Wyjaśnienie Blockchain

Co to jest Blockchain

Do tej pory większość ludzi słyszała o Bitcoinach. Bitcoiny to jedna z (obecnie tysięcy) kryptowalut dostępnych na rynku. Oryginalna kryptowaluta stała się popularną własnością, a całkowita wartość Bitcoinów osiągnęła 326,5 mld USD w grudniu 2017 r., A następnie spadła nieco do 237,6 mld USD na początku 2020 r. Nie możesz jednak zrozumieć, że Bitcoiny istnieją tylko z powodu cyfrowy system księgi publicznej o nazwie Blockchain.

Blockchain po raz pierwszy pojawił się na scenie w listopadzie 2008 roku. W tym momencie ktoś (lub grupa ludzi) pod pseudonimem Satoshi Nakamoto opublikował białą księgę zatytułowaną Elektroniczny system kasowy Peer-to-Peer. System opisany przez Nakamoto był rewolucyjny. Stworzył sposób na istnienie cyfrowej waluty, dzielenie się nią, kupowanie i sprzedawanie oraz wykorzystywanie do kupowania i sprzedawania. Wszystko to bez potrzeby pośrednictwa instytucji finansowych.

Być może, co najważniejsze, dzięki strukturze peer-to-peer Blockchain kryptowaluta, która znajdowała się w systemie publicznej księgi rachunkowej, istniałaby w stanie, który byłby przeciwny korupcji. Odtąd zauważono, że niezniszczalny kręgosłup Blockchain ma znacznie więcej zastosowań niż tylko trzymanie razem kryptowalut.

Obecnie opracowywanych jest coraz więcej zastosowań Blockchain, co powoduje, że wiele osób pyta, co to jest Blockchain i jak działa?

Zrozumienie Blockchain: podstawy

Blockchain 1

Blockchain to system księgi publicznej, który prowadzi rejestr wszystkich transakcji Bitcoin, jakie kiedykolwiek zostały wykonane. System księgi publicznej nigdy nie śpi. Jest stale aktualizowany i udostępniany setkom tysięcy komputerów podłączonych przez Internet. Te komputery nazywane są węzłami. Ponieważ tak wielu z nich jest aktualizowanych jednocześnie, hakowanie całego systemu jest technicznie niewykonalne.

Dane, które składają się na Blockchain, nazywane są „łańcuchem”. Jest to suma wszystkich transakcji, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, od początku do ostatniej transakcji. Sam łańcuch jest tworzony przez sieć, ponieważ znaczniki czasowe dokonywanych transakcji. Te znaczniki czasu są tworzone przez mieszanie (szyfrowanie) danych transakcji w „łańcuch” dowodów transakcji oparty na haszowaniu.

W oryginalnej białej księdze Nakamoto o Blockchain ten łańcuch danych jest nazywany "system transakcji elektronicznych bez zaufania."

Dzięki technologii Blockchain nie ma jednej osoby, podmiotu ani instytucji, w którą każdy musiałby wierzyć. Łańcuch zapewnia bezbłędny zapis wszystkich transakcji, które kiedykolwiek zostały dokonane. Jest to powszechnie określane jako „dowód pracy”. Tego dowodu pracy nie można zmienić bez cofnięcia go i ponownego wykonania. Ponieważ jednak już się to wydarzyło i zostało zakodowane w łańcuchu, dzieła nie można ponownie wykonać.

W jaki sposób waluta Blockchain zapobiega podwójnym wydatkom

Problem z danymi cyfrowymi polega na tym, że można je łatwo kopiować i powielać. Dlatego przez długi czas posiadanie waluty cyfrowej było uważane za niemożliwe. Jak można uczynić monety cyfrowe wyjątkowymi, aby można je było wydać tylko raz? Blockchain Nakamoto był rozwiązaniem tej zagadki.

Decentralizując księgę transakcji, cała sieć węzłów dołączonych do Blockchain jest w stanie stale wiedzieć o lokalizacji każdego Bitcoina w systemie. To rozwiązuje problem podwójnych wydatków, umożliwiając rozkwit kryptowalut.

Blockchain Infographic 01 Skompresowany 1 1024X506

Jak działa Blockchain w praktyce?

