Jak zabezpieczyć komputer Mac – kompletny przewodnik po bezpieczeństwie komputerów Mac

Teoria, że ​​użytkownicy komputerów Mac są bezpieczni w Internecie, istnieje od zawsze. Niestety z przykrością informujemy, że tak nie jest! Podczas gdy komputery Mac są pod pewnymi względami bardziej bezpieczne, żaden system nigdy nie jest bezpieczny, gdy jest podłączony do Internetu.

Na szczęście dla Ciebie stworzyliśmy ten przewodnik, aby zabezpieczyć komputer Mac. poniżej przedstawiamy dziesięć wskazówek bezpieczeństwa dla komputerów Mac, które możesz wdrożyć bez względu na swoje możliwości.

Contents

10 najważniejszych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa komputerów Mac

Oto 10 najważniejszych rzeczy, które powinieneś wdrożyć, jeśli brakuje Ci czasu. Bez ich wdrożenia komputer Mac może być naprawdę zagrożony.

1. Użyj zapory ogniowej

Włączenie zapory blokuje niechciane przychodzące połączenia sieciowe. Wiele osób uważa, że ​​Apple włącza to ustawienie domyślne, ale nie zawsze tak jest.

Aby włączyć zaporę Mac, wykonaj następujące czynności:

 1. Przejdź do Preferencji systemowych > Bezpieczeństwo & Prywatność
 2. Kliknij kartę Firewall
 3. Kliknij ikonę kłódki
 4. Wprowadź nazwę użytkownika i hasło, aby skonfigurować kartę

Inną przydatną opcją jest włączenie trybu ukrycia, klikając przycisk Opcje zapory, a następnie klikając opcję Włącz tryb ukrycia w oknie dialogowym. To sprawia, że ​​Twój komputer jest niewidoczny w sieciach publicznych.

2. Włącz automatyczne aktualizacje

Aby chronić komputer, należy włączyć automatyczne aktualizacje. Programiści Apple nieustannie pracują nad aktualizacją systemu macOS. Obejmuje to reagowanie na wszelkie nowe ataki, na które komputer może być narażony.

Włączanie automatycznych aktualizacji jest bardzo proste - wystarczy otworzyć Preferencje systemowe i kliknąć App Store, w którym można dostosować ustawienia aktualizacji.

3. Użyj silnych haseł

Kluczowe jest używanie silnych haseł do kont użytkowników.

Aby to zrobić, wróć do sekcji Ogólne bezpieczeństwa & Ustawienia prywatności.

Należy również użyć menedżera haseł, aby pomóc w tworzeniu silnych i unikalnych haseł. Zalecamy 1Password, ale omów to w dalszej części tego przewodnika.

4. Wyłącz automatyczne logowanie

Wyłącz tę funkcję, aby zwiększyć bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli używasz przenośnego komputera Mac. Jeśli ktoś ukradnie Twój komputer Mac, wyłączenie automatycznego logowania pomoże ochronić twoje prywatne dane przed złodziejem.

Jeśli chcesz sprawdzić siłę hasła lub utrudnić jego hakowanie (ale łatwo je zapamiętać), zapoznaj się z naszym artykułem: https://proprivacy.com/password-strength-checker/

5. Wyłącz uruchamianie niebezpiecznych aplikacji

Na karcie Ustawienia ogólne możesz modyfikować i autoryzować aplikacje, które mogą działać na komputerze Mac. Najbezpieczniejszą opcją jest zezwolenie na uruchamianie aplikacji tylko z App Store.

Jeśli jednak chcesz uzyskać większą swobodę, możesz uruchomić aplikacje od programistów znanych Apple, a także z App Store.

6. Włącz FileVault

Włączenie FileVault jest niezbędne. Po włączeniu możesz szyfrować wszystkie pliki na swoim koncie użytkownika. Aby je odszyfrować, musisz wprowadzić hasło do konta lub klucz odzyskiwania utworzony po włączeniu FileVault.

7. Wyłącz Java

Jedną z najlepszych funkcji jest opcja wyłączenia Java. Java jest pełna luk bezpieczeństwa. Jeśli nie korzystasz regularnie z Javy, wyłącz ją. Jeśli nie można uruchomić, nie pozwala kodom tworzyć luk bezpieczeństwa w komputerze Mac.

Możesz wyłączyć Javę w ustawieniach bezpieczeństwa przeglądarki. W Safari przejdź do Preferencji > Zabezpieczenia i odznacz kartę „Włącz Java”.

