Jak prywatny / bezpieczny jest system Windows? Windows 7, 8 i 10

Windows 10 to koszmar prywatności. Cztery lata po wydaniu Microsoft ma nadzieję, że wszyscy dokonali aktualizacji do ostatniej wersji systemu Windows. Jednak wielu użytkowników nadal korzysta ze starszych wersji systemu operacyjnego.

Dla firm jest to zrozumiałe. Koszty modernizacji, problemy z kompatybilnością wsteczną i ewentualna potrzeba przekwalifikowania personelu to wszystkie powody, aby opóźnić przeprowadzkę.

System Windows 10 został zaprojektowany częściowo w celu rozwiązania tych problemów, oferując aktualizacje przyrostowe, a nie powszechne zmiany w każdej nowej wersji.

Każdy nowy komputer od 2015 roku jest dostarczany z systemem Windows 10, ale niektórzy użytkownicy mogą nadal korzystać ze starszego sprzętu, który po prostu nigdy nie wziął udziału w oferowaniu Microsoft bezpłatnej aktualizacji (którą przedłużono do 31 grudnia) 2017).

Jednak dla wielu najbardziej logicznym powodem, aby nie aktualizować do najnowszej wersji systemu Windows, jest to, że wcześniejsze wersje systemu Windows nie są tak inwazyjne dla prywatności, jak system Windows 10.

Jak prywatna jest twoja wersja systemu Windows?

Poniższa tabela przedstawia, jakie dane potencjalnie udostępnia twoja wersja systemu Windows.

Windows 10

Windows 8.1

Windows 8

System Windows 7

Kontakty użytkownika

tak

Nie

Nie

Nie

Dane kalendarza

tak

Nie

Nie

Nie

Inne dane personalizacyjne

tak

Nie

Nie

Nie

Identyfikator reklamowy

tak

tak

Nie

Nie

Lokalizacja

Tak i wysłane do zaufanych partnerów.

Tak, tylko Microsoft.

Tak, tylko Microsoft.

Nie

Telemetria

Tak (oprócz W10 Enterprise)

Tak*

Tak*

Tak*

* Telemetria - jest to proces rejestrowania danych i wysyłania ich do innego źródła. Robi się to dla "rozwiązywanie problemów".

* Po wydaniu tych wersji systemu Windows nie zebrano żadnych danych telemetrycznych, ale od tego czasu zostały one dodane za pomocą automatycznych aktualizacji.

Windows 10

ekran główny systemu Windows 10

Od czasu premiery w lipcu 2015 r. System Windows 10 budził kontrowersje związane z wieloma niepowodzeniami prywatności.

Dotyczy to w szczególności usług Bing i Cortana, które zbierają wiele danych osobowych o Tobie, aby zapewnić wysoce spersonalizowane doświadczenie.

Niepokój budzi również automatyczne zbieranie danych telemetrycznych przez Microsoft (w celu rozwiązywania problemów).

Wielu użytkowników może być zadowolonych z kompromisu między prywatnością a wygodą korzystania z tych usług, ale sama ilość informacji, które Microsoft może zebrać na Twój temat za pośrednictwem systemu Windows 10, jest niepokojąca.

Większość funkcji naruszających prywatność można wyłączyć, a Microsoft znacznie lepiej wyjaśnia, co robią i pozwala użytkownikom je wyłączyć podczas instalacji niż w momencie premiery systemu Windows 10.

Użytkownicy systemu Windows nadal są skłonni zaakceptować ustawienia domyślne, które są wysoce inwazyjne.

Obejmują one gromadzenie kontaktów użytkownika, danych kalendarza i powiązanych danych wejściowych w celu personalizacji mowy, pisania i pisania odręcznego. Gromadzone są również dane do pisania i pisma odręcznego, aby poprawić rozpoznawanie.

Można zrezygnować z większości tego zbioru danych, ale nie można zrezygnować z gromadzenia danych telemetrycznych, chyba że używa się wersji Enterprise Edition systemu Windows 10.

Windows 8.1

Windows 8.1 nie zawiera Cortany, a zatem ma znacznie mniejszą integrację z wyszukiwarką Bing i nie musi zbierać danych personalizacyjnych.

Wprowadzono identyfikatory reklamowe. Są to unikalne identyfikatory, które pozwalają firmom docierać do użytkowników za pomocą spersonalizowanych reklam.

Podczas aktywnego cyklu życia system Windows 8.1 nie zbierał żadnych danych telemetrycznych, jednak niedługo po uruchomieniu systemu Windows 10 Microsoft dodał kolekcję danych telemetrycznych do systemu Windows 8.1, Windows 8 i Windows 7 za pośrednictwem kanału automatycznej aktualizacji.

Windows 8

W tej wersji systemu Windows wprowadzono śledzenie lokalizacji. Duża różnica w porównaniu z dużo bardziej inwazyjnym śledzeniem lokalizacji wykonywanym przez system Windows 10 polega na tym, że dane o lokalizacji gromadzone przez system Windows 8 i Windows 8.1 są wysyłane tylko do firmy Microsoft.

Podobnie jak w przypadku systemu Windows 8.1 kolekcja telemetrii została dodana z mocą wsteczną do systemu Windows 8 w 2015 r.

System Windows 7

Windows 7 jest uważany przez wielu za ostatnią wersję systemu Windows bez wbudowanych funkcji zaprojektowanych specjalnie w celu naruszenia prywatności użytkowników.

Jednak, podobnie jak w przypadku obu wersji systemu Windows 8, to rozróżnienie zostało nieco zrujnowane przez retroaktywne dodanie zbierania danych telemetrycznych.

Największym problemem dla użytkowników systemu Windows 7 jest to, że dziesięcioletni system operacyjny dobiega końca. 14 stycznia 2020 r. Oficjalne wsparcie dla Microsoft wygasło.

Oczywiście twoja kopia systemu Windows nie przestanie nagle działać, ale nie będzie już otrzymywać istotnych aktualizacji zabezpieczeń.

Korzyści z prywatności wynikające z dalszego korzystania z systemu Windows 7, zamiast aktualizacji do nowszej wersji systemu Windows po tej dacie, są znacznie większe niż ryzyko bezpieczeństwa związane z użyciem systemu operacyjnego, który nie jest załatany, aby sprostać najnowszym zagrożeniom bezpieczeństwa.

32-bitowe vs 64-bitowe komputery z systemem Windows

Większość nowoczesnych komputerów jest wyposażona w procesory 64-bitowe. Są one znacznie szybsze niż starsze 32-bitowe procesory, które są również ograniczone do użycia tylko 4 GB pamięci RAM.

Aby skorzystać z 64-bitowego procesora, programy muszą być napisane specjalnie w celu obsługi zestawu instrukcji. Dotyczy to systemu Windows.

Jedyną różnicą między 32-bitowymi wersjami systemu Windows a 64-bitowymi wersjami systemu Windows jest to, że wersje 64-bitowe mogą w pełni korzystać z procesorów 64-bitowych.

32-bitowe wersje systemu Windows działają dobrze na komputerach z procesorami 64-bitowymi, ale 64-bitowe wersje systemu Windows wymagają do działania 64-bitowych procesorów.

Co najważniejsze, nie ma to wpływu na prywatność w odniesieniu do tego, czy komputer z systemem Windows jest 32-bitowy czy 64-bitowy.

Jeśli nie używasz bardzo starego komputera, powinieneś również wybrać 64-bitowe wersje programów (takich jak aplikacje VPN), ponieważ zapewniają one lepszą wydajność. Jeśli jednak dostępna jest tylko wersja 32-bitowa (co często bywa w celu zapewnienia kompatybilności wstecznej), można z nich korzystać.

Alternatywa dla systemu Windows

Jeśli poważnie podchodzisz do swojej prywatności, zamiast tego użyj Linuksa.

Linux to darmowy system operacyjny typu open source, który może zrobić prawie wszystko, co potrafi Windows. W przeciwieństwie do Windows, Linux jest zbudowany z myślą o prywatności. Niektóre wersje systemu Linux są bardziej ukierunkowane na prywatność niż inne, ale każda wersja systemu Linux jest bardziej przyjazna dla prywatności niż nawet Windows 7.

Wiele „flagowych” programów Windows jest także dostępnych dla Linuksa, a tam gdzie ich nie ma, zwykle jest dobra alternatywa dla Linuksa typu open source.

Wyjątkiem od tej reguły są gry. Platformy takie jak Steam oferują obsługę gier Linux, ale jest ich o wiele mniej niż w systemie Windows. Popularnym rozwiązaniem tego problemu jest skonfigurowanie systemu podwójnego rozruchu, w którym system Windows służy wyłącznie do grania w gry.

Linux jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika niż był, ale jego krzywa uczenia się jest znacznie bardziej stroma niż w przypadku systemu Windows. Dlatego nie jest to realistyczna opcja dla wszystkich. Ale dla tych, którzy chcą włożyć w to trochę wysiłku, Linux zapewnia znacznie bardziej prywatne wrażenia z korzystania z komputera niż Windows lub inny system operacyjny..

Linux OS

Linux jest dostępny w niemal oszałamiającej wersji, zwanej „dystrybucjami”. Istnieje więcej dystrybucji zorientowanych na prywatność, ale Linux Mint został specjalnie zaprojektowany, aby przejście z systemu Windows na Linux było jak najbardziej bezbolesne.

Kolejnym sposobem zabezpieczenia Twojej prywatności jest użycie VPN dla Linuksa.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me