  1. Po pierwsze, ktoś prosi o wykonanie transakcji za pomocą Blockchain. W tym momencie żądanie jest wysyłane przez Internet do wszystkich węzłów aktualnie podłączonych do Blockchain. Węzły (komputery uczestniczące) otrzymują żądanie i rozpoczyna się proces transakcji.
  2. Następnie sieć węzłów jednocześnie sprawdza zarówno status użytkownika w Blockchain, jak i żądanie transakcji. Odbywa się to przy użyciu rozpoznanych algorytmów. Z osobą, która zażądała zatwierdzenia transakcji, i wszystkimi węzłami, które zgadzają się co do żądania, transakcja może przejść do przodu.
  3. Zweryfikowana transakcja może obejmować przeniesienie kryptowaluty z jednego miejsca do drugiego w celu zakupu czegoś lub przechowywania go w innym miejscu. Jednak technologię Blockchain można również zastosować do weryfikacji wszelkich innych danych, które wymagają bezpiecznej transakcji. Obejmuje to rekordy danych, umowy oraz inne dane lub informacje, które muszą być udostępniane z zaufaniem.
  4. Po zweryfikowaniu transakcji można ją przenieść na etap zakończenia procesu. Osiąga się to poprzez dodanie danych z tej konkretnej transakcji do danych z innych transakcji w tak zwanym bloku. Bloki mają rozmiar 1 Mb i są tworzone mniej więcej raz na dziesięć minut. Przechowują wszystkie najnowsze transakcje dokonane w łańcuchu bloków.
  5. Teraz, gdy dane zostały dodane do bloku - a blok jest zakończony 1 Mb transakcji danych - blok jest dodawany do łańcucha bloków. Zatem pierwotna transakcja jest zakończona (podobnie jak wszystkie inne ostatnie transakcje składające się na ten blok).

Blockchain Security: Suma wszystkich transakcji

Jest to ukończony łańcuch bloków, który tworzy nieprzekupną publiczną księgę transakcji znaną jako Blockchain. Najdłuższy łańcuch w sieci służy jako dowód całej historii transakcji. Jest dzielony z węzłami, gdy dołączają do sieci.

Piękno polega na tym, że cyberprzestępca nie ma scentralizowanej bazy danych transakcji. Zamiast tego Blockchain istnieje jako publiczna baza danych. Jest stale udostępniany i uzgadniany między wszystkimi węzłami podłączonymi do sieci. Ponieważ sieć składa się z milionów komputerów-hostów, Blockchain jest niezwykle bezpieczny.

Dzięki temu dane zawarte w Blockchain są łatwe do zweryfikowania. W przypadku Bitcoin daje to już skończonej walucie ogromną korzyść (a zatem wrodzoną wartość), czyniąc ją niewrażliwą na korupcję ze strony instytucji finansowych lub innych sił zewnętrznych.

W miarę upływu czasu łańcuch bloków 1 Mb staje się coraz większy. Dla osób, które nie aktualizowały swojej wersji Blockchain (Bitcoin) od jakiegoś czasu - lub pobierają ją po raz pierwszy do nowego portfela Bitcoin Blockchain - uzyskanie go może więc potrwać dość długo (cokolwiek od kilku godzin do tygodni).

Ponieważ Blockchain staje się coraz większy, ten czas nieuchronnie się wydłuży. Z tego powodu czasem się mówi "twardy widelec" scenariusze. To spowodowałoby, że wszyscy użytkownicy Bitcoin Blockchain byli zmuszeni przenieść (hard fork) do nowej wersji Blockchain.

Hard Fork

Bitcoin & Blockchain wyjaśnił: Debata na temat twardego widelca

Debata na temat twardego widelca Bitcoin szalała już od jakiegoś czasu. Wielu ekspertów Bitcoin uważa, że ​​bloki 1 Mb staną się zbyt ograniczające. Problem polega na tym, że w miarę wydłużania się łańcucha bloków złożony proces kryptograficzny wymagany do weryfikacji łańcucha stanie się opóźniony i powolny.

Wszyscy rozumieją frustrację związaną z opóźnieniem (lub buforowaniem) po oglądaniu strumieniowego wideo. Teraz wyobraź sobie, że ten wpływ wpływa na globalną walutę. Eksperci finansowi rozumieją, że wszelkie opóźnienia w Blockchain - które wpływają na płynność Bitcoinów - mogą mieć negatywny wpływ na wartość Bitcoinów. Jest to oczywiście ogromny problem dla inwestorów.

Istnieje ogólna zgoda co do tego, że twardy widelec jest konieczny, aby ograniczyć problem opóźnień. Jednak nikt nie wie, jak twardy widelec może wpłynąć na cenę Bitcoin. Blockchain to kręgosłup, który łączy popularną kryptowalutę. Zaufanie otaczające Bitcoiny opiera się przede wszystkim na technologii działającej za kulisami. W związku z tym inwestycja w Bitcoin jest w rzeczywistości inwestycją w Blockchain.

Z tego powodu istnieje ogromna obawa wśród inwestorów, że nowy Blockchain może zawieść. Może to spowodować katastrofalną utratę wartości Bitcoin.

Który twardy widelec jest najlepszy?

Można sobie wyobrazić, że możliwość lagowania Blockchaina była bardziej niepokojąca niż twardy widelec, szczególnie gdy Blockchain konkurencyjnej kryptowaluty (Ethereum) już udowodnił, że twardym widelcem można skutecznie zarządzać (dwa razy właściwie: raz przez przypadek).

