Jak zainstalować VPN na komputerze Mac? – Jak skonfigurować VPN na moim komputerze Mac?

Większość dostawców VPN oferuje szczegółowe instrukcje instalacji komputerów Mac na swoich stronach internetowych, ale ten artykuł zawiera ogólny przegląd instalacji VPN na komputery Mac.

Użyj niestandardowego oprogramowania Mac dla sieci VPN

macOS nie jest tak dobrze obsługiwany przez niestandardowych klientów VPN jak Windows, ale większość VPN oferuje dedykowane oprogramowanie Mac. Jak zobaczymy za chwilę, ręczna konfiguracja VPN w MacOS nie jest trudna, ale korzystanie z niestandardowej sieci VPN jest po prostu niesamowicie łatwe.

Ze względu na niestandardowy charakter oprogramowania szczegóły konfiguracji mogą się nieco różnić od VPN do VPN. Jednak ogólnie:

  1. Zarejestruj się w VPN, zobacz nasz najlepszy przewodnik po VPN, aby uzyskać więcej informacji.
  2. Pobierz oprogramowanie dla komputerów Mac.
  3. Zainstaluj aplikację. Zwykle wymaga to dwukrotnego kliknięcia pobranego pliku .dmg i wykonania instrukcji.
  4. Uruchom aplikację. Prawdopodobnie zostaniesz poproszony o podanie danych konta przy pierwszym uruchomieniu. Pamiętaj, że normalne jest, że aplikacje VPN wymagają uprawnień administratora do uruchomienia.

W aplikacji po prostu wybierz serwer VPN, z którym chcesz się połączyć, i kliknij „Połącz”. Warto jednak przejrzeć opcje aplikacji. Ważne ustawienia, takie jak ochrona przed wyciekiem DNS i przełączniki „zabicia” są często opcjonalne i należy je włączyć ręcznie. Nie mam pojęcia dlaczego, ale proszę bardzo.

Expressvpn Mac 2

Funkcja „Network Lock” ExpressVPN zapewnia przełącznik zabijania oparty na zaporze ogniowej i ochronę przed wyciekiem DNS. Upewnij się więc, że jest włączony.

Możesz także sprawdzić, czy aplikacja korzysta z protokołu OpenVPN, ponieważ wiele domyślnych do mniej bezpiecznych (ale prawdopodobnie szybszych) protokołów VPN. Więcej informacji na temat protokołów VPN można znaleźć tutaj.

Tunnelblick

Tunnelblick to darmowy do pobrania klient OpenVPN typu open source, który można skonfigurować do pracy ze specjalnymi plikami konfiguracyjnymi Tunnelblick (.tblk) lub dowolnymi standardowymi plikami konfiguracyjnymi OpenVPN (.ovpn i .conf).

Obejmuje teraz pełną ochronę przed wyciekiem DNS i ochronę przed wyciekiem z sieci Web Real-Time Communication (WebRTC). Najnowszy klient w wersji beta ma również przełącznik zabijania oparty na zaporze ogniowej.

1. Pobierz Tunnelblick lub zwykłe pliki konfiguracyjne OpenVPN z wybranej usługi VPN. Będziesz potrzebował jednego pliku na lokalizację serwera VPN, chociaż często można pobrać wiele konfiguracji w jednym pliku zip. W takim przypadku musisz rozpakować pliki, zanim będą mogły zostać użyte.

2. Pobierz, zainstaluj i uruchom Tunnelblick. Na ekranie powitalnym wybierz „Mam pliki konfiguracyjne”.

Tunnelblick 1

3. Przeciągnij plik konfiguracyjny (lub wiele plików dla konfiguracji wielu serwerów) na ikonę Tunnelblick na pasku menu.

Tunnelblick 3

4. Naciśnij „Zainstaluj”, a następnie wybierz, czy zainstalować tylko dla siebie, czy dla wszystkich użytkowników komputera Mac. Prawdopodobnie poprosi o podanie hasła administratora.

Tunnelblick 6

5. I gotowe! Aby połączyć się z serwerem VPN, kliknij ikonę Tunnelblick na pasku menu i wybierz serwer VPN.

Tunnelblick 4

Ikona zmieni kolor na ciemniejszy, wskazując, że masz połączenie. Jeśli najedziesz na niego kursorem, wyświetli dodatkowe informacje.

