Czy sieci VPN są legalne? Gdzie VPN jest zabronione lub nielegalne?

Sieci VPN prawie zawsze są legalne. W większości krajów obywatele mają prawo do prywatności, a samo korzystanie z usługi VPN jest nielegalne w niewielu miejscach.


Represyjne kraje, takie jak Chiny, Iran i Egipt, próbują blokować użytkownikom dostęp do zagranicznych usług VPN. Ale nie kryminalizują obywateli po prostu za próbę zrobienia tego.

Rosja uznała za kryminalne funkcjonowanie krajowych usług VPN, którym nie przyznano licencji państwowej, ale to znowu nie kryminalizuje tych, którzy po prostu próbują z nich skorzystać.

W tym artykule przyjrzymy się każdemu krajowi, w którym korzystanie z VPN jest nielegalne, zbanowane lub w jakiś sposób ograniczone. Jednak zanim to zrobimy, warto rozważyć kilka kwestii.

To, co robisz podczas korzystania z VPN, może być nielegalne

Sieci VPN mogą pomóc ukryć to, co się dzieje w Internecie, dlatego są czasami wykorzystywane przez przestępców do ukrywania ich nielegalnej działalności. Nie trzeba dodawać, że samo korzystanie z VPN nie czyni z tych nielegalnych działań mniej nielegalnych.

Jeśli „przestępstwa” popełnione przy użyciu VPN są związane z kulturą, a zatem są nielegalne tylko w kilku krajach, jest mało prawdopodobne, aby międzynarodowe usługi VPN pomagały samorządom lub siłom policyjnym w łapaniu „sprawców”. Zatem żaden dostawca VPN nie jest w stanie pomóc władzom próbującym złapać osoby korzystające z VPN do oglądania pornografii w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Podobnie międzynarodowi dostawcy VPN raczej nie pomogą większości represyjnym rządom w łapaniu dysydentów politycznych. Tak więc krytycy prezydenta Erdogana w Turcji prawie na pewno mogą korzystać z europejskich lub amerykańskich usług VPN bez obawy o zdradę tych usług.

Ale ... firmy VPN nie podejmą próby ochrony, jeśli podejmiesz działania, które są uznawane na arenie międzynarodowej za przestępcze lub które naruszają mocne rządy polityczne o zasięgu międzynarodowym.

Jeśli zostaną przedstawione wystarczająco mocne dowody na popełnienie poważnego przestępstwa, wiele firm VPN dobrowolnie pomoże nawet zagranicznym dochodzeniom policyjnym. I z pewnością nie będą walczyć z ważnym nakazem sądowym. Po prostu żaden pracownik VPN nie będzie chciał stawić czoła więzieniu za twoje przestępstwa.

Żadne logi Dostawcy VPN nie powinni być w stanie zapewnić minimalnej pomocy w dochodzeniach, ale nawet oni mogą zostać zmuszeni do rozpoczęcia prowadzenia logów. I nie każdemu dostawcy VPN, który obiecuje nie przechowywać dzienników, można zaufać.

Sieci VPN są wszechobecne

Komercyjne sieci VPN, o których tu mówimy, są czymś nieprzewidzianym w porównaniu z pierwotnym przeznaczeniem technologii. Sieci VPN zostały opracowane, aby umożliwić zdalnym pracownikom bezpieczny dostęp do korporacyjnych intranetów, tak jakby byli w biurze.

I nadal są używane jako takie przez zwykłe firmy na całym świecie, które polegają na VPNach, aby zabezpieczyć swoje wewnętrzne systemy LAN przed hakerami i chronić poufne informacje, gdy pracownicy mają do nich dostęp z Internetu.

To znaczy że:

a) Nawet w bardziej restrykcyjnych krajach samo korzystanie z VPN nie wydaje się w żaden sposób „podejrzane”. Jest to rutynowa część codziennej działalności.

b) Bardzo trudno jest zablokować ruch VPN, ponieważ szkodzi to możliwości działania firmy, a tym samym szkodzi lokalnej gospodarce. Oczywiście takie miejsca jak Chiny i Egipt chętnie podejmują to ryzyko.

Legalność nie jest jedyną kwestią, o którą należy się martwić

Wiele biur, szkół, akademików itp. Blokuje dostęp do stron internetowych i innych treści internetowych - często z bardzo dobrych powodów! Korzystanie z VPN w celu przezwyciężenia takich bloków zwykle nie jest nielegalne, ale złapanie może mieć inne nieprzyjemne konsekwencje.

