. Šifrované soubory a složky lze sdílet pouze pomocí „interního odkazu“.

sdílet moji knihovnu na moři

Sdílené položky můžete chránit heslem a nastavit odkazy na odkazy. Zákazníci z Enterprise mají několik dalších jemnějších možností sdílení.

moje knihovna na moři

Dvoufázové ověřování (2FA)

Ověřování pomocí dvou faktorů je snadno povoleno a vyžaduje přihlášení k účtům pomocí aplikace Google Authenticator (nebo pravděpodobně jakékoli jiné aplikace pro ověřování OTP). Seafile také podporuje 2FA prostřednictvím služby Twilio.

Podpora WebDAV

Po nasazení vám podpora WebDAV umožňuje synchronizovat data s aplikacemi podporujícími WebDAV. Jak již bylo uvedeno, neexistuje žádná podpora CalDAV ani CardDAV pro synchronizaci kalendářů a kontaktů

Soukromí

Jedním z hlavních důvodů, proč používat řešení s vlastním hostitelem, jako je Seafile, než plně hostované řešení, jako je jakákoli běžná synchronizace souborů nebo služba zálohování cloudu, je to, že máte úplnou kontrolu nad svými vlastními údaji.

Serverový software Seafile můžete nainstalovat na hardware, který fyzicky vlastníte, nebo na pronajatý serverový prostor.

Jurisdikce

Pokud nainstalujete Seafile na pronajatý serverový prostor, pak v zásadě platí, že tam uložená data podléhají zákonům a sledovacím operacím prováděným v zemi, kde je umístěn server nebo provozovatel serveru..

Seafile však nabízí volitelné silné end-to-end šifrování, takže vaše data jsou bezpečně šifrována před jejich nahráním na server. To znamená, že k němu nemůže přistupovat třetí strana, takže obavy o jurisdikci jsou spíše irelevantní.

Technické zabezpečení

Knihovny nejsou ve výchozím nastavení šifrovány, ale mohou být. Toto šifrování se provádí na straně klienta. Data v klidu jsou šifrována pomocí AES 256-CBC a zajištěna souborem klíčů.

Soubor klíče je před odesláním a uložením na server zašifrován pomocí hesla a šifry AES-CBC. Pár klíčů je také vytvořen ze samotného hesla pomocí PBKDF2 s 1000 iteracemi SHA256. Tato dvojice šifrovaných hesel je vyžadována pro dešifrování souboru šifrovaných klíčů, který se pak použije pro dešifrování vašich dat.

Pokud provádíte šifrování / dešifrování ve stolních nebo mobilních aplikacích, heslo nikdy neopustí vaše zařízení. Při používání webového klienta (Seahub) je však hashovaná verze vašeho hesla uložena na straně serveru na jednu hodinu.

To zjevně není tak bezpečné jako heslo, které nikdy neopouští váš systém, ale protože uložené heslo je hashováno pomocí PBKDF2 s 1000 iteracemi SHA256, je přesto docela bezpečné. A samozřejmě máte nad serverem kontrolu.

Je třeba poznamenat, že obsah souborů je šifrován, ale názvy souborů a struktura adresářů nikoli.

Přenos dat by měl být zabezpečen pomocí protokolu HTTPS, přestože protože se jedná o vlastní hosting, budete muset získat certifikát SSL podepsaný certifikační autoritou a nakonfigurovat jej v systému vašeho serveru pro sebe..

Data v šifrovaných složkách samozřejmě zůstanou šifrovaná, i když proces přenosu není zabezpečen.

Podpěra, podpora

První řadou podpory je nedávno aktualizovaná a rozšířená online příručka. Obsahuje velké množství informací, včetně podrobných průvodců nastavením.

Přesto jsme se setkali s problémy, které nebyly pokryty manuálem, který je místem, kam přicházejí aktivní fóra komunity. Obtěžuje se však, že většina odkazů v minulých vláknech fóra se týká staré verze manuálu, a proto již nejsou užitečné.

Snadnost použití

Založit

Chcete-li používat Seafile, musíte nejprve hostit instanci svého serverového softwaru. To lze provést v obecných systémech Linux a Raspberry Pi několika způsoby, ale pro domácí uživatele (zaměření tohoto článku) se doporučuje nasazení v Linuxu pomocí SQLite. To je vše v pořádku (a je to docela snadné), kromě toho, že pokyny k nasazení HTTPS jsou k dispozici pouze pro metody Nginx nebo Apache..

