12. července je bitva o Den neutrální neutrality!

Internet, jak víme, je ve vážném nebezpečí. Americká federální komise pro komunikaci (FCC) plánuje vzdát se pravomocí, které v současné době musí vynucovat pravidla neutrality sítě u poskytovatelů internetových služeb (ISP).

Tím se sjednotí síla velkých podniků, potlačí inovace a vydláží se cesta k dvoustrannému internetu, kde si pouze bohatí mohou dovolit neomezený přístup k této technologii měnící hry. Je to krok, o který nikdo nemá zájem, kromě velkých amerických poskytovatelů internetových služeb, kteří tvrdě lobovali za změny.

12. července se Amazon, Reddit, Mozilla, StartPage, ProPrivacy.com a mnoho dalších internetových společností připojují k aktivistům síťové neutrality pro "celoevropský den akce k zachování neutrality sítě." Kampaň organizuje skupina pro obhajobu digitálních práv v rámci boje za budoucnost (FFTF).

Co je síťová neutralita?

Čistá neutralita je myšlenka, že veškerý internetový provoz je poskytovateli internetových služeb a vládami nakládán stejně. Znamená to „nediskriminovat nebo účtovat rozdílně podle uživatele, obsahu, webu, platformy, aplikace, typu připojeného zařízení a způsobů komunikace.“

Je to základní kámen inovací a svobodného projevu na internetu. Bez neutrality sítě by internet jednoduše nebyl takovým úspěchem. Bez neutrality sítě:

  • Poskytovatelé internetových služeb mohou diskriminovat konkurenční služby. Například omezením (nebo dokonce blokováním) poskytovatelů obsahu, jako jsou Netflix, Facebook a Google, a zároveň zákazníkům poskytnout neomezený přístup s prioritou k jejich vlastním službám.
  • Inovace jsou potlačeny. Netflix, Facebook a Google si pravděpodobně mohou dovolit platit poskytovatelům internetových služeb za poskytnutí větší šířky pásma pro jejich služby. Start-upové společnosti však toto nebudou schopny. To ve skutečnosti zanechá malé, inovativní společnosti mrtvé ve vodě a zároveň posílí monopolní stranglehold, který mají velké, zavedené společnosti na internetu.
  • Poskytovatelům internetových služeb nic nebrání v omezení nebo dokonce úplném cenzurování obsahu z politických, sociálních nebo náboženských důvodů.
  • Internet se rozdělí na dvě nebo více „úrovní“. Méně prosperující zákazníci budou zaměřeni na speciální internetové balíčky „kabelového stylu“, které poskytují přístup pouze k vybraným službám. Neomezený přístup k internetu bude k dispozici pouze těm, kteří si za něj mohou dovolit zaplatit. To prohloubí digitální propast a povede ke zvýšení hospodářské a sociální nerovnosti.

Jinými slovy, velké peníze budou moci jezdit drsně nad zájmy obyčejných lidí.

Proč je to v vážném nebezpečí?

V roce 2014 byl proveden podobný pokus o odstranění neutrality sítě, ale FCC byl nucen provést obrat. Bývalý předseda FCC Tom Wheeler, bývalý průmyslový lobbista v odvětví telekomunikací, projevil malou chuť k úspoře neutrality sítě poté, co soudní rozhodnutí zrušila stávající pravidla.

V návaznosti na masivní kampaň, kterou aktivisté internetu aktivizovali, FCC otevřela své návrhy, aby mohla veřejně komentovat. Poté, co bylo obdrženo více než čtyři miliony komentářů, což způsobilo, že web FCC dvakrát selhal, Wheeler se vzdal.

FCC se snažil chránit neutralitu sítě tím, že klasifikoval internet jako nástroj pro hlavu II. Poskytovatelé internetových služeb tak byli pod kontrolou FCC a umožnili jim zavést jasná a přiměřeně přísná pravidla neutrality sítě.

FCC má nyní nového republikánského předsedu, kterého jmenoval Donald Trump. Ajit Pai je bývalý verizonský lobbista a jeho antipatie pro průmyslovou regulaci je dobře známa. V minulosti popsal stávající pravidla neutrality sítě FCC jako „chybu“ a nyní chce zvrátit rozhodnutí Wheelera z roku 2014.

Co místo toho navrhuje Pai?

Pai chce reklasifikovat širokopásmové připojení jako „Informační službu podle hlavy I“, což znamená, že pravidla týkající se blokování, omezení a placení priorit by v podstatě zmizela. Jako služba podle hlavy I by internet spadal pod pravomoc Federální obchodní komise (FTC) místo FCC.