W końcu twoja nauczycielka nie będzie pod wrażeniem, jeśli przyłapie cię za pomocą VPN do wysyłania wiadomości znajomym na Facebooku podczas wykładu. A złapanie twojego szefa za pomocą VPN do oglądania nieodpowiednich treści w pracy może całkiem słusznie dać ci worek!

Kraje z problemami prawnymi, o których użytkownicy VPN powinni wiedzieć

Poniżej znajdują się jedyne kraje, w których VPN można w jakikolwiek sposób uznać za nielegalne. Wszędzie na świecie korzystanie z VPN jest w 100% legalne i niekontrowersyjne.

Kraje, w których korzystanie z VPN jest niezgodne z prawem

Iran

Rząd irański blokuje dostęp do szerokiej gamy stron internetowych, w tym Facebooka i Twittera. Aplikacja komunikatora Telegram jest również zabroniona. Obywatele mogą korzystać z zatwierdzonych przez państwo krajowych dostawców VPN, ale nie wolno im korzystać z międzynarodowych usług VPN w celu ominięcia bloków cenzury.

Teoretycznie każdy, kto korzysta z VPN do odwiedzenia zabronionej strony internetowej, może zostać skazany na 91 dni do jednego roku więzienia. W teorii.

W rzeczywistości korzystanie z VPN jest powszechne. Dowodzi tego fakt, że około 12 do 17 milionów użytkowników Facebooka i 23 miliony użytkowników Telegramu jest Irańczykami! Twierdzi się nawet, że większość członków irańskiego parlamentu korzysta z sieci VPN, aby ominąć własne przepisy dotyczące cenzury!

Ponieważ korzystanie z VPN jest tak wszechobecne w Iranie, wydaje się mało prawdopodobne, aby korzystanie z niego było duże, a my nie jesteśmy świadomi żadnych przypadków aresztowania użytkownika VPN. Sprawdź 5 najlepszych sieci VPN dla Iranu, aby uzyskać dyskusję na temat korzystania z sieci VPN w Iranie.

Irak

Przeczytaliśmy niepotwierdzone doniesienia, że ​​VPN są „zakazane” w Iraku, aby zapobiec ich wykorzystaniu przez Państwo Islamskie. Nie wiemy, jak wygląda sytuacja w terenie, ale Irak nie ma infrastruktury technicznej do wdrażania bloków VPN ani wykrywania użytkowników VPN.

Jest bardzo możliwe, że korzystanie z VPN jest powszechne w obszarach z dostępem do Internetu, ale równie możliwe jest, że jest ściśle kontrolowane na poziomie lokalnym w świecie rzeczywistym.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

W 2016 r. Szeroko ogłoszono, że ZEA uczyniły korzystanie z VPN nielegalnymi, mówiąc o tym "manipulowanie Internetem jest przestępstwem."

Istnieje jednak pewien brak jasności co do tego, czy samo korzystanie z VPN jest nielegalne, czy też korzysta wyłącznie z VPN w celu uzyskania dostępu do treści zaplanowanych przez Urząd Regulacji Telekomunikacji ZEA, który jest przestępstwem.

W praktyce różnicę można postrzegać jako trochę akademicką, ponieważ większość treści, z których możesz chcieć korzystać z VPN, jest oficjalnie zabroniona przez TRA.

Każdy złapany ryzykuje karę w wysokości do 2 milionów AED (około 500 000 USD) i / lub więzienia. Jednak nie słyszeliśmy o nikim skazanym za korzystanie z VPN, a raporty wskazują, że korzystanie z VPN jest powszechne.

W szczególności emigranci regularnie używają sieci VPN do asów w serwisie Netflix i innych międzynarodowych treściach przesyłanych strumieniowo. Ryzyko takiego postępowania wydaje się niskie i jest bardzo mało prawdopodobne, aby władze UEA zaalarmowały swoją lukratywną społeczność międzynarodową, robiąc zamieszanie z powodu takich nieszkodliwych naruszeń. Ale kto wie?

Zagrożenie dla obywateli Zjednoczonych Emiratów Arabskich korzystających z VPN w celu uniknięcia cenzury lub zaangażowania politycznego jest prawdopodobnie znacznie wyższe.

Zakres zdolności firm telekomunikacyjnych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do wykrywania użycia VPN nie jest jasny. Wiadomo, że do analizy ruchu internetowego stosowane są techniki głębokiej inspekcji pakietów (DPI), ale dostęp do stron VPN i same połączenia VPN nie wydają się być zablokowane.

