Jak bezpieczne są Dropbox, OneDrive, Dysk Google i iCloud?

Obecnie wszyscy mamy ogromną ilość dokumentów tekstowych, piosenek, zdjęć, filmów i innych danych osobowych, które chcemy chronić. Lokalne przechowywanie naszych danych może być ryzykowne, ponieważ dysk twardy może zostać uszkodzony, a urządzenie mobilne może zostać zgubione, skradzione lub uszkodzone.

Pojawiły się nawet doniesienia o utracie całej kolekcji zdjęć podczas aktualizacji systemu operacyjnego Windows, ku ich rozpaczy. Przechowywanie danych online jest doskonałym sposobem ochrony przed tego rodzaju utratą, ale jest bezpieczne w chmurze?

Jeśli chodzi o tworzenie kopii zapasowych danych online, istnieje kilka kluczowych usług, z których ludzie zwykle korzystają. Te istoty; Dysk Google, Dropbox, OneDrive i iCloud. W tym artykule przyjrzymy się tym popularnym usługom pamięci masowej i sprawdzimy, jak bezpieczne są te usługi pamięci masowej w chmurze.

Czy Dysk Google jest bezpieczny??

Dysk Google to łatwy i wydajny sposób tworzenia kopii zapasowych danych w chmurze, a ponieważ jest on dostępny bezpłatnie (do 5 GB przestrzeni dyskowej) na koncie Gmail, jest niezwykle popularny.

Jednak w przypadku osób tworzących kopie poufnych dokumentów mogą pojawić się obawy dotyczące tego, jak naprawdę bezpieczny jest Dysk Google. W końcu pojawiły się dowody na to, że Google współpracuje z NSA przy swoim programie nadzoru PRISM. Jakie zabezpieczenia naprawdę zapewnia Dysk Google? Jeśli rozważasz Dysk Google jako opcję, zobacz naszą recenzję Dysku Google.

W tranzycie

Pierwszym możliwym zagrożeniem bezpieczeństwa danych jest transmisja. Gdy przesyłasz swoje dane na centralne serwery Google, muszą one tam podróżować przez Internet, co oznacza, że ​​mogą zostać przechwycone podczas transportu.

Aby temu zaradzić, Google szyfruje dane za pomocą TLS przed przesłaniem danych. Jest to ten sam standard szyfrowania, który służy do zabezpieczania połączeń przeglądarki ze stronami HTTPS. Szybkie sprawdzenie za pomocą niezależnego narzędzia do kontroli szyfrowania Qualys SSL Labs ujawnia, że ​​połączenia TLS Google mają ocenę A + (co jest tak dobre, jak to możliwe).

Google szyfruje również Twoje dane za każdym razem, gdy są one przesyłane w ramach wewnętrznej sieci. Oznacza to, że Twoje dane są zawsze szyfrowane podczas przenoszenia z jednego serwera Google na inny oraz podczas synchronizacji z różnymi urządzeniami.

W spoczynku

Gdy Twoje dane dotrą do Google, są szyfrowane, aby zapewnić bezpieczeństwo na serwerach w chmurze. Google stosuje 128-bitowe szyfrowanie AES dla wszystkich danych w spoczynku. Chociaż nie jest to tak silne, jak 256-bitowe szyfrowanie; na razie jest nadal uważany za dowód na przyszłość.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, Google szyfruje klucze szyfrujące AES używane do szyfrowania danych za pomocą obrotowego zestawu kluczy głównych. Dodaje to dodatkową warstwę bezpieczeństwa danych przechowywanych na serwerach Google.

Google szyfruje wszystkie twoje pliki "w locie" aby zapewnić, że Twoje dane są zawsze bezpiecznie przechowywane i że odszyfrowany jest tylko plik, do którego faktycznie chcesz uzyskać dostęp. Jednak Google przechowuje klucz do twoich plików w Twoim imieniu, co oznacza, że ​​firma może wejść do twoich plików, jeśli chce.

Polityka prywatności

Warunki usługi Google stanowią, że "zachowujesz własność wszelkich praw własności intelektualnej, które posiadasz w odniesieniu do tych treści. Krótko mówiąc, to, co należy do ciebie, pozostaje twoje." Jednak firma twierdzi, że ma prawo do korzystania z prywatnych treści w celu ulepszenia swoich usług.

