Cloud Act rozšiřuje pravidla zahraničního dohledu

Aktualizace: Zákon o cloudu byl schválen 23. března. Na konci článku najdete prohlášení Nadace Electonic Frontier Foundation (EFF).

Podle zákona USA Patriot Act i zákona Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA) mají americké agentury přístup k jakýmkoli datům v držení americké společnosti, bez ohledu na to, zda jsou tato data uložena mimo USA..

Pro americké technologické společnosti je to velká bolest hlavy, protože:

a) poškozuje důvěru spotřebitelů, protože zákazníci budou vědět, že jejich data nejsou v amerických společnostech bezpečná.

b) staví je do nemožného postavení, pokud jde o mezinárodní právo, což vyžaduje, aby společnosti působící v soudní jurisdikci dodržovaly zákony o ochraně údajů v této jurisdikci

Tento problém vyvrcholil, když vláda USA vydala rozkaz na e-maily týkající se vyšetřování drog, které byly uloženy na serverech společnosti Microsoft v Irsku. Microsoft odmítl vyhovět a od té doby byl zapleten do dlouhodobé legální bitvy s americkou vládou o dané záležitosti.

Poté, co vláda v červnu loňského roku prohrála poslední kolo této prodloužené soutěže, požádala o zásah Nejvyšší soud. Konečné rozhodnutí se očekává 27. února 2018. Ale…

The Cloud Act

Cílem zákona o vyjasnění zákonného používání údajů v zahraničí (CLOUD) je uzavřít reciproční dohody, které vládě USA umožní přístup k datům uloženým v zámoří výměnou za to, že umožní zahraničním vládám přístup k údajům uloženým v USA. Návrh zákona představil senátor Orrin Hatch (R-UT), který svůj účel vysvětlil takto:

„Potřebujeme rámec zdravého rozumu, abychom donucovacím orgánům pomohli získat kritické informace k řešení trestných činů a zároveň umožnili poskytovatelům e-mailu a cloud computingu dodržovat odlišné režimy ochrany soukromí v jednotlivých zemích. Zákon CLOUD vytváří takový rámec a pomůže také vytvořit precedens pro naše spojence, kteří se také tímto problémem zabývají. “

Pokud taková země s danou zemí neexistuje a požadavek na údaje porušuje místní zákony na ochranu soukromí, mohou technické společnosti požadavek zrušit. To úhledně řeší bolesti hlavy b) pro společnost Microsoft, protože to společnosti umožní vyhovět požadavkům na zahraniční data bez porušení mezinárodního práva..

Není proto divu, že generální ředitel společnosti Microsoft Brad Smith tuto legislativu ocenil a že několik technologických obchodních asociací, které lobují za Microsoft, podepsalo na podporu dopis (.pdf):

"Návrh zákona by stanovil jasné zákonné právo pro poskytovatele napadnout příkaz, který by vytvořil konflikt zákona s kvalifikující zahraniční vládou - to znamená, zahraniční vláda, která má vzájemnou dohodu se Spojenými státy."

Každý, kdo se stará o digitální soukromí, by se však měl velmi obávat…

Nebezpečné rozšíření pravomocí státního dozoru

Cloud Act dává vládám USA a orgánům činným v trestním řízení explicitní pravomoci pro přístup k „obsahu telegrafické nebo elektronické komunikace a jakýchkoli záznamů či jiných informací“ o osobě bez ohledu na to, kde žijí nebo kde ve světě jsou uložená data.

V mnoha ohledech to jednoduše opakuje současnou situaci. Zákon o zahraničním zpravodajském zpravodajství (FISA) a zákon o USA Patriot Act vyžadují, aby americké společnosti předávaly údaje bez ohledu na to, kde jsou uloženy nebo komu patří..

