Jak wyłączyć geolokalizację w przeglądarkach

Większość nowoczesnych przeglądarek pozwala stronom internetowym żądać twojej geolokalizacji. Ma to uzasadnione zalety, ponieważ pozwala stronom internetowym dostosować swoje usługi do twoich indywidualnych potrzeb i ułatwia im zapewnienie funkcji specyficznych dla lokalizacji.

Jest to również coś z koszmaru prywatności, ponieważ Twoja przeglądarka może udostępniać Twoją rzeczywistą lokalizację stronom internetowym, nawet podczas korzystania z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Na szczęście ta funkcja jest domyślnie włączona i możesz wybrać, czy chcesz korzystać z niej indywidualnie. Możesz jednak chcieć to całkowicie wyłączyć.

Jak działa geolokalizacja HTML5?

Dokładne szczegóły działania geolokalizacji różnią się w zależności od przeglądarki. Przeglądarki komputerowe łączą wskazówki, takie jak adres IP, informacje o kliencie użytkownika przeglądarki oraz listę wykrytych sieci Wi-Fi w Twojej okolicy, wraz z ich mocą sygnału, aby oszacować Twoją lokalizację.

Jeśli to brzmi przerażająco, pogarsza się na urządzeniach mobilnych, w których powyższe informacje są połączone z danymi śledzenia telefonu komórkowego, aby dokładniej wskazać Twoją lokalizację. Obejmuje to dane GPS, informacje o sieci komórkowej oraz unikalny numer identyfikacyjny IMEI telefonu.

Jak dokładna jest geolokalizacja?

W moich testach, całkiem cholernie dokładne! Pomimo włączonej sieci VPN, mylocation.org był w stanie zlokalizować mnie na mój rzeczywisty adres, gdy korzystałem z przeglądarki na komputerze z funkcją geolokalizacji przeglądarki. Na telefonie dokładność była kilka stóp!

Geolokalizacja

Ale nie panikuj!

Obsługa geolokalizacji przeglądarki jest włączona

Domyślnie wszystkie przeglądarki pytają o Twoją zgodę przed wysłaniem danych geolokalizacyjnych na strony internetowe.

Geolokalizacja Opcjonalne

Możliwe jest jednak, że ty (a może członek rodziny) przypadkowo zmieniłeś ustawienia przeglądarki, aby domyślnie włączyć geolokalizację. Złośliwe oprogramowanie często zmienia ustawienia geolokalizacji przeglądarki.

Sieci VPN i geolokalizacja HTML5

VPN ukryje Twój adres IP przed odwiedzanymi witrynami, ale zostanie to pominięte, jeśli zezwolisz stronie na korzystanie z geolokalizacji.

Jak już wspomniano, Twoja przeglądarka powinna poprosić o zgodę przed wysłaniem tych danych, ale możliwe, że nie. Wysłanie danych geolokalizacyjnych może spowodować zablokowanie strony, jeśli nie zezwala ona na połączenia z Twojej lokalizacji.

Jeśli witryna internetowa może wykryć Twoją lokalizację, gdy masz uruchomioną sieć VPN, pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, czy nie masz wycieku adresu IP, odwiedzając witrynę ipleak.com. Jeśli na tej stronie można zobaczyć dowolny adres IP należący albo do ciebie, albo do twojego dostawcy usług internetowych (ISP), oznacza to, że problemem jest wyciek adresu IP - nie geolokalizacja HTML5.

Po sprawdzeniu, czy wyciek adresu IP nie jest przyczyną, możesz spróbować ręcznie wyłączyć geolokalizację w przeglądarce.

Witryny blokujące użytkowników VPN

Usługi przesyłania strumieniowego coraz częściej blokują użytkowników VPN po ich wykryciu. Wynika to z faktu, że wiele osób korzysta z VPN do oglądania treści, które są ograniczone do odbiorców w niektórych krajach ze względów licencyjnych.