Oznacza to, że firma może skanować dokumenty w poszukiwaniu informacji i słów kluczowych w celu lepszego wyświetlania reklam (w ramach innych usług) - lub w inny sposób ulepszać swoje usługi i opracowywać nowe. Ponieważ Google prosi o zgodę na dostęp do wszystkiego, co przesyłasz, nie może domagać się zgodności z HIPAA.

Google zachowuje również prawo do przekazania danych władzom, jeśli otrzymają nakaz. Oznacza to, że rząd USA może dostać się do wszystkich twoich plików i nigdy byś nie wiedział (z powodu rozkazów kneblowania). Nic z tego nie jest idealne i jest głównym powodem, dla którego jakiejkolwiek usługi przechowywania w chmurze, która nie zapewnia kompleksowego szyfrowania, nigdy nie można uznać za naprawdę bezpieczne.

Czy OneDrive jest bezpieczny??

OneDrive to popularna usługa przechowywania w chmurze zapewniana przez firmę Microsoft. Podobnie jak Dysk Google, zapewnia użytkownikom 5 GB bezpłatnego miejsca, gdy tylko założą konto Microsoft. Jeśli jesteś użytkownikiem OneDrive, możesz zastanawiać się, jak bezpieczne są twoje dane. Spójrzmy więc ...

W tranzycie

Dane przesyłane do magazynu Microsoft OneDrive w chmurze są szyfrowane za pomocą szyfrowania TLS przy użyciu kluczy 2048-bitowych. Jest to niezawodne szyfrowanie, które zapewnia ochronę danych przed hakerami i śledzeniem podczas transportu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo danych przesyłanych z jednego serwera na drugi (Microsoft przechowuje dane w wielu lokalizacjach, aby chronić je przed katastrofami), firma szyfruje również dane przed ich wewnętrznym przeniesieniem. Microsoft twierdzi, że chociaż „dane są już przesyłane za pomocą sieci prywatnej, są one dalej chronione za pomocą najlepszego w swojej klasie szyfrowania”.

W spoczynku

Podczas gdy Microsoft ostatecznie udostępnia informacje o szyfrowaniu w spoczynku dla płacących użytkownikom OneDrive na poziomie „biznesowym”. Próba znalezienia dowodu szyfrowania w spoczynku dla darmowych użytkowników OneDrive jest trudniejsza.

Użytkownikom biznesowym informuje się, że funkcja BitLocker szyfruje wszystkie dane przechowywane na serwerach Microsoft. Szyfrowanie poszczególnych plików zapewnia szyfrowanie w locie dla każdego przesyłanego pliku. Według Microsoft wykorzystuje szyfrowanie AES 256, które jest zgodne z Federalnym Standardem Przetwarzania Informacji (FIPS) 140-2. To jest silne szyfrowanie.

Pomimo zamieszania wokół różnicy między kontami firmowymi i osobistymi, możemy jedynie założyć, że Microsoft rzeczywiście zapewnia szyfrowanie w spoczynku dla wszystkich użytkowników OneDrive. Ten artykuł z pewnością sugeruje, że to prawda:

„Każdy plik jest szyfrowany w spoczynku za pomocą unikalnego klucza AES256. Te unikalne klucze są szyfrowane za pomocą zestawu kluczy głównych przechowywanych w usłudze Azure Key Vault. ”

To oświadczenie sugeruje, że wszyscy użytkownicy OneDrive korzystają z szyfrowania spoczynkowego i że szyfrowanie jest w locie. (Byłoby miło, gdyby Microsoft wyraźnie rozróżniał konta firmowe i osobiste).

Warto jednak pamiętać, że OneDrive to całkowicie zastrzeżona usługa przechowywania w chmurze. Jest to zamknięte źródło, co oznacza, że ​​nie można zweryfikować, jak bezpieczne są twoje dane. Ponadto, ponieważ firma szyfruje dane w Twoim imieniu - i przechowuje klucze szyfrowania na swoich serwerach - ma możliwość dostępu do danych, jeśli chce i może skanować dokumenty zgodnie z życzeniem.

Polityka prywatności

Podobnie jak w przypadku usług Google, OneDrive firmy Microsoft jest objęty ogólną polityką prywatności dla wszystkich produktów i usług Microsoft. Ta zasada stanowi, że Microsoft ma prawo dostępu do twoich danych w celu lepszego świadczenia swoich usług. Umożliwia to również firmie dostęp do danych w celu śledzenia i wyświetlania reklam.

