Syntézní recenze

Syntéza

Syncthing je zabezpečený decentralizovaný program pro synchronizaci souborů typu peer-to-peer (P2P), který dokáže synchronizovat soubory mezi zařízeními v místní síti nebo přes internet. V mnoha ohledech je podobná BitTorrent Sync, až na to, že je zcela zdarma a open source (FOSS)..

Synchronizace domovské stránky

ProPrivacy.com Skóre
8 z 10

souhrn

Synchronizace vám umožňuje bezpečně zálohovat data bez nutnosti důvěřovat poskytovateli cloudů třetích stran. Data jsou zálohována do počítače nebo serveru, který přímo ovládáte, a v žádném okamžiku nejsou uložena třetí stranou.

Toto je v techy kruzích označováno jako „BYO (Cloud) model“, kde poskytujete hardware namísto komerčního dodavatele třetí strany. Použité šifrování je také úplné od začátku do konce, protože jej šifrujete v zařízení, a můžete jej pouze dešifrovat. Šifrovací klíče nemají nikdo jiný.

Ceny a funkce

Syntéza je zdarma (v každém smyslu slova). Dary na jeho rozvoj jsou však přijímány kartou (zpracovávanou Stripe) nebo bitcoiny.

Program je k dispozici pro Windows, OSX, Linux a Android a řadu méně populárních platforem. Verze pro iOS prochází beta testováním v době psaní, ale nebylo zveřejněno žádné oficiální datum vydání.

Všechna vydání jsou digitálně podepsána a aplikaci pro Android si můžete stáhnout z aplikace F-Droid pro ty, kteří nechtějí obchod Google Play používat..

Jednou z pozoruhodných funkcí společných s cloudovými službami je podpora verzování souborů. Pokud je tato možnost použita, bude Syncthing archivovat starší verze souborů, když jsou uloženy nebo odstraněny. K nim je možné přistoupit později. Toto je konfigurováno pro jednotlivé složky a vy rozhodujete, kolik předchozích verzí souboru bude archivováno.

Soukromí a bezpečnost

Jak již bylo uvedeno, Syncthing je velmi soukromý, protože data se ukládají přímo na místo podle vašeho výběru. Žádné třetí strany nemusí být zapojeny. Protože šifrování je end-to-end, žádné použité přenosové servery nemohou načíst vaše data.

Z technického hlediska jsou vaše data chráněna protokolem Block Exchange v1. To používá autentizaci založenou na certifikátu TLS 1.2 v kombinaci se „sadou silných šifrů“ a Perfect Forward Secrecy (PFS)..

příklady silných šifrových souprav

Výměna kryptografických klíčů Diffie-Hellman (DHE) nedávno vyvolala obrovskou polemiku ohledně jejího opětovného použití omezeného souboru prvočísel, díky čemuž je zranitelná vůči prasknutí silným protivníkem, jakým je například NSA. Umožňuje však použití Perfect Forward Secrecy během autentizace TLS a pokud je v kombinaci s RSA pro výměnu klíčů (jak je to ve všech výše uvedených příkladech), bude chránit před útoky MitM a mělo by být velmi bezpečné.

Jinými slovy, všechny uvedené příklady jsou skutečně silné šifrovací sady. Další podrobnosti o protokolu Exchange Exchange v1 používaném společností Syncthing jsou k dispozici na jeho webových stránkách. Diskuse o mnoha termínech používaných v tomto dokumentu naleznete zde (ačkoli článek pojednává o šifrování VPN, většina z toho, co se říká, se zde uplatňuje stejně dobře).

Web a podpora

Navzdory tomu, že software FOSS byl vyvinut dobrovolně, web Sycthing poskytuje množství podrobných dokumentů a obsahuje živé diskusní fórum..

Proces

Registrace není nutná. Jednoduše si stáhněte příslušné programové soubory do jakéhokoli zařízení, které chcete synchronizovat. Pro tuto recenzi budu synchronizovat soubory mezi mým PC se systémem Windows 10 a mým telefonem s Androidem (a ano, vím, že bych měl používat Linux pro dosažení skutečné bezpečnosti na mém PC, ale většina čtenářů bude používat Windows).

Po stažení musí být soubory Windows rozbalené, ale nevyžadují žádnou další instalaci (kromě vytvoření výchozí složky pro synchronizaci).

Synchronizace spuštění počítače

Při spuštění otevře Syncthing webové rozhraní. Při prvním spuštění vytvoří také výchozí složku Sync

Synchronizační zařízení pro přidání PC

První věc, kterou musíte udělat, je přidat nové zařízení ...

Synchronizace Androidu

Stáhl jsem aplikaci do svého telefonu s Androidem a e-mailem sdílím její ID zařízení na plochu. ID zařízení je jedinečný kryptograficky bezpečný identifikátor, který je generován jako součást generování klíčů při prvním spuštění Syncthing. ID zařízení nemusí být utajována, protože jsou v zásadě součástí veřejného klíče

Synchronizace zařízení s Androidem

Aby bylo možné spolu mluvit, musí být obě zařízení nakonfigurována. S telefonem jsem sdílel ID zařízení svého počítače skenováním kódu QR pomocí fotoaparátu v telefonu. Po téměř každé fázi procesu instalace je nutné restartovat Syncthing na obou zařízeních, ale provedení této operace trvá jen několik sekund.