Należy jednak pamiętać, że usługi te nie wiem jak naprawdę jesteście. Po prostu przechowują bazę adresów IP, o których wiadomo, że należą do usług VPN, i blokują każdego, kto próbuje uzyskać dostęp do swojej witryny przy użyciu jednego z tych adresów IP.

Zapobieganie wyciekom adresów IP i wyłączanie geolokalizacji przeglądarki nie zrobi nic, aby pokonać tak prostą, ale skuteczną taktykę.

Jak wyłączyć geolokalizację HTML5

Możesz całkowicie wyłączyć geolokalizację w przeglądarce, korzystając z następujących metod:

Wyłącz geolokalizację w przeglądarce Firefox (komputer i Android)

  1. Wpisz about: config w pasku adresu URL i kliknij „Akceptuję ryzyko” (tylko na komputerze).
  2. Wpisz geo.enabled w polu wyszukiwania, a następnie kliknij dwukrotnie jego wpis, aby ustawić jego wartość na fałszywy.

Geolokalizacja Firefox

Wyłącz geolokalizację w Chrome (komputer)

Przejdź do menu () -> Ustawienia -> zaawansowane -> Prywatność i ochrona -> Ustawienia zawartości -> Lokalizacja i przełącz „Zapytaj przed dostępem (zalecane)” na Zablokowane.

Geolokalizacja Chrome

Wyłącz geolokalizację Chrome (wersja mobilna)

Dokładnie tak samo jak powyżej, z tym że przejdź do Menu (⋮) -> Ustawienia -> Ustawienia strony -> Lokalizacja.

Wyłącz geolokalizację Safari (macOS)

Idź do Safari (w lewym górnym rogu paska zadań) -> Preferencje… -> Strony internetowe - > Lokalizacja. Wybierz „Odmów” dla wszystkich wymienionych witryn, które nie chcą twojej geolokalizacji. Aby uniemożliwić wszystkim stronom dostęp do danych geolokalizacyjnych w przyszłości, wybierz Podczas odwiedzania innych stron: -> Zaprzeczać.

Geolokalizacja Safari

Wyłącz geolokalizację w Safari (iOS)

Przejdź do ustawień > Prywatność > Usługi lokalizacyjne -> wyłącz przycisk.

Geolokalizacja Safari na iOS

Wyłącz geolokalizację w Microsoft Edge

Edge to aplikacja Windows Store, więc aby wyłączyć geolokalizację, przejdź do Start Windows -> Ustawienia -> Prywatność -> Lokalizacja i przełącz opcję „Lokalizacja” na Wył.

Geolokalizacja Edge

Wyłącz geolokalizację w przeglądarce Microsoft Internet Explorer

Idź do menu (ikona koła zębatego w prawym górnym rogu) -> Opcje internetowe -> Karta Prywatność -> Lokalizacja i zaznacz „nigdy nie zezwalaj stronom internetowym na żądanie Twojej fizycznej lokalizacji” -> dobrze.

Geolokalizacja Tj

Wyłącz geolokalizację w Operze

Przejdź do menu -> Ustawienia -> Strony internetowe -> Lokalizacja i wybierz „Nie zezwalaj żadnej witrynie na śledzenie mojej fizycznej lokalizacji”.

Przeglądarka Opera

Wyłącz geolokalizację w przeglądarce: Podsumowanie

Chociaż geolokalizacja przeglądarki HTML5 może być bardzo inwazyjna, jeśli chodzi o prywatność, zazwyczaj nie stanowi to problemu, ponieważ funkcja jest domyślnie włączona.

Jeśli jednak jesteś skłonny do paranoi, lub jeśli witryna wie, gdzie jesteś, nawet przy włączonej sieci VPN i po sprawdzeniu wycieków adresu IP, możesz spróbować wyłączyć geolokalizację w przeglądarce.

Źródło zdjęcia: autor: Nucleartist / Shutterstock.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me