Blockchain i Bitcoin – 6 mitów obalonych

Blockchain Bitcoin Myths

Wielokrotnie czytaliśmy, że blockchain jest bardzo fajny - to przełom, to nasza przyszłość i tak dalej. Jeśli uważasz, że to wszystko prawda, czeka Cię rozczarowanie.

Ważna uwaga: ten artykuł dotyczy implementacji technologii blockchain, która jest wykorzystywana do kryptowaluty Bitcoin. Istnieją inne aplikacje i implementacje blockchain, a niektóre problemy zostały rozwiązane w niektórych z nich.

O Bitcoinach

Twórcy bitcoinów mieli zadanie: sprawić, by działało bez centralnego punktu kontrolnego; nikt nie powinien nikomu ufać. Autorzy wypełnili to zadanie, powstały pieniądz elektroniczny funkcjonował zgodnie z przeznaczeniem, a jego przyjęcie wzrosło. Jednak podejmowane przez nich decyzje są potworne ze względu na ich nieskuteczność.

Celem tego postu nie jest dyskredytacja blockchain. Jest to przydatna technologia, która ma wiele świetnych zastosowań. Pomimo swoich wad ma wyjątkowe zalety. Jednak w pogoni za sensacją wielu dziennikarzy koncentruje się na zaletach technologii blockchain i często zapomina ocenić rzeczywistego stanu rzeczy. Ignorują wady. Dlatego warto rozważyć blockchain ze wszystkich stron.

Mit pierwszy: Blockchain to gigantyczny, rozproszony komputer

Ci, którzy nie rozumieją podstawowych zasad blockchaina, mogą odnieść wrażenie, że jest to jakiś komputer, który wykonuje zadania przetwarzania rozproszonego, podczas gdy jego węzły na całym świecie zbierają małe kawałki danych, aby zbudować coś skomplikowanego i dużego.Blockchain Distributed Computer

Nie o to chodzi. W rzeczywistości wszystkie węzły obsługujące blockchain robią dokładnie to samo. Miliony komputerów:

  1. Sprawdź te same transakcje, stosując te same reguły. Wykonują identyczną pracę.
  2. Dodaj te same dane do łańcucha bloków.
  3. Przechowuj całą historię, która jest taka sama i jedna dla wszystkich.

Nie ma równoległości, synergii, wzajemnej pomocy. Jest tylko powielanie, a co najważniejsze, powielanie milionowe. Jak widać, nie ma żadnej wydajności.

Mit drugi: Blockchain jest wieczny - wszystko, co tam napisano, pozostanie na zawsze

Blockchain jest wieczny

Cała historia wszystkich transakcji obejmuje już ponad 130 gigabajtów danych. Jest to pełna pojemność taniego laptopa lub nowoczesnego smartfona.

Im więcej transakcji występuje w sieci Bitcoin, tym szybciej rośnie wolumen. Wzrost pojemności dysków twardych prawdopodobnie nie nadąża za wzrostem wielkości blockchain.

Oprócz tego, że należy go przechowywać, całą bazę danych należy pobrać od samego początku. Teraz zajmuje to kilka dni.

Możesz zapytać: „Czy można przechowywać tylko część łańcucha bloków, ponieważ jest to ta sama rzecz w każdym węźle sieci?” Tak, mógłbyś, ale wtedy byłaby to tradycyjna architektura klient-serwer zamiast równorzędnej blockchain do peer. Ponadto klienci będą zmuszeni zaufać serwerom. Stąd pomysł "nie ufając nikomu," który jest kamieniem węgielnym blockchain, znika.

Dla większości użytkowników ta zasada już minęła. Użytkownicy Bitcoin są podzieleni na dwie grupy: entuzjaści, którzy "ponieść" i przechowuj go lokalnie, a także zwykli ludzie, którzy korzystają z usług wymiany online i portfeli. Te ostatnie są znacznie bardziej widoczne. Ci ludzie ufają serwerowi i nie dbają o to, jak on działa.

Mit trzeci: Blockchain jest skuteczny i skalowalny

Jeśli każdy węzeł sieci robi to samo, oczywiste jest, że przepustowość całej sieci jest równa przepustowości jednego węzła sieci. Bitcoin może przetwarzać maksymalnie siedem transakcji na sekundę - to wszystko.Blockchain jest skalowalny

Ponadto transakcje bitcoinami są rejestrowane tylko raz na dziesięć minut. Po wyświetleniu rekordu postanowiono poczekać kolejne 50 minut, ponieważ niektóre rekordy od czasu do czasu wycofują się. Dlatego jeśli chcesz kupić gumę do żucia, może być konieczne poczekanie około godziny w sklepie, aby sfinalizować transakcję!

Przy takiej szybkości transakcji nie można znacznie zwiększyć liczby aktywnych użytkowników. Dla porównania Visa przetwarza tysiące operacji na sekundę. Może również szybko zwiększyć tę stawkę, ponieważ tradycyjne technologie bankowe są łatwo skalowalne.

Mit czwarty: górnicy zapewniają bezpieczeństwo sieci

Prawdopodobnie słyszałeś o górnikach i gigantycznych farmach górniczych zbudowanych obok elektrowni. Co oni robią? Po prostu marnują prąd! one "wstrząsać" bloki, dopóki się nie staną "piękny" i mogą być zawarte w blockchain. Przepisanie historii finansowej w ten sposób zajmuje tyle samo czasu, co jej utworzenie (pod warunkiem, że masz taką samą całkowitą pojemność).Bitcoin Miners zapewniają bezpieczeństwo sieci

Aby zbudować jeden blok, potrzebujesz takiej samej ilości energii elektrycznej, jaką przeciętne miasto zużywa na 100 000 mieszkańców. Dodaj do tego kosztowny sprzęt, który nadaje się tylko do wydobycia, a możesz sformułować zasadę wydobycia (tzw. Proof of work) jako: "Spalanie zasobów ludzkości."