Innym problemem dla Bitcoin Blockchain jest to, że nikt nie może się zgodzić co do tego, jaką formę powinien przyjąć twardy widelec. Istnieją dwie konkurencyjne opcje: Bitcoin Unlimited (BU) i Segregated Witnesses (SegWit). BU przekaże większą moc górnikom Bitcoin. Pozwoliłoby Blockchainowi skalować się raz za razem, gdy było to konieczne. SegWit zachowuje zdecentralizowane podejście, ale podwaja jedynie przepustowość Blockchain. Oznacza to, że pewnego dnia prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie innego twardego widelca.

Na razie nikt nie jest pewien, co się stanie. Kiedy dojdzie do twardego rozwidlenia, Bitcoin stanie się zasadniczo inną walutą na nowym Blockchain (z oryginalnym Bitcoinem na oryginalnym Blockchain). Jeśli wszyscy chętnie migrują do nowego widelca, wszystko powinno być w porządku. Jednak, chyba że wszyscy zaakceptują nowy Blockchain (aw przypadku twardego widelca Ether nie wszyscy), możliwe, że bunt może negatywnie wpłynąć na cenę kryptowaluty.

Bitcoin Blockchain

Technologia Blockchain: do czego jeszcze można ją wykorzystać?

Tradycyjna baza danych zawiera jedną centralną kopię informacji, którą może aktualizować tylko jeden aktor na raz. Z drugiej strony Blockchain pozwala na zmianę zestawu danych przez wiele stron jednocześnie. Na przykład, gdy bank przekazuje pieniądze, musi najpierw zablokować dostęp do funduszy podczas wykonywania przelewu. Następnie musi zaktualizować drugą stronę, a następnie ponownie otworzyć dostęp do funduszy.

Bankowość Blockchain pozwala na szybsze i wydajniejsze przekazy pieniężne. Dlatego instytucje finansowe, takie jak Barclays, BNP Paribas, Nasdaq, a nawet Rezerwa Federalna, inwestują czas i pieniądze w projekty badające wykorzystanie technologii Blockchain do własnych celów.

Logo karty Gyft

Technologia Blockchain oferuje jednak nie tylko transakcje finansowe. Firma o nazwie Gyft korzysta z technologii blockchain, aby oferować karty upominkowe małym i średnim firmom. W przypadku wielu firm koszt dostarczenia kart podarunkowych jest zbyt duży, aby je wdrożyć. Jednak dzięki Gyft każda firma może z łatwością wprowadzić karty upominkowe, które można wymienić w dowolnym ze swoich sklepów.

Factom to kolejna z tych innowacji. Jest to rozszerzenie początkowego protokołu Blockchain, który umożliwia stosowanie łańcucha bloków do obsługi większych zestawów danych. Factom umożliwia użytkownikom prowadzenie własnych bezpiecznych ksiąg rachunkowych. Ci użytkownicy mogą określić, jakie informacje są przechowywane w ich księdze. Dzięki temu blockchain firmy Factom może zajmować się przetwarzaniem danych w innych obszarach biznesowych, takich jak prawo.

Blockchain Banking: Just the Beginning

Wartość technologii Blockchain manifestuje się już wokół nas. Widać to nie tylko w cenie Bitcoinów, ale także w innych kryptowalutach, które działają na podobnych publicznych księgach rachunkowych. Najbardziej ekscytujące z nich to obecnie Ethereum, Litecoin i ZCash. Wszystkie te kryptowaluty doświadczyły gwałtownego wzrostu ich wartości w ciągu ostatniego roku i wydaje się, że wszystko pójdzie w tym samym kierunku.

Eter

Co więcej, jest to stosunkowo nowa technologia. Oznacza to, że jego prawdziwa wartość jest wciąż odkrywana. Z biegiem czasu mogą nastąpić dalsze postępy w sposobie jego wdrażania.

Na razie Bitcoin jest o krok przed paczką, ale wejście na rynek wymagałoby tylko kilku postępów w technologii blockchain dla innej monety (o zauważalnej większej wartości ze względu na ulepszony blockchain). Mając to na uwadze, każdy zainteresowany inwestowaniem w kryptowaluty powinien naprawdę obserwować powstające blockchainy pod kątem innowacji, jeśli chce dostrzec jutrzejszego wielkiego zwycięzcę.

Ponadto na całym świecie są ludzie ciężko pracujący, aby znaleźć nowe sposoby na włączenie technologii blockchain do innych firm. Moim zdaniem, ponieważ technologia blockchain jest tak korzystna, niektóre z tych aplikacji odniosą sukces i najprawdopodobniej odniosą ogromny sukces w przyszłości.

Kryptowaluty i usługi VPN

Wreszcie, wszystkim zainteresowanym Blockchain i kryptowalutami zaleca się skorzystanie z usług VPN. Sieci VPN pozwalają ludziom chronić hasła i loginy za pomocą szyfrowania, dodając dodatkową warstwę bezpieczeństwa do wszystkich transakcji online.

Zdjęcie tytułowe: pichetw / Shutterstock.com

Zdjęcia: Zapp2Photo / Shutterstock.com, varuna / shutterstock.com, 3Dsculptor / Shutterstock.com, Roman Pyshchyk / Shutterstock.com

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me