Příručka také doporučuje nasazení pomocí nativního klienta Windows, ale nejsou k dispozici žádné odkazy. Při dalším zkoumání je to proto, že serverový software Windows je nyní zastaralý a v budoucnu nebude podporován, i když pokud lovíte dostatečně tvrdě, je stále k dispozici.

Pro všechny podporované platformy jsou poskytovány podrobné pokyny pro nastavení, i když je třeba říci, že bez ohledu na to, kterou platformu si vyberete, je to opravdu práce pro zkušenější počítačové techniky a nadšence..

Pokyny k povolení HTTPS na serverech Linux pomocí serverů Nginx nebo Apache jsou uvedeny v příručce Seafile Manual, ale předpokládá se, že jste Seafile nasadili pomocí těchto platforem. Pokud jste jej nasadili pomocí SQLite, Docker nebo Windows, není ani zdaleka jasné, zda je vůbec možné HTTPS povolit.

K dispozici je řada průvodců online, jak povolit HTTPS pro systém Windows Server Seafile pomocí sady Microsoft IIS, ale všichni jsou již několik let starý.

Webové rozhraní

Webové rozhraní je základním prostředkem pro přístup a správu souborů a správu nastavení účtu.

složky složek moře

Můžete vytvářet nové knihovny, stahovat soubory nebo přetahovat do knihoven.

soubory přetahujte soubory do knihoven

Aplikace pro synchronizaci plochy

Aplikace pro synchronizaci dat jsou ve Windows, MacOS a Linux identické. Na rozdíl od Dropboxu nebo Disku Google nejsou soubory synchronizované s vaším serverem automaticky synchronizovány lokálně s jinými zařízeními.

synchronizace aplikací do souboru Sea

Můžete synchronizovat libovolnou složku v systému jednoduše přetažením do klienta, kde můžete prohlížet, spravovat a sdílet soubory.

SeaDrive

Jednou z nejužitečnějších funkcí Seafile je schopnost vytvářet virtuální disky v systémech Windows, MacOS a Linux. Chová se jako běžný místní disk, kromě toho, že data v nich uložená se ukládají na váš server Seafile.

mořské jednotky na Mac OS

Ikona vedle každého souboru označuje jeho stav: pouze cloud, stažené nebo částečně stažené (pro složky).

Mobilní aplikace

Aplikace pro Android a iOS jsou velmi podobné. V obou aplikacích můžete prohlížet, spravovat a stahovat soubory synchronizované s cloudovým serverem.

Sea file mobile app

V systému Android je možné do zařízení nahrát jakýkoli soubor, i když jsme trochu zklamaní, protože není možné automaticky synchronizovat složky. V systému iOS jste omezeni pouze na nahrávání fotografií a videí.

fotografie na moři souboru

Obě aplikace podporují automatické nahrávání fotografií a videí.

Závěrečné myšlenky

Při používání funguje Seafile velmi dobře a vítáme skutečnost, že soubory synchronizované s cloudem nejsou automaticky synchronizovány ve všech připojených strojích. Jeho rozhraní je intuitivní a snadno použitelné a jeho aplikace jsou velmi úhledné. Zvláště si ceníme silnou podporu Linuxu s GUI verzemi softwaru Sync i SeaDrive.

Jsme však trochu zklamaní, že nemůžete automaticky synchronizovat složky ze zařízení Android (funkce, o které víme, že by iOS nikdy nepodporovala).

Chápeme, proč se lidem líbí skutečnost, že se Seafile vyhýbá creepu, ale chybí nám synchronizace kalendáře a kontaktů. Víme, že toho lze dosáhnout pomocí jiného softwaru vedle Seafile, ale vyžaduje to další nasazení na úrovni serveru.

Což nás přivádí k velké překážce s rozmístěním Seafile. Na rozdíl od produktu Nextcloud nejsou pro příležitostného uživatele k dispozici žádné hostované možnosti. Seafile je pouze hostitelské řešení cloudového úložiště. Což znamená, že k tomu, aby bylo vše připraveno, je zapotřebí značné množství technických znalostí. Zejména pokud chcete zabezpečit spojení s HTTPS.

Pokud máte know-how, pak je Seafile elegantním, bezplatným a bezpečným řešením cloudového hostingu (za předpokladu, že nasadíte HTTPS a používáte šifrování e2e. Jinak pro vás pravděpodobně bude lepší cloudová služba pro vás).

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me