O tom vlastně jde o celou právní bitvu společnosti Microsoft - ať už tyto zákony dávají vládě USA moc to udělat! Cloud Act výslovně dělá, a tak činí nadcházející rozhodnutí Nejvyššího soudu (nový zákon je dvojznačný, pokud jde o to, zda mohou být vynuceny i společnosti mimo USA)..

Aby bylo možné vyrovnat tuto poměrně konfrontační poptávku se zahraničními vládami, umožňuje Cloud Act prezidentovi uzavřít reciproční dohody s „kvalifikujícími“ vládami, které by USA umožnily přístup k údajům uloženým v těchto zemích bez nutnosti dodržovat jejich zákony o ochraně soukromí.

Jak upozorňuje nadace Electronic Frontier Foundation (EFF), standardy dohledu nad předáváním údajů prostřednictvím těchto vzájemných dohod:

  • nesplňují požadavky amerického čtvrtého dodatku
  • - nevyžadují žádné zahraniční interní ani soudní přezkumné postupy a
  • nesplňují americká pravidla domácího dohledu stanovená zákonem Wiretap.

Zahraniční země, ve které jsou údaje uloženy, dokonce nemusí být oznámena, když je společnost povinna předávat tam uložené údaje.

„Zákon CLOUD také vytváří neférový dvoustupňový systém. Zahraniční národy, které fungují na základě výkonných dohod, podléhají při nakládání s údaji občanům USA, legálním trvalým pobytům a společnostem pravidla minimalizace a sdílení. Tato pravidla ochrany soukromí se však nevztahují na někoho, kdo se narodil v jiné zemi a žije ve Spojených státech na dočasném vízu nebo bez dokumentace. Toto odmítnutí práv na soukromí není na rozdíl od jiných zákonů na ochranu osobních údajů v USA. “

Závěr

Cloud Act kooptuje nadcházející rozsudek Nejvyššího soudu ve věci Microsoft tím, že výslovně uděluje vládní moci USA přístup k datům uloženým v zámoří a zároveň poskytuje právní rámec, který mu to umožňuje bez rozrušení jiných zemí.

Je to vítězství pro americké i partnerské zahraniční vlády, protože jim to umožňuje přístup k obrovským datovým tokům, které jsou v současné době mimo hranice. Je to také vítězství pro americké technologické společnosti, protože jim umožňuje vyhovět požadavkům na taková data, aniž by došlo k porušení mezinárodního práva (a pravomoc je odmítnout, když tak činí).

Konečným výsledkem je velké rozšíření pravomocí státního dohledu s nižšími požadavky a standardy dohledu, než jaké v současnosti vyžadují americké, mezinárodní a většina místních zákonů. Je to tedy velká ztráta pro běžné občany všude, protože standardy digitálního soukromí jsou dále narušovány.

Aktualizace

Dne 23. března 2018 podepsal prezident Donald Trump zákon o vládních výdajích ve výši 1,3 bilionu dolarů - který zahrnuje zákon CLOUD. V prohlášení EFF uvedl:

"Nedělejte chybu - promluvil jste. Zaslali jste e-mailem svým zástupcům. Řekli jste jim, aby chránili soukromí a odmítli zákon CLOUD, včetně veškerého úsilí o jeho připojení k vyúčtování výdajů za vyřízení. Vy jste se podílel. Selhalo vedení Kongresu - vyjednávání za zavřenými dveřmi.

Kvůli tomuto selhání budou mít americká a zahraniční policie nové mechanismy zabavování dat po celém světě. Kvůli tomuto selhání budou vaše soukromé e-maily, vaše online rozhovory, vaše Facebook, Google, fotografie Flickr, vaše videa Snapchat, váš soukromý život online, vaše digitální chvíle sdíleny pouze s těmi, kterým důvěřujete, otevřeny cizím donucovacím orgánům bez oprávnění a s několika omezeními při používání a sdílení vašich informací. Kvůli tomuto selhání budou americké zákony na americké půdě vynechány."

Obrazový kredit: Horoskop / Shutterstock.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me