Jak zainstalować VPN na Chromebooku – Podręcznik konfiguracji i konfiguracji dla Chromebooka Google

W tym artykule opisano, jak zainstalować VPN na Chromebooku. Aby uzyskać pełną dyskusję na temat tego, dlaczego chcesz używać VPN na Chromebooku i który Chromebook VPN wybrać, zobacz 5 najlepszych usług VPN na Chromebooku.

Jak omówiono w tym artykule, istnieją trzy sposoby uruchomienia VPN na Chromebooku

  1. Użyj klienta L2TP / IPsec wbudowanego w system operacyjny Chrome.
  2. Użyj dodatku do przeglądarki Chrome.
  3. Użyj aplikacji na Androida (na Chromebookach obsługujących tę funkcję).

Tylko połączenie L2TP / IPsec ochroni cały Chromebook, jeśli korzystasz z aplikacji na Androida. Dodatek do przeglądarki Chrome chroni zwykłą aktywność Chromebooka, ale nie aplikacje na Androida, podczas gdy Android VPN chroni tylko inne aplikacje na Androida.

Te instrukcje zakładają, że już zarejestrowałeś się w usłudze VPN.

Uwaga na temat OpenVPN na Chromebooka

Teoretycznie Chrome OS obsługuje protokół OpenVPN, ale nigdy nie był w stanie poprawnie zaimportować zwykłych certyfikatów OpenVPN. Jeśli prowadzisz własny serwer VPN, możesz skonfigurować go i Chromebooka, aby łączyły się przez OpenVPN, ale to nie wchodzi w zakres tego przewodnika.

Korzystanie z L2TP / IPsec (i PPTP)

Wbudowany klient L2TP / IPsec VPN to „standardowy” sposób uruchamiania VPN na Chromebookach. Przydaje się zatem, że większość sieci VPN obsługuje ten protokół!

Pamiętaj, że ustawienia L2TP / IPsec są takie same na różnych platformach, więc nawet jeśli VPN nie obsługuje jawnie Chromebooków, możesz użyć ustawień L2TP / IPsec przewidzianych dla dowolnej innej platformy do uruchomienia VPN na Chromebooku.

PPPT nie jest już obsługiwany przez system operacyjny Chrome. A ponieważ PPTP nie jest bezpiecznym protokołem VPN, nie ma powodu, aby używać PPTP VPN na Chromebooku! Jeśli masz starszego Chromebooka i naprawdę musisz używać PPTP, instrukcje są prawie identyczne z poniższymi.

1. Zaloguj się na Chromebooku.

2. Kliknij ikonę sieci na dole ekranu (obok obrazu).

3. Wybierz Ustawienia.

Chromebook L2Tp 0

4. Wybierz Sieć -> Dodaj połączenie -> Dodaj sieć prywatną.

Konfiguracja Chromebooka 2

5. Podaj dane podane przez twoją usługę VPN (jak wspomniano, nie muszą one być specyficzne dla Chrome OS, więc możesz po prostu użyć tych ogólnych, które są dostępne dla innych platform).

Kliknij Połącz. Ta-da!Chromebook L2Tp 2

Aby wyświetlić status VPN i połączyć / rozłączyć, przejdź do Ustawień -> Sieć -> VPN.

Konfiguracja Chromebooka 1

Korzystanie z aplikacji Android VPN

Będą aplikacje na Androida VPN chroń tylko inne aplikacje na Androida na Chromebooku - nie w przeglądarce Chrome.

Korzystanie z nich wymaga posiadania Chromebooka, który obsługuje Sklep Google Play i aplikacje na Androida. Zazwyczaj oznacza to posiadanie Chrome OS w wersji 53 lub nowszej. Jeśli Twój Chromebook może uruchomić Sklep Google Play, ale nie jest jeszcze zainstalowany, postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby go zainstalować.