Polityka firmy Microsoft przypomina również użytkownikom, że będzie przestrzegała nakazów rządowych, jeśli zostanie poproszona o:

„Wreszcie będziemy uzyskiwać dostęp, ujawniać i przechowywać dane osobowe, w tym treści użytkownika (takie jak treść wiadomości e-mail, innych prywatnych wiadomości lub plików w folderach prywatnych), jeśli w dobrej wierze uważamy, że jest to konieczne do: 1 . postępować zgodnie z obowiązującym prawem lub reagować na ważne procedury prawne, w tym przez organy ścigania lub inne agencje rządowe. ”

Oznacza to, że władze mogą uzyskać dostęp do twoich danych w dowolnym momencie, a ponieważ USA egzekwują rozkazy gag - nigdy nie będziesz powiadamiany o tym włamaniu do twoich danych.

Tak więc, jak zawsze, jeśli chcesz, aby twoje dane były bezpiecznie przechowywane online, bardzo ważne jest, aby wybrać usługę zapewniającą prawdziwe szyfrowanie całościowe (i jest to oprogramowanie typu open source).

Czy iCloud jest bezpieczny??

iCloud to usługa przechowywania danych w chmurze Apple. Ponieważ jest to domowa usługa Apple wypiekana w jej produktach, jest to niezwykle popularna usługa wśród użytkowników Apple. Często uważa się, że jest to dobre dla prywatności i bardziej bezpieczne niż niektórzy jego konkurenci.

Jednak, podobnie jak inne popularne usługi w tym artykule, iCloud jest zamkniętym źródłem. Oznacza to, że jego kod źródłowy nie jest dostępny do kontroli przez specjalistów ds. Bezpieczeństwa. Musisz więc tylko zaufać Apple, aby zapewnić poziom bezpieczeństwa, który twierdzi.

Apple zostało wcześniej ujawnione (przez Edwarda Snowdena), że pracowało ramię w ramię z NSA, aby szpiegować swoich użytkowników. Czy możesz temu zaufać? I czy Apple iCloud jest naprawdę bezpieczniejszy niż jego konkurenci?

W tranzycie

W 2014 r. Apple otrzymało wiele złej prasy po serii ataków na użytkowników iCloud. Według tych raportów połączenia z serwerami iCloud były podatne na atak człowieka w środku. Apple zaprzeczył temu, twierdząc, że ofiary faktycznie zostały wyłudzone. Mimo to firma wprowadziła ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa swojej usługi iCloud.

Apple twierdzi, że cała komunikacja z serwerami iCloud jest chroniona szyfrowaniem TLS 1.2 z Forward Secrecy. Sprawdziliśmy bezpieczeństwo TLS iCloud za pomocą Qualys SSL Labs i cieszymy się, że usługa otrzymała ocenę A +. Dlatego bezpieczeństwo przesyłanych danych powinno być w porządku.

Aby uzyskać dodatkowe bezpieczeństwo, podczas uzyskiwania dostępu do usług iCloud przy użyciu rodzimych aplikacji Apple, takich jak Poczta, Kalendarz lub Kontakty, uwierzytelnianie odbywa się przy użyciu bezpiecznego tokena. Bezpieczne tokeny eliminują potrzebę przechowywania hasła iCloud na urządzeniu lub komputerze. W przeciwieństwie do hasła (którego można użyć do zalogowania się z innego urządzenia) token nie może zostać skradziony, ponieważ jest on kryptograficznie powiązany z urządzeniem (bez urządzenia jest bezużyteczny).

Nie byliśmy również w stanie zweryfikować, jakiego rodzaju ochrony używa Apple do przesyłania danych wokół swoich prywatnych sieci. Można by założyć, że firma wykorzystuje szyfrowanie do przesyłania danych między serwerami w chmurze, ale informacje na temat poziomu bezpieczeństwa nie są swobodnie dostępne.

