Jak przetestować ping VPN

Z kilkoma bardzo rzadkimi wyjątkami korzystanie z VPN będzie miało negatywny wpływ na prędkość Internetu. W końcu Twoje dane muszą podróżować dalej, ponieważ są trasowane przez serwer VPN, który musi również przetwarzać potrzeby szyfrowania i deszyfrowania potencjalnie setek innych użytkowników VPN.

Tę utratę wydajności często mierzy się pod kątem wpływu sieci VPN na szybkość pobierania i wysyłania, ale występuje również inny czynnik: ping.

Co to jest Ping?

Właściwie mówiąc, Ping to narzędzie programowe, które służy do pomiaru częstości pingów. W powszechnym użyciu termin ping często odnosi się bezpośrednio do samych wskaźników ping, więc aby uniknąć pomyłek, zawsze używamy narzędzia ping i używamy małych liter w tym artykule.

Narzędzie Ping jest dostępne na prawie wszystkich platformach i mierzy czas podróży w obie strony, aby pakiet danych dotarł do serwera z komputera, a następnie ponownie wrócił do komputera.

Oprócz surowych wskaźników ping (minimalny, maksymalny i średni czas podróży w obie strony), raportuje takie szczegóły, jak błędy, utrata pakietów i standardowe odchylenie od średniej.

Z tych liczb średni wskaźnik pingów (czas podróży w obie strony) w milisekundach (ms) jest prawdopodobnie najbardziej przydatny dla większości ludzi.

Częstotliwość ping jest czasem nazywana również opóźnieniem, a warunki są synonimiczne. I dla jasności, im niższy wskaźnik ping (opóźnienie), tym krótszy jest czas reakcji serwera. Tak niskie wskaźniki ping są dobre.

Dlaczego występuje problem z pingowaniem podczas korzystania z VPN??

Niski wskaźnik ping może skrócić czas ładowania strony internetowej, ale w większości przypadków nie zauważysz różnicy w korzystaniu z VPN, chyba że serwer VPN znajduje się po drugiej stronie planety.

Godnym uwagi wyjątkiem jest jednak korzystanie z VPN do gier online. Aby reagować z błyskawiczną precyzją w grach, w których króluje najszybszy refleks, gracze wymagają wysokich częstotliwości pingów.

Dla tych osób opóźnienie zaledwie milisekund między naciśnięciem przycisku myszy a akcją wykonywaną na ekranie może być kwestią zwycięstwa lub śmierci.

Należy pamiętać, że współczynniki ping wpływają na czas odpowiedzi, a zatem mają niewielki wpływ na przesyłanie strumieniowe za pośrednictwem sieci VPN, gdzie przepustowość (odzwierciedlona przez prędkości pobierania) jest znacznie ważniejszym czynnikiem.

Jak przetestować ping

 1. Korzystanie z Pinga

  Najprostszym sposobem przetestowania pingów jest użycie narzędzia Ping dostarczonego z systemem operacyjnym. Możesz uruchomić test na dowolnym adresie IP lub adresie URL serwera - popularną opcją jest www.google.com, chociaż skorzystamy z www.proprivacy.com!

  W systemie Windows kliknij prawym przyciskiem Start -> Wiersz polecenia i wpisz „ping [serwer]”.

  Narzędzie ping z wiersza poleceń

  W macOS i Linux otwórz Terminal i wpisz „ping [serwer]”. Test będzie działał, dopóki nie naciśniesz Ctrl + C, aby go zatrzymać, w którym momencie Ping wyświetli statystyki z testu.

  narzędzie ping ping mac

  Ping można również uruchomić w narzędziu sieciowym macOS. Idź do Systemu - > Biblioteka -> Podstawowe usługi ->Aplikacje -> Karta ping.

  Test ping na komputerze Mac

  Użytkownicy mobilni mogą testować ping przy użyciu aplikacji takich jak Ping na Androida i Ping na iOS.

