Jak ominąć ograniczanie przepustowości za pomocą VPN

Neutralność sieci to zasada, że ​​dostawcy usług internetowych i rządy powinny traktować wszystkie dane w Internecie jednakowo, nie dyskryminując ani nie obciążając w różny sposób użytkownika, treści, strony, platformy, aplikacji, rodzaju podłączonego sprzętu i sposobów komunikacji. ”Wikipedia.


Neutralność sieci jest powszechnie uważana za kamień węgielny sukcesu Internetu. Zapewniając wszystkim usługom i użytkownikom równe szanse, zachęca się do innowacji, a dynamiczne start-upy mogą się rozwijać.

Z punktu widzenia konsumenta neutralność sieci oznacza, że ​​żądana treść (i za którą płacisz przepustowość) jest dostarczana z tą samą dużą prędkością, niezależnie od tego, co to jest.

Niestety w styczniu tego roku amerykański Sąd Apelacyjny dla obwodu Dystryktu Kolumbii skutecznie obalił neutralność sieci, a FCC, której zadaniem jest obrona neutralności, pomimo ogromnego publicznego protestu, który doprowadził do bezprecedensowej 3 miliony komentarzy pozostało na stronie konsultacji publicznych (co spowodowało dwukrotny awarię), raczej oksymoronicznie wydaje się zdeterminowany, by „uratować” neutralność sieci poprzez jej zniszczenie.

Biorąc pod uwagę, że nowy szef FCC, Tom Wheeler, pracował przez lata jako lobbysta branży prowadzący kampanie przeciwko neutralności sieci, jest to tak przygnębiające, jak i nie dziwi.

W międzyczasie wielkie firmy telekomunikacyjne nie marnowały czasu na podważanie neutralności sieci, których przyczyny są w dużej mierze trzykrotne:

  1. Mogą teraz oferować firmom, których stać na to, aby zapłacić za to szybszy dostęp do swoich klientów. Chociaż zapewnia to dodatkowe przychody dla dostawców usług internetowych, oznacza to, że mniejsze firmy, start-upy, organizacje charytatywne i każdy, kto nie może sobie pozwolić na opłacenie dodatkowej przepustowości, będzie miał kłopoty na „wolnym pasie”. Jedynymi zwycięzcami są tutaj duże firmy o ustalonej pozycji, które mogą wykorzystać to nierówne pole gry do stłumienia konkurencji
  2. Mogą teraz oferować klientom pakietowe pakiety internetowe w stylu kablowym, które zapewniają klientom dostęp do ograniczonej liczby kanałów (tj. Stron internetowych i usług internetowych). Aby uzyskać nieograniczony dostęp do Internetu, klienci będą musieli zapłacić więcej. Nie trzeba dodawać, że ma to straszne implikacje społeczne, ale proces ten już trwa
  3. Mogą dyskryminować usługi, które konkurują z ich własnymi. Klasycznym tego przykładem jest to, że zarówno Comcast, jak i Verizon (które prowadzą serwisy do przesyłania strumieniowego Internetu), niemal natychmiast po styczniowym orzeczeniu Trybunału, zaczęły ograniczać ruch w serwisie Netflix. Ich usprawiedliwieniem jest to, że Netflix nieuczciwie przeskakuje ich przepustowość, więc sprawiedliwe jest, że powinien za to zapłacić, ale z pewnością klienci płacą za ISP za tę przepustowość właśnie po to, aby mogli przesyłać strumieniowo usługi takie jak Netflix?

W jaki sposób VPN może pomóc ominąć ograniczanie przepustowości ISP

Korzystanie z usługi VPN łączy komputer (w tym urządzenia mobilne) z serwerami dostawcy VPN za pomocą szyfrowanego tunelu. Ponieważ wszystkie dane przechodzące przez ten tunel są chronione silnym szyfrowaniem, dostawca usług internetowych nie może wiedzieć, co robią użytkownicy w Internecie, a zatem nie może ustalać priorytetów ani dyskryminować określonych usług.

Aby wykazać, jak może to być skuteczne, w lipcu Colin Nederkoorn, CEO Customer.io, przeprowadził serię testów, w których korzystanie z VPN poprawiło jego szybkość połączenia podczas przesyłania strumieniowego Netfix przez połączenie Verizon dziesięciokrotnie!

Korzystanie z VPN zapobiega zatem ograniczaniu usług internetowych, i prawdopodobnie stanie się istotnym narzędziem w walce o zachowanie neutralności sieci. Jednak…

Usługodawcy internetowi mogą dławić / blokować VPN

Chociaż wszystkie dane przechodzące przez zaszyfrowany tunel VPN są ukryte przed dostawcą usług internetowych, może on „zobaczyć” sam tunel, a zatem może zdecydować o ograniczeniu lub zablokowaniu całego takiego ruchu. Alternatywnie może po prostu dławić lub blokować cały ruch podłączony do znanych adresów IP należących do dostawców VPN.

Ograniczanie lub blokowanie ruchu VPN jest bardzo problematyczne, ponieważ firmy polegają na VPN, aby zabezpieczyć komunikację wewnętrzną, przetwarzać płatności i do wielu rutynowych celów, które są niezbędne do ich działania, więc zakazanie protokołów VPN miałoby bardzo negatywny wpływ na gospodarkę.

