Dlaczego warto chronić swój adres IP?

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z wirtualnych sieci prywatnych (VPN), możesz zastanawiać się, dlaczego dokładnie musisz ukryć swój adres IP. Możesz zostać wybaczony za myślenie: "O co chodzi - to tylko liczba."

To prawda, że ​​adres IP to tylko kilka liczb, ale te liczby są unikalne dla Ciebie. Bez Twojego unikalnego adresu IP witryny nie byłyby w stanie kierować ruchu do Ciebie. Niestety sposób działania adresów IP oznacza również, że mogą ujawnić Twoją lokalizację.

W tym artykule wyjaśnimy wszystko, co można zrobić z adresem IP. Przyjrzymy się, w jaki sposób najczęściej używane są adresy IP, i w jakich okolicznościach ochrona twojego adresu IP jest niezbędna.

Śledzenie adresu IP

Jak już wspomnieliśmy, za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową, twój adres IP jest widoczny i zwykle jest rejestrowany. Śledząc adresy IP, firmy mogą budować profile swoich klientów. Wiedzą, czy jest to Twój pierwszy raz w witrynie, czy jesteś stałym klientem, co kupiłeś przy poprzednich okazjach, a poprzez ekstrapolację, czego możesz chcieć w przyszłości.

Więc kiedy odwiedzasz witrynę, kupujesz coś lub po prostu szukasz czegoś w Google - Twój adres IP jest rejestrowany. Dlatego adresy IP są ważnym sposobem śledzenia witryn internetowych przez użytkowników, chociaż wykorzystują one również szereg innych podstępnych taktyk.

Oprócz Google i witryn, które odwiedzasz, twój dostawca usług internetowych (ISP) często śledzi Twoją historię przeglądania i przechowuje ją w pliku obok Twojego adresu IP.

Obraz adresu IP

Obowiązkowe zatrzymywanie danych

W niektórych krajach, takich jak Wielka Brytania lub Australia, historie przeglądania Internetu muszą być przechowywane przez dostawców usług internetowych w imieniu rządu. W Stanach Zjednoczonych nie jest to obowiązkowe, ale dostawcy usług internetowych i tak przechowują historię przeglądania stron internetowych obok adresów IP, ponieważ prawo zezwala im na sprzedaż tych danych stronom trzecim.

To, co robisz online, może być wykorzystane do szczegółowych wniosków na Twój temat. Dlatego firmy często sprzedają dane związane z Twoim adresem IP firmom marketingowym. W rezultacie coraz więcej osób może uzyskać dostęp do twoich danych i dowiedzieć się czegoś o tobie.

Biuro kanadyjskiego komisarza ds. Prywatności

Aby zobaczyć, ile danych można wydobyć z jednego adresu IP, biuro kanadyjskiego komisarza ds. Prywatności (OPC) sfinansowało badanie. Naukowcy użyli wyszukiwarki, aby sprawdzić, czy dostęp do następujących witryn i usług uzyskano z określonego adresu IP:

  • Porady prawne dotyczące prawa ubezpieczeniowego i sporów dotyczących obrażeń ciała
  • Określona grupa religijna
  • Witryny fitness
  • Udostępnianie zdjęć online
  • Historia zmian pozycji w Wikipedii
  • Witryna związana z preferencjami seksualnymi

Szczegóły takie jak te odkryte powyżej pozwalają na utworzenie bardzo szczegółowego i szczegółowego profilu na temat osoby. Najbardziej niepokojące? Dane te można wykorzystać do wnioskowania wtórnego. Wystarczy zrozumieć poziom osobistych wniosków, które można wywnioskować, analizując czyjeś „polubienia” na Facebooku, aby uświadomić sobie, jak inwazyjne są te praktyki.

Znak zapytania Trust Fbi

Co może dowiedzieć się o mnie osoba z mojego adresu IP??

Każdy, kto ma twój adres IP, może go użyć, aby dowiedzieć się, kto jest twoim dostawcą usług internetowych. Ponadto mogą łatwo znaleźć przybliżoną lokalizację (region / miasto / miejscowość). Wynika to z faktu, że dostawcy usług internetowych zwykle przypisują bloki adresów IP do tych samych obszarów dla ułatwienia. Przy wystarczającym wysiłku można nawet ustalić adres fizyczny dla konkretnego adresu IP, komunikując się z dostawcą usług internetowych.

Jednak dostawcy usług internetowych (zwykle) nie są w stanie rozdzielić się z twoimi danymi osobowymi, chyba że popełniłeś przestępstwo. Powiedziawszy to, w USA administracja Trumpa zezwoliła dostawcom usług internetowych na sprzedawanie historii przeglądania stron internetowych stronom trzecim. Dzięki temu twoje rekordy mogą zostać zakupione przez przypadkową stronę trzecią.

Jak długo trwają te rekordy ISP? W Australii dostawcy usług internetowych muszą przechowywać historię przeglądania Internetu przez dwa lata, podczas gdy w Wielkiej Brytanii obowiązkowe zatrzymywanie danych trwa przez 12 miesięcy. W Stanach Zjednoczonych, gdzie dostawcy usług internetowych mogą czerpać zyski z takich zapisów, mogą kręcić się w nieskończoność.

Czy IP trwa wiecznie??

W większości przypadków adres IP przydzielony przez dostawcę usług internetowych nie jest stały. Większość dostawców usług internetowych przekazuje dynamiczne adresy IP z puli adresów. Oznacza to, że są one tylko tymczasowe. W niektórych okolicznościach wyłączenie routera może być wystarczające, aby przypisać ci nowy adres IP z puli.

Pomimo tego twój dynamiczny adres IP jest zawsze znany twojemu dostawcy usług internetowych. Więc nawet jeśli automatycznie zostanie ci przydzielony nowy adres IP (odbywa się to na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”), twoje nawyki związane z przeglądaniem Internetu są nadal rejestrowane przez twojego dostawcę.

Reklamy kierowane

Ukierunkowane reklamy z adresem IP

Tworzenie szczegółowego profilu użytkownika z adresów IP nie jest nauką ścisłą. Adresy dynamiczne zmieniają się po ponownym przypisaniu, a wiele osób często korzysta z jednego adresu IP. Na przykład każdy dom ma zwykle jeden adres IP wspólny dla rodziny o różnych zainteresowaniach. To sprawia, że ​​kierowanie reklam opartych na adresach IP jest nieco nieefektywne.

Mimo to możesz zauważyć, że po tym, jak Twój partner, przyjaciel lub członek rodziny szuka czegoś takiego jak zegarki lub torebki, otrzymujesz również reklamy tych produktów na swoich urządzeniach. Wynika to z reklamy ukierunkowanej na adres IP.

Reklamy ukierunkowane na IP są również wykorzystywane do wyświetlania reklam opartych na lokalizacji. To gwarantuje, że zobaczysz tylko reklamy rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania. Warto również zauważyć, że w ukierunkowanych reklamach stosuje się wiele innych metod śledzenia.

Ip P2P

Dlaczego musisz ukryć swój adres IP, jeśli korzystasz z BitTorrenta

Jeśli korzystasz z klienta BitTorrent do pobierania pirackich treści, właściciel praw autorskich może łatwo zobaczyć Twój adres IP, ponieważ rówieśnicy zawsze mogą zobaczyć adres IP innych rówieśników pobierających tę samą zawartość. Właściciel praw autorskich może wtedy po prostu poprosić dostawcę usług internetowych o identyfikację użytkownika tego adresu IP w momencie popełnienia przestępstwa, powodując kłopoty.

Firmy prawne działające w imieniu właścicieli praw autorskich są znane z tego, że nakładają kary pieniężne na osoby, które ich zdaniem mają pirackie treści za pośrednictwem P2P. Na przykład prawo ACS wykorzystało adresy IP do powiązania osób z nielegalnymi pobraniami. Ta firma prawnicza wysłała pisma z żądaniem odszkodowania w wysokości do 500 USD w imieniu właścicieli praw autorskich.

Z tego powodu wysoce zalecane jest, aby zabezpieczyć się za pomocą VPN, jeśli zamierzasz pobierać za pośrednictwem P2P.

Hakowanie adresu IP

Czy muszę się martwić, że hakerzy znają mój adres IP?

Ogólnie rzecz biorąc, odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Istnieją jednak szczególne okoliczności, w których znajomość adresu IP może wystarczyć, aby ktoś Cię włamał. Jeśli masz nieaktualny system operacyjny (OS), brak zapory i / lub antywirusa, możliwe jest, że ktoś będzie próbował cię włamać.

Z drugiej strony, jeśli posiadasz aktualny system, prawdopodobnie haker musiałby zostać zaatakowany przez złośliwe oprogramowanie lub wirusa. Obecnie istnieje niezliczona liczba luk w zabezpieczeniach, złośliwe oprogramowanie dla routerów, a nawet luki w zabezpieczeniach sprzętowych, które można wykorzystać. Z tego powodu na ogół uznaje się, że korzystne jest ukrycie prawdziwego adresu IP podczas korzystania z Internetu.

Czy hakerzy mogą atakować mój adres IP, jeśli korzystam z BitTorrenta?

Kiedy pobierasz przez P2P za pomocą klienta BitTorrent, łączysz się bezpośrednio z wieloma komputerami na całym świecie. Możliwe jest, że podczas tego procesu możesz połączyć się ze złośliwym partnerem, który należy do hakera.

Jeśli jesteś zainfekowany wirusem, który haker umie wykorzystać, masz otwarte porty, używasz przestarzałego systemu operacyjnego lub nie masz zapory, możliwe, że haker może cię zaatakować. Oto jeden przykład użycia adresu IP do zhakowania zdalnego komputera za pomocą Kali.

Z tego powodu rozsądnie jest ukryć swój adres IP przed urządzeniami równorzędnymi BitTorrent za pomocą VPN.

Co ktoś może zrobić z moim adresem IP - Podsumowanie

Rzeczy, które robisz online ze swojego adresu IP, mogą ostatecznie zostać powiązane z tobą (lub osobą, która płaci rachunek za Internet). Chociaż hakowanie przy użyciu samego adresu IP jest bardzo mało prawdopodobne - nie jest to niespotykane. Warto więc chronić siebie, ukrywając swoje IP.

VPN pozwala ukryć swój prawdziwy adres IP przed odwiedzanymi stronami, aby zatrzymać ich śledzenie i tworzenie profilu na twoim koncie. Uniemożliwia również twojemu dostawcy usług internetowych śledzenie tego, co robisz online. VPN to niezwykle przystępny cenowo sposób na poprawę zarówno bezpieczeństwa online, jak i prywatności cyfrowej.

Zdjęcie tytułowe: Imilian / Shutterstock.com

Zdjęcia: FlashMovie / Shutterstock.com, WEB-DESIGN / Shutterstock.com, Rawpixel.com/Shutterstock.com, Profit_Image / Shutterstock.com, Gorodenkoff / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me