Najlepsze alternatywy dla systemu Windows

Windows nie jest bezpiecznym ani prywatnym systemem operacyjnym. Wynika to częściowo z faktu, że Windows jest najpopularniejszym stacjonarnym systemem operacyjnym na świecie, dlatego też był głównym celem hakerów i szkodników zajmujących się szkodliwym oprogramowaniem. Nie zapominajmy również, że Microsoft był również (z pewnym marginesem) pierwszą firmą współpracującą z programem masowego nadzoru NIS PRISM.


W tym przewodniku przedstawiamy 3 najlepsze alternatywy dla systemu operacyjnego Windows i szczegółowo opisujemy obawy dotyczące prywatności w systemie operacyjnym Windows.

System operacyjny Windows

Microsoft zbiera również masę danych telemetrycznych z twojego systemu, czy ci się to podoba, czy nie.

Najlepsze alternatywy dla Windows

Poniżej wymieniliśmy najlepsze alternatywy dla systemu operacyjnego Windows. Wyszczególniliśmy zalety korzystania z każdej alternatywy dla systemu Windows, na co należy zwrócić uwagę, jeśli planujesz używać tych systemów operacyjnych.

1. Linux

Linux to darmowy system operacyjny typu open source, który może zrobić wszystko, co potrafi Windows. Ale w przeciwieństwie do Windows, Linux jest z natury bezpieczny i zbudowany z myślą o prywatności. Wiele „flagowych” programów Windows jest także dostępnych dla Linuksa, a tam gdzie nie są, zwykle jest dobra alternatywa dla Linuxa.

Jeśli chcesz zachować istniejący sprzęt komputerowy i po prostu zmienić system operacyjny, Linux jest właściwie jedyną opcją. Sterowniki dla systemu Linux (oficjalne lub nieoficjalne) są dostępne dla najpopularniejszego sprzętu komputerowego, chociaż możliwe jest, że będziesz musiał wymienić jeden lub dwa komponenty ze względu na kompatybilność.

Warto zauważyć, że Linux wymaga znacznie mniej zasobów niż Windows, co oznacza, że ​​działa dobrze na starszych i słabo wyposażonych komputerach.

Linux ma oszałamiającą różnorodność smaków, zwanych „dystrybucjami”, z których każda ma swoje mocne i słabe strony. Wiele z nich zaprojektowano z myślą o konkretnym przypadku, podczas gdy inne koncentrują się na prywatności.

Wersje systemu Linux omówione w tym artykule nie traktują priorytetowo kwestii prywatności od razu po wyjęciu z pudełka, ponieważ szukamy bardziej systemu operacyjnego, który replikuje szeroką ogólną funkcjonalność systemu Windows.

Nauczenie się obsługi Linuksa może być trudne

Mimo że uwielbiamy Linuksa, nie można uciec od faktu, że ma on znacznie bardziej stromy przebieg uczenia się niż Windows.

Dystrybucje, takie jak Ubuntu i Mint, poczyniły ogromne postępy w poprawianiu łatwości obsługi Linuksa, ale nawet przy nich nie minie dużo czasu, zanim będziesz musiał wprowadzić tajemne polecenia tekstowe w linii poleceń Terminala.

Istnieje ogromna pomoc online dostępna od entuzjastycznych fanów Linuksa, ale wahamy się polecić ją bardziej awersyjnym technologiom. Z drugiej strony, jeśli prywatność jest twoją główną motywacją do pozostawienia systemu Windows, to Linux jest jedynym alternatywnym systemem operacyjnym, który jest mniej lub bardziej gwarantowany, aby cię nie szpiegować.

Gry w systemie Linux

Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką bazę użytkowników, istnieje zaskakująca liczba gier, które zostały przeniesione do systemu Linux (głównie do Ubuntu). Rzeczywiście, Steam ma nawet dedykowany portal Linux. To powiedziawszy, katalog gier Linux jest wiele razy mniejszy niż katalog Windows.

Wielu graczy Linuksa, nawet zagorzałych fanatyków open-source, decyduje się zatem na podwójne uruchomienie systemu Windows w celu grania w gry. Wpływ korzystania z systemu Windows na prywatność jest łagodzony przez fakt, że wielu takich graczy używa Windows tylko do grania w gry i przełącza się z powrotem na Linuksa do wszystkich innych zadań.

Live CD, Live DVD i Live USB Distros

Jedną z najfajniejszych funkcji Linuksa jest bootowalna dystrybucja Live CD, Live DVD i Live USB. Umożliwiają one uruchamianie większości wersji systemu Linux bezpośrednio ze źródła nośnika startowego bez konieczności ich trwałej instalacji.