Synchronizace počítače vytvoří novou složku

Vytvořte složku na jednom zařízení (nebo jednoduše sdílejte se zařízeními, pokud složka již existuje, jako výchozí synchronizace)…

Synchronizace systému Android vytváří složku se zrcadlem

… A na druhé straně obdržíte oznámení. V mém telefonu to bylo standardní oznámení pro Android. Můžete si vybrat, kam umístit jeho spárovanou synchronizaci do druhého zařízení. Až budete hotovi, ujistěte se, že klepnete na ikonu Uložit (vpravo nahoře) a ne na vytvoření složky!

Soubory přidané do složky na jednom zařízení budou nyní synchronizovány do odpovídající složky na druhém zařízení. Soubory odstraněné z jedné složky budou rovněž odstraněny z druhé složky, pokud není vybrán režim „Složka hlavní“. V takovém případě se změny složky na jiných zařízeních ignorují. To je užitečné pro uchovávání „hlavních kopií“ souborů.

Poznamenám, že ačkoli to vypadá na papíře jednoduše, zjistil jsem, že proces párování složek je v praxi velmi matoucí. Ve skutečnosti to bylo tak matoucí, že nedokážu zjistit, zda byl zmatek důsledkem chyb v programu, nebo prostě, že jsem byl slabý (a stále více zmatený)..

Například jsem v počítači vytvořil druhou synchronizační složku. V mém telefonu odkaz na tuto žádost směřoval do výchozí složky. Vyřešil jsem to ručně změnou ID složky požadavku na mé nové složky PC, ale poté jsem obdržel žádost o sdílení nové složky zpět do počítače (stejné jako jsem sdílel s Androidem z počítače na prvním místě) )! Gah!

Synchronizace synchronizace

Jakmile je vše nastaveno, funguje to však velmi dobře.

Synchronizace pokročilých nastavení složky

Ve výchozím nastavení jsou složky kontrolovány každých 60 sekund, takže před zahájením synchronizace může dojít k mírnému zpoždění. To lze ručně změnit. Můžete také určit pořadí, ve kterém budou soubory synchronizovány (abecedně, náhodně, nejnovější první atd.), A nastavit parametry verzování.

Sycthing pokročilé nastavení složky

Testy rychlosti

Abych získal představu o tom, jak dlouho trvá přenos dat pomocí Syncthing, synchronizoval jsem několik testovacích souborů různé velikosti. Moje metodika byla jednoduše na čas, jak dlouho trvalo soubory přenést z mého počítače do telefonu pomocí stopek. Tato čísla jsou proto poněkud hrubá, ale měla by poskytnout užitečnou informaci o tom, jak efektivní je přenosový protokol.

Test byl proveden pomocí širokopásmového připojení k internetu 50 Mbs / 3Mbs a mé domácí 2,5 GHz IEEE 802.11n sítě. Zaokrouhlil jsem se na nejbližší sekundu. Na mém počítači i telefonu byla spuštěna síť VPN. Rychlost stahování jsem převedl na Mbps pomocí převaděče megabitů megabitů Google.

20 MB = 5 sekund (32 Mb / s)

100 MB = 15 sekund (53,3 Mb / s)

512 MB = 72 sekund (56,9 Mb / s)

1 Gb = 180 sekund (44,5 Mb / s)

Jinými slovy, k přenosu větších souborů došlo téměř do maximální rychlosti mého internetu. Barva mě ohromila!

Závěr

líbilo se mi

  • Bezplatný open source software
  • Funguje bezchybně po nastavení
  • Není třeba důvěřovat třetím stranám
  • Silné šifrování typu end-to-end
  • Planoucí rychlé převody
  • Verze souboru

Nelíbilo se mi

  • Zjistil jsem, že nastavení je velmi matoucí. To může nebo nemusí být výsledkem chyb v procesu (myslím si, že po několika úspěšných pokusech o nastavení).

Po nastavení je Syncthing skvělý způsob, jak bezpečně zálohovat soubory mezi všemi počítači a mobilními zařízeními. Je to také skvělý způsob, jak jednoduše mezi nimi přenášet soubory. To se provádí jednoduchým a intuitivním způsobem (stačí přetáhnout soubory do synchronizované složky a budou se magicky objevovat v odpovídající složce na jiném zařízení).

Syntéza ve skutečnosti poskytuje většinu výhod používání cloudové zálohovací služby, jako je Dropbox, kromě toho, že k vašim souborům nemají přístup žádné třetí strany. S tím souvisí i to, že by Syncthing měl být oceněn za použití velmi silného šifrování typu end-to-end.

Instalace však byla problémem. Po absolvování procesu několikrát, stále mi připadá matoucí. Stále více jsem přesvědčen, že je to důsledek chyb ve způsobu ověřování složek na různých zařízeních. Po dokončení nastavení se však zdá, že celý proces přenosu souborů je velmi stabilní a je působivě rychlý.

Pokud hledáte řešení cloudového zálohování typu open source, pak je Syncthing do značné míry jedinou možností. Naštěstí (jakmile překonáte jakékoli problémy s nastavením), funguje to velmi dobře.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me