Jeśli zdecydujesz, że korzyści wynikające z korzystania z VPN w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przewyższają potencjalne ryzyko, zdecydowanie zalecamy korzystanie z usług VPN, które oferują technologię ukrywania się lub zaciemniania (i faktyczne korzystanie z tej technologii!).

Korea Północna

Ogólnie przyjmuje się, że korzystanie z VPN w Korei Północnej jest nielegalne. Jeśli tak rzeczywiście jest, wydaje się to raczej bezcelowym prawem.

Wydaje się, że rząd Korei Północnej nie jest zainteresowany cenzurą dostępu międzynarodowych gości do Internetu, więc próba ukrycia tego, co robisz online podczas wizyty w tym kraju, może wzbudzić zainteresowanie usług bezpieczeństwa. Ale jeśli jesteś po prostu turystą, istnieje duża szansa, że ​​nie będą się tym przejmować.

Tak czy inaczej, może być bardzo dobrym pomysłem, aby grać bezpiecznie i unikać wszelkich zachowań, które mogą być uważane za podejrzane podczas pobytu w kraju. Pod żadnym pozorem nie zaleca się po niewłaściwej stronie rządu Korei Północnej.

Z drugiej strony obywatele Korei Północnej prawie nie mają dostępu do Internetu. Taki dostęp jest ograniczony do bardzo wybranej grupy elitarnych studentów, naukowców, wyższych urzędników państwowych, dziennikarzy (przypuszczalnie) i tym podobnych.

Osoby te są bez wątpienia ściśle monitorowane i prawdopodobnie miałyby bardzo poważne kłopoty z powodu robienia czegokolwiek w Internecie, co zakłóciłoby ich rząd. Prawdopodobnie obejmuje to użycie VPN do ukrycia tego, co robią.

Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby Korea Północna przeszkadzała w przyjęciu przepisów, które czynią VPN „nielegalnym” w tak ograniczonym zakresie okoliczności.

Oman

Prawo telekomunikacyjne w Omanie zabrania stosowania jakiejkolwiek metody szyfrowania bez uprzedniego uzyskania wyraźnej zgody rządu. Ale ponieważ szyfrowanie jest wymagane nawet w przypadku najbardziej podstawowych operacji e-commerce, takie prawo jest niezwykle niepraktyczne.

„W 2010 r. [Urząd Regulacji Telekomunikacji (TRA)] zwrócił się o konsultacje społeczne w sprawie projektów przepisów, które uczyniłyby VPN całkowicie nielegalnymi do użytku prywatnego i wymagałyby od przedsiębiorstw uzyskania licencji od TRA na korzystanie z VPN do celów komercyjnych. Te projekty przepisów nigdy się nie pojawiły, a informacje zwrotne od nich otrzymane przez TRA nigdy nie zostały opublikowane. ”

Przeczytaliśmy kilka niepotwierdzonych raportów, że użytkownicy Internetu w Omanie są zobowiązani do korzystania wyłącznie z usankcjonowanych przez państwo krajowych usług VPN, ale w takim przypadku reguły są powszechnie ignorowane.

Korzystanie z sieci VPN w celu uniknięcia ścisłych bloków cenzury internetowej w Omanie jest „niezwykle powszechne” i nie podejmuje się żadnych technicznych środków, aby temu zapobiec.

Syria

Jeśli niewiele wiemy o sytuacji VPN w Iraku, mniej wiemy o tym w Syrii. Wiemy, że trwająca brutalna wojna powoduje, że Internet jest bardzo niestabilny, a cenzura rządowa i zastraszanie przez policję (aż do aresztowania i tortur) reporterów i dysydentów to codzienny fakt życia w tym kraju.

Taka infrastruktura internetowa, która nadal istnieje, jest mocno w rękach rządu kierowanego przez Assada, a kawiarnie internetowe są ściśle monitorowane. W rezultacie nielegalne połączenia satelitarne i telefony komórkowe korzystające z kart SIM sieci tureckiej lub libańskiej są podstawowym sposobem dostępu do otwartego internetu.

Turkmenia

Turkmenistan jest jednym z najbardziej zamkniętych i represyjnych krajów na świecie. Podobnie jak Korea Północna, bardzo niewielu jej obywateli w ogóle ma dostęp do Internetu. Jest niezwykle drogi, jego prędkość jest celowo niska i podlega niemal całkowitej cenzurze.

Istnieje tylko jeden kontrolowany przez rząd ISP. Według tego raportu:

„Próby użycia serwerów proxy i VPN są wykrywane i blokowane; ich użytkownicy podlegają sankcjom administracyjnym i są wzywani do „rozmów prewencyjnych” do Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie są zastraszani ”.