8. Wymagaj hasła po wybudzeniu / wygaszacz ekranu

Jeśli masz MacBooka, rozważ otwarcie Security & Okienko prywatności w Preferencjach systemowych i ustawieniu pola Wymagaj hasła na "natychmiast". Po włączeniu musisz ponownie wprowadzić dane logowania, aby zalogować się na konto po przejściu komputera Mac w tryb uśpienia lub aktywacji wygaszacza ekranu.

9. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe

Uwierzytelnianie dwuetapowe lub dwuskładnikowe to system, w którym logowanie do usług lub witryn wymaga czegoś więcej niż tylko nazwy użytkownika i hasła. Potrzebuje również kodu numerycznego. Ten dwustopniowy kod jest zazwyczaj wysyłany do Ciebie za pośrednictwem wiadomości SMS lub połączenia telefonicznego. Hakowanie stanowi dodatkowe wyzwanie dla hakerów.

Usługi takie jak Gmail Google mają tę funkcję, ale musisz ją włączyć, aby z niej korzystać. Możesz włączyć tę funkcję dla usług i witryn Microsoft, a także Dropbox. Uwierzytelnianie dwuetapowe może oznaczać niewielką niedogodność dla wygody użytkownika, ale uzyskane bezpieczeństwo znacznie przewyższa drobny problem.

10. Zainstaluj i skonfiguruj aplikację anty-malware

Coraz więcej szkodliwych programów atakuje komputery Mac (choć wciąż nie jest to poziom zbliżony do poziomu, z jakim spotykają się użytkownicy systemu Windows). OS X zawiera potężne, zawsze działające, ale niewidoczne narzędzie anty-malware o nazwie Xprotect. Mimo to od czasu do czasu należy uruchomić aplikację taką jak Malwarebytes, aby przeskanować pliki. Jeśli chcesz uzyskać pełną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, zapoznaj się z naszym artykułem na temat usuwania i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem.

Bezpieczeństwo sieci Mac

Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z używaniem komputera Mac lub dowolnego komputera w tym zakresie jest bycie online.

Nic więc dziwnego, że zaczynamy od bezpieczeństwa sieci.

Aby skonfigurować opcje sieciowe, kliknij menu Apple w lewym górnym rogu ekranu. Otwórz Preferencje systemowe i wybierz Sieć.

Kontroluj połączenia sieciowe

Jeśli masz specjalistyczną wiedzę, możesz samodzielnie skonfigurować reguły sieci i połączeń. Niestety, dla większości z nas tak nie jest. Aplikacje, które wymieniliśmy poniżej, pomogą Ci śledzić i zabezpieczać połączenia.

Ręce przy sobie!

Ręce przy sobie! potajemnie monitoruje wszystkie działania dowolnych aplikacji działających w tle. Gdy tylko aplikacja spróbuje uruchomić się bez wcześniej zdefiniowanej reguły, Hands Off! ostrzega cię powiadomieniem. Ten komunikat zawiera wszystkie istotne informacje o operacji i prosi o podjęcie decyzji. Dopóki nie odpowiesz na powiadomienie, Hands Off! blokuje operację i chroni cię.

Mały znicz

Little Snitch to zapora ogniowa dla połączeń przychodzących. Ujawnia wszelkie wychodzące próby połączenia sieciowego, upewniając się, że Twoje prywatne dane nie opuszczają komputera. Zapewnia ten sam poziom kontroli dla połączeń przychodzących.

Murus

Murus to narzędzie do zarządzania zaporą ogniową. Nie musisz być ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa, aby korzystać ze wszystkich funkcji tej usprawnionej i przyjaznej dla użytkownika aplikacji. Wielką zaletą Murusa jest wbudowane narzędzie do edycji zestawu reguł graficznych, którego można używać do tworzenia niestandardowych zestawów reguł na każdą okazję.

Cisza Radiowa

Radio Silence to bardzo mała aplikacja do monitorowania sieci. Pomaga chronić prywatność i uniemożliwia aplikacjom wysyłanie poufnych danych w tle. Korzystanie z tej aplikacji nie ma żadnych skutków ubocznych w wydajności komputera Mac i nie wysyła przez cały czas wyskakujących powiadomień.

Firewall na Macu

Kontrolowanie połączeń sieciowych to jedno. Musisz także upewnić się, że nic nie wkrada się. Dlatego używanie zapory ogniowej jest koniecznością.

