Niestandardowe oprogramowanie układowe routera: Szczegółowy wygląd

Niedawno przeprowadziliśmy „Przegląd niestandardowego oprogramowania układowego routera”, ale nie byliśmy w stanie wyjść poza powierzchnię, ponieważ nie mieliśmy routera, który byłby w stanie uruchomić wszystkie typy oprogramowania układowego. Mamy teraz szczęście, że udało nam się zdobyć popularnego Asusa RT-N66U dzięki uprzejmości naszych przyjaciół Sabai Technology.

Zdecydowaliśmy się nie uwzględniać OpenWRT, ponieważ jest on większy niż zakres większości ludzi, a zamiast tego zdecydowaliśmy się uwzględnić podstawowe oprogramowanie układowe jako podstawę do porównania.

1. Szybki rzut oka

Głównym powodem, dla którego ludzie instalują niestandardowe oprogramowanie układowe na swoich routerach, jest to, że zapewnia ono dodatkowe usługi, które nie są dostępne w konfiguracji podstawowej lub dlatego, że chcą zoptymalizować jeden konkretny obszar działania. Oto bardzo szybki rzut oka na rodzaje oprogramowania, które będziemy oglądać. Jeśli interesuje Cię tylko podstawowe porównanie, możesz także przejrzeć artykuł wspomniany na początku tego postu.

Zapasowe oprogramowanie układowe Jest to oprogramowanie podstawowe, które jest dostarczane z routerami i różni się w zależności od marki i modelu. Asus N66U ma wiele zaawansowanych funkcji, co oznacza, że ​​niestandardowe oprogramowanie układowe nie stanowi tak dodatkowego dodatku, jak w przypadku niższych routerów.
DD-WRT Najpopularniejsze niestandardowe oprogramowanie wewnętrzne ze względu na jego szerokie wsparcie sprzętowe i szeroką społeczność, jaką posiada. Oprogramowanie układowe pozwala na wiele dodatków, z których można korzystać, i zapewnia dużą elastyczność niezależnie od tego, do czego chcesz go używać. Istnieje również wiele różnych wersji, które znów pozwalają na większą elastyczność i wsparcie sprzętowe. Wstępnie flashowane routery można kupić w FlashRouters lub niektórzy dostawcy VPN również je sprzedają.
Pomidor Tomato ma wiele funkcji obecnych w DD-WRT, ale jego obsługa sprzętowa jest ograniczona (można go zainstalować tylko na routerach Broadcom). Zaletą Tomato jest to, że nie wymaga restartu po większości zmian - co jest częstym problemem w przypadku innego oprogramowania układowego - a także ogólnie jest lepszy do śledzenia wydajności i konfiguracji VPN. Chociaż Tomato ma wiele różnych gałęzi, będziemy używać TomatoUSB / Shibby, ponieważ jest (naszym zdaniem) najbardziej zaokrąglony.
Sabai OS Sabai OS to zaawansowana wersja Tomato opracowana przez Sabai Technology i ma na celu optymalizację konfiguracji VPN i prędkości. Mają także ekskluzywne funkcje, takie jak Bramy, które pozwalają określić, które urządzenie podłączone do routera korzysta z VPN, a które nie. Chociaż jest to oprogramowanie typu open source, ma dedykowany zespół wsparcia, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

2. Instalacja

Podczas instalacji rozważymy dwa różne obszary; jak łatwa jest instalacja oprogramowania układowego i jak łatwa jest instalacja dodatków do oprogramowania układowego, abyś mógł jeszcze bardziej korzystać z routera.

2.1 Oprogramowanie układowe

Instalacja będzie się różnić w zależności od routera, ale proces jest zasadniczo taki sam i wymaga najpierw wyczyszczenia pamięci NVRAM, a następnie skorzystania z opcji aktualizacji (za pomocą GUI oprogramowania układowego), aby załadować żądane nowe / zaktualizowane oprogramowanie układowe. W przypadku N66U procesy są podobne, jednak ponieważ jest to dość zaawansowany model, ma specjalne menu resetowania, które uniezależnia proces od instalowanego oprogramowania układowego, dzięki czemu każdy z nich jest tak samo łatwy. Zalecamy jednak, aby Googling przejrzał proces routera, zanim zaczniesz, ponieważ może się on różnić do pewnego stopnia. Czas wymagany do przeprowadzenia instalacji oprogramowania układowego wynosi 15 minut, ale zalecamy odłożenie co najmniej godziny, ponieważ trzeba będzie znaleźć oprogramowanie wewnętrzne i przynajmniej ustawić podstawowe ustawienia po instalacji.

