Jaka jest różnica między adresem IP a adresem MAC?

Obecnie ludzie mają cały szereg urządzeń podłączonych do routera za pośrednictwem sieci Ethernet lub Wi-Fi. Komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, tablety, urządzenia inteligentne, konsole do gier - żeby wymienić tylko kilka. Gdy ich urządzenia łączą się z Internetem, strony internetowe i usługi online muszą się z nimi komunikować przy użyciu swojego publicznego adresu IP.

Publiczny adres IP to adres cyfrowy, który otrzymujesz od dostawcy usług internetowych. Jednak ten publiczny adres IP jest przypisany do routera - nie do każdego urządzenia w domu. Oznacza to, że router musi mieć inny adres, aby poprawnie przesyłać dane do każdego urządzenia w sieci.

Prywatny adres IP

Prywatne / lokalne adresy IP

Kiedy urządzenia łączą się z routerem sieci, każdemu z nich przypisywany jest prywatny adres IP za pomocą protokołu Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP). Ten lokalny adres IP jest widoczny tylko w sieci lokalnej lub podsieci (w domu). Te lokalne adresy IP służą do identyfikacji poszczególnych urządzeń.

Jednak gdy urządzenia chcą komunikować się ze światem zewnętrznym za pośrednictwem Internetu - konieczne jest użycie trzeciego adresu, aby nastąpiło połączenie sieciowe. Tutaj pojawia się adres MAC (Media Access Control).

Co to jest adres MAC?

Każde urządzenie w sieci ma unikalny adres MAC. Adres MAC identyfikuje każdą maszynę podłączoną do sieci lokalnej. Pomyśl o MAC jako osobistym numerze identyfikacyjnym należącym do każdego urządzenia.

Adres MAC jest przypisany do urządzenia, gdy jest wyprodukowane i jest na stałe zakodowany w oprogramowaniu układowym.

Adres MAC to zwykle sześć zestawów dwucyfrowych / znaków oddzielonych dwukropkami. (00: 0a: 95: 9d: 68: 16). Warto również zauważyć, że każda karta interfejsu sieciowego ma adres MAC. Dlatego komputery PC z wieloma portami LAN lub modułami WiFi mają również wiele adresów MAC.

Adres Mac

Jak działa adres MAC?

Jeśli klikniesz link do YouTube, Twoje zapytanie musi zostać wysłane lub „przeskoczyć” przez wiele serwerów i routerów, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Twój publiczny i prywatny adres IP pozostaje taki sam przez cały czas podróży, ale adres MAC stale się zmienia, gdy Twoje dane przeskakują na cały świat. Gdy wysyłasz zapytanie do strony internetowej, adres MAC jest aktualizowany za każdym razem, gdy dane docierają do nowego routera w podróży do miejsca docelowego.

Gdy router śledzi żądania wychodzące, dołącza do nich prywatny adres IP, aby po powrocie pakietów z Internetu wiedział, do którego urządzenia je przekazać.

Fakt drugiego pytania

Przydatny MAC

Ponieważ adresy MAC nigdy się nie zmieniają, są niezawodnym narzędziem do wskazywania nadawców i odbiorców danych w sieci. Są także niezwykle przydatnym narzędziem diagnostycznym dla administratorów sieci do identyfikowania problemów w sieci lokalnej.

Ponadto, ze względu na fakt, że każde urządzenie ma unikalny adres MAC, numery MAC mogą być używane do blokowania niechcianym urządzeniom komunikacji w sieci. Jest to przydatne na przykład do wykluczenia danych pochodzących z komputera hakera.

Ten proces nazywa się filtrowaniem MAC i jest niezwykle przydatny, jeśli haker próbuje przejąć sieciowy adres IP. Po zastosowaniu filtrowania MAC tylko komputery, których adresy MAC zostały zatwierdzone, mogą komunikować się w sieci. W rezultacie żądania intruza są odfiltrowywane - a cyberprzestępca nie jest w stanie zrobić niczego złośliwego w sieci.

Kody producenta

Adresy MAC zawierają dane producenta na początku adresu. Są to tak zwane unikalne identyfikatory organizacji lub OUI. Znani producenci kart sieciowych to Dell, CISCO i Belkin. Oto kody OUI dla tych producentów:

  • Dell: 00-14-22
  • Cisco: 00-40-96
  • Belkin: 00-30-BD

Dlatego warto pamiętać, że numer MAC zawiera pewne informacje o systemie, z którego pochodzi.

Adres IP VS Adres MAC - Podsumowanie

Adresy IP i adresy MAC są niezbędne, aby komputery (i inne podłączone urządzenia) komunikowały się przez Internet. Chociaż dwa schematy adresowania są od siebie niezależne, współpracują ze sobą, zapewniając niezbędne usługi w ramach różnych warstw sieci, która ma miejsce.

Adresy IP zmieniają się okresowo. Adresy MAC są różne, ponieważ zawsze pozostają takie same, niezależnie od sieci, z którą się łączysz.

Zatem adres MAC jest stałym unikalnym identyfikatorem, który może być wykorzystywany do celów fizycznego śledzenia lokalizacji (w bardzo szczególnych okolicznościach). Jednak w przeciwieństwie do adresu IP, adres MAC nie jest propagowany z jednej podsieci do drugiej, a zatem nie może być śledzony przez strony internetowe.

Zdjęcia: Profit_Image / Shutterstock.com, Peshkova / Shutterstock.com, SeventyFour / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me