Wszystkie wersje Macintosha do 10.4, o nazwie Tiger, miały uniksowy system zapory sieciowej, który chronił użytkownika przed złośliwymi atakami. Apple nazwał to ipfw. Zarządzał połączeniami przychodzącymi i wychodzącymi, umożliwiając użytkownikowi ich przekazywanie lub blokowanie. Te systemy zapory uporządkowały ruch według rodzaju, pochodzenia i miejsca docelowego.

W kolejnej wersji Mac OS (Leopard) Apple zaktualizował ipfw o nowy dodatek o nazwie Zapora aplikacji, aby zarządzać żądaniami sieciowymi aplikacji. Gdy program prosi o ruch sieciowy, filtr gniazd sprawdza, czy to zrobić. Jeśli programu nie ma na liście, OS X prosi o zezwolenie na kontynuację.

Włączając domyślną zaporę, zalecamy również użycie jednej z wyżej wymienionych zapór innych firm. Są one przydatne, ponieważ jest to ich dedykowana firma, więc są bardziej prawdopodobne, że powstrzymają niechciany ruch.

VPN

Jedną rzeczą jest, aby upewnić się, że nic złego nie wchodzi do twojej sieci. To kolejne zachowanie poufności połączeń.

VPN (Virtual Private Network), szyfruje dane. Tym samym ukrywając go przed niechcianymi oczami. Korzystanie z VPN ma również wiele innych zalet, takich jak nieograniczony globalny streaming. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasze dogłębne porównanie najlepszych sieci VPN na komputery Mac.

Ochrona danych

Teraz, gdy masz już kontrolę nad swoją siecią, nadszedł czas, aby wziąć swoje pliki w ręce. Należy jednak zachować ostrożność, jeśli chodzi o ochronę danych. Jeśli zrobisz coś niepoprawnie, możesz zablokować się przed plikami. Dlatego przed rozpoczęciem należy wykonać kopię zapasową danych (chociaż należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych).

Oprócz FileVault i TimeMachine, wymienionych poniżej, możesz również rozważyć wypróbowanie MiniTool.

FileVault

Użyj FileVault do szyfrowania danych.

Co to jest FileVault?

FileVault to program do szyfrowania dysku w systemie operacyjnym Apple macOS. FileVault wykorzystuje 128-bitowe szyfrowanie AES z 256-bitowym kluczem do zablokowania dysku i wszystkich plików na nim.

Dlaczego warto korzystać z FileVault?

Szyfrowanie danych osobowych jest zdecydowanie zalecane w przypadku urządzeń przenośnych w celu zabezpieczenia danych i plików. Może być przydatny w wielu przypadkach, szczególnie gdy ktoś próbuje uzyskać nieautoryzowany dostęp. Ponadto jeśli zgubisz lub zgubisz komputer Mac, Twoje dane będą bezpieczne.

FileVault jest bezpieczny?

Jeśli zgubisz hasło i klucz odzyskiwania, Twoje dane będą niedostępne na zawsze - nie będzie można odzyskać żadnego z plików. Szyfrowanie FileVault jest tak potężne, że złamanie go zajęłoby 100 000 lat, więc nie można go zhakować.

Apple pomaga przechowywać klucz odzyskiwania w kopii zapasowej. Zmniejsza to ryzyko jego utraty. Jeśli jednak zapominasz lub masz tendencję do gubienia rzeczy, FileVault może nie być dla Ciebie.

Jak włączyć FileVault

  1. Z menu Apple otwórz Preferencje systemowe i przejdź do Bezpieczeństwo & Prywatność.

  2. Wybierz kartę FileVault i kliknij małą ikonę kłódki w lewym dolnym rogu, a następnie wprowadź hasło administratora.

  3. Następnie kliknij przycisk „Włącz FileVault”, aby rozpocząć proces instalacji.

  4. Jeśli Twój komputer Mac ma wielu użytkowników, musisz włączyć dostęp FileVault dla każdego z nich.

  5. Znajdź bezpieczne miejsce na swoje 24-znakowe hasło alfanumeryczne i kliknij Kontynuuj.

  6. Możesz poprosić Apple o przechowanie klucza odzyskiwania. Jeśli zdecydujesz się to zrobić, musisz odpowiedzieć na trzy pytania bezpieczeństwa. Pomoże Ci to połączyć się z Apple i autoryzować siebie.

