Jak zachować bezpieczeństwo dzięki Bitcoinowi

Nieuchronnie wzrost wartości bitcoinów zrodził zupełnie nowy przemysł cyberprzestępczy. Przestępcy internetowi atakują naiwnych internautów, którzy chcą stracić swoje Bitcoiny.Bitcoin Security Small


W tym artykule wymieniono najpopularniejsze oszustwa związane z kryptowalutami, aby pomóc Ci oddzielić ziarno od plew podczas transakcji Bitcoin.

Fałszywe wymiany bitcoinów

Ilekroć natkniesz się na reklamę obiecującą sprzedać Ci Bitcoiny po niskiej cenie, pamiętaj, że może to zwabić cię do fałszywej witryny wymiany kryptowalut. Podczas odwiedzania dowolnej usługi wymiany najważniejsze jest to, czy korzysta ona z HTTPS. Jeśli adres internetowy zaczyna się od HTTPS, oznacza to, że wszystkie interakcje przeglądarki internetowej i usługi są szyfrowane i dość bezpieczne. W przypadku HTTP, korzystanie z tego rodzaju wymiany jest niebezpieczne.Fałszywe wymiany bitcoinów

Kolejnym znakiem fałszywej usługi jest oszustwo wymiany PayPal na BTC. Takie strony internetowe oferują formularz internetowy umożliwiający wpisanie adresu e-mail PayPal i kwoty, którą planujesz wydać. Następnie pojawia się kod QR, aby potwierdzić transakcję. Jednak zamiast otrzymywać Bitcoiny, po prostu zostajesz skradziony.

Nieuczciwe portfele Bitcoin

Nieco trudniej jest rozpoznać nieuczciwe portfele Bitcoin, ponieważ głównym celem każdego portfela jest przechowywanie BTC zamiast handlu. Dlatego tego rodzaju oszustwa nie są zazwyczaj nastawione na natychmiastowe zyski pieniężne. W rzeczywistości najczęściej próbują nakłonić Cię do zainstalowania złośliwego oprogramowania, które może wykraść poufne dane.Nieuczciwe portfele Bitcoin

Aby zidentyfikować fałszywe portfele, szukaj podejrzanych znaków rozpoznawczych. Zapytaj zaufanych ludzi, czy korzystali już z tej usługi wcześniej. Sprawdź recenzje i wyniki online.

Jeśli portfel Bitcoin jest aplikacją do pobrania, sprawdź go pod kątem ryzykownego kodu. Strony takie jak VirusTotal mogą skanować pliki binarne oprogramowania w poszukiwaniu znanych infekcji przy użyciu dwóch tuzinów antywirusów jednocześnie.

Wyłudzanie informacji

Phishing jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym oszustwem w świecie online. Jego celem, w odniesieniu do Bitcoin, jest zachęcenie do odwiedzenia nieuczciwej strony internetowej zamaskowanej jako dobrze znana i legalna usługa. Odwiedzając pseudo usługi, ryzykujesz nie tylko utratą Bitcoinów, ale także narażeniem na szwank wszystkich poufnych danych, a także kradzieży tożsamości.Crypto Phishing

Złośliwa wiadomość e-mail wyłudzająca informacje może wydawać się pochodzić z używanej usługi wymiany lub portfela. Cyberprzestępcy mogli zdobyć Twoje dane osobowe po naruszeniu dużych zbiorów danych, takim jak notoryczny hack Yahoo.

Ogólną wskazówką jest unikanie klikania hiperłączy w wiadomościach e-mail. Złośliwy hiperłącze może wydawać się całkowicie autentyczne. Używa kilku kroków przekierowania, aby w końcu doprowadzić cię do witryny kontrolowanej przez hakerów. Aby uniknąć tego zagrożenia, wpisz adresy URL bezpośrednio w przeglądarce lub użyj zakładek.

Należy również podejść do załączników wiadomości e-mail, ponieważ załączniki często dostarczają wirusy, takie jak ransomware.

