Jurysdykcja VPN: gdzie najlepiej oprzeć VPN?

VPN to usługa subskrypcji online, która została zaprojektowana w celu zapewnienia użytkownikom większej prywatności cyfrowej. Robi to na dwa sposoby - ukrywając lokalizację użytkownika (adres IP) i bezpiecznie szyfrując wszystkie jego dane.

Mapa jurysdykcji VPN

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że siedziba dostawcy VPN może mieć ogromny wpływ na poziom prywatności, jaki może on zaoferować. Najlepsze jurysdykcje dla dostawców VPN to lokalizacje, w których rząd nie egzekwuje obowiązkowego zatrzymywania danych. Ponadto VPN jest znacznie bezpieczniejszy w kraju, w którym obowiązują surowe przepisy dotyczące ochrony danych.

Chociaż istnieje wiele lokalizacji, które są uważane za „najlepsze dla VPN-ów” (i omówimy je później), w rzeczywistości lepiej jest zacząć od spojrzenia na miejsca, w których najgorsze jest oparcie VPN. Jest tak, ponieważ zrozumienie, co jest złego w tych miejscach, rzuca dużo światła na to, dlaczego niektóre miejsca są lepsze.

 • Narody 5-OCZOWE. Five Eyes (FVEY) to umowa o nadzorze między USA, Wielką Brytanią, Kanadą, Australią i Nową Zelandią. Wszystkie pięć krajów podpisało wielostronną umowę UKUSA, traktat o wspólnej współpracy w dziedzinie wywiadu sygnałowego. Jest to najbardziej wszechstronny sojusz szpiegowski na świecie. Niepokojące jest również to, że większość narodów FVEY ma przynajmniej pewien poziom obowiązkowego zatrzymywania danych, nakazów - a nawet rozkazów kneblowania - które pozwalają agencjom wywiadowczym wywierać presję na firmy technologiczne (takie jak VPN), aby przekazywały dzienniki dotyczące swoich użytkowników.

 • Narody 9-OCZOWE. Jest to rozszerzenie FVEY, które dodaje Francję, Danię, Holandię i Norwegię do umowy wywiadu dotyczącego sygnałów. Chociaż dodatkowe cztery narody z 9 Oczami nie są uważane za tak problematyczne jak FVEY, można je uznać za silnie powiązane z praktykami inwazyjnymi innych narodów.

 • Narody 14-OCZOWE. Jest to trzecie i ostatnie przedłużenie traktatu o nadzorze FVEY. Dodaje Belgię, Niemcy, Włochy, Hiszpanię i Szwecję do listy krajów, które należy podejrzewać, jeśli chodzi o prywatność danych.

 • Unia Europejska. Kraje będące członkami Unii Europejskiej są czasami uważane za mniej korzystne dla prywatności. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli kraj wdroży dyrektywę UE DRD z 2006 r. (Obecnie nieistniejącą, ale zapisaną w prawie lokalnym w większości krajów UE) przeciwko dostawcom VPN. Państwa UE, które mają ściślejsze powiązania z narodami 14 Oczu, najprawdopodobniej współpracują z FVEY i prawie wszystkie prowadzą pewien poziom tajnego nadzoru. Mimo to, niektóre kraje UE są znane w stosunku do reszty, jeśli chodzi o prywatność (więcej na ten temat później).

 • Kraje, w których obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania danych. Obowiązkowe przepisy dotyczące zatrzymywania danych zmuszają dostawców usług internetowych (a czasami inne firmy technologiczne) do przechowywania szczegółowych dzienników całego ruchu przechodzącego przez ich serwery. Wiele krajów UE ma obowiązkowe przepisy dotyczące zatrzymywania danych, które mają bezpośrednie zastosowanie do VPN, a także dostawców usług internetowych.

 • Nakazy i rozkazy. Kraje, w których nie obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania danych, które mają zastosowanie bezpośrednio do sieci VPN (takie jak USA) często egzekwują „rozkazy gag”. Rozkaz gag powstrzymuje firmę przed ujawnieniem opinii publicznej, że zaczął przechowywać dzienniki w imieniu rządu. Nawet VPN z zerowymi logami może zostać zagrożony w kraju za pomocą nakazów i rozkazów, a subskrybenci nigdy się nie dowiedzą.

Jakie są najlepsze jurysdykcje VPN?

Ze wszystkich znanych jurysdykcji, w których oparte są sieci VPN, istnieje kilka, które wyróżniają się jako „najlepsze”. Te lokalizacje są uważane za lepsze dla VPN-ów z jednego z wielu powodów:

 • Lepsze przepisy dotyczące prywatności

 • Mniej powiązań z rządami Zachodu i FVEY / 14-EYES

 • Mniej ekonomicznie zdolny do przeznaczania pieniędzy na nadzór na dużą skalę

Oto lista naszych ulubionych jurysdykcji wraz z powodami, dla których są one ogólnie preferowane:

 • Hongkong. Mimo bliskości Chin i historycznych powiązań z Wielką Brytanią Hongkong korzysta obecnie z gospodarczej i politycznej niezależności. Ma również silne przepisy dotyczące prywatności, które sprawiają, że jest to doskonała lokalizacja dla VPN.

 • Rumunia. Chociaż jest członkiem UE, Rumunia nie jest krajem 14-OCZOWYM. Nie wymusza obowiązkowego zatrzymywania danych ani DRD UE (dla dostawców usług internetowych lub VPN). To sprawia, że ​​jest to jedna z niewielu europejskich lokalizacji uważanych za bezpieczne dla firm VPN.

 • Bułgaria. To kolejny kraj, który nie egzekwuje przepisów dotyczących obowiązkowego zatrzymywania danych ani DRD UE w stosunku do firm technologicznych (w tym VPN). Bułgaria również pozostaje poza traktatem 14-EYES.

 • Singapur. Pomimo dużej cenzury Singapur jest kapitalistyczną Mekką, która jest powszechnie uważana za raj technologiczny. Posiada silne przepisy dotyczące prywatności danych, które chronią zarówno dane firm, jak i osób fizycznych. Jest to dobre miejsce dla siedziby firmy VPN, ponieważ rząd zwykle pozostawia międzynarodowe firmy technologiczne w spokoju.

 • Panama. W tym kraju nie obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania danych, dlatego uważa się, że jest ono dobre dla prywatności. Jednak silne powiązania polityczne z USA mogłyby pozwolić na wywieranie na nią presji ze strony rządu USA. Lepszy niż FVEY lub 14-EYES.

 • Brytyjskie Wyspy Dziewicze. BVI reguluje własne sprawy wewnętrzne i nie ma obowiązkowych przepisów dotyczących zatrzymywania danych. Ponieważ jednak podlega on jurysdykcji i suwerenności rządu brytyjskiego, rozsądne wydaje się założenie, że Wielka Brytania mogłaby wywrzeć presję na rząd BVI i przedsiębiorstwa. Tak więc (i jest to coś w rodzaju przypuszczeń, ponieważ sytuacja prawna jest bardzo mętna) uważa się, że bycie w BVI jest bezpieczniejsze niż bycie w kraju 14-EYES.

 • Holandia. Ten kraj był tradycyjnie uważany za silny pod względem prywatności danych. Wiele firm zorientowanych na prywatność ma siedzibę w tym kraju, w tym Start Page, zorientowana na prywatność wyszukiwarka wspierana przez Edwarda Snowdena. Niestety Holandia próbuje uchwalić nowe przepisy dotyczące masowej inwigilacji. Na razie pozostaje w zawieszeniu po referendum, które odrzuciło nowe, inwazyjne zasady. Członek 14-EYES.

 • Szwecja. Chociaż w Szwecji obowiązują przepisy dotyczące zatrzymywania danych, DRD nigdy nie jest egzekwowane wobec sieci VPN. To sprawia, że ​​Szwecja jest jednym z niewielu krajów uważanych za bezpieczne dla VPN. Jednak wykonuje nadzór i jest członkiem 14-EYES.

Wniosek

Wybierając dostawcę VPN, należy wziąć pod uwagę, gdzie ta VPN jest oparta. Jeśli sieć VPN ma siedzibę w kraju FVEY, 9-EYES lub 14-EYES, ważne jest, aby miała zasadę VPN zerowania logów. Jednak nawet to może nie wystarczyć do ochrony twoich danych - szczególnie jeśli ten kraj egzekwuje również nakazy i rozkazy. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś trzymać się z dala od VPN w krajach 5, 9 i 14-EYE, jeśli cenisz sobie prywatność, ponieważ możliwe jest, że zostały naruszone przez agencje wywiadowcze.

Ostatecznie wszystko sprowadza się do twojego modelu zagrożenia. Jeśli potrzebujesz sieci VPN, która chroni Twoje dane przed usługodawcą internetowym i administratorem sieci lokalnej lub w celu ochrony w publicznej sieci Wi-Fi - może to nie być dla Ciebie bardzo ważne, jeśli sieć VPN jest oparta.

W tym przewodniku wyróżniliśmy niektóre miejsca, które są uważane za idealne dla VPN. Warto jednak pamiętać, że poszczególne serwery VPN na całym świecie będą podlegać jurysdykcji ich fizycznej lokalizacji.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me