  7. Po zakończeniu odpowiadania na pytania zabezpieczające naciśnij przycisk Uruchom ponownie.

Szyfrowanie danych może być bardzo powolnym procesem. Co 50 GB szyfrowanie trwa od 5 do 15 minut, w zależności od wydajności komputera Mac. Najlepszym sposobem jest uruchomienie go w nocy. Możesz sprawdzić postęp, jeśli wrócisz do zakładki FileVault w Zabezpieczeniach & Prywatność.

Aby wyłączyć FileVault, odwróć kolejność powyższych kroków. Odszyfrowanie zajmie tyle samo czasu, co szyfrowanie. Wszystko zależy od rozmiaru dysku, prędkości dysku i wydajności komputera Mac. Podczas szyfrowania / deszyfrowania komputer może być powolny, ale nie martw się.

Napraw dziurę w zabezpieczeniach

Jeśli nie jesteś przekonany o bezpieczeństwie FileVault i nadal martwisz się o włamanie, możemy pomóc.

Gdy komputer Mac przechodzi w tryb uśpienia, ma potencjalną lukę w zabezpieczeniach. Wynika to z faktu, że hasła wymagane do odszyfrowania FileVault są przechowywane w jego pamięci. Zasadniczo ktoś może go obudzić i pobrać klucz bez hasła logowania.

Jeśli masz paranoję na punkcie bezpieczeństwa, możesz wykonać następujące czynności.

PRZESTROGA: w codziennym użytkowaniu musisz dwukrotnie wpisać hasło logowania, a komputer Mac będzie nieco wolniejszy po wybudzeniu z trybu uśpienia.

Opcjonalna podpozycja

 1. Otwórz terminal (możesz go znaleźć w folderze Narzędzia lub użyć Spotlight, aby go wyszukać)
 2. Wpisz: sudo pmset -a destroyfvkeyonstandby 1 hibernatemode 25
 3. Naciśnij Enter i uruchom ponownie komputer Mac

To polecenie powoduje, że komputer Mac przechodzi w tryb gotowości zamiast w tryb uśpienia. W trybie gotowości zawartość pamięci jest zapisywana na dysku, a komputer przechodzi w tryb głębokiego uśpienia. Polecenie informuje również komputer, aby nie trzymał klucza FileVault w pamięci w trybie gotowości.

Aby wyłączyć tę funkcję, ponownie otwórz Terminal i wpisz: sudo pmset -a destroyfvkeyonstandby 0 hibernatemode 3

Następnie naciśnij Enter i uruchom ponownie.

Wehikuł czasu

Dzięki FileVault Twoje dane będą bezpieczne. Jednak musisz także mieć kopię zapasową. Nie ma sensu wiedzieć, że Twoje dane są bezpieczne, jeśli laptop zostanie skradziony, jeśli nigdy nie odzyskasz tych danych.

Co to jest wehikuł czasu?

Time Machine to oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych opracowane przez Apple i dystrybuowane jako część systemu macOS. Chociaż istnieje wiele innych opcji tworzenia kopii zapasowych, TimeMachine jest idealny dla właścicieli komputerów Mac.

Jak działa wehikuł czasu?

Time Machine tworzy cogodzinne kopie zapasowe z ostatnich 24 godzin, codzienne kopie zapasowe z ostatniego miesiąca i cotygodniowe kopie zapasowe z każdego poprzedniego miesiąca. Tworzenie kopii zapasowej tworzy lokalne migawki komputera Mac. Codzienna migawka jest zapisywana co 24 godziny. Uruchamia się po włączeniu lub ponownym uruchomieniu komputera.

Tworzenie kopii zapasowej wydaje się dużo, ale Time Machine tworzy kopie zapasowe tylko tych zmian, które wprowadziłeś w plikach. Przechowuje wiele wersji każdego pliku. Na przykład, jeśli edytowałeś dokument 50 razy, będziesz mógł przywrócić 15. wersję.

Dlatego Apple nazywa to Time Machine: ponieważ możesz cofnąć się w czasie, aby zobaczyć historię plików.

Jak korzystać z Time Machine

Opcjonalna podpozycja

 1. Podłącz dysk do komputera Mac.
 2. Powinien zostać wyświetlony alert z pytaniem, czy chcesz używać dysku z Time Machine. Kliknij opcję Użyj jako dysku zapasowego.
 3. Jeśli nie widzisz alertu, otwórz Preferencje systemowe > Wehikuł czasu.
 4. Wybierz Dysk kopii zapasowej, wybierz urządzenie pamięci, na którym chcesz utworzyć kopię zapasową, i kliknij Użyj dysku.
 5. Możesz wybrać szyfrowanie kopii zapasowych. W takim przypadku potrzebujesz hasła, aby uzyskać do nich dostęp.