 2. Korzystanie z narzędzi internetowych

  Strony internetowe, takie jak ping-test.net, oferują narzędzia do testowania ping, a speedtest.net uwzględniają wskaźniki ping w wynikach testów prędkości.

  Ponieważ wyniki te są pośredniczone przez witrynę internetową, nie mogą być tak dokładne, jak test wykonany bezpośrednio z urządzenia. I większość zezwala na testy tylko dla wstępnie wybranych serwerów testowych.

  Test ping na narzędziu pingowym

  Korzystanie z interfejsów graficznych przez narzędzia internetowe może jednak ułatwić interpretację wyników, które zwracają. Na przykład zrzut ekranu z ping-test.net powyżej wyraźnie pokazuje wpływ odległości na wskaźniki ping (testy wykonane z Wielkiej Brytanii).

 3. Testowanie pingów u klientów VPN

  Niektóre niestandardowe aplikacje VPN uruchamiają testy ping na serwerach dostawcy VPN. Jest to bardzo przydatna funkcja przy podejmowaniu decyzji, z którym serwerem VPN tego dostawcy się połączyć.

  Test ping w kliencie AirVPN

  Nie robi jednak porównania wydajności przy korzystaniu z VPN do wydajności, gdy w ogóle nie korzysta z VPN. Warto również pamiętać, że te wyniki pingowania dotyczą tylko serwera VPN i nie uwzględniają żadnych opóźnień dodanych przez dodatkową podróż do serwera docelowego iz powrotem.

Jak przetestować ping VPN

Aby przetestować czasy pingowania VPN, po prostu wykonaj test ping po połączeniu z serwerem VPN. Możesz to porównać z czasami pingowania, gdy nie korzystasz z VPN, uruchamiając test ping przy wyłączonej sieci VPN. Możesz porównywać czasy pingowania przy połączeniu z różnymi serwerami VPN, łącząc się z każdym z nich kolejno i uruchamiając test ping.

Test ping w wierszu polecenia 2

Wyniki pingowania bez VPN (z Wielkiej Brytanii). Średnie opóźnienie = 18 ms.

test ping w wierszu polecenia 3

Wyniki pingowania po podłączeniu do serwera VPN w Holandii. Średnie opóźnienie = 29 ms.

test ping w wierszu polecenia 4

Wyniki pingowania po podłączeniu do serwera VPN w Stanach Zjednoczonych. Średnie opóźnienie = 110 ms. Jak widać odległość robi dużą różnicę!

Jeśli jesteś graczem, powinieneś sprawdzić czasy pingów, gdy jesteś podłączony do swoich ulubionych serwerów gier.

Jak zmniejszyć ping

 1. Zmniejsz odległość, którą muszą pokonać pakiety

  Aby uzyskać najlepsze wyniki pingowania podczas korzystania z VPN, ogólną zasadą jest łączenie się z serwerem VPN tak blisko, jak to możliwe, gdzie fizycznie znajduje się serwer docelowy (np. Serwer gier).

  Obciążenie serwera i problemy z siecią mogą to jednak skomplikować, dlatego możesz chcieć uruchomić testy ping na wielu różnych serwerach.

  Jeśli to możliwe, zawsze wybieraj serwer docelowy, który jest jak najbliżej Twojej fizycznej lokalizacji.

 2. Użyj szybszego protokołu VPN

  Zasadą jest, że im silniejsze jest szyfrowanie VPN, tym więcej mocy obliczeniowej jest potrzebne do jego szyfrowania i odszyfrowania. Dlatego możliwe jest skrócenie czasu pingowania przez poświęcenie bezpieczeństwa (co rzadko jest poważnym problemem podczas grania).

  Możesz to zrobić, zmieniając używany protokół VPN, na przykład na PPTP. Od najszybszych do najwolniejszych główne protokoły VPN to:

  1. PPTP
  2. L2TP / IPsec
  3. IKEv2
  4. OpenVPN (UDP jest szybszy niż TCP, a AES-218 jest szybszy niż AES-256).
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me