Yikes!

Kraje, w których VPN są zablokowane

Kiedy czytasz, że sieci VPN są „zakazane” w tym lub tamtym kraju, prawie zawsze oznacza to, że podjęto wysiłki techniczne, aby uniemożliwić użytkownikom Internetu w tym kraju korzystanie z sieci VPN w celu ominięcia państwowych środków cenzury.

Po prostu użycie VPN (lub próba użycia VPN) w tych hrabstwach nie jest nielegalne i nikt jeszcze nie miał z tym kłopotów.

Chiny

Great Firewall of China (GFW) to najbardziej zaawansowany i zaawansowany system cenzury internetowej na świecie. Nic więc dziwnego, że Chiny nie chcą, aby 1,5 miliarda obywateli skorzystało z VPN, aby je ominąć!

Chiny stosują szeroki zakres technologii zaprojektowanych w celu blokowania dostępu do międzynarodowych usług VPN. Obejmują one od prostych list blokujących adresów IP, o których wiadomo, że należą do serwerów VPN, po zaawansowane techniki głębokiej inspekcji pakietów (DPI), które mogą wykryć, kiedy używane są protokoły VPN. Nie trzeba dodawać, że dostęp do większości stron VPN jest zablokowany.

Jednak przy populacji korzystającej z Internetu wynoszącej około 720 milionów ludzi, nawet najdalej idący i wyrafinowany system nadzoru Internetu na świecie będzie musiał się zmagać. Większość usług VPN jest rzeczywiście zablokowanych w Chinach, ale wielu dostawców oferuje różne formy technologii zaciemniania („ukrywania się”), aby ukryć fakt, że VPN są używane.

W rezultacie wiele usług VPN jest powszechnie dostępnych w Chinach, choć ułatwi życie podróżnym, jeśli zarejestrują się w usłudze i pobiorą jej oprogramowanie przed wjazdem na kontynent (Hongkong nie jest objęty GFW i ma darmowy i nieocenzurowany internet).

Powszechnie doniesiono, że Chiny „rozpadły się na VPN”, ale tak naprawdę dotyczy to tylko firm prowadzących krajowe usługi VPN. Nie kryminalizuje osób korzystających z VPN w celu uniknięcia Wielkiej Zapory, a takie środki są bezzębne wobec międzynarodowych usług VPN.

Jednak na horyzoncie mogą gromadzić się chmury. W 2016 r. Niewielki (i niezbyt udany) odsprzedawca VPN został skazany na 9 miesięcy więzienia. Była to jednorazowa sprawa w lokalnym sądzie (Dongguan, w prowincji Guangdong) i nie odzwierciedla sytuacji prawnej w innych częściach Chin. Był to także ktoś, kto osiągnął (niewielki) zysk ze sprzedaży pakietów VPN, a nie tylko ktoś korzystający z VPN.

Czy będzie to zapowiedź nadchodzących wydarzeń, czas pokaże. Nietrudno sobie wyobrazić, że Chiny mogą skorzystać ze swojego nowego przerażającego Systemu Kredytu Społecznego, którego pełne wdrożenie planowane jest na 2020 r., Aby ukarać obywateli przyłapanych na korzystaniu z VPN z negatywnymi ocenami. Nie będzie to oczywiście dotyczyło emigrantów i odwiedzających Chiny.

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzystania z VPN w Chinach, zobacz 5 najlepszych VPN dla Chin.

Egipt

Latem 2017 roku rząd Egiptu zaczął blokować dostęp do stron z wiadomościami. W ostatniej chwili zablokowało ponad 400 stron internetowych. Zdając sobie sprawę, że obywatele używają sieci VPN, aby ominąć taką cenzurę, rząd zaczął również blokować dostęp do stron internetowych VPN.

Ponadto dostawcy usług internetowych używają technik DPI w celu identyfikowania i blokowania ruchu VPN. Te bloki wydają się być bardzo wydajne, a wszystkie główne protokoły VPN są blokowane, chyba że zastosowane zostaną technologie zaciemniania.

Otrzymaliśmy raporty, że protokoły WireGuard, AnyConnect i SoftEther nadal działają, chociaż nie jesteśmy w stanie tego potwierdzić. Jeśli Twoje umiejętności techniczne są wystarczające, Streisand jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na skonfigurowanie takiego osobistego serwera VPN.

Zgodnie z naszą najlepszą wiedzą nikt nie miał problemów z obejściem bloków VPN VPN w Egipcie, ale przy obecnym twardym rządzie wojskowym może to nie być całkowicie pozbawione ryzyka. Więc uważaj.

Rosja

W listopadzie 2017 r. Prezydent Władimir Putin podpisał ustawę zakazującą VPN i innych usług proxy. Brakuje mu jednak zębów, ponieważ Rosja nie ma technicznych możliwości egzekwowania zakazu międzynarodowych usług VPN. Po prostu nie ma nic takiego jak Wielka Zapora ogniowa w Chinach.

To, co zrobiła (i jedyne, co może zrobić), to zobowiązanie krajowych IPS do blokowania dostępu do międzynarodowych stron VPN i wymaganie od krajowych usług VPN wprowadzenia list blokujących treści (głównie politycznych), których rząd nie chce, aby obywatele rosyjscy widzieli.

Zmusiło także wielu międzynarodowych dostawców VPN do zamknięcia serwerów znajdujących się w Rosji i poprosiło Apple o usunięcie aplikacji VPN z rosyjskiego App Store (coś takiego zrobiło dla Chin, ale jeszcze nie dla Rosji).

Serwery VPN zlokalizowane poza Rosją są łatwo dostępne z wnętrza Rosji i nie jesteśmy świadomi żadnego ryzyka (prawnego lub innego) przy ich użyciu.

Wietnam

Rząd wietnamski blokuje dostęp do szerokiej gamy treści internetowych, w tym Human Rights Watch, BBC i Facebook. W ramach OpenNet Initiative opublikowano w 2012 r. Listę wyników, na których zablokowano strony internetowe, a oprócz wielu wietnamskich stron w języku, stwierdzono, że wiele stron proxy i innych narzędzi do obchodzenia Internetu zostało zablokowanych.

„W kategorii narzędzi internetowych [FPT Telecom i Viettel] zablokowały Facebooka (http://facebook.com). Obaj dostawcy usług internetowych również celowali w omijanie witryn sieci Web w celu filtrowania, ale różnili się w konkretnych witrynach, które blokowali. Na przykład Viettel odfiltrował strony http://anonymizer.com, http://the-cloak.com, http://anonymouse.org/, https://megaproxy.com, http://proxyweb.net/ i http://inetprivacy.com, podczas gdy FPT filtrowało tylko http://inetprivacy.com. ”

Oprócz utworzenia w tym roku nowej 10-tysięcznej wojskowej jednostki ds. Cyberwojny w celu przeciwdziałania „złym” poglądom w Internecie, Wietnam zintensyfikował wysiłki na rzecz cenzury dostępu do treści. Dlatego uzasadnione jest założenie, że wiele witryn VPN jest teraz zablokowanych.

Te bloki nie są jednak zbyt wyrafinowane i powinny być łatwe do pokonania bez potrzeby stosowania taktyk zaciemniania, o ile można zarejestrować się w usłudze i pobrać jej oprogramowanie. Odwiedzającym zaleca się zrobienie tego przed wjazdem do kraju, podczas gdy mieszkańcy mogą skorzystać z jednej z taktyk omówionych w Jak obejść bloki VPN.

Jeden do obejrzenia

indyk

Turcja ma doświadczenie w blokowaniu stron internetowych, które ją obraziły lub które są wrażliwe politycznie. Dostawcy usług internetowych korzystali nawet z zatrucia DNS, aby uniemożliwić obywatelom dostęp do YouTube, gdy został zablokowany w 2014 roku.

Dzięki nowo zatwierdzonej prezydencji, która znacznie rozszerza jego uprawnienia wykonawcze, nikogo nie zaskoczy, jeśli Recep Erdogan będzie nadal ograniczał dostęp do Internetu. Każdy taki ruch prawie na pewno obejmowałby środki mające na celu zapobieganie korzystaniu przez obywateli tureckich z usług VPN w celu uzyskania dostępu do otwartego internetu.

Wniosek

Poza strefami wojennymi i sieciami VPN w Korei Północnej można legalnie używać niemal wszędzie. W nielicznych miejscach, gdzie ich nie ma, lub gdzie ich legalność można by uznać za „szarą strefę”, niewiele jest w zakresie egzekwowania takich przepisów.

Blokowanie dostępu do stron VPN jest znacznie częstsze, ale tylko Chiny i Egipt naprawdę dysponują infrastrukturą internetową niezbędną do poważnego ograniczenia korzystania z VPN w celu uniknięcia cenzury.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me