Experiment Mozilla inzerovat uživatele ProtonVPN uživatelům aplikace Firefox v USA

Společnost Mozilla, která stojí za populárním prohlížečem Firefox, oznámila, že uzavřela dohodu s ProtonVPN. Obchodní dohoda, která má začít zítra, 24. října, bude sloužit reklamám ProtonVPN spotřebitelům žijícím v USA, kteří používají nejnovější verzi prohlížeče „Quantum“ (Firefox 62).

Podle blogu od Mozilly bude inzerátu zobrazena „náhodná“ skupina amerických uživatelů - která se objeví v pravém horním rohu jejich okna Firefoxu. Podle firmy je reklama prozatím pouze experimentem.

Ve svém blogovém příspěvku na toto téma Mozilla říká, že „zahajuje proces zkoumání nových a dalších zdrojů příjmů, které jsou v souladu s naším posláním.“ Tato mise je dvojí - posílit toky příjmů a vytvořit stabilitu ve společnosti - a zároveň propagovat produkty a nástroje, které propagují lepší zdraví online.

Uživatelé Firefoxu, kteří se rozhodnou propagovat Mozilla a Proton, se budou moci přihlásit k měsíčnímu účtu ProtonVPN za cenu 10 $ měsíčně. Na rozdíl od toho se jinde špatně hlásí - není to dražší. I když je možné získat ProtonVPN ročně za cenu 8 $ měsíčně, měsíční předplatné ProtonVPN Plus vždy stálo 10 dolarů.

ProtonVPN a Mozilla partnerství

Vystřihování prostředníka

Toto experimentální vyjednávání mezi ProtonVPN a Mozilla je rozhodně zajímavé. V současné době se velká většina uživatelů VPN spoléhá na weby, jako je ProPrivacy.com, kde se dozví informace o VPN. Na trhu jsou doslova stovky VPN a kvalita a ceny těchto služeb se velmi liší. To značně komplikuje výběr VPN, zejména pro lidi vstupující na trh.

V důsledku pašování zpráv v posledních několika letech (včetně nyní nechvalně známého skandálu Facebook Cambridge Analytica) se lidé v USA rychle probouzí k tomu, že jejich údaje jsou shromažďovány - nejen službami sociálních médií -, ale také jinými tech giganti jako Google a Microsoft; stejně jako telekomunikační společnosti, jako jsou Verizon a AT&T.

V dubnu 2017 přijala správa Trump zákony, které poskytovatelům internetových služeb umožňují zachovat návyky webového prohlížení uživatelů a prodávat je třetím stranám. To znamená, že VPN je jediný způsob, jak zabránit poskytovatelům internetových služeb v zákonném shromažďování a šíření zvyků procházení webu o občanech USA třetím stranám. Bohužel, navzdory nárůstu počtu lidí, kteří nakupují předplatné VPN v Severní Americe po změně zákona - 47% občanů stále nedbá na existenci VPN.

I když statistiky ukazují, že 95% občanů USA je „poněkud znepokojeno“ nebo „velmi znepokojeno“ tím, jak společnosti používají svá data - pouze 17% aktivně využívá VPN. To dokazuje, že v USA je ještě třeba vykonat mnoho práce, aby se zvýšila informovanost o důležitosti VPN.

Mozilla ad

Chytrá kampaň

Vzhledem k tomu, že 83% uživatelů internetu v USA stále nedokáže ochránit své soukromí pomocí VPN, Mozilla a ProtonVPN se rozhodli ovlivnit vliv Firefoxu. V USA používá internet přibližně 80% populace (260 milionů lidí). To znamená, že ohromujících 216 milionů lidí stále nemá VPN.

V USA přibližně 5% uživatelů internetu prochází internet pomocí Firefoxu. To znamená, že Mozilla má příležitost inzerovat VPN asi 10 milionům občanů. A pokud by se Mozilla rozhodla tento problém rozšířit do celého světa, mohla by vzdělávat přibližně 170 milionů uživatelů internetu o výhodách VPN.

Je pravda, že zde na webu ProPrivacy.com bychom preferovali, aby měli američtí spotřebitelé trochu větší výběr. Je pravda, že ProtonVPN je renomovaná firma, která přichází s proveniencí; byla založena výrobci Proton Mail. S ohledem na to si Mozilla vybrala dobře (i když mohu myslet na VPN, které jsou lepší pro ochranu soukromí - a také mnoho levnějších možností).

Přesto obecně vítáme snahu Mozilly vzdělávat americkou veřejnost o důležitosti VPN. Naše jediná kritika spočívá v tom, že bychom raději, kdyby Mozilla také sdělila svým uživatelům, že ProtonVPN nabízí bezplatnou verzi VPN, kterou mohou použít, pokud mají potíže s hotovostí..

Konec konců, když je v sázce soukromí osob, neměly by být překážkou peníze. A přestože je na inzerci placené verze ProtonVPN hodně peněz, lidé si vždy zaslouží být informováni o skutečnosti, že na trhu jsou dostupné bezplatné možnosti VPN..

Upraveno dne 24/10/2018, aby se přidalo: Nyní vyšlo najevo, že Mozilla bude sloužit experimentální reklamě spotřebitelům za různých okolností: Když navštíví streamované webové stránky, když se připojí k "nezabezpečená síť WiFi s zajatým portálem" (například v hotelové hale), nebo při návštěvě kterákoli z 65 domén poskytovatele VPN. Skutečnost, že uživatelům Firefoxu bude při návštěvě konkurenčních domén VPN poskytována reklama ProtonVPN, posiluje skutečnost, že hlavním cílem Mozilly je prodávat ProtonVPN (spíše než vzdělávat lidi o zabezpečení VPN). Kdokoli, kdo obsluhoval reklamu Mozilla, je (opět) doporučeno nakupovat před tím, než se vyrovná na ProtonVPN.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me