FTC by však měla v této roli jen velmi málo zubů. V současné době zveřejněné oznámení o navrhovaném zákonodárství (.pdf) je v některých hlavních otázkách nápadně nejasné. Odborní pozorovatelé očekávají, že místo současných vynutitelných pravidel budou poskytovatelé internetových služeb požádáni, aby se dobrovolně zavázali k zásadě neutrality sítě.

Teoreticky by FTC mohla jít po poskytovatelích internetových služeb, kteří tyto sliby nesplňují, z důvodu, že uvedli v omyl zákazníky. Jak však pozoruje Nilay Patel z The Verge a bývalý poradce FCC Gigi Sohn, je nepravděpodobné, že by k tomu skutečně došlo.

Společnosti mění své smluvní podmínky po celou dobu bez zapojení FTC. I kdyby zasáhla, FTC mohla reagovat reaktivním způsobem až poté, co již došlo k poškození.

Kromě toho není ani zdaleka jasné, že podle návrhů společnosti Pai budou ISP skutečně povinni takové slibovat! Jako expert na ochranu soukromí spotřebitele a mluvčí StartPage.com nás Liz McIntyreová pozorovala,

"ISP jako Verizon a AT."&Udělali jsme hrubý pokus o dobrovolné žádosti „Nesleduj“. Byli bychom idioti, kteří jim důvěřujeme dobrovolnou neutralitou sítě."

Veřejná konzultace

V přinejmenším symbolické ukázce naslouchání spotřebitelům vyzvala FCC americkou veřejnost, aby se vyjádřila ke svým návrhům. Co je však zcela zřejmé, je to, že nemá v úmyslu dodržovat výsledky této konzultace. Ve skutečnosti byl jeho postoj k celému procesu skandální. Příklady zahrnují:

  • Zdá se, že až 20% komentářů obdržených agenturou FCC bylo zasláno spamovými roboti používajícími identity získané porušením dat online. Když se někteří z těch, kteří byli zosobněni (nebo jejich příbuzní, v případě, že komentáře byli zdánlivě předloženi mrtvými), stěžovali, FCC se rozhodla je ignorovat a považovat je za platné.
  • Poté, co komik a televizní hostitel John Oliver vyzval diváky, aby se vyjádřili k podpoře neutrality sítě, došlo ke zhroucení webových stránek FCC. To vedlo ke ztrátě velkého počtu komentářů neutrality sítě. FCC obviňoval kybernetický útok s distribuovaným odepřením služby (DDoS) za poměrně pohodlný incident, ale odmítl poskytnout jakýkoli důkaz pro podporu tohoto tvrzení.
  • I přes ohromnou podporu neutrality sítě v komentářích se Ajit Pai rozhodl vydat jeden dopis zaslaný 19 neziskovými městskými poskytovateli širokopásmového připojení na podporu navrhovaných změn. Drtivá většina malých poskytovatelů internetových služeb však Pai naléhavě vyzvala, aby zachovala ochranu hlavy II.

Stručně řečeno, zdá se, že Ajit Pai a FCC jsou odhodláni prosazovat své plány na vynucení neutrality sítě, bez ohledu na masovou veřejnou opozici vůči této myšlence.

Je čas se bránit!

Čistá neutralita existuje v USA pouze z důvodu hromadné mobilizace aktivistů čisté neutrality v roce 2014. To dokazuje, že FCC může být nuceno naslouchat, pokud dostatečný počet lidí projeví dostatečnou obavu o problém.

To je důvod, proč se ProPrivacy.com připojila k dlouhému seznamu dalších internetových společností, aby se stala oficiálním účastníkem boje za budoucnost v bitvě o internet dne 12. července 2017..

Záměrem je zvýšit povědomí veřejnosti o této zásadní otázce a povzbudit všechny čtenáře z USA, aby své názory zaregistrovali na webových stránkách FCC. Opravdu, pokud jste občanem USA, který tak ještě neučinil, udělejte to hned teď! FCC přijímá připomínky ke svým návrhům na neutralitu sítě do 16. srpna.

Také si myslíme, že je důležité, aby si mezinárodní čtenáři byli vědomi toho, co se děje ve Spojených státech. Koneckonců asi 80% veškerého internetového provozu prochází americkými poskytovateli internetových služeb. Kromě toho poskytovatelé internetových služeb a vlády na celém světě se zájmem sledují vývoj v USA.

Toto je důležitá bitva pro každého uživatele internetu a jeho důsledky budou dalekosáhlé. Žádáme proto každého, kdo je schopen, přispívat jakýmkoli způsobem. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je sdílení tohoto článku nebo oficiální webové stránky Battle for the Internet na účtech sociálních médií, aby se slovo rozšířilo. Koneckonců, čím více hluku vytváříme, tím je pravděpodobnější, že FCC ustoupí!

Obrazový kredit: Maria Merkulova, Free Press / Free Press Action Fund / Flikr.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me