Recenzja OpenVPN Connect

OpenVPN Connect to ogólna aplikacja OpenVPN na iOS, Android, Windows i macOS, której można używać z dowolną usługą VPN obsługującą protokół OpenVPN.

Ta recenzja stanowi część serii artykułów, które badają główne ogólne aplikacje OpenVPN na każdej głównej platformie - pozostałe to GUI OpenVPN dla Windows, Tunnelblick dla macOS i OpenVPN dla Androida.

OpenVPN Connect wyróżnia się jako jedyna opcja OpenVPN dostępna dla użytkowników iPhone'a i iPada. W przeciwieństwie do innych aplikacji testowanych w tej serii, OpenVPN Connect nie jest oprogramowaniem typu open source. Jest to jednak oficjalna aplikacja OpenVPN Inc., zespołu opracowującego protokół OpenVPN typu open source.

Cena £

Aplikacja OpenVPN Connect jest bezpłatna, chociaż wersje mobilne zawierają link do płatnej usługi Private Tunnel VPN obsługiwanej przez OpenVPN Inc.

Oczywiście OpenVPN Connect to tylko aplikacja, więc aby z niej skorzystać, musisz zarejestrować się w usłudze VPN, która zwykle kosztuje kilka dolarów miesięcznie.

Funkcje OpenVPN Connect

  • Pełna ochrona przed wyciekiem DNS (zarówno IPv4, jak i IPv6)
  • Pełny routing IPv6
  • Bezproblemowy tunel (tylko mobilny)
  • Obsługa proxy
  • Bezpośrednia kompatybilność z serwerem OpenVPN Access

Podobnie jak w przypadku wszystkich ogólnych klientów OpenVPN, proste zmiany w pliku konfiguracji OpenVPN (.ovpn) pozwalają na wysoki poziom dostosowania (jeśli jest obsługiwany przez dostawcę). Większość takich edycji jest obsługiwana, chociaż istnieje niewielka lista tych, które nie są dostępne.

Nie możemy znaleźć żadnego potwierdzenia, ale uważamy za słuszne założyć, że OpenVPN Connect zawsze korzysta z najnowszej wersji protokołu OpenVPN.

Serwer dostępu

OpenVPN Connect ułatwia połączenie z konfiguracją serwera VPN za pomocą oprogramowania OpenVPN Access Server. Ta funkcja nie jest przedmiotem niniejszej recenzji, ale została omówiona w naszym przewodniku na temat tworzenia własnego serwera VPN.

Bezproblemowy tunel (tylko aplikacje mobilne)

Zgodnie z dokumentacją ta funkcja „dokłada wszelkich starań, aby tunel był aktywny podczas stanów pauzy, wznawiania i ponownego łączenia”. „Może zmniejszyć częstość wycieków pakietów, utrzymując tunel w ciągłym ruchu do momentu jego ręcznego odłączenia”.

Dlatego działa na wiele sposobów jako przełącznik zabijania, ale nie wydaje się być tak solidny jak prawdziwy przełącznik zabijania.

Warto zauważyć, że nowsza wersja Androida (Nougat 7+) zawiera prawdziwy przełącznik zabijania, który działa z dowolną aplikacją VPN (w tym OpenVPN Connect).

Prywatność i ochrona

OpenVPN Inc. to firma z siedzibą w USA, a OpenVPN Connect to aplikacja o zamkniętym źródle.

Argumentowaliśmy wcześniej, że open source ma mniejsze znaczenie niż zwykle, jeśli chodzi o niestandardowe aplikacje VPN, ponieważ dostawca VPN i tak może zobaczyć wszystko, co robisz online. Ale OpenVPN Connect to ogólna aplikacja, która teoretycznie może być używana do szpiegowania Twojej aktywności internetowej, bez względu na to, który dostawca VPN jest skonfigurowany do używania.

Fakt, że został opracowany przez ten sam zespół, który opracowuje protokół OpenVPN, najbardziej zaufany protokół VPN, jest bardzo korzystny. Nie można jednak uciec od faktu, że wszystko, co wiemy o NSA, sugeruje, że narażenie narzędzia ochrony prywatności, takiego jak OpenVPN Connect, może być wysoko na liście rzeczy do zrobienia.

W przypadku użytkowników nieobsługujących iOS zdecydowanie zalecamy korzystanie z alternatywnych rozwiązań typu open source.

OpenVPN na iOS

Surowe wytyczne Apple dla programistów iOS (i ograniczenia licencyjne) zasadniczo zabraniają korzystania z OpenVPN w iOS. Z tego powodu żadna niestandardowa aplikacja VPN na iOS, o której wiemy, nie korzysta z protokołu OpenVPN.

Innymi słowy, jedynym sposobem korzystania z OpenVPN na urządzeniu z iOS jest OpenVPN Connect. Jak ta aplikacja ominęła ograniczenia, które uniemożliwiają aplikacjom VPN korzystanie z OpenVPN, nie mamy pojęcia, ale tak jest.