Ustawienia udostępniania komputerów Mac

Komputer Mac może udostępniać dane na wiele sposobów, nie tylko innym komputerom Mac. Może to być przydatne w niektórych przypadkach, takich jak praca zdalna. Jeśli jednak otworzysz port na komputerze Mac, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo, aby uniknąć potencjalnych ataków.

Aby skonfigurować ustawienia udostępniania, otwórz Preferencje systemowe i kliknij ikonę Udostępnianie.

Ekran

W środowiskach korporacyjnych wsparcie techniczne może włączyć tę opcję, aby mogli zobaczyć Twój ekran i być może wykonać zdalne naprawy lub aktualizacje. Komputery z systemem Windows i Linux mogą również użyć tej opcji, aby uzyskać dostęp do ekranu komputera Mac. Jeśli nie potrzebujesz tej opcji wsparcia, upewnij się, że jest wyłączona.

Plik

Plik pozwala innym komputerom w sieci na dostęp do systemu plików twojego komputera. Z technicznego punktu widzenia system udostępniania plików jest również używany przez usługę Back To My Mac, która umożliwia dostęp do plików komputera Mac z innego komputera Mac przez Internet. Jeśli nie korzystasz z żadnej z tych usług, wyłącz opcję Plik.

Drukarka

Dzieli to każdą drukarkę podłączoną do komputera Mac innym komputerom w sieci, w tym komputerom z systemem Windows i Linux. Jeśli nie korzystasz z drukarki, wyłącz to ustawienie.

Zdalne logowanie

Zdalne logowanie dotyczy konfigurowania połączeń z komputerem Mac za pośrednictwem SSH / SFTP. Technicy używają tego ustawienia do pracy zdalnej. Wyłącz, jeśli go nie używasz.

Dzielenie internetu

Możesz udostępnić Internet swojego Maca innemu Macowi. Historia tego ustawienia sięga 20 lat wstecz, kiedy ludzie korzystali z Internetu przez modem. Jest coraz bardziej bezwartościowy, więc wyłącz go.

Bluetooth

Włączenie tej opcji umożliwia komputerowi Mac wysyłanie i odbieranie plików do iz innego urządzenia obsługującego Bluetooth, takiego jak telefon komórkowy. IPhone'y i iPady Apple nie mogą udostępniać plików w ten sposób (chociaż mają także Bluetooth). Dlatego możesz go używać tylko wtedy, gdy masz telefon z Androidem. Jeśli nie przegapiłeś tej funkcji, prawdopodobnie nie potrzebujesz jej.

Zarządzanie użytkownikami

Jeśli nie jesteś jedynym, który używa twojego komputera, musisz upewnić się, że inni, którzy mają dostęp do twojego komputera, nie są w stanie wyrządzić mu szkody.

Jeśli jako jedyny korzystasz z komputera, możesz pominąć tę sekcję.

Co oznacza wielu użytkowników?

Zarządzanie użytkownikami pomaga udostępniać komputer innym osobom, nie pozwalając im edytować poufnych danych. To jedna z wielkich zalet bycia użytkownikiem Maca.

Rodzice mogą również korzystać z funkcji Zarządzanie użytkownikami, aby kontrolować konta swoich dzieci, tworząc reguły i ograniczenia.

Jak zarządzać wieloma użytkownikami

Aby zarządzać wieloma użytkownikami, otwórz Preferencje systemowe i kliknij Użytkownicy & Grupy Po lewej stronie widać użytkowników komputera. Jeśli klikniesz znak Zablokuj w lewym dolnym rogu okna, możesz skonfigurować nowych użytkowników.

W obszarze Opcje logowania możesz skonfigurować szybkie przełączanie użytkowników. Oznacza to, że możesz przejść do profilu innego użytkownika za pomocą kilku kliknięć myszy. Aby to zrobić, kliknij Pokaż menu szybkiego przełączania użytkowników. Przełączanie zajmuje mniej niż dwie sekundy, w zależności od liczby aplikacji otwartych na każdym koncie.