Jak pokazuje poniższa tabela, oprogramowanie układowe może się znacznie różnić. Należy pamiętać, że zarówno DD-WRT, jak i Tomato mają rozmiary tak małe jak 2 MB, więc można je zainstalować na starszych / słabszych routerach. Rozmiar oprogramowania wewnętrznego może być ważny, ponieważ im więcej miejsca zajmuje, tym mniej miejsca trzeba zainstalować dodatkowy kod i dodatki do routera. Pełne wykorzystanie miejsca na routerze może również ograniczyć jego prędkość. Dlatego dobrze jest zobaczyć, że wszystkie niestandardowe oprogramowanie układowe jest znacznie mniejsze w porównaniu do oprogramowania podstawowego, chociaż ma większą funkcjonalność.

Oprogramowanie układowe Gdzie znaleźć Rozmiar (dla N66U)
Zbiory Strona producenta 25,1 MB
DD-WRT Routery obsługiwane przez DD-WRT 7,46 MB (mega)
Pomidor (Shibby) Pomidor według ShibbyRouter List 11,7 MB (AIO - wszystko w jednym)
Sabai OS Sabai GitHub lub Sabai Technology Website 6,45 MB

2.2 Dodatki

Przy wszystkich standardowych oprogramowaniach sprzętowych można używać PuTTy (lub podobnego) do instalowania dodatków do routera. Sprawdziliśmy to, instalując Transmission (klient torrent) na wszystkich trzech oprogramowaniach układowych. Łatwo było to zrobić na wszystkich, jednak dla Sabai trzeba zmienić adres IP routera na 192.168.1.1, aby działał (lub pliki konfiguracyjne transmisji, ale jest to nieco trudniejsze). Przewodniki, których użyliśmy, były tutaj dla DD-WRT i tutaj dla Tomato / Sabai.

Jeśli planujesz dużo grać z routerem, zdecydowanie zaleca się nauczenie się kilku podstawowych poleceń Linuksa, ponieważ pomoże to zrozumieć dokładnie, co się dzieje.

3. Ceny

Teoretycznie całe oprogramowanie układowe jest bezpłatne, jednak można kupić routery z pamięcią flash, jeśli nie masz routera, którego chcesz użyć. Ceny wyświetlane tutaj są specyficzne dla Asus RT-N66U, ale są one dość podobne dla różnych routerów.

Zapasowe oprogramowanie układowe Jest to najtańszy, ponieważ nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Możesz albo kupić bezpośrednio od producenta, albo wyszukać w Internecie najtańsze ceny. Obecnie 179,99 USD na Amazon.
DD-WRT Możesz zainstalować go samodzielnie, aby kupić wstępnie flashowane przez FlashRouters za 249,95 USD
Pomidor Możesz zainstalować go samodzielnie, aby kupić wstępnie flashowane przez FlashRouters za 249,95 USD
Sabai OS Możesz zainstalować go samodzielnie lub kupić za pośrednictwem Sabai Technology za 289,99 USD, za które otrzymujesz świetną zaawansowaną pomoc techniczną i gwarancję na sprzęt na rok (w przeciwnym razie 75 USD i zalecamy zakup go, jeśli sam go zainstalujesz).

Wprawdzie zarówno FlashRouters, jak i Sabai są nieco droższe w porównaniu do akcji, ale w Sabai ta cena obejmuje szerokie wsparcie i gwarancje, co jest doskonałym uzasadnieniem ceny.

4. Funkcje

Każde oprogramowanie układowe ma inny wygląd, działanie i nawigację, a my przejrzymy je poniżej.

4.1 Estetyka

Chociaż nie jest to decydujący czynnik, estetyka oprogramowania układowego pomaga zorientować się, czego można oczekiwać od oprogramowania. W poniższej tabeli można zobaczyć zrzuty ekranu strony głównej każdego oprogramowania układowego. Możemy dokonać kilku wniosków na podstawie tych zdjęć. Oprogramowanie układowe Asus, z czytelnymi schematami i prostymi opcjami menu, wyraźnie wskazuje, że jest przeznaczone dla codziennego użytkownika. To samo można powiedzieć o Sabai, jednak w ich zaawansowanych ustawieniach otrzymujesz interfejs bardzo podobny do DD-WRT / Tomato, który, choć może być nieco zadziwiający, wyraźnie pokazuje, o ile więcej routera można wykorzystać.