Niektóre dystrybucje o wysokim stopniu koncentracji na prywatności, takie jak TAILS, są przeznaczone wyłącznie do działania jako płyty CD na żywo, które nie pozostawiają śladów na twoim komputerze. Jednak w przypadku zastępczych systemów operacyjnych Windows konieczne będzie prawidłowe zainstalowanie dystrybucji do pełnego użytku.

Live CD (itp.) Pozwalają jednak wypróbować różne wersje Linuksa przed podjęciem decyzji, którą preferujesz. Są także świetnym sposobem na sprawdzenie problemów ze zgodnością sterowników i tym podobnych przed zatwierdzeniem konkretnej dystrybucji.

Które dystrybucje systemu Linux są najlepszą alternatywą dla systemu Windows

Istnieje wiele wersji Linuksa, każda z własną lojalną grupą fanów. Poniższa lista zawiera niektóre z najbardziej popularnych opcji wymiany pulpitu „przyjaznych dla początkujących”, z których wszystkie są bezpłatne.

Zauważ, że jako filozofię zdecydowaliśmy się polecać główne wersje Linuksa zamiast mniejszych (aczkolwiek bardzo przyjaznych dla systemu Windows) dystrybucji, takich jak Zorin OS i Pinguy OS.

Zdecydowaliśmy się również nie polecać popularnych popularnych dystrybucji, takich jak Arch i Fedora (w tym jego off -oot CentOS) FOSS, ponieważ nie uważamy, aby stanowiły one odpowiednie zamienniki systemu Windows dla początkujących lub bardziej przypadkowych użytkowników. YMMV.

Ubuntu

Ubuntu

Ubuntu jest zdecydowanie najpopularniejszą wersją Linuksa. Oparty na Debianie, zrobił więcej niż jakakolwiek inna dystrybucja, aby Linux był w pełni funkcjonalnym i przyjaznym dla użytkownika systemem operacyjnym, z którego każdy może korzystać.

Jego domyślnie dostosowany pulpit GNOME 3 (interfejs użytkownika) jest bardzo nowoczesny i intuicyjny w użyciu, choć niewątpliwie będzie trochę dziwny dla niedawnych uchodźców z systemu Windows. Z kolei użytkownicy komputerów Mac poczują się jak w domu.

Ze względu na swoją popularność Ubuntu jest często uważane za „domyślną” wersję Linuksa. Oznacza to, że wiele programów dla Linuksa jest opracowanych specjalnie dla Ubuntu, dlatego Ubuntu cieszy się najwyższym poziomem wsparcia i kompatybilności ze wszystkimi dystrybucjami Linuksa. Rzeczywiście trudno jest przecenić znaczenie tego punktu.

Aby zapewnić łatwą instalację i silną kompatybilność z jak najszerszym wyborem sprzętu komputerowego, Ubuntu domyślnie instaluje zastrzeżone sterowniki i różne inne bity i boby o zamkniętym źródle. Zawiera także niewolne oprogramowanie w głównym repozytorium pakietów oprogramowania.

W połączeniu z niektórymi wątpliwymi decyzjami podjętymi w przeszłości przez programistę Canonical (które nie wpływają na najnowsze wersje Ubuntu), problemy z open source i prywatnością mogą być nieco powściągliwe w stosunku do systemu operacyjnego.

Faktem jest jednak, że Ubuntu (wraz z jego odgałęzieniem, Mint, patrz poniżej) jest powszechnie uważany za najłatwiejszą w użyciu i najbardziej przyjazną dla początkujących wersję systemu Linux.

Mennica

Mięta dystrybucja Linuksa

Mint jest oparty na Ubuntu, ale jego domyślny pulpit Cinnamon oferuje znacznie więcej wrażeń podobnych do Windows. Oprogramowanie Ubuntu działa bezbłędnie w Mint, a backend jest wystarczająco blisko Ubuntu, że większość przewodników Ubuntu może być używana w Mennicy w takim samym stopniu, w jakim jest.

Chociaż główną siłą napędową Mint nad Ubuntu jest to, że użytkownicy systemu Windows natychmiast poczują się lepiej w domu, jego menedżer oprogramowania jest szybszy i łatwiejszy w użyciu niż Ubuntu, a także zawiera niezbędne aplikacje Linux, takie jak VLC i GIMP, zainstalowane poza -pudełko.

Mennica jest również lżejsza niż Ubuntu i dlatego działa dobrze na systemach o niższej specyfikacji.