Wycieki DNS

Nie wykryliśmy wycieków DNS IPv4 na żadnej platformie. Nasze połączenie internetowe nie obsługuje obecnie IPv6, więc nie byliśmy w stanie przetestować wydajności IPv6.

OpenVPN Connect obsługuje jednak pełne routing Pv6, więc bylibyśmy zaskoczeni, gdyby w jakikolwiek sposób spowodował wyciek adresów IPv6. Należy zauważyć, że aplikacja zawiera opcję trasowania połączeń VPN tylko przez IPv4. W bardzo mało prawdopodobnym przypadku wycieku IPv6 lub wycieku DNS IPv6, wybranie tej opcji prawie na pewno rozwiąże problem.

Wycieki z WebRTC RTC

W iOS fakt, że Safari, Chrome i Firefox nie obsługują WebRTC, sprawia, że ​​kwestia, czy OpenVPN Connect dla iOS zapobiega wyciekom WebRTC, jest raczej dyskusyjna.

Nie wykryliśmy żadnych wycieków WebRTC na innych platformach, chociaż żadna ochrona oparta na aplikacji nigdy nie będzie tak niezawodna jak rozwiązanie oparte na przeglądarce.

Łatwość użycia

Możesz pobrać aplikacje mobilne bezpośrednio z App Store lub Play Store, a aplikacje Windows i macOS z oficjalnej strony OpenVPN. Aplikacje działają z dowolnymi prawidłowymi plikami konfiguracyjnymi OpenVPN lub bezpośrednio z serwerem OpenVPN Access, dla którego masz adres IP i dane logowania.

Jeśli korzystasz z usługi VPN, twój dostawca dostarczy potrzebne pliki .ovpn.

iOS

Dzięki temu, że iOS jest iOS, otwarcie standardowego profilu OpenVPN (plik .ovpn) w OpenVPN Connect może być nieco bardziej zaangażowane niż na innych platformach.

Zaimportuj profil

Chociaż nie jest to od razu oczywiste, Safari zaoferuje otwieranie pobranych plików .ovpn w OpenVPN Connect (po zainstalowaniu). Co ułatwia życie.

Pliki .ovpn w openvpn

Po podłączeniu aplikacja zapewnia całkiem ładne statystyki połączeń.

statystyki połączeń

Wtyczki OpenVPN Connect do wbudowanej funkcji VPN w iOS. Po skonfigurowaniu domyślny profil można włączyć za pomocą panelu Ustawienia iOS Ikona „VPN” pokazuje na pasku powiadomień, które gdy połączenie VPN jest aktywne.

Pasek powiadomień pokazujący, że VPN jest podłączony

Poza tunelem bezszwowym większość opcji ustawień jest raczej technicznych, takich jak minimalna wersja TLS (do TLS 1.2) i czy używane są OpenVPN UDP czy TCP.

Te parametry powinny być już zdefiniowane przez dostawcę VPN w plikach konfiguracyjnych .ovpn, a zatem są przeznaczone wyłącznie dla użytkowników Access Server.

Android

Aplikacja na Androida jest prawie identyczna z rodzeństwem iOS, z tą różnicą, że dzięki bardziej konwencjonalnemu systemowi plików Androida łatwiej jest importować pliki konfiguracyjne .ovpn (np. Z folderu Pobierz lub przez transfer USB).

Pulpit

Pomijając powierzchowne różnice oparte na systemie operacyjnym, klienci Windows i MacOS wydają się identyczni. Nic dziwnego, że bardzo przypominają GUI OpenVPN.

VPN na komputerach Mac i Windows

Są to proste aplikacje, o których nie można mówić, ale działają dobrze.

Końcowe przemyślenia

Gdybyśmy byli Edwardem Snowdenem, nie korzystalibyśmy z aplikacji zamkniętego źródła opracowanej przez amerykańską firmę w celu ochrony naszej prywatności. Ponieważ tak nie jest, wygoda i bezpieczeństwo wynikające z możliwości korzystania z OpenVPN na urządzeniu z iOS przeważają nad tymi obawami. Jako taki, OpenVPN Connect to dobra aplikacja, która dobrze spełnia swoje zadanie. Nie jest to zaskakujące, ponieważ został opracowany przez samą OpenVPN Inc.!

Wolelibyśmy jednak zobaczyć bardziej solidny przełącznik zabijania niż tunel bez szwu. Bez wątpienia istnieją dobre techniczne powody, dla których nie ma takiego, ale nadal. Najważniejsze dla użytkowników iOS, którzy chcą funkcji OpenVPN, jest to, że OpenVPN Connect jest nadal najlepszą opcją.

Nie możemy jednak wymyślić żadnego powodu, dla którego użytkownicy komputerów z systemem innym niż Access Server lub Android powinni wybrać to rozwiązanie zamiast lepszych alternatywnych źródeł.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me