Wyłącz zbieranie danych systemu Windows 10 – kompletny przewodnik

Od czasu wydania 29 lipca problemy z bezpieczeństwem systemu Windows 10 budzą krytykę ze strony specjalistów IT i działaczy prywatności, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się wielu domyślnym ustawieniom najnowszego systemu operacyjnego Microsoft. Aby Ci pomóc, ProPrivacy postanowiło udostępnić ci ten łatwy do naśladowania szybki przewodnik, który pozwoli ci wyłączyć zbieranie danych systemu Windows 10.


1. Wyłącz dostosowane reklamy

Po pierwsze, będziesz chciał poradzić sobie z dostosowanym systemem reklam, robisz to w ustawieniach zabezpieczeń systemu Windows 10.

Aby go wyłączyć, przejdź do Ustawień > Prywatność > Ogólne i przesuń opcję „Zezwól aplikacjom na używanie mojego identyfikatora reklamowego w celu zwiększenia komfortu korzystania z różnych aplikacji (wyłączenie tego spowoduje zresetowanie Twojego identyfikatora)” do pozycji Wyłączone.

Teraz wyłącz wszelkie blokery reklam w przeglądarce (ponieważ przeszkadzają) i przejdź do choice.microsoft.com/en-us/opt-out. Tam wybierz „Wyłączone” dla „Spersonalizowanych reklam, gdziekolwiek używam mojego konta Microsoft” i „Spersonalizowanych reklam w tej przeglądarce”.

2. Wyłącz Cortanę

Otwórz Cortanę na pasku zadań i kliknij ikonę notatnika po lewej stronie wyskakującego okienka.

Kliknij Ustawienia i przejdź do Wyłącz opcję „Cortana może dać ci sugestie, pomysły, przypomnienia, alerty i więcej”.

Po odejściu Cortany możesz również wyłączyć wyniki Bing. Jeśli Bing nie jest twoją filiżanką herbaty, wyłącz „Szukaj online i dołącz wyniki internetowe”.

3. Przestań mnie poznawać!

Teraz wróć do Ustawień i przejdź do Prywatności > Mowa, pismo odręczne i pisanie na klawiaturze.

Tutaj musisz kliknąć „przestań mnie poznawać. Spowoduje to wyłączenie niesławnego naciśnięcia klawisza i nagrywarki, które wywołały tyle dyskusji.

4. Wymaż pamięć Cortany

W tym momencie kliknij „Idź do Bing i zarządzaj danymi osobowymi dla wszystkich swoich urządzeń”. Gdzie możesz usunąć wszystko, co Cortana do tej pory udało się dowiedzieć o tobie, klikając Wyczyść u dołu.

5. Wybierz swoje hotspoty

Po piąte na liście rzeczy do zrobienia: przejdź do Ustawień > Sieć & Internet > Wi-Fi > Zarządzaj ustawieniami Wi-Fi.

Tutaj wyłączasz funkcję Wi-Fi Sense. Zrób to, przesuwając „Połącz z sugerowanymi otwartymi punktami dostępowymi” i „Połącz z otwartymi sieciami udostępnionymi przez moje kontakty” do pozycji Wyłączone.

6. Zatrzymaj udostępnianie plików systemowych

Domyślnie zatrzymuj udostępnianie plików systemowych i aktualizacji systemu Windows 10 na komputerze (i na komputerze innym użytkownikom).

Przejdź do ustawień > Aktualizacja & Bezpieczeństwo > Aktualizacja systemu Windows > Zaawansowane opcje > Wybierz sposób dostarczania aktualizacji.

Tutaj musisz wybrać opcję całkowitego wyłączenia „Aktualizacji z więcej niż jednego miejsca” lub decyzji o udostępnieniu informacji tylko „komputerom w sieci lokalnej”. Zależy od Ciebie.

7. Wyłącz jeden dysk

Na tym etapie będziesz chciał powstrzymać system Windows 10 przed przechowywaniem informacji na serwerach Microsoft. Nazywa się to OneDrive.

Aby to wyłączyć:

kliknij strzałkę w górę na pasku zadań.

Wybierz OneDrive > Ustawienia i odznacz wszystkie trzy z następujących opcji:

„Uruchom OneDrive automatycznie po zalogowaniu się do systemu Windows”.

„Pozwól mi użyć OneDrive do pobrania dowolnego z moich plików na tym komputerze”

oraz „Używaj pakietu Office do pracy nad plikami jednocześnie z innymi osobami”.

Zbieranie danych w systemie Windows 10

8. Przestań wysyłać informacje do firmy Microsoft

Teraz wróć do Ustawień > Prywatność i wybierz Ogólne, w którym chcesz wyłączyć opcję „Wysyłaj informacje firmy Microsoft o tym, jak piszę, aby pomóc nam poprawić pisanie i pisanie w przyszłości” oraz „Pozwól stronom internetowym udostępniać odpowiednie treści, uzyskując dostęp do mojej listy języków”.