Oszuści mogą również używać reklam internetowych lub czarnego SEO, aby nakłonić Cię do odwiedzenia fałszywej giełdy Bitcoin lub portfela, a hasła Googling, takie jak „Kup Bitcoin” lub „Wymiana Bitcoin”. Witryny uwięzione przez miny często pojawiają się wśród najlepszych wyników wyszukiwania. Ponownie użyj VirusTotal, aby sprawdzić, czy strony internetowe są bezpieczne.

Schematy Bitcoin Ponzi

Niektóre strony internetowe proponują kuszące oferty BTC. Wyglądają zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe. To dlatego, że są. Na podstawie ich roszczeń możesz podwoić BTC dwukrotnie do następnego dnia. Jest to typowy schemat Ponzi. Zaraz po wysłaniu Bitcoina prawdopodobieństwo odzyskania nawet początkowej ilości jest bardzo niskie.Schematy Bitcoin Ponzi

Takie strony internetowe zazwyczaj zawierają programy polecające, które pozwalają członkom na zarabianie pieniędzy od nowych klientów. Jako taki link polecający w adresach URL w mediach społecznościowych powinien działać jako znak ostrzegawczy. Linki polecające wyglądają następująco: website.com/?ref=826.

Fałszywe obietnice wydobywania w chmurze

Wydobywanie w chmurze odnosi się do modelu, w którym osoby grupują się razem i wydają pieniądze na wynajem sprzętu wydobywczego Bitcoin. Ten pomysł jest świetny i całkowicie uzasadniony. Jednak oszuści podejmują oszustwa, aby przyciągnąć zainteresowanych ludzi i ostatecznie uzyskać niższy zwrot z inwestycji, niż dotrzymywać obietnic.Fałszywe obietnice wydobywania w chmurze

Aby uniknąć oszustw związanych z kopaniem w chmurze, uważnie przyjrzyj się możliwym wskaźnikom ryzyka. Unikaj usług sprzedawanych za pośrednictwem linków polecających. Upewnij się, że strona jest otwarta i uczciwa, jeśli chodzi o to, jaka pula jest wykorzystywana do wydobycia, kto ją obsługuje i jaka kwota dochodu możesz uzyskać. Profesjonalna usługa zazwyczaj obejmuje pulpit nawigacyjny do zarządzania procesem i monitorowania wszystkich operacji.

Kradzieże osobiste

Kradzież bitcoinów rozciąga się poza świat online. Dzięki nowym przepisom i kontroli nad handlem kryptowalutami w niektórych częściach globu obywatele mogą mieć problemy z kupowaniem i sprzedażą Bitcoinów w zwykły sposób. Wyzwania te pobudziły gospodarkę Bitcoin do rozpoczęcia migracji offline. Handlowcy zaczynają spotykać się osobiście w celu prowadzenia wymiany.Osobiste kradzieże handlowe

Szereg przypadków pokazuje, jak ryzykowna może być wymiana bitcoinów peer-to-peer. W kwietniu 2017 r. Przedsiębiorca z Indii został okradziony, gdy próbował kupić BTC po atrakcyjnie niskiej cenie. Spotkał się z domniemanymi dealerami w centrum handlowym. Oszuści uprowadzili go i obrabowali.

Lekcja, którą można wyciągnąć z tego rodzaju incydentów związanych z cyberprzestępczością offline, polega na tym, że najlepiej powstrzymać się od spotykania osobiście nieznanych osób w celu wymiany BTC, szczególnie przy przewożeniu dużych sum pieniędzy.

Bezpieczeństwo Bitcoin: Podsumowanie

Świat bitcoinów rośnie. Jeśli zamierzasz być jego częścią, mam nadzieję, że powyższe kroki pomogą ci zachować bezpieczeństwo podczas handlu i korzystania z BTC.

Brayan Jackson Administrator
Candidate of Science in Informatics. VPN Configuration Wizard. Has been using the VPN for 5 years. Works as a specialist in a company setting up the Internet.
follow me
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!:

34 − = 31

map