W spoczynku

Apple twierdzi, że wszystkie dane są przechowywane na jego serwerach przy użyciu szyfrowania AES 128. Nie jest to tak bezpieczne, jak szyfrowanie AES 256 zapewniane przez wiele usług przechowywania w chmurze, ale na razie jest nadal uważane za przyszłościowe

Szyfrowanie całościowe jest dostępne dla niektórych danych, które są przekazywane do serwerów Apple (Apple używa szyfrowania kompleksowego dla iMessages i FaceTime, a także dla danych domowych, danych zdrowotnych, pęku kluczy iCloud, informacji o płatności, nauczonego słownictwa na klawiaturze Quicktype, czas ekranu, informacje Siri i informacje o sieci Wi-Fi).

Jednak nie jest dostępny dla pojedynczych plików przesyłanych do iCloud. Oznacza to, że Apple zachowuje kontrolę nad kluczami szyfrowania plików, które szyfruje w Twoim imieniu w swoim magazynie w chmurze. Jest to dalekie od ideału, ponieważ oznacza, że ​​dostęp do kluczy do danych mogą uzyskać pracownicy Apple, wyciekły z Internetu, a może nawet włamani z jego serwerów przez cyberprzestępców.

Polityka prywatności

Polityka prywatności Apple wyjaśnia, że ​​dane użytkownika iCloud mogą być dostępne w pewnych okolicznościach:

„Używamy również danych osobowych, aby pomóc nam tworzyć, rozwijać, obsługiwać, dostarczać i ulepszać nasze produkty, usługi, treści i reklamy oraz w celu zapobiegania stratom i zapobiegania oszustwom. Możemy również wykorzystywać Twoje dane osobowe do celów księgowych i bezpieczeństwa sieci, w tym w celu ochrony naszych usług z korzyścią dla wszystkich naszych użytkowników oraz wstępnego sprawdzania lub skanowania przesłanych treści w celu znalezienia potencjalnie nielegalnych treści, w tym materiałów wykorzystujących seksualnie dzieci. ”

Jak widać, zasada ta pozwala Apple skanować dokumenty w celu upewnienia się, że nie są nielegalne. Nie jest jasne, czy Apple wykorzystuje swoją zdolność do skanowania dokumentów do jakichkolwiek innych celów, ale daje też sobie prawo do wykorzystywania danych ludzi do opracowywania nowych usług. Wydaje się więc prawdopodobne, że wykonuje pewien poziom szpiegostwa korporacyjnego. Oczywiście, ponieważ Apple jest zamkniętym źródłem, nie można dokładnie sprawdzić, jaki rodzaj szpiegowania może mieć miejsce.

Podobnie jak w przypadku Google i Microsoft, polityka Apple mówi również, że będzie przestrzegać prawnych wniosków o dane. Oznacza to, że możliwe jest, że firma może otrzymać zamówienie gag, a dane iCloud będą dostępne bez Twojej wiedzy:

„Może być konieczne - zgodnie z prawem, procesem sądowym, sporami sądowymi i / lub żądaniami władz publicznych i rządowych w kraju zamieszkania lub poza nim - ujawnienie danych osobowych przez Apple. Możemy również ujawnić informacje o tobie, jeśli ustalimy, że do celów bezpieczeństwa narodowego, organów ścigania lub innych kwestii o znaczeniu publicznym ujawnienie jest konieczne lub właściwe. ”

Jak często Apple faktycznie wchodzi na konta użytkowników? W pierwszej połowie 2015 r. Apple przyznał się do otrzymania 4 472 wniosków od władz policyjnych na całym świecie. Apple twierdzi, że ujawniło policji dane dotyczące 1886 takich wniosków (z czego 1 407 przekazano organom ścigania w USA).

Na koniec warto również zauważyć, że Notatki przechowywane na iCloud nigdy nie są szyfrowane, nigdy.

Czy Dropbox jest bezpieczny?

Dropbox to usługa przechowywania w chmurze z siedzibą w San Francisco w Kalifornii. Jest to jedyna usługa przechowywania w chmurze na tej liście, która nie należy do giganta technologicznego, zamiast tego zyskała popularność dzięki sile jej usługi.

Mimo to trudno jest uznać Dropbox za bezpieczniejszy od innych popularnych konkurentów w tym artykule. W rzeczywistości serwis został bezpośrednio skrytykowany przez Edwarda Snowdena, który głośno wypowiedział się na temat braku prywatności użytkowników na platformie.