9. Wyłącz usługę lokalizacji systemu Windows 10

Jeśli chcesz, możesz także wyłączyć usługę lokalizacji systemu Windows 10, która znajduje się bezpośrednio w obszarze Ogólne. Tutaj możesz całkowicie się go pozbyć w Zmień lub ustawić Wyłącz tylko dla tego konkretnego użytkownika.

10. Uprawnienia aplikacji

Kontynuuj w dół listy aplikacji w obszarze Ogólne i Lokalizacja: wyłączając dowolne funkcje, których nie chcesz.

Zastanów się jednak ostrożnie, ponieważ niektóre opcje (np. Aplikacja Poczta w twoich kontaktach) mogą być korzystne.

11. Microsoft Edge

Microsoft Edge to nowa przeglądarka internetowa w systemie Windows 10. Domyślnie jest ustawiona na komunikację z Microsoft.

Aby go zatrzymać, otwórz Edge, kliknij menu (trzy poziome kropki) i wybierz Ustawienia > Wyświetl ustawienia zaawansowane.

Tutaj wyłącz wszystko, czego nie chcesz w sekcji „Prywatność i usługi” („pokaż sugestie wyszukiwania” i „Pomóż mi chronić się przed złośliwymi witrynami i plikami do pobrania za pomocą filtru SmartScreen”). )

12. Ustawienia synchronizacji

Jeśli nie chcesz, aby ustawienia systemu Windows 10 były dostępne na żądanie na innych komputerach, powinieneś przejść do Ustawień > Konta > Zsynchronizuj ustawienia i przesuń je na Wyłączone.

13. SmartScreen

SmartScreen to funkcja, która pomaga chronić Cię przed niechcianymi i złośliwymi programami komputerowymi. Powinieneś to wyłączyć tylko wtedy, gdy masz pewność co do tego, co robisz. W przeciwnym razie pozostaw to włączone.

Aby go wyłączyć, przejdź do menu Start > Panel sterowania. Wybierz System i zabezpieczenia > Bezpieczeństwo i konserwacja i wybierz „Zmień ustawienia Windows SmartScreen” po lewej stronie.

Teraz kliknij przycisk opcji „Nie rób nic (wyłącz Windows SmartScreen)”.

14. Aplikacje SmartScreen +

Na koniec wyłącz inny filtr SmartScreen w Ustawieniach > Prywatność > Ogólne i przesuń opcję „Włącz filtr SmartScreen, aby sprawdzić zawartość stron internetowych (adresy URL), których używają aplikacje ze Sklepu Windows”, aby wyłączyć.

Skąd ta krytyka? W szczególności nowy system Windows jest potępiany za niedopuszczanie użytkowników do rezygnacji z niektórych domyślnych usług. Obejmują one wysyłanie danych Microsoft do dostosowanych reklam (poprzez osobisty identyfikator reklamy); system aktualizacji peer-to-peer (Torrent), który zwiększa wykorzystanie przepustowości (i może prowadzić do wzrostu opłat za przesył danych). Regularnie komunikuje się z serwerami - co negatywnie wpływa na szybkość przeglądania stron internetowych - i gromadzi dane wprowadzone przez użytkownika, aby „nauczyć” wbudowanego asystenta cyfrowego Cortany, co firma przyznaje,

„Gromadzi i wykorzystuje różne rodzaje danych, takie jak lokalizacja urządzenia, dane z kalendarza, używane aplikacje, dane z e-maili i wiadomości tekstowych, do kogo dzwonisz, kontakty i częstotliwość interakcji z nimi na urządzeniu. „

Zbieranie danych w systemie Windows 10

Zła prasa zainspirowała wielu użytkowników systemu Windows do uniknięcia bezpłatnego uaktualnienia - dostępnego dla użytkowników systemu Windows 7, 8 i 8.1 - z obawy, że może on przeprowadzać tajny nadzór naruszający prywatność. Teraz zmiany ścieżki aktualizacji ogłoszone w zeszłym tygodniu oznaczają, że wkrótce będzie bardzo trudno uniknąć aktualizacji,

„Na początku przyszłego roku spodziewamy się ponownej klasyfikacji Windows 10 jako "Zalecana aktualizacja". W zależności od ustawień usługi Windows Update może to spowodować automatyczne rozpoczęcie procesu aktualizacji na urządzeniu. ” powiedział Microsoft Terry Myerson.

Co oznacza bycie zmuszonym do posiadania Windows 10? I dlaczego warto skorzystać z tego przewodnika, aby wyłączyć zbieranie danych systemu Windows 10?

