ExpressVPN nemůže protokoly předat turecké policii, protože nemá žádné

Turecké úřady zabavily VPN server provozovaný ExpressVPN, jen aby zjistily, že server neobsahuje žádné protokoly.

Zabavení bylo součástí vyšetřování v roce 2016 atentátu na ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova. Atentát provedl policista Mevlüt Mert Altıntaş, kterého turecká vláda obviňuje z vazeb s americkým kazatelem Fethullahem Gülenem.

V době atentátu se do účtů Gmail a Facebook Altıntaş přihlásila osoba nebo neznámé osoby, aby se smazaly konverzace související s trestným činem. Turecké úřady pochopitelně sledují, kdo je za to zodpovědný. Dosáhli však slepé uličky, protože pachatel použil VPN ke skrytí své skutečné IP adresy.

Síť VPN skryje vaši skutečnou IP adresu

Úřady tedy mohly pouze vidět, že se pachatel přihlásil na Facebook a Gmail přes VPN server provozovaný ExpressVPN. S cílem zjistit více informací turecká policie provedla razii v datovém centru, které server spravovalo, a zabavila jej.

V souladu se sliby ExpressVPN však úřady nezjistily žádné záznamy, které by mohly být použity k identifikaci pachatele. Poté požádali o pomoc ExpressVPN. Jako mluvčí ExpressVPN nám vysvětlil:

"K zabavení serveru došlo dříve, než nás turecké úřady kontaktovaly." Kontaktovali nás, abychom zjistili, zda máme protokoly, které nemohli najít na samotném serveru ... což jsme samozřejmě ne. “

Jak je jasně uvedeno v zásadách ochrany osobních údajů, neuchovává ExpressVPN žádné protokoly, které by mohly být použity k identifikaci toho, co uživatelé dělají online:

„Nikdy neuchováváme protokoly o provozu a také neukládáme žádné protokoly, které by někomu umožňovaly přiřazovat IP a časové razítko zpět uživateli. Pracujeme výhradně na základě sdílených IP, což znamená, že jediná IP nesleduje zpět k jednotlivému uživateli. “

ExpressVPN vydal prohlášení potvrzující, že nemohl pomoci při vyšetřování.

„Jak jsme řekli tureckým orgánům v lednu 2017, ExpressVPN nemá a nikdy nevlastnil žádné protokoly připojení zákazníků, které by nám umožnily zjistit, který zákazník používal konkrétní adresy IP citované vyšetřovateli. Navíc jsme nemohli zjistit, kteří zákazníci přistupovali k Gmailu nebo Facebooku během dotyčného času, protože neuchováváme protokoly o činnosti. Věříme, že vyšetřovatelé zabavení a inspekci dotyčného serveru VPN tyto body potvrdili. “

Je třeba poznamenat, že Facebook ve skutečnosti konverzace neodstraňuje. Můžete je skrýt před sebou, ale jsou stále uloženy na Facebooku. Totéž pravděpodobně platí i pro Google a smazané zprávy Gmailu.

Není proto jasné, zda Facebook a Google odmítly pomoci tureckým orgánům, nebo zda úřady uskutečnily rozhovory a jednoduše hledají toho, kdo se je pokusil odstranit..

ExpressVPN je věrný svému slovu

VPN jsou užitečné pro celou řadu věcí, ale jedním z jejich nejdůležitějších způsobů použití je poskytnutí soukromí. Udržování záznamů o tom, co uživatelé využívají online, je hrozbou pro soukromí zákazníků, takže většina dobrých sítí VPN slibuje, že si nebudou uchovávat žádné protokoly, které by toto soukromí mohly obsahovat..

Jak můžeme vědět, že VPN dodržují tyto sliby? Dobře - takové případy jasně dokazují, že mnoho jich dělá. ExpressVPN by měl být vřele oceněn za to, co přesně říká - chrání soukromí uživatelů tím, že neuchovává žádné protokoly, které by mohly být použity k identifikaci toho, na co přicházejí online.

Nezapomeňte, že ExpressVPN uchovává určité anonymní statistiky využití, ale bez časových razítek nebo protokolů IP nepředstavují pro soukromí uživatelů žádné ohrožení soukromí. ExpressVPN je zapsána na Britských Panenských ostrovech (BVI) a říká, že bude reagovat pouze na právně závazný soudní příkaz vydaný soudem BVI.