Dropbox jest częściowo licencją GPLv2 i częściowo zamkniętym źródłem. Oznacza to, że nie można niezależnie zweryfikować całego kodu źródłowego usługi. To wystarczy, aby zniechęcić niektóre osoby do korzystania z usługi, ponieważ na rynku dostępne są w pełni otwarte usługi pamięci masowej w chmurze.

W tranzycie

Podobnie jak w przypadku innych usług wymienionych na tej liście, Dropbox używa bezpiecznego TLS do ochrony wszystkich danych przekazywanych od klientów na serwery firmowe. Dropbox stwierdza, że ​​jego połączenia TLS tworzą tunel chroniony szyfrowaniem AES 128.

Sprawdziliśmy usługi Dropbox w Qualys SSL Labs, aby sprawdzić, czy pomyślnie przejdzie testy niezależnego audytora. Qualys oceniło połączenie TLS na A +, co oznacza, że ​​można zaufać tym połączeniom w celu ochrony danych użytkownika podczas przesyłania.

Jednak Dropbox nie zapewnia szyfrowania typu end-to-end, co oznacza, że ​​dane są nadal podatne na możliwość przechwycenia.

W spoczynku

Dropbox przechowuje wszystkie dane na swoich serwerach z silnym szyfrowaniem AES 256. Nie można jednak stwierdzić na podstawie własnych publikacji, czy to szyfrowanie jest zapewniane w locie dla każdego pliku, do którego uzyskuje się dostęp.

Podobnie jak w przypadku innych usług w tym artykule, Dropbox nie zapewnia kompleksowego szyfrowania. Zamiast tego przechowuje klucze szyfrowania danych wszystkich użytkowników i zachowuje pełną kontrolę nad szyfrowaniem i deszyfrowaniem danych w imieniu użytkownika. Jest to ryzyko pod względem bezpieczeństwa i prywatności, ponieważ oznacza, że ​​firma może uzyskać dostęp do danych użytkownika, kiedy tylko chce.

Ponadto możliwe jest ujawnienie danych użytkownika w przypadku wewnętrznego wycieku lub jeśli hakerom uda się ukraść klucze szyfrujące użytkowników z serwerów firmy.

Warto również zauważyć, że wcześniej usługa miała problemy z mechanizmami uwierzytelniania, w wyniku których każdy mógł uzyskać dostęp do plików Dropbox wszystkich przez około cztery godziny - bez potrzeby podawania hasła do konta. Ponadto badacze bezpieczeństwa wcześniej odkryli błąd w aplikacji Dropbox iOS, która przechowywała dane logowania użytkownika w postaci zwykłego tekstu.

Jednak od tego czasu rozwiązał te problemy i dodał środki bezpieczeństwa, aby umożliwić konsumentom ochronę swoich kont. Należą do nich uwierzytelnianie dwuskładnikowe, strona sprawdzająca aktywne logowanie do konta, zautomatyzowane systemy sprawdzające nietypową aktywność oraz wymuszone aktualizacje haseł do kont, które są podejrzane o podejrzenie.

Pomimo tych ulepszeń każdy, kto chce korzystać z Dropbox w całkowicie bezpieczny sposób, będzie musiał użyć oprogramowania innej firmy do szyfrowania swoich danych przed przesłaniem ich do Dropbox.

Polityka prywatności

Polityka prywatności Dropbox wyraźnie stwierdza, że ​​Twoje dane zawsze pozostaną twoje. Jednak polityka daje firmie zezwolenie na „skanowanie” wszystkich danych w celu lepszego świadczenia usług:

„Korzystając z naszych Usług, udostępniasz nam takie rzeczy, jak pliki, treść, wiadomości, kontakty itd. („ Twoje rzeczy ”). Twoje rzeczy są twoje. Niniejsze warunki nie dają nam żadnych praw do Twoich rzeczy, z wyjątkiem ograniczonych praw, które umożliwiają nam oferowanie Usług.

Potrzebujemy Twojej zgody na robienie takich rzeczy, jak hosting Twoich rzeczy, tworzenie kopii zapasowych i udostępnianie, gdy nas o to poprosisz. Nasze usługi zapewniają również takie funkcje, jak miniatury zdjęć, podgląd dokumentów, komentowanie, łatwe sortowanie, edycja, udostępnianie i wyszukiwanie. Te i inne funkcje mogą wymagać od naszych systemów dostępu, przechowywania i skanowania Twoich materiałów. ”

Jakby tego było mało, rejestracja w Dropbox oznacza również, że Twoje dane mogą być udostępniane stronom trzecim:

„Dajesz nam zgodę na robienie takich rzeczy, a to uprawnienie obejmuje naszych partnerów i zaufane strony trzecie, z którymi współpracujemy”.