Debian

Dystrybucja systemu Debian Linux

Mennica oparta jest na Ubuntu, a Ubuntu opiera się na Debianie. Wielu purystów Linuksa woli Debiana od jednego z popularnych odgałęzień, ponieważ jest to prawdziwe oprogramowanie opracowane przez społeczność, a podstawowy pakiet instalacyjny nie zawiera żadnych zamkniętych pakietów źródłowych.

Chociaż jest to godne pochwały, oznacza to, że użytkownicy mogą napotkać więcej problemów ze zgodnością sprzętu niż podczas instalowania Ubuntu lub Mint. Dostępny jest jednak pakiet instalacyjny, który zawiera autorskie oprogramowanie zaprojektowane w celu poprawy tej sytuacji.

Jednak otrzymano mądrość, że Ubuntu i Mint są lepsze dla początkujących, a Debian jest bardziej odpowiedni dla doświadczonych użytkowników Linuksa. I z tą oceną nie będziemy się kłócić.

Debian ma znacznie wolniejszy cykl wydawania niż Ubuntu, co sprawia, że ​​jest bardziej stabilny, ale mniej nowatorski. Bardzo przydatne, biorąc pod uwagę dużą bazę użytkowników Ubuntu, jest fakt, że większość (choć nie wszystkie) pakiety oprogramowania Ubuntu działają dobrze w Debianie.

Gotowy do użycia Debian obsługuje szeroką gamę środowisk graficznych, w tym GNOME (pokazano powyżej), KDE, Cinnamon, MATE i wiele innych. Korzystanie z pulpitu Cinnamon zapewni wrażenia podobne do Windows / Mint.

OpenSUSE

OpenSUSE OS

W przeciwieństwie do innych dystrybucji Linuksa dla początkujących wymienionych w tym artykule, OpenSUSE nie jest oparty na Debianie. Rzeczywiście, jest to samodzielna wersja, która nie jest oparta na żadnej innej głównej gałęzi Linuksa. Chociaż opracowane przez społeczność oprogramowanie FOSS jest sponsorowane przez SUSE Linux GmbH i inne firmy.

Tym, co naprawdę wyróżnia OpenSUSE jako zamiennik systemu Windows, jest centrum sterowania YaST. W przeciwieństwie do niemal każdej innej wersji Linuksa, zapewnia to intuicyjny graficzny interfejs użytkownika do majstrowania przy prawie każdym aspekcie systemu operacyjnego, w tym partycjonowaniu dysku twardego, konfiguracji systemu, aktualizacji online, konfiguracji sieci i zapory, administracji użytkownikami, zarządzaniu pakietami, i więcej.

Mówiąc o zarządzaniu pakietami, OpenSUSE używa RPM, a nie pakietów DEB preferowanych przez systemy oparte na Debianie. Pakiety RPM są jednak szeroko dystrybuowane, więc nie jest to prawdopodobnie problem (i nie jest trudno zainstalować pakiety DEB w OpenSUSE).

Ważną decyzją, którą należy podjąć za pomocą OpenSUSE, jest to, czy zainstalować wersje Leap czy Tumbleweed. Leap ma regularny 8-miesięczny harmonogram aktualizacji i jest ogólnie uważany za bardziej stabilną wersję OpenSUSE.

Tumbleweed ma cykliczny cykl uwalniania, co oznacza, że ​​pakiety są aktualizowane codziennie. Dlatego użytkownicy korzystają z najnowocześniejszego systemu operacyjnego, ale być może kosztem stabilności (chociaż wielu entuzjastów kwestionuje jakiekolwiek problemy ze stabilnością z Tumbleweed).

Plazma KDE (pokazana na powyższym zrzucie ekranu) i GNOME są głównymi środowiskami pulpitu obsługiwanymi podczas instalacji, chociaż jak w każdej wersji Linuksa możesz później zmienić na dowolny pulpit, który ci się podoba.

2. macOS

System operacyjny Mac

Najbardziej oczywistą alternatywą systemu operacyjnego dla Windows jest macOS. Dla większości osób największą wadą tej opcji jest to, że prawie na pewno wymaga zakupu całkowicie nowego komputera, aby ją uruchomić, a przy tym w korzystnej cenie.

I choć niewątpliwie piękne maszyny, komputery Mac nie stanowią dobrego stosunku jakości do ceny pod względem wygranych lub najnowocześniejszych funkcji w porównaniu z komputerami z systemem Windows (nie mówiąc już o komputerach z własnym systemem!).