Optymiści Blockchain twierdzą, że górnicy zapewniają stabilność i bezpieczeństwo sieci. Problem polega na tym, że górnicy chronią Bitcoin przed innymi górnikami. Gdyby tysiąc razy mniej górników spaliło tysiąc razy mniej prądu, Bitcoin działałby równie dobrze jak teraz - ten sam blok co dziesięć minut, ta sama liczba transakcji, ta sama prędkość.

W przypadku większości rozwiązań blockchain istnieje ryzyko "51% ataku." Istotą ataku jest to, że jeśli ktoś kontroluje ponad połowę wszystkich możliwości wydobywczych, może potajemnie napisać alternatywną historię finansową, w której nie wysyła swoich pieniędzy innym. A potem może zaprezentować własną wersję blockchain - która stanie się nową rzeczywistością. W ten sposób dostaje kilkakrotnie okazję do wydania pieniędzy. W ten sposób nie można atakować tradycyjnych systemów płatności.

Ostatecznie Bitcoin jest zakładnikiem własnej ideologii. "Zbędny" górnicy nie mogą przestać wydobywać, ponieważ prawdopodobieństwo gwałtownego wzrostu prawdopodobieństwa, że ​​jeden podmiot będzie kontrolował ponad połowę pozostałej zdolności produkcyjnej. Tak długo, jak wydobycie jest opłacalne, sieć jest stabilna, ale jeśli sytuacja się zmieni (na przykład ze względu na wzrost cen energii elektrycznej), sieć może napotkać masowe podwójnie liczone transakcje.

Mit piąty: Blockchain jest zdecentralizowany, a zatem niezniszczalny

Możesz pomyśleć, że skoro blockchain jest przechowywany w każdym węźle sieci, służby bezpieczeństwa nie będą w stanie go zamknąć (ponieważ blockchain nie ma centralnego serwera lub czegoś podobnego). To tylko złudzenie.Blockchain jest zdecentralizowany

W rzeczywistości wszyscy "niezależny" górnicy są zjednoczeni w basenach, a raczej w kartelach. Muszą się zjednoczyć, ponieważ lepiej jest uzyskać stabilny, ale niewielki dochód, niż czekać 1000 lat, aby uzyskać ogromny.

Istnieje tylko około 20 dużych basenów. Największe cztery z nich kontrolują ponad 50% wszystkich mocy Blockchain. Wystarczy zapukać tylko czterema drzwiami i uzyskać dostęp do czterech poleceń & Kontroluj serwery, aby mieć możliwość wydania tego samego BTC więcej niż raz.

W rzeczywistości zagrożenie jest jeszcze bardziej realne. Większość pul, wraz z ich mocą obliczeniową, znajduje się w jednym kraju - Chinach - co upraszcza potencjalne przejęcie Bitcoinów.

Mit szósty: anonimowość i otwartość Blockchain jest dobra

Wiemy, że blockchain jest otwarty i każdy może wszystko zobaczyć. Chociaż Bitcoin nie wymienia twojego imienia, nie jest całkowicie anonimowy. Na przykład, jeśli cyberprzestępca otrzyma płatność ransomware do swojego portfela, wówczas wszyscy rozumieją, że ten portfel należy do złego faceta. A ponieważ każdy może monitorować i śledzić wszystkie transakcje z tego portfela, oszustowi nie będzie łatwo skorzystać z tych pieniędzy. Wystarczy popełnić mały błąd i ujawnić gdzieś swoją tożsamość, aby funkcjonariusze ścigania mogli cię złapać. Zdarza się to częściej niż myślisz.Anonimowość Blockchain

Obecnie prawie wszystkie giełdy Bitcoin wymagają od użytkowników przejścia procedur identyfikacyjnych. Dlatego hakerzy muszą korzystać z tzw "mikser" usługi. Takie usługi łączą brudne BTC z dużą ilością czystych. Oszuści płacą za to duże prowizje i podejmują duże ryzyko, ponieważ mikser jest albo anonimowy (i może uciec z pieniędzmi), albo jest już pod kontrolą organów ścigania.

Pseudo-anonimowość Bitcoinów może być również zła dla legalnych użytkowników. Oto prosty przykład: ktoś przekazuje niewielką ilość BTC swojej matce. Potem matka wie:

  • Ile pieniędzy ma jej syn w danym momencie
  • Na co dokładnie to wydał

Lub, jeśli ktoś spłaci dług znajomemu, ten znajomy wie teraz wszystko o finansach pierwszego przyjaciela. Jest to odpowiednik otwarcia historii finansowej Twojej karty kredytowej dla wszystkich na Ziemi.

Jest to krytyczny problem dla firm. Wszyscy ich kontrahenci, zakupy, sprzedaż, klienci, kwoty przelewu i wszystko inne staje się publiczne i dostępne dla konkurentów.

Blockchain Myths: Concellation

Właśnie przeczytałeś o sześciu głównych niedociągnięciach Bitcoin. Możesz się zastanawiać, dlaczego media nie obejmują tych problemów.

Niestety pisanie o tych sprawach jest po prostu nieopłacalne. Wielu z tych, którzy kupili Bitcoin, zaczęło go reklamować i promować, a także czerpać z niego korzyści. Dlaczego więc mieliby pisać o wadach technologii blockchain?

Bitcoin ma wielu konkurentów, którzy próbowali rozwiązać niektóre problemy. Chociaż niektóre pomysły są bardzo dobre, wszystkie są oparte na tych samych podstawowych zasadach blockchain. Tak, istnieją inne, niepieniężne zastosowania technologii blockchain, ale mają tam również podstawowe wady blockchain.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me