Będąc firmą amerykańską, oznacza to również, że Dropbox może być doręczony nakazem i rozkazem kneblowania. W takich okolicznościach rząd USA może uzyskać dostęp do danych kogokolwiek w nieskończoność. Z powodu rozkazu kneblowania użytkownicy nigdy nie będą wiedzieć, że amerykańskie agencje wywiadowcze przeprowadzają inwigilację zawartości kont użytkowników.

Dropbox wyjaśnia, że ​​spełni wymagania prawne i ostrzega użytkowników, że nie powinni używać swoich kont do udostępniania treści chronionych prawem autorskim:

„Jesteś odpowiedzialny za swoje zachowanie. Twoje rzeczy i musisz przestrzegać naszej Polityki dopuszczalnego użytkowania. Treści w Usługach mogą być chronione prawami własności intelektualnej innych osób. Nie kopiuj, nie przesyłaj, nie pobieraj ani nie udostępniaj treści, chyba że masz do tego prawo ”.

Polityka wyjaśnia, że ​​korzystanie z usługi nie zapewnia prywatności. Twoje treści zostaną przeskanowane i mogą zostać wykorzystane do ścigania Cię, jeśli zostaniesz uznany za winnego złamania jakichkolwiek przepisów, w tym piractwa praw autorskich.

Najlepsze praktyki korzystania z pamięci w chmurze

Jak widać z tego artykułu, istnieje wiele pytań dotyczących prywatności danych zapewnianych przez popularne usługi przechowywania w chmurze. Brak kompleksowego szyfrowania oznacza, że ​​musisz ufać dostawcy w zakresie przechowywania danych i ich ochrony. Ze względu na swoją bazę w Stanach Zjednoczonych zawsze istnieje możliwość, że rząd może przeniknąć do danych na tych kontach przy użyciu rozkazu.

To, czy powyższe usługi przechowywania w chmurze są akceptowalnym rozwiązaniem, zależy w dużej mierze od osobistych okoliczności. Jeśli zezwalanie Google, Apple, Microsoft lub Dropbox na przechowywanie dokumentów zaszyfrowanych w Twoim imieniu wydaje się dla Ciebie wystarczająco bezpieczne, to we wszystkich przypadkach skorzystaj z tych usług. Jeśli jednak cenisz sobie prywatność, zawsze będzie lepiej poszukać alternatywnych rozwiązań typu open source z kompleksowym szyfrowaniem.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z jednej z powyższych usług, zalecamy pewne najlepsze praktyki:

  • Wybierz silne, unikalne hasło. Każde twoje konto wymaga silnego, unikalnego hasła, aby było naprawdę bezpieczne. Nieprzestrzeganie tego może oznaczać, że Twoje dane są narażone na atak phishingowy.
  • Użyj autoryzacji dwuskładnikowej. Twoje hasło jest kluczem do wszystkich dokumentów, co oznacza, że ​​każdy, kto je złamie - lub zgadnie hasło - będzie mógł natychmiast uzyskać dostęp do twoich plików. 2FA zapewnia dodatkową warstwę ochrony, która uniemożliwia hakerom uzyskanie dostępu do twoich plików.
  • Domyślnie pliki tworzone na Dysku Google, OneDrive, iCloud i Dropbox są ustawione jako prywatne. Jeśli jednak zdecydujesz się udostępnić dostęp do pliku lub folderu osobie korzystającej z łącza, możliwe jest, że ta strona trzecia może udostępnić ten plik lub folder komuś innemu. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze brać pod uwagę, komu udostępniasz dostęp do swoich danych, jak i dlaczego.
  • Użyj oprogramowania innej firmy do szyfrowania danych przed przesłaniem ich do usługi online w chmurze. Szyfrowanie danych przed przesłaniem ich do usługi oznacza, że ​​tylko Ty posiadasz klucz do danych. Jest to jednak podejście od dawna, biorąc pod uwagę, że istnieją dostawcy otwartego oprogramowania z kompleksowym szyfrowaniem dostępnym na rynku.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me