Po pierwsze, wiceprezes firmy Microsoft Joe Belfiore przyznał niedawno, że system Windows 10 rzeczywiście nieustannie śledzi i wysyła informacje z powrotem do firmy Microsoft. Co więcej, w uspokajającym ukłonie dla zwolenników prywatności (którzy oszukują system od miesięcy), przyznaje, że chociaż niektóre z jego funkcji nadzoru można wyłączyć, inne nie mogą,

„W przypadkach, w których nie udostępniliśmy opcji, uważamy, że te rzeczy mają związek ze zdrowiem systemu. W przypadku, gdy wiemy, że stworzyliśmy awarię lub mamy poważne problemy z wydajnością, uważamy, że jest to tak pomocne dla ekosystemu, a więc nie jest kwestią prywatności, że dzisiaj zbieramy te dane, abyśmy mogli to zrobić lepiej dla wszystkich.

Chociaż dla wielu może się to wydawać nieistotne, inni (do tej pory określani jako teoretycy spisku) uważają, że powinno być możliwe zatrzymanie komunikacji komputera z serwerami Microsoft, jeśli chcą. Chociaż prawdą jest, że pod ścisłą kontrolą wiele z tych transferów danych wydaje się wystarczająco nieszkodliwych (brak markerów identyfikujących), martwi się, że inni nie są tak łagodni.

Warto również zauważyć, że podczas gdy wiele osób jest poinformowanych o zagrożeniach bezpieczeństwa obecnych w systemie Windows 10, inni mogą nie być. W rzeczywistości jest prawdopodobne, że niektórzy użytkownicy dokonają uaktualnienia do systemu Windows 10 bez żadnych rozważań (w końcu jest bezpłatny). Większość ekspertów zgadza się, że system Windows 10 znacznie przewyższa poprzednie wersje, co oznacza, że ​​wielu użytkowników może być inwazyjne: że Umowa licencyjna użytkownika końcowego (EULA) zezwala Microsoft na konkretne zbieranie danych dotyczących naciśnięć klawiszy.

W związku z chaosem w mediach dotyczącym dołączonego keyloggera postanowiliśmy poprosić Microsoft o oficjalne oświadczenie w sprawie prawdziwości zarzutów dotyczących usługi. Nic dziwnego, że odpowiedź Microsoftu brzmi „nie”,

odpowiedź Microsoft2

Jednak po bliższym przyjrzeniu się staje się jasne, że po początkowym „nie” Microsoftu następuje „za zgodą klienta” tak, Windows może. Wiedząc, że umowa licencyjna użytkownika systemu Windows 10 udziela Microsoftowi takiego zezwolenia klienta, z pewnością sprawia, że ​​początkowa firma No wydaje się pośpieszną próbą wprowadzenia w błąd. Nęka nas też świadomość, że gdyby odpowiedź brzmiała „nie”, prawdopodobnie w mediach nie nastąpiłaby tak gorąca debata.

Nie ma wątpliwości, że keylogging systemu Windows 10 (domyślnie) może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa. Nasze klawiatury służą do wpisywania haseł, danych bankowych (i innych poufnych informacji), a obecnie wiadomo, że kradzież danych z cyberprzestępczości stanowi bardzo realne i bezpośrednie zagrożenie. Mając to na uwadze, czy nie jest niepokojące, że nasze poufne informacje mogą zostać wyjęte z rąk Microsoftu? Nawet jeśli tak się nie stanie, czy możemy zaufać Microsoftowi z tak wielką skarbnicą informacji? Nie zapominaj, że Microsoft otwarcie przyznaje, że chce systemu Windows 10 na miliardach komputerów w ciągu dwóch lat. To poważnie duże zbiory danych.

Niestety wydaje się, że ta debata będzie kontynuowana w dającej się przewidzieć przyszłości. Przede wszystkim dlatego, że Microsoft jest tak blisko, jak to tylko możliwe, że jest „zbyt duży, by upaść” i jest wygodnie ustawiony w Oligopolu, który nie wygląda na skraj załamania. Elitarna pozycja, która pozwala firmie zmusić użytkowników do robienia tego, co chce za pomocą swoich maszyn, w przeciwieństwie do tego, czego chcą. Joe Belfiore zapewnił nas o tym.

Zbieranie danych w systemie Windows 10: Podsumowanie

Jedyną solidną radą dostępną dla użytkowników systemu Windows 10 jest wyłączenie jak największej liczby jego funkcji naruszających prywatność. Coś, co prawdopodobnie będziesz musiał zrobić wcześniej niż później, teraz, gdy Microsoft zaczął taranować ludziom gardła.

Ponadto, jeśli zdecydujesz się pozostać przy firmie Microsoft, możesz sprawdzić nasz najnowszy artykuł 5 najlepszych sieci VPN dla systemu Windows 10, który zawiera dogłębną analizę najlepszych opcji VPN podczas uruchamiania nowego systemu operacyjnego.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me