Odkąd komputery Mac zaczęły używać procesorów Intel już w 2006 roku, możliwe było samodzielne zbudowanie „hackintosha” na taniej części PC, ale nie jest to zadanie dla technicznie nieśmiałych. Chociaż sytuacja poprawiła się w ostatnich latach dzięki entuzjastycznej bazie fanów, problemy ze zgodnością sprzętu oznaczają, że zazwyczaj działają one najlepiej, gdy są zbudowane od podstaw przy użyciu komponentów obsługiwanych przez oficjalne sterowniki komputerów Mac.

Prawdziwy zamiennik systemu Windows

Jednak pod względem bycia prostym zamiennikiem systemu Windows macOS jest trudny do pokonania. Robi to inaczej, więc przy pierwszej zmianie jest krzywa uczenia się, ale macOS jest piękny, dojrzały, stabilny, prawdopodobnie nawet łatwiejszy w użyciu niż Windows i jest dostarczany w zestawie z całym oprogramowaniem produkcyjnym wielu ludzi będzie kiedykolwiek potrzebował.

Jest również w pełni obsługiwany przez prawie każdego wydawcę oprogramowania na świecie. W rzeczywistości wiele branż twórczych stosuje oprogramowanie Mac, które nie jest nawet dostępne dla systemu Windows lub które jest opracowane przede wszystkim dla systemu macOS, a porty systemu Windows są nieco później!

Wyjątkiem są jednak gry. Podobnie jak w przypadku Linuksa, Steam oficjalnie obsługuje macOS, ale katalog gier na Maca jest znacznie mniejszy niż Windows. Podobnie jak w przypadku Linuksa, gracze Mac często wybierają podwójne uruchamianie systemu Windows, aby cieszyć się większym wyborem tytułów.

Jednak w przeciwieństwie do użytkowników Linuksa często przeszkadza im fakt, że Apple nie traktuje priorytetowo sprzętu do gier (takiego jak karty graficzne) podczas projektowania swoich (nieuaktualnialnych) komputerów Mac.

Więc jeśli pieniądze nie są przedmiotem i nie używasz komputera do grania, macOS to fantastyczny zamienny system operacyjny dla Windows. Tyle że nie jest to oprogramowanie typu open source. To nie musi się najbardziej martwić, ale tutaj w ProPrivacy jest to poważny problem.

Problemy dotyczące prywatności w systemie Mac OS

Apple zarabia na sprzedaży sprzętu premium, więc ma mniejszą motywację do szpiegowania użytkowników dla zysku niż firmy takie jak Google, których cały model biznesowy polega na naruszaniu prywatności ich użytkowników. Rzeczywiście, Apple ostatnio bardzo mocno poświęciło się ochronie prywatności użytkowników.

Ale współpracował on z programem masowego szpiegowania NSA PRISM (choć znacznie później niż jakiekolwiek inne zaangażowane firmy). A ponieważ macOS jest oprogramowaniem z zamkniętym kodem źródłowym, nie można z całą pewnością wiedzieć, co się dzieje.

3. ChromeOS

Chrome OS

Nowym dzieckiem na komputerze z systemem operacyjnym jest ChromeOS. Tak jak ma to zwykle miejsce w przypadku systemu macOS, aby go użyć, musisz kupić nowy komputer. Jednak w odróżnieniu od sprzętu komputerowego Mac na rynku dostępnych jest wiele niedrogich, tanich komputerów Chromebook (a także rosnąca liczba komputerów klasy średniej i wyższej).

ChromeOS został początkowo zaprojektowany jako ultralekka alternatywa dla systemu Windows. Ponieważ wielu z nas robi obecnie prawie wszystko, co związane z komputerem w przeglądarce, pomysł Google był prosty - dlaczego nie zmienić przeglądarki Chrome w cały system operacyjny?

Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, ten na pozór dziwny pomysł faktycznie zadziałał! Ponieważ ChromeOS był czymś więcej niż zwykłą przeglądarką, można go zainstalować na tanich tanich laptopach bez większego wpływu na ich wydajność (w przeciwieństwie do rozdętego systemu Windows).

Początkowo dużym problemem było to, że jako zwykła przeglądarka ChromeOS był bezużyteczny bez aktywnego połączenia z Internetem. Z czasem stało się to mniejszym problemem, ponieważ aplikacje internetowe HTML5, takie jak Dokumenty Google, stają się coraz bardziej funkcjonalne w trybie offline.

To sprawiło, że ChromeOS jest dobrym wyborem dla mało wymagających użytkowników, pozwalając im surfować po sieci, streamować Netflix, sprawdzać pocztę elektroniczną i podrzucać dziwne litery w Dokumentach Google na tanich laptopach. I należy powiedzieć, że Dokumenty Google oferują teraz silne wsparcie dla edycji i eksportu dokumentów Microsoft Office.