Strona główna Asus Strona domowa DD-WRT
Strona główna oprogramowania układowego Asus Strona główna oprogramowania sprzętowego DDWRT
Homapage Pomidorowe Strona Sabai Technology
Strona główna Firmware z pomidorami Strona główna oprogramowania układowego Sabai

4.2 Nawigacja

Powyższe obrazy pokazują również menu główne drzewa nawigacji i pomagają w osiągnięciu pożądanych ustawień. Te opcje menu pomagają również wskazać, ile można osiągnąć za pomocą routera. Jak wspomniano, oprogramowanie wewnętrzne Asus jest skierowane do codziennej osoby, więc jest bardzo proste.

Najbardziej preferujemy nawigację DD-WRT, ponieważ wydaje się ona najbardziej sensowna i łatwo jest znaleźć ustawienia / polecenia, które mogą nie wiedzieć, gdzie się znajduje. Podoba nam się również to, że jest on poziomy, a system zakładek ułatwia przeglądanie opcji.

Sabai i Pomidor są zasadniczo takie same, gdy otworzysz Zaawansowane opcje w Sabai par VPN, które mają dla niego priorytet. Chociaż mają nieco dziwny układ, nie jest to zbyt skomplikowane i wymaga tylko trochę przyzwyczajenia.

5. Prędkości

Mamy połączenie internetowe 30,0 / 3,0 Mb / s, z którego jesteśmy w stanie korzystać niezależnie od oprogramowania układowego, gdy nasz komputer jest podłączony do routera, który z kolei jest podłączony do modemu. Aby przetestować prędkości Wi-Fi, wyobraziliśmy sobie i uśredniliśmy gospodarstwo domowe i umieściliśmy router około 10 metrów od komputera po drugiej stronie grubej betonowej ściany. Utrzymaliśmy wszystkie lokalizacje anten w tych samych testach i zamiast tego zastosowaliśmy poprawki oprogramowania, aby zobaczyć, jak bardzo możemy poprawić prędkości połączenia.

5.1 Prędkości WiFi

Jak widać z poniższych prędkości, wszystkie oprogramowanie układowe może zachować większość prędkości, przy czym oprogramowanie wewnętrzne jest nieznacznie opóźnione, a Tomato ma najlepszą wydajność. Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami, prędkości na kanale 5 GHz były większe, ale oczywiście ma to niższy zakres.

Zbiory DD-WRT Pomidor Sabai
2,4 GHz 29,5 / 3,0 29,6 / 3,0 30,0 / 3,0 29,6 / 3,0
5GHz 29,9 / 3,0 30,0 / 3,0 30,0 / 3,0 30,0 / 3,0

5.2 Optymalizacja prędkości

Chociaż wyniki były już całkiem dobre, staraliśmy się sprawdzić, czy moglibyśmy wycisnąć trochę więcej z systemu. Zrobiliśmy to w sposób opisany w poniższej tabeli, a także ulepszenia, które udało nam się osiągnąć. Ważne jest, aby używać pewnego rodzaju WiFi Analyzer (jest ich wiele, zalecamy to dla Androida, a oprogramowanie wbudowane też ma wbudowane).
Dwie ważne uwagi dotyczące poprawy wydajności niezależnie od używanego oprogramowania wewnętrznego:
1. Zawsze utrzymuj osobne kanały 5 GHz i 2,4 GHz, używając różnych identyfikatorów SSID
2. Użyj najmniej przeciążonych kanałów i użyj dedykowanego ustawienia kanału n lub A / C, jeśli wszystkie urządzenia to obsługują

Skoncentrowaliśmy się na uzyskaniu najlepszej przepustowości Internetu, jednak jeśli obawiasz się również o wewnętrznej przepustowości podczas korzystania z NAS, możesz użyć narzędzia takiego jak LAN Speed ​​Test (Lite). Niektóre z zastosowanych przez nas ustawień mogą spowodować niestabilność routera i skrócić jego żywotność, więc wprowadzaj zmiany tylko wtedy, gdy wiesz, co robisz.

Zapasowe oprogramowanie układowe Nie byliśmy w stanie wiele zrobić i dlatego wprowadziliśmy tylko powyższe dwie zmiany, a także wypróbowaliśmy różne pasma kanałów. Nie byliśmy w stanie uzyskać zauważalnej poprawy.
DD-WRT Oprócz zmiany kanałów udało nam się przetaktować procesor do 632 MHz, a także zwiększyć moc TX do 150. Następnie udało nam się uzyskać obie prędkości bezprzewodowe do 30,0 / 3,0.
Pomidor Byliśmy w stanie przetaktować Pomidora nieco więcej przy 663 MHz, a także zwiększyliśmy Moc TX do 150. Ponieważ było to już do 30,0 / 3,0, nie zauważyliśmy żadnych zmian (jak wspomniano, można użyć testów wewnętrznych, aby się dowiedzieć), ale zauważyliśmy, że pomogło to poprawić nasze prędkości VPN.
Sabai OS Wprowadziliśmy te same zmiany, co w przypadku Pomidora i udało nam się osiągnąć 30,0 / 3,0 na obu kanałach.