Następnie wystarczy otworzyć Sklep Play i pobrać i zainstalować niestandardową aplikację VPN, jak każdą inną aplikację. Prawie na pewno zostaniesz poproszony o zalogowanie się przy użyciu poświadczeń ustalonych podczas rejestracji w usłudze VPN, chociaż wiele aplikacji VPN na Androida oferuje krótki bezpłatny okres próbny.

Alternatywnie możesz ręcznie skonfigurować OpenVPN za pomocą OpenVPN dla Androida lub OpenVPN Connect. Pełne instrukcje dotyczące konfigurowania OpenVPN dla Androida można znaleźć w temacie Instalowanie sieci VPN na Androidzie, która zawiera również instrukcje dotyczące konfigurowania aplikacji do działania jako wyłącznik awaryjny.

Istnieją różne sposoby obejścia tego, by aplikacje na Androida na Chromebookach nie były (lub nie były w pełni) oficjalnie obsługiwane przez tę funkcję, ale wykracza to poza zakres tego artykułu.

Korzystanie z rozszerzenia przeglądarki Chrome

W systemie operacyjnym Chrome przeglądarka jest systemem operacyjnym, więc dodatki VPN przeglądarki Chrome mogą w rzeczywistości działać jak prawdziwi klienci VPN.

To znaczy, oprócz faktu, że nowsze wersje Chrome OS obsługują aplikacje na Androida. Te działają na osobnym podsystemie Androida i nie będą korzystać z dodatku do przeglądarki Chrome VPN.

Większość takich dodatków do przeglądarki bezpiecznie szyfruje połączenie za pomocą HTTPS. Jednak zawsze warto sprawdzić, czy tak jest w przypadku dostawcy VPN, ponieważ niektóre nie mają w ogóle szyfrowania. Mogą one nadal być przydatne do fałszowania Twojej lokalizacji, ale nie zapewniają żadnych korzyści w zakresie bezpieczeństwa ani prywatności.

1. Otwórz Chrome Web Store. Upewnij się, że przycisk Rozszerzenia jest zaznaczony i wyszukaj żądany dodatek VPN. Alternatywnie twój dostawca VPN prawdopodobnie zapewni ci bezpośredni link do strony pobierania rozszerzenia Chrome.

Rozszerzenie Chrome 1

2. Kliknij Dodaj do Chrome lub kliknij na blurb, aby wyświetlić szczegółowy opis rozszerzenia. Następnie kliknij Dodaj do Chrome -> Dodaj rozszerzenie.

Rozszerzenie Chrome

3. Ikona rozszerzenia pojawi się na pasku zadań Chrome. Wystarczy kliknąć na niego, aby otworzyć dodatek VPN.

Rozszerzenie Chrome 3 1 E1512652754512

Pamiętaj, że rozszerzenie Chrome chroni tylko to, co masz w przeglądarce Chrome. Nie chroni aplikacji na Androida.

Używanie Chromebooka z routerem VPN

Zamiast instalować VPN na Chromebooku, możesz zainstalować go na routerze (w zależności od posiadanego routera). Wiele nowoczesnych routerów ma wbudowanego klienta VPN, który zwykle można skonfigurować za pomocą strony administratora routera.

Możesz także flashować routery za pomocą oprogramowania firm trzecich, takiego jak DD-WRT i Tomato, które zawierają klienta VPN. Rzeczywiście, niektórzy dostawcy oferują wstępnie skonfigurowane routery, które zostały wstępnie skonfigurowane do obsługi.

Pełne omówienie zalet i wad tego rozwiązania można znaleźć w pięciu najlepszych routerach VPN. W tym miejscu znajduje się także przewodnik dotyczący konfigurowania OpenVPN na routerach DD-WRT.

Wniosek

Prawie wszystkie usługi VPN obsługują L2TP / IPsec, co sprawia, że ​​korzystanie z VPN na Chromebooku jest bardzo łatwe. Korzystanie z dodatku do przeglądarki Chrome jest prawdopodobnie jeszcze łatwiejsze, jeśli nie musisz także chronić aplikacji na Androida działających na Chromebooku.

Źródło zdjęcia: autor: Konstantin Savusia / Shutterstock.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me