Zarządzanie użytkownikami to coś więcej niż zakładanie kont i pomaganie im w zamianie miejsc na komputerze Mac. Istnieje wiele powodów, dla których należy skonfigurować wiele kont użytkowników. Na przykład:

1. Rozwiązywanie problemów

Jeśli masz problemy z często używaną aplikacją, może być konieczne przetestowanie jej w czystym środowisku. Wyobraź sobie na przykład, że od lat z radością korzystasz z przeglądarki, a potem zainstalowałeś nowy dodatek i wszystko się popsuło. Nie masz pewności, czy był to dodatek, czy przypadkowo pobrałeś złośliwe oprogramowanie na swój komputer. Aby to przetestować, możesz utworzyć konto „użytkownika testowego” i przeanalizować tam problem. Jeśli tam działa dobrze, wiesz, że problem musi dotyczyć zwykłego konta użytkownika.

2. Bądź użytkownikiem niebędącym administratorem

Bycie użytkownikiem z pełnym dostępem nie zawsze jest najbezpieczniejszym sposobem korzystania z komputera. Po prostu sprawdź przewodnik NSA dotyczący ograniczeń bezpieczeństwa na komputerach Mac. Z drugiej strony, prośba o dostęp administratora do instalacji aplikacji może być uciążliwa, jeśli nie jesteś administratorem. W związku z tym możesz utworzyć konto „tylko dla administratora” z pełnymi uprawnieniami administratora i pozostawić je zalogowane. Możesz użyć swojego zwykłego konta do zwykłej pracy, a następnie szybko przełączyć się na konto tylko dla administratora, jeśli potrzebujesz dowolnego administratora praca.

3. Konto do prezentacji

Jeśli używasz komputera Mac do regularnego prezentacji, możesz chcieć unikać tych aplikacji, które wysyłają powiadomienia i zakłócają wydajność. Utworzenie konta do prezentacji może tego uniknąć. Oznacza to również, że możesz ukryć swój brudny pulpit przed publicznością!

4. Gry

Utworzenie czystego konta do grania może zapewnić lepszą wydajność, a tym samym sprawić, że gra będzie przyjemniejsza.

5. Oddziel pracę od życia prywatnego

Czasami musimy zabrać pracę do domu, ale to nie znaczy, że musisz połączyć pracę z życiem prywatnym na komputerze Mac. Dzięki osobnym profilom użytkownika możesz zapewnić utrzymanie wydajności każdego profilu. Jeśli potrzebujesz dotrzeć do dokładnego pliku, możesz to zrobić przez szybkie przełączanie.

Wirusy Mac - miejska legenda?

Czy mój komputer Mac może dostać wirusy? Czy potrzebuję ochrony antywirusowej? Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa. Komputery Mac są uzbrojone w Xprotect w systemie operacyjnym, a wirusów na Maca jest jeszcze mniej niż na Windows. Jednak liczby te rosną w wyniku rosnącej popularności komputerów Mac.

Niedawny raport sugerował, że złośliwe oprogramowanie dla komputerów Mac wzrosło o 270% w 2017 r. Macworld opracował listę złośliwego oprogramowania i wad bezpieczeństwa, w których można znaleźć wiele różnych wirusów dla komputerów Mac. Mimo to Mac jest systemem operacyjnym opartym na Uniksie, więc nadal jest jednym z najbezpieczniejszych systemów operacyjnych. Ponadto Apple nieustannie stara się zwiększać bezpieczeństwo swoich produktów.

Najlepsze oprogramowanie antywirusowe dla komputerów Mac

Kaspersky Internet Security to nasze ulubione oprogramowanie antywirusowe dla komputerów Mac. Oprócz wyszukiwania wirusów umożliwia swobodne przeglądanie sieci, bez obawy, że złośliwe oprogramowanie zaatakuje Twój komputer. Skanowanie może być trochę wolne, ale daje szczegółowy raport. Istnieje również fantastyczna funkcja Bezpiecznych pieniędzy do ochrony płatności online.

Zarządzanie hasłami

Ustawianie i zapamiętywanie silnych haseł nie jest łatwe. W przypadku skomplikowanych, bardzo długich haseł narzędzia do zarządzania hasłami, takie jak Apple Keychain, są świetną pomocą pamięci.

Brelok Apple

Co to jest pęku kluczy?

Keychain to oparte na chmurze narzędzie do zarządzania hasłami firmy Apple. Jest wbudowany w iOS i macOS. KeyChain pomaga użytkownikom tworzyć, organizować i uzyskiwać hasła.