6. VPN

Jak zawsze, tutaj w ProPrivacy najważniejszym czynnikiem dla nas jest korzystanie z VPN. Ponieważ router, którego używamy, jest bardzo zaawansowany, oprogramowanie układowe obsługuje zarówno klientów OpenVPN, jak i PPTP, ale w przypadku większości routerów tak nie jest i tutaj pojawia się duża zaleta niestandardowego oprogramowania układowego.

Nie zalecamy używania PPTP, ponieważ jest on pełen wad bezpieczeństwa, dlatego w naszych testach wzięliśmy pod uwagę tylko OpenVPN.

6.1 Konfiguracja OpenVPN

Do naszych testów wykorzystaliśmy VyprVPN, ponieważ zapewnia on jedne z najszybszych prędkości na rynku, ale jeśli nie masz jeszcze konta VPN, zalecamy rozejrzenie się, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie najlepsze.

Zaletą VyprVPN jest to, że ma bardzo prosty plik .ovpn, co oznacza, że ​​można go łatwo skonfigurować na wszystkich platformach, jednak większość firm ma złożone pliki i nie była pewna, jak poradzi sobie z tym oprogramowanie wewnętrzne - wiemy z tego, że działają dobrze na innych platformach.

konfigurowanie openvpn ddwrt

router pomidorowy openvpn setup

sabai setup openvpn

Zapasowe oprogramowanie układowe Nawiązanie połączenia było dość łatwe i wymagało przesłania pliku .ovpn oraz podania nazwy użytkownika i hasła. Jednak mieliśmy z tym kilka drobnych problemów i byliśmy zobowiązani do skonfigurowania serwera DNS, którego chcieliśmy używać ręcznie.
DD-WRT Zarówno w Pomidorze, jak i DD-WRT istnieją dwie główne różne metody konfiguracji, a ta, której używasz, zależy od tego, który preferuje twój dostawca. Możliwe jest wprowadzenie wszystkich szczegółów w powłokach poleceń i uruchomienie go w ten sposób lub można skonfigurować za pomocą dobrze skonfigurowanego klienta.
Pomidor Konfiguracja Tomato jest bardzo zoptymalizowana i pozwala na większą elastyczność niż DD-WRT. Ma również znacznie lepsze monitorowanie statusu niż DD-WRT.

  • Konfiguracja klientaKonfiguracja OpenVPN dla pomidorów 1
  • Monitorowanie statusu
    Konfiguracja OpenVPN dla pomidorów 2
Sabai OS Sabai ma tak zwany mechanizm konfiguracji z 3 kliknięciami. Prześlij plik .ovpn, wpisz swoją nazwę i hasło i jesteś gotowy do pracy. Jest to tak proste, jak konfiguracja zapasów i chociaż nie masz takiej samej ilości monitoringu, jak w przypadku Pomidora Shibbyit, wyświetla udane połączenie, a także jego lokalizację.

  • Krok 1 - import plikuKonfiguracja Sabai OpenVPN 1
  • Krok 2 - Dokonanie niezbędnych zmianSabai OpenVPN Setup 2

6.2 Prędkości VPN

Najpierw przetestowaliśmy połączenie za pomocą oprogramowania Windows VPN i połączyliśmy się z routerem przez Ethernet, aby uzyskać numer bazowy: osiągnęliśmy prędkości 28,3 / 2,7. Nic dziwnego, że niskie prędkości procesora i moc oznaczają, że faktycznie wykorzystywany jest tylko margines naszej dostępnej prędkości Internetu.

Z wyników wynika, że ​​nie jest zaskoczeniem, że oprogramowanie układowe jest najwolniejsze. Trzecie miejsce zajmuje DD-WRT. Co ciekawe, dla obu tych oprogramowania sprzętowego prędkości VPN na kanale 5 GHz były niższe niż na 2,4 GHz i nie jesteśmy pewni, dlaczego - jeśli tak, daj nam znać.

Ponieważ Sabai jest zaawansowaną wersją Pomidora, nic dziwnego, że ich prędkości były bardzo zbliżone, a Sabai był nieco szybszy.