„Informace o jednom z našich uživatelů bychom zveřejňovali pouze tehdy, pokud k tomu budeme nuceni právně platným soudním příkazem vydaným od BVI. Skutečnost, že si pronajímáme servery z datových center v mnoha zemích po celém světě, však znamená, že máme spojitost v jiných jurisdikcích. Když nás úřady v těchto jurisdikcích kontaktují, abychom zjistili, ke kterému uživateli ExpressVPN se připojil k určité IP adrese nebo byl odpovědný za určitou síťovou aktivitu, sdělujeme jim, že nemáme dostatečné znalosti k zodpovězení takových otázek, protože nemáme protokoly připojení nebo protokoly aktivit. “

I když by to nějak přinutilo předávat deníky, nicméně (nebylo), nemohlo by to předat něco, co nemá.

Nebezpečí serverů VPN ve více zemích

ExpressVPN použil k incidentu upozornit na nebezpečí spojená s pronájmem VPN serverů z datových center, kde mohou být zabavena:

„Poskytovatelé VPN sídlí v jurisdikcích po celém světě, někteří horší než jiní. Ale pokud jde o zabavení serveru, nezáleží na tom, kde má společnost VPN sídlo; každý poskytovatel je stejně ohrožen. Uživatelé VPN by si měli být vědomi výběru renomovaného poskytovatele, který investuje do ochrany soukromí a anonymity svých zákazníků. To zahrnuje zajištění toho, aby na disk nikdy nenarazila žádná informace umožňující identifikaci osob. “

Aby byla zajištěna integrita dat uživatelů v budoucnu, ExpressVPN již v Turecku provozuje fyzické servery, které mohou být přepadeny. Místo toho nabízí virtuální servery, které poskytují tureckou IP adresu, ale ve skutečnosti sídlí v Nizozemsku.

"Na ExpressVPN jsme vynaložili velké úsilí nejen na ochranu uživatelů před únikem, ale také na ochranu soukromí zákazníků v nejhorších scénářích, jako jsou případy, kdy jsou servery fyzicky zabaveny nebo jinak ohroženy vládními aktéry."

Hodnota soukromí

Nyní mohou někteří namítnout, že tento případ prokazuje nejhorší obvinění uvalená na VPN - že jsou nástroji, které zločinci používají ke skrytí svých škodlivých aktivit. Ale to je jen ten pravý bod - jsou to nástroje, a v tom se opovažují za užitečné. Ale stejně jako všechny nástroje, mohou zvyknout na špatný účel. Jak poznamenává ExpressVPN:

"Atentát na velvyslance Andreyho Karla byl tragický zločin." Absolutně neospravedlňujeme žádné pokusy zasahovat do vyšetřování incidentu. Podmínky služby ExpressVPN vyžadují, aby zákazníci souhlasili s tím, že nepoužijí ExpressVPN k ničemu jinému než k zákonným účelům. “

Soukromí je však základním lidským právem. Poskytuje nám prostor k diskusi o myšlenkách a formulaci vlastních názorů na věci, aniž by se obávali vlád, které by se dívaly za naše ramena.

Jak George Orwell chápal jen příliš dobře, existuje důvod, proč se každá represivní vláda od počátku civilizace pokusila narušit soukromí svých občanů. Ochrana soukromí podporuje pojem svobody,

Díky tomu je všudypřítomný plošný dohled vlády téměř ve všech aspektech, v nichž se náš život rychle stává normou, opravdu děsivou vyhlídkou. A když to nejsou vlády, jsou to komerční subjekty, které napadají vaše soukromí, aby vám mohly věci prodat.

Potřebujeme nástroje jako VPN, abychom si zachovali svobodu před hromadným dohledem. To, že mohou (a jsou) občas zneužít, má povahu jakéhokoli nástroje, ale soustředit se na to je hrát do rukou těch, kteří by nás utlačovali..

Hledání pokračuje

Turecká policie chce přistupovat k iPhone patřícímu Altıntaşovi, ale v tomto směru také mělo malé štěstí. Všechny nové telefony iPhone jsou šifrovány end-to-end, takže Apple musel informovat turecké úřady, že nebyl schopen poskytnout pomoc.

Pokusy najmout soukromou společnost proniknout do telefonu místo toho zřídily tváří v tvář vysokým nákladům bez záruky, že pokus bude úspěšný.

Stíhání nyní doufá, že prozkoumání živých záběrů pořízených státním vysílačem TRT ze scény v době atentátu poskytne další vodítka. Podle zprávy Hurriyet Daily News bylo 33 podezřelých svědčeno o střelbě a čtyři byli zatčeni..

Závěr

V mnoha ohledech je nešťastné, že požadavky na soukromí ze strany poskytovatelů VPN jsou skutečně testovány pouze v případě, že někdo zneužije jejich službu. Tento případ však prokazuje, že ExpressVPN může být důvěryhodný při péči o vaše soukromí.

Obrázek: Autor: Urban Reporter / Shutterstock.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me