Facebook platí pro teenagery pouhých 20 $ za plný přístup k jejich telefonu

Logo Facebooku vzhůru nohama jako symboly

Překvapivá zpráva od TechCrunch odhalila, že Facebook platil uživatelům ve věku 13 let za instalaci výzkumné aplikace, která jim dává root přístup k síťovému provozu na telefonech účastníků.

Technický gigant zaplatil mladistvým 20 dolarů měsíčně plus bonus za doporučení, aby si stáhl aplikaci, která umožnila Facebooku bezprecedentní přístup k telefonní aktivitě uživatelů. Prostřednictvím aplikace mohli sledovat a analyzovat vše od svých soukromých zpráv až po zvyky při procházení webu a údaje o poloze v reálném čase.

Facebook uznal společnosti TechCrunch, že aplikace byla navržena tak, aby umožnila společnosti shromažďovat údaje o zvyklostech využití účastníků. V jedné verzi schématu byli účastníci dokonce požádáni o snímky obrazovky své stránky historie objednávek Amazonky.

Zdá se, že aplikace přímo porušuje podmínky Programu pro vývojáře společnosti Apple. Facebook používal služby testování beta od třetích stran, jako je Applause, BetaBound a uTest, k distribuci softwaru uživatelům, čímž se vyhnul oficiálnímu beta testovacímu nástroji Apple TestFlight. Zjevná snaha obejít jakoukoli potenciální akci společnosti Apple nebo omezit, kolik uživatelů by společnost mohla distribuovat aplikaci.

Mluvčí společnosti Apple vysvětlil společnosti TechCrunch, že: „Náš program pro vývojáře jsme navrhli výhradně pro interní distribuci aplikací v rámci organizace. Facebook používá své členství k distribuci aplikace pro sběr dat zákazníkům, což je zjevné porušení jejich dohody se společností Apple. Každému vývojáři, který používá své podnikové certifikáty k distribuci aplikací spotřebitelům, budou jejich certifikáty zrušeny, což jsme v tomto případě udělali, abychom chránili naše uživatele a jejich data. “

Facebook souhlasil s ukončením operace pro uživatele Apple v reakci na zprávu TechCrunch, že aplikace zůstane dostupná pro uživatele Androidu.

Facebook původně inzeroval tuto příležitost jako výzkumná studie o placených sociálních médiích, nazvaná Project Atlas, v roce 2016 na serverech Snapchat a Instagram prostřednictvím uTestu a zaměřil se na 13 až 17leté uživatele sociálních médií. Přihlaste se do programu přes Applause a BetaBound nedokázal jasně uvést Facebook jako podnět k zahájení projektu, což naznačuje, že společnost ho chtěla spustit co možná nejkrutěji. Jakmile se uživatelé zaregistrovali a zahájili proces stahování, byli vyzváni k instalaci kořenového certifikátu, který Facebooku umožnil plný přístup k jejich digitálnímu životu.

Will Strafach, bezpečnostní odborník Guardian Mobile Firewall, TechCrunch vysvětlil, že: „Docela znějící„ instalace našeho kořenového certifikátu “je děsivý krok. Stálý přístup Facebooku k nejcitlivějším údajům o vás a většina uživatelů se k tomu nebude moci přiměřeně vyjádřit bez ohledu na jakoukoli dohodu, protože neexistuje dobrý způsob, jak vyjádřit, jak moc je Facebooku předána, když tak učiníte. “

Mluvčí Facebooku pevně popřel, že by společnost uvedla v omyl účastníky nebo že program porušil podmínky společnosti Apple: „o tom nebylo nic„ tajného “... nešlo o„ špionáž “, protože prošli všichni lidé, kteří se přihlásili k účasti, jasný proces vyžadující jejich svolení a byly zaplaceny za účast. Konečně, méně než 5 procent lidí, kteří se rozhodli účastnit tohoto programu průzkumu trhu, byli dospívající. Všichni mají podepsané formuláře souhlasu rodičů. “

Kromě zásad společnosti Apple je to také hrubé porušení soukromí osob bez ohledu na to, že účastníci byli placeni nebo že nezletilí, kteří se účastnili projektu průzkumu trhu, údajně poskytli souhlas rodičů. Tento incident ukazuje, jak se Facebook bezdotykově stal ochranou soukromí svých uživatelů. Skutečnost, že by společnost využívala mladé lