Co to są rozszerzenia VPN i czy zapewniają cyfrową prywatność?

Liczba z komercyjne usługi VPN zapewniają rozszerzenia VPN dla Chrome, Firefox Safari i innych popularnych przeglądarek. Rozszerzeń tych można używać w połączeniu z oprogramowaniem VPN lub jako samodzielny serwer proxy.

Co to jest rozszerzenie VPN?

Rozszerzenie VPN jest dodatkiem zapewnianym przez niektórych dostawców VPN. Rozszerzenie przeglądarki to prostsze, lżejsze rozwiązanie proxy (zwykle proxy HTTP), które jest często używane przez osoby, które chcą szybszych połączeń niż te, które zapewnia ich główny klient VPN.

Ważne jest, aby zrozumieć, że rozszerzenia VPN nie zapewniają pełnego tunelu VPN. Zamiast tego są usługą proxy opartą na przeglądarce. Co więcej, rodzaj proxy, które wdraża rozszerzenie, zmienia się od dostawcy do dostawcy.

Z tego powodu ważne jest, aby skonsultować się z dostawcą, aby dowiedzieć się dokładnie, jakiego rodzaju proxy zapewnia to rozszerzenie. Może to obejmować zarówno bezpieczne i szyfrowane (proxy https), jak i niezabezpieczone połączenie proxy (cenne tylko w przypadku fałszowania geolokalizacji).

Jakie są zalety rozszerzenia VPN?

Rozszerzenie przeglądarki VPN doskonale nadaje się do włączania i wyłączania w razie potrzeby. Rozszerzenia przeglądarki proxy są najbardziej przydatne do szybkiego uzyskiwania dostępu do regionalnych stron internetowych, gdy nie możesz niepokoić się wyłączeniem klienta VPN - lub zmianą serwera, z którym jesteś aktualnie połączony.

Korzystając z rozszerzenia proxy VPN, możesz pozostać połączony z serwerem VPN w USA (na przykład), ale zmienić rozszerzenie przeglądarki na Zjednoczone Królestwo (na przykład), aby szybko uzyskać dostęp do strony internetowej w tym konkretnym regionie.

Różne rodzaje rozszerzeń proxy

Http Proxy: Serwer proxy HTTP pozwala połączyć się z witryną, która jest ograniczona geograficznie. Nie zapewnia szyfrowania i dlatego nie zapewnia prywatności od twojego dostawcy usług internetowych. Zawsze używaj tego rodzaju proxy w połączeniu z VPN ze względów prywatności i bezpieczeństwa.

Serwer proxy HTTPS: Jest to bezpiecznie zaszyfrowana forma serwera proxy HTTP wymienionego powyżej. Żądania DNS mogą, ale nie muszą, być proxy za pomocą tego rodzaju proxy. Zawsze sprawdź u swojego dostawcy VPN, czy jest bezpieczny i prywatny.

Serwer proxy SSL: Zapewnia to bezpieczne połączenie, które umożliwia szyfrowanie żądań stron internetowych. Serwer proxy SSL to w zasadzie serwer proxy HTTPS (patrz wyżej).

SOCKS Proxy: Serwer proxy SOCKS5 jest stosunkowo nowym protokołem, który pozwala konsumentom przekazywać szerszy wybór danych za pomocą TCP lub UDP. Jest to serwer proxy, który można bezpiecznie skonfigurować za pomocą szyfrowania. Rozszerzenia VPN nie zapewniają tego rodzaju serwera proxy (ale mogłyby teoretycznie). Ten typ proxy jest generalnie dodatkową usługą VPN, którą można skonfigurować ręcznie w klientach BitTorrent i innych aplikacjach innych firm.

Rozszerzenia proxy

Jakie jest najlepsze rozszerzenie VPN?

Rozszerzenia VPN zapewniają szyfrowanie, a także funkcje fałszowania geograficznego. Jednak nawet najlepsze rozszerzenia proxy nie zapewniają takiego samego poziomu prywatności i bezpieczeństwa jak pełny klient VPN (oprócz ExpressVPN).

Z tego powodu lepiej zawsze trzymać się pełnego klienta VPN, za który zapłaciłeś (chyba że masz konkretny powód korzystania z rozszerzenia).

Ogólnie najbezpieczniej jest używać rozszerzenia przeglądarki w połączeniu z głównym klientem VPN. Zapewni to, że korzystasz z prywatności i bezpieczeństwa VPN.

Oto nasze pięć najczęściej polecanych sieci VPN z rozszerzeniami przeglądarki:

  • Windscribe VPN. Ma bezpieczne proxy HTTPS z narzędziem blokującym WebRTC, zapewnia także proxy DNS.

  • ExpressVPN. To rozszerzenie przeglądarki VPN musi być używane z zainstalowanym klientem VPN. Zapewnia dostęp do pełnego klienta VPN za pośrednictwem przeglądarki i ma możliwości blokowania WebRTC.

  • NordVPN. Jest to serwer proxy HTTP z narzędziem blokującym WebRTC i blokerem reklam / czarną listą złośliwych stron. Niestety ten serwer proxy jest niezaszyfrowany i nie zastępuje żądań DNS. Dlatego zalecamy używanie go tylko w połączeniu z klientem VPN.

  • Tunnelbear VPN. Jest to niezaszyfrowane rozszerzenie proxy HTTP, którego należy używać z pełnym klientem VPN ze względów prywatności i bezpieczeństwa.

  • PureVPN. Jest to serwer proxy HTTP, który umożliwia klientom PureVPN łatwiejszy dostęp do niektórych usług przesyłania strumieniowego. (PureVPN nie zawsze zapewnia dostęp do BBC iPlayer za pomocą samej sieci VPN, ale możliwe jest użycie rozszerzenia przeglądarki). To rozszerzenie VPN nie zapewnia szyfrowania ani żądań DNS serwera proxy i dlatego musi być używane z pełnym klientem VPN w celu uzyskania prywatności i bezpieczeństwa.

WEBRTC

Rozszerzenia proxy i błąd WebRTC

Innym powodem, dla którego wiele sieci VPN udostępnia rozszerzenie przeglądarki Chrome lub Firefox, jest błąd przeglądarki o nazwie WebRTC. Błąd WebRTC może powodować wycieki danych podczas korzystania z klienta VPN, a jedynym sposobem na powstrzymanie tego rodzaju wycieku (który może wyciec dane do twojego dostawcy usług internetowych i zniszczyć prywatność zapewnianą przez twoją sieć VPN) jest wyłączenie WebRTC w przeglądarce.

Wyłączenie WebRTC w przeglądarce można wykonać ręcznie, a istnieją instrukcje dotyczące wyłączania WebRTC w Chrome i Firefox dostępne online. Jednak jeszcze prostszą metodą jest użycie rozszerzenia przeglądarki, takiego jak blok Easy WebRTC dla Chrome.

Dostawcy VPN zdają sobie sprawę, że wycieki WebRTC mogą stanowić problem, dlatego niektórzy udostępniają rozszerzenie przeglądarki. Ich rozszerzenie zaprojektowano tak, aby spełniało tę samą funkcję, co blok Easy WebRTC: Skuteczne zatrzymywanie wszystkich wycieków WebRTC. NordVPN i ExpressVPN to przykłady VPN, które mają blokowanie WebRTC dostępne w rozszerzeniu przeglądarki.

Niestety wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z tego, że wycieki WebRTC mogą stanowić problem, a sieci VPN rzadko wyjaśniają, że ważne jest, aby zamknąć te wycieki. Uważamy to za brak komunikacji ze strony dostawcy VPN.

Jeśli twoja VPN zapewnia rozszerzenie przeglądarki, warto zapytać VPN, czy to rozszerzenie jest tylko usługą proxy, czy też ma możliwości blokowania WebRTC. Jeśli jest to rozszerzenie blokujące WebRTC, powinieneś je zainstalować, aby upewnić się, że twoja sieć VPN nie wycieka danych do twojego dostawcy usług internetowych.

Ponadto zalecamy przetestowanie systemu przy użyciu ipleak.net. Jeśli wykryjesz wyciek WebRTC, pamiętaj o zatkaniu wycieku, wyłączając WebRTC w przeglądarce (łatwiej) lub instalując rozszerzenie blokujące WebRTC.

Najgorsze rozszerzenia VPN

Najgorsze rozszerzenia VPN to te, które nie zapewniają prywatności i bezpieczeństwa (przezroczyste proxy i proste proxy HTTP). Jednak te rozszerzenia są przede wszystkim dostarczane, aby pomóc użytkownikom ominąć ograniczenia geograficzne (aby uzyskać dostęp do niedostępnych stron internetowych), a nie dla prywatności.

Co więcej, można używać tych rozszerzeń w połączeniu z pełnym klientem VPN. Zawsze upewnij się, że masz VPN, aby dowiedzieć się, czy jego rozszerzenie jest zaszyfrowanym serwerem proxy HTTPS (bezpieczny) - czy HTTP lub przezroczystym serwerem proxy (niepewny).

Ponadto istnieje kilka rozszerzeń VPN, o których wiadomo, że są niepewne i należy ich unikać:

  • HolaVPN: Udowodniono, że to rozszerzenie zawiera złośliwe oprogramowanie i naraża użytkowników na różne zagrożenia, łącząc je bezpośrednio z innymi użytkownikami HolaVPN. Udowodniono również, że HolaVPN sprzedaje przepustowość użytkowników swojej macierzystej firmie Luminati.

  • Tarcza Hotspot: To rozszerzenie nie jest tak niebezpieczne jak HolaVPN. Jednak zbiera niektóre dane (w tym adresy IP) od użytkowników w celach marketingowych. Nie jest to zalecane ze względu na prywatność.

  • Betternet: To bezpłatne rozszerzenie przeglądarki jest również wątpliwe. Betternet został skrytykowany za instalowanie bibliotek śledzenia na komputerach ludzi. Znane jest również gromadzenie danych użytkowników - w tym adresów IP - w celach marketingowych.

Przegląd

Ogólnie rzecz biorąc, rozszerzenia przeglądarki VPN są dodatkiem, który należy uznać za oddzielne narzędzie do podstawowej usługi VPN.

Klienci VPN zapewniają w pełni zaszyfrowane tunele VPN, które zapewniają bezpieczeństwo prywatności i fałszowanie lokalizacji. Rozszerzenia proxy nie zapewniają połączenia z serwerem VPN, ale zamiast tego zapewniają usługę proxy (która może być zaszyfrowana lub niezaszyfrowana w zależności od rodzaju proxy zaimplementowanego przez tę konkretną sieć VPN).

Ważne jest, aby zrozumieć poziomy prywatności zapewniane przez rozszerzenie przeglądarki VPN, aw razie wątpliwości zawsze używaj rozszerzenia przeglądarki w połączeniu z pełnym VPN. Zagwarantuje to wysoki poziom prywatności danych.

Zdjęcia: Olivier Le Moal / Shutterstock.com, Tashatuvango / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me