Zbiory DD-WRT Pomidor Sabai
Przewodowy 11,7 / 2,7 10,8 / 2,9 12,9 / 2,9 13,4 / 2,9
2,4 GHz 8,5 / 2,7 10,2 / 2,9 10,5 / 2,8 10,5 / 2,9
5GHz 6,1 / 2,7 9,5 / 2,8 11,0 / 2,9 11,6 / 2,9

6.3 Komentarze VPN & Dyskusja

Sabai Technology twierdzi, że ma skonfigurowaną sieć VPN i korzysta ze zoptymalizowanego systemu. To pokazuje wyniki, ponieważ nie tylko masz łatwy proces konfiguracji, ale także pokazuje, że masz najlepsze prędkości. Dalej jest specjalna funkcja Sabai zwana „Bramami”, która jest zdecydowanie jedną z jej najlepszych funkcji i nie mogliśmy znaleźć niczego podobnego dla innych. Bramy pozwalają decydować, które urządzenia podłączone do routera używają sieci VPN, a które nie.

Jak podkreśla społeczność, konfiguracja, szybkość i monitorowanie połączeń VPN jest nie tylko łatwiejsze w Tomato, ale umożliwia skonfigurowanie 2 klientów, dzięki czemu możesz łatwo przełączać się między różnymi serwerami / dostawcami, których lubisz. Klient VPN w Stock jest wyraźnie sztuczką, a DD-WRT leży na środku.

7. Wsparcie

Zapasowe oprogramowanie układowe Istnieje wiele mieszanych opinii na temat wsparcia Asus, jednak jest ono postrzegane głównie jako negatywne. Niestety, próbując dowiedzieć się o optymalizacji szybkości lub rozwiązaniu problemów z konfiguracją OpenVPN, otrzymaliśmy od nich bardzo negatywne / bezużyteczne odpowiedzi i nie mogliśmy znaleźć dobrej, solidnej społeczności. (Merlin, nieco ulepszone oprogramowanie wewnętrzne, jednak wygląda lepiej na tym froncie).
DD-WRT DD-WRT ma niewątpliwie największe wsparcie społeczności. Chociaż może to zająć trochę Googlingu i przeszukiwania forów Wiki, z pewnością dość szybko znajdziesz odpowiedź / rozwiązanie swojego problemu. 99% problemów, które mieliśmy z DD-WRT, które udało nam się rozwiązać lub przynajmniej dowiedzieć się, dlaczego to nie działa.
Pomidor Społeczność dla Tomato nie jest tak świetna jak dla DD-WRT, ale nadal jest tam wiele pomocy. Ponieważ oba te oprogramowanie układowe są kompilacjami Linuksa, w niektórych przypadkach można znaleźć rozwiązania na forach DD-WRT.
Sabai OS Świetną cechą Sabai, oprócz wspomnianych wcześniej „Bram”, jest wsparcie techniczne na najwyższym poziomie. Trochę brakuje, jeśli chodzi o bardzo zaawansowane konfiguracje, mogą rozwiązać większość problemów za pośrednictwem pomocy zdalnej, biletowej, a nawet telefonicznej. Możesz także korzystać z forów Tomato, ponieważ zapewnią ci również wiele pomocy w osiągnięciu twoich celów. Jak wspomniano w cenniku, jeśli chcesz uzyskać wsparcie zdalne lub telefoniczne, kosztuje to 75 USD rocznie.

8. Wniosek

Korzystanie z niestandardowego oprogramowania jest zdecydowanie tego warte, szczególnie jeśli masz router niższej klasy, ponieważ pozwala uzyskać o wiele większą wydajność i ustawienia z niego. Firmowe oprogramowanie sprzętowe nie jest złe, ale zazwyczaj są bardzo zatkane, więc niemożliwe jest osiągnięcie skomplikowanych ustawień.

Osobiście zawsze byliśmy wielkimi fanami DD-WRT ze względu na łatwość użycia i niesamowite wsparcie społeczności. Jednak po wypróbowaniu Tomato przez dłuższy okres czasu zdecydowanie widzę jego atrakcyjność, ponieważ możesz zaoszczędzić dużo czasu, nie robiąc niekończących się restartów i ulepszonego monitorowania i wydajności VPN, którą możesz osiągnąć. Wybór pomiędzy Tomato i DD-WRT jest naprawdę osobistym wyborem i zależy od tego, jakie obszary działania chcesz zoptymalizować, a także od dostępnego sprzętu. Jeśli jednak używasz niestandardowego oprogramowania układowego w celu nieznacznego zwiększenia wydajności i włączenia niektórych dodatkowych funkcji, zalecamy DD-WRT.

Chociaż Sabai kosztuje trochę, aby uzyskać z niego jak najwięcej, zdecydowanie warto, szczególnie jeśli masz niewielkie doświadczenie w korzystaniu i konfigurowaniu niestandardowego oprogramowania routera.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me