Jest to problem spotęgowany przez fakt, że uruchomienie OpenVPN (lub SSTP) przez port TCP 443 sprawia, że ​​ruch VPN jest nierozróżnialny od ruchu HTTPS (https: //), który korzysta z protokołu, na którym opiera się prawie wszystkie zabezpieczenia Internetu.

Dlatego ruch VPN jest blokowany tylko w skrajnie restrykcyjnych krajach, takich jak Chiny czy Iran, ale istnieją pewne dowody na to, że firmy amerykańskie go ograniczają. Na szczęście można to łatwo ominąć, przełączając się na port TCP 443, manipulowanie nim skutecznie przerwałoby Internet.

Niestandardowi klienci VPN wielu dostawców umożliwiają łatwe przełączanie portów. Aby to zrobić w ogólnym kliencie OpenVPN typu open source, możesz edytować odpowiedni plik konfiguracyjny .ovpn w edytorze tekstu i ręcznie zmienić ustawienia.

OVPN Zmień port

Jeśli masz problemy, Twój dostawca VPN powinien być w stanie i chętnie udzieli pomocy.

Wielu dostawców VPN oferuje również serwery „ukryte”, które wykorzystują technologie podobne do obfspoxy do maskowania wykorzystania ruchu VPN.

Większe niebezpieczeństwo polega na tym, że dostawcy usług internetowych mogą ograniczać dostęp do Internetu użytkownikom podłączonym do znanych zakresów adresów IP dostawców VPN. Jako użytkownik niewiele możesz na to poradzić, oprócz korzystania z mniej znanych dostawców VPN, ale sami dostawcy mogą przetwarzać swoje adresy IP, konfigurować nowe serwery proxy i wykonywać różne inne sztuczki, aby pomóc zwalczyć to zagrożenie.

Ograniczanie poza Stanami Zjednoczonymi

Niedawny upadek neutralności sieci w USA, a zwłaszcza zakończenie okresu konsultacji publicznych FCC (który został przedłużony z 15 lipca na 15 września w celu obsłużenia ogromnej liczby otrzymanych komentarzy), skupił uwagę świata na kwestia ograniczania przepustowości w Ameryce i uczyniła z tego pilny priorytet dla amerykańskich internautów.

Reszta świata obserwuje jednak wydarzenia w USA bardzo uważnie, a dostawcy usług internetowych na całym świecie mają nadzieję, że ustanowi precedens pozwalający na różne opłaty za różne poziomy dostępu do Internetu i przepustowości.

UE i Brazylia przyjęły przepisy mające na celu zagwarantowanie neutralności sieci, ale nawet tutaj fakt, że ogromna część całego ruchu internetowego przechodzi przez Stany Zjednoczone (nawet gdy Stany Zjednoczone nie są ani punktem początkowym, ani docelowym) oznacza, że ​​to, co dzieje się w stany prawdopodobnie wpłyną na użytkowników w innych miejscach.

We wszystkich przypadkach, dopóki sam nie jest dławiony, VPN pomoże (i omówione powyżej, nawet gdy jest dławione, dostępne są opcje).

Uwaga na temat ograniczania przepustowości BitTorrenta

Wielu dostawców usług internetowych, nawet w krajach, które przestrzegają neutralności sieci, dyskryminują ruch BitTorrent, zakładając, że cały ten ruch wiąże się z nielegalnym naruszeniem praw autorskich. Aby sprawdzić, czy Twój ruch BitTorrent jest ograniczany, sprawdź to fantastyczne narzędzie firmy Measurement Lab, które pozwala zobaczyć, jak bardzo przepustowość ruchu BitTorrent jest wykonywana nie tylko przez kraj, ale przez dostawcę usług internetowych.

neutralny2

Ponownie użycie sieci VPN (która pozwala P2P) obejdzie to ograniczenie, a jednocześnie zapewni dodatkowe korzyści z ukrycia tego, co pobierasz od swojego dostawcy usług internetowych, oraz poprzez użycie adresu IP serwera proxy skierowanego na zewnątrz, zapewni, że pobieranie nie będzie możliwe prawdziwy adres IP. jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korzystaniu z VPN do stron z torrentami, zapoznaj się z artykułem na temat najlepszych sieci VPN do torrentowania.

Haczyk

Ponieważ VPN obejmuje dane podróżujące przez dodatkowy etap podróży, gdy są one kierowane przez serwery VPN, oraz ponieważ szyfrowanie i deszyfrowanie danych wymaga mocy obliczeniowej, korzystanie z VPN zawsze wiąże się z szybkością, która może wynosić nawet 10 procent, ale może być o wiele więcej.

Korzyść z korzystania z VPN w celu uniknięcia dławienia zależy zatem od prędkości uderzenia wynikającej z korzystania z VPN, w porównaniu z ilością zachodzącego dławienia. Jak pokazał dość spektakularnie Nederkoorn i jego 10-krotnie szybsze prędkości Netflix podczas korzystania z VPN, jednak (jak wspomniano wcześniej), korzyści mogą być nadal znaczne.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me