Uzupełnienie:

Włącz ochronę przed wyciekiem DNS

Ochrona przed wyciekiem DNS IPv4 i IPv6 nie jest domyślnie włączona w Tunnelblick. Aby włączyć ochronę przed wyciekiem DNS, przejdź do Konfiguracje -> Ustawienia i zaznacz pola obok „Trasuj cały ruch IPv4 przez VPN” i „Wyłącz IPv6”.

Tunnelblick 7

Pamiętaj, że Tunnelblick nie chroni przed wyciekiem WebRTC. W związku z tym musisz ręcznie rozwiązać problem (i tak nie dotyczy to Safari).

Włączanie przełącznika zabijania na komputerze Mac

Nowością w najnowszej wersji beta Tunnelblick jest bardzo pożądana funkcja przełączania zabójstw. Zapewnia to, że Twój prawdziwy adres IP nie zostanie ujawniony w przypadku rezygnacji z VPN.

Aby włączyć przełącznik Kill, przejdź do Konfiguracje i kliknij indywidualną konfigurację VPN (przełącznik Kill musi być włączony dla każdej konfiguracji). Kliknij pole „Po nieoczekiwanym rozłączeniu” i wybierz opcję Wyłącz dostęp do sieci z menu rozwijanego.

Przełącznik zabijania Tunnelblick

Ręcznie skonfiguruj VPN dla komputerów Mac PPTP, L2TP / IPsec lub IKEv2

macOS jest wyposażony we wbudowanego klienta VPN, który obsługuje protokoły PPTP, L2TP / IPsec i IKEv2 VPN. Z powodów szczegółowo omówionych w Szyfrowaniu VPN: Kompletny przewodnik, zawsze zalecam korzystanie z aplikacji OpenVPN. Ale IKEv2 jest również dobrą opcją.

Dużą zaletą połączeń PPTP, L2TP / IPsec i IKEv2 VPN jest to, że można je skonfigurować bez konieczności pobierania aplikacji VPN innej firmy.

  1. Przejdź do Preferencji systemowych -> Sieć. Kliknij przycisk + i wybierz Interfejs: VPN w wyskakującym oknie dialogowym.
  2. Wybierz protokół VPN („Typ VPN”) i wybierz nazwę połączenia VPN (opcjonalnie).

Macos 1

  1. Uzupełnij dane serwera ustawieniami dostarczonymi przez wybraną usługę VPN.

Macos2

Wbudowany klient macOS VPN nie posiada żadnej formy ochrony przed wyciekiem WebRTC, więc jeśli używasz podatnej przeglądarki, powinieneś ręcznie wyłączyć WebRTC. Pamiętaj, że Safari nie korzysta z WebRTC i dlatego nie jest podatna na wycieki WebRTC. Jest to jednak zastrzeżone oprogramowanie zastrzeżone.

Jak przetestować VPN dla komputerów Mac

Bez względu na to, jakiego rodzaju sieci VPN używasz, macOS wyświetli ikonę na pasku powiadomień po każdym połączeniu VPN. Dzięki temu wiesz od razu, że jesteś chroniony.

Airvpn Mac

Kliknięcie ikony zwykle powoduje wyświetlenie dodatkowych szczegółów i opcji. Aby uzyskać dodatkowe potwierdzenie, że VPN jest podłączony i działa poprawnie, możesz uruchomić test szczelności IP…

Sprawdź Mac VPN pod kątem wycieków IP

Po połączeniu z VPN (przy użyciu dowolnej metody) dobrze jest sprawdzić, czy nie ma wycieków IP.

Przykład wycieku ip 2

Powyższy przykład pokazuje zły przypadek wycieków IPv6. Wynik DNS IPv4 poprawnie pokazuje, że jestem podłączony do serwera VPN w USA, ale strona internetowa może zobaczyć mój prawdziwy adres IPv6 w Wielkiej Brytanii zarówno przez zwykły wyciek DNS, jak i WebRTC. Zawieść!

Aby uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa w Internecie w Wielkiej Brytanii, zapoznaj się z naszym przewodnikiem po Best VPN UK.

Należy pamiętać, że adresy IP do użytku prywatnego - [RFCxxxx] są tylko lokalnymi adresami IP. Nie można ich użyć do identyfikacji osoby lub urządzenia, a zatem nie stanowią przecieku IP.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me