Jak korzystać z pęku kluczy

Aby przechowywać hasła, włącz KeyChain, otwierając Ustawienia na iPhonie lub iPadzie. Otwórz iCloud i przewiń w dół, aby dotknąć pęku kluczy, aby go aktywować, przełączając przełącznik.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, musisz skonfigurować hasło pęku kluczy iCloud. Jeśli skonfigurowałeś już wcześniej, musisz zweryfikować się na innym urządzeniu. Ta funkcja pomaga uzyskać dostęp do wszystkich zabezpieczonych danych, niezależnie od używanego urządzenia.

Hasła generowane losowo

Jeśli zabraknie Ci pomysłów na hasło lub po prostu chcesz mieć pewność, że Twoje hasło jest tak bezpieczne, jak to możliwe, Keychain ma dla Ciebie fantastyczną funkcję - generator haseł. Aby go użyć:

 1. Otwórz dostęp do pęku kluczy z ekranu aplikacji i wybierz kategorię.
 2. Kliknij przycisk plus (+) u dołu ekranu. W wyskakującym oknie dostępnych jest wiele opcji, takich jak testowanie hasła. Kliknij znak klucza po prawej stronie, aby otworzyć Asystenta hasła.
 3. Użyj programu Password Assistant, aby wygenerować pamiętne litery i cyfry, tylko liczby, losowe lub zgodne z FIPS-181 hasła o różnych długościach. Pasek jakości pokaże poziom bezpieczeństwa hasła.

Najlepsi menedżerowie haseł dla komputerów Mac

Jeśli nie jesteś zadowolony z pęku kluczy komputera Mac lub interesujesz się czymś więcej, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po kontrolerach haseł i narzędziach. Krótko mówiąc, są to najlepsze alternatywne opcje:

 • 1 Hasło
 • Dashlane
 • LastPass

Śledzenie komputera Mac

Jeśli kiedykolwiek zgubiłeś komputer Mac lub iPhone, będziesz wiedział, że to przerażające uczucie. Gorzej, jeśli zostanie skradziony. Na szczęście istnieją narzędzia, które pomogą Ci je znaleźć / odzyskać.

Znajdź mój komputer Mac

What is Find My Mac?

Find My Mac to usługa Apple, która pozwala właścicielowi zlokalizować zagubiony produkt i, w razie potrzeby, usunąć go zdalnie.

Jak włączyć Find My Mac

 1. Przejdź do Preferencji systemowych.

 2. Kliknij panel iCloud.

 3. Przewiń w dół, aby sprawdzić, czy pole wyboru Znajdź mój komputer Mac jest zaznaczone.

 4. Jeśli program Find My Mac nie jest jeszcze włączony, kliknij pole i po wyświetleniu monitu kliknij opcję Zezwalaj, aby go włączyć.

Jak znaleźć swój komputer Mac

Jeśli straciłeś komputer Mac, przejdź do iCloud.com. Zobaczysz mapę pokazującą wszystkie urządzenia w pobliżu. Możesz wyświetlić informacje o swoich urządzeniach, klikając Wszystkie urządzenia. Informacje obejmują szczegółowe informacje na temat tego, czy urządzenie jest w trybie online, czy offline, i kiedy było ostatnio używane.

Możesz kliknąć urządzenie, aby uzyskać dostęp do różnych opcji: Odtwórz dźwięk, Utracone lub Usuń.

Odtwarzanie dźwięku jest przydatną opcją, jeśli komputer Mac znajduje się w pobliżu, ale nie można go znaleźć.

Tajny

Undercover to oprogramowanie stworzone do zdalnego śledzenia i monitorowania brakującego Maca. Może nawet pomóc w odzyskaniu skradzionej maszyny. Ładujesz go w tle komputera, aby stale śledzić swoją lokalizację.

Uwaga

Odinstalowanie programu Undercover jest prawie niemożliwe: tylko administrator może go usunąć z komputera Mac.

Zabezpieczenia komputerów Mac: dolna linia

Bezpieczeństwo komputerów Mac bardzo się zmieniło w ostatnich latach. Użytkownicy komputerów Mac muszą teraz zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo swoich urządzeń w obliczu rosnących zagrożeń. Jeśli chcesz, aby Twój Mac był tak bezpieczny, jak to możliwe, ważne jest, aby inwestować w jego tworzenie i utrzymywanie.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me