Nie był to jednak „prawdziwy” system operacyjny, taki jak Windows, Linux czy macOS. Ale…

Prawdziwy zamiennik systemu Windows?

Ostatnie zmiany przekształciły potencjał ChromeOS. Od 2018 r. Prawie wszystkie nowsze Chromebooki mogą uruchamiać aplikacje na Androida na pulpicie ChromeOS. Od 2020 r. Wszystkie nowe Chromebooki będą dostarczane z obsługą domyślnie włączonych aplikacji Linux działających na pulpicie ChromeOS (coś, co było możliwe na wielu Chromebookach korzystających z nieoficjalnych hacków).

Nie trzeba dodawać, że każdy z tych ruchów (nie mówiąc już o obu razem) znacznie rozszerza możliwości ChromeOS. Na przykład możliwość uruchamiania aplikacji na Androida otwiera ogromny katalog gier (choć przeznaczonych do uruchamiania na telefonach komórkowych), a nawet możliwość uruchamiania pakietu Microsoft Office.

Pozwala także użytkownikom zagrać w ogromny katalog gier na Androida. Jasne, nie są bijatykami AAA, ale grają dobrze nawet na słabszych Chromebookach.

Obsługa Linuksa daje użytkownikom produkcyjnym na poziomie profesjonalnym oprogramowanie takie jak GIMP i LibreOffice. Aplikacje Linux technicznie działają na maszynie wirtualnej Debian 9 (VM), ale integracja z menedżerem plików plików systemu operacyjnego Chrome jest imponująca.

Możesz na przykład zainstalować pakiety DEB bezpośrednio z poziomu plików, a do zapisanych plików systemu Linux można uzyskać bezpośredni dostęp z poziomu plików.

Obawy dotyczące prywatności

ChromeOS jest zastrzeżonym produktem Google, firmy, której cały model biznesowy polega na ignorowaniu prywatności użytkownika w celu kierowania na niego bardzo spersonalizowanych reklam. Google współpracował również z programem PRISM NSA.

Podobnie jak w przypadku zwykłej przeglądarki Chrome, fakt, że ChromeOS jest zamkniętym źródłem, sprawia, że ​​prawie nie wiadomo na pewno, czy szpieguje Cię w Google w sposób, który tak naprawdę nie powinien. Ale poważnie ludzie, Google nie jest twoim przyjacielem.

Końcowe przemyślenia

Jeśli poważnie podchodzisz do kwestii prywatności, powinieneś natychmiast zrzucić system Windows i zamiast tego użyć Linuksa. Jest wszechobecnym i śpiewającym zamiennikiem systemu Windows i bez względu na wybraną wersję Linux jest zbudowany z poszanowaniem prywatności.

A ponieważ jest to oprogramowanie typu open source, możliwe jest sprawdzenie, że jest to po prostu niemożliwe w przypadku zastrzeżonych systemów operacyjnych z zamkniętym źródłem.

Nie można jednak oderwać się od tego, że Linux nigdy (przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości) nie będzie tak łatwy w użyciu jak Windows. Nauka korzystania z Linuksa wymaga poświęcenia, a z naszego doświadczenia wynika, że ​​wytrwałość musi stawić czoła frustracji.

Ale jest to świetny system operacyjny, który wielu uwielbia, a jeśli naprawdę zależy Ci na prywatności, nie masz innego wyjścia, jak zakasać rękawy i utknąć w.

macOS to naprawdę dopracowany system operacyjny, który może współpracować z Windows na prawie wszystkie sposoby (i jest lepszy pod wieloma względami). Rzeczywiście, oprogramowanie macOS jest przyczyną, dla której duża liczba ludzi wydaje śmieszne pieniądze na sprzęt klasy premium, który pod wieloma względami jest gorszy od jego często znacznie tańszych odpowiedników w systemie Windows.

To, czy macOS jest bezpieczniejszy niż Windows, jest powodem wielu gorących debat, ale pewne jest to, że hakerzy i sprzedawcy złośliwego oprogramowania atakują go znacznie mniej niż Windows. Jednak, jak dobre jest to dla prywatności, zależy w dużej mierze od tego, jak bardzo ufasz Apple.

Mając teraz możliwość korzystania z Chrome OS na nowoczesnym laptopie z pełną obsługą Androida i Linuksa, musimy powiedzieć, że jesteśmy pod wrażeniem. Jesteśmy pewni, że zaawansowani użytkownicy napotkają różne frustracje w miarę upływu czasu, ale uważamy, że system operacyjny Chrome ewoluował w potężny i elegancki system operacyjny, który stanowi prawdziwą alternatywę dla systemu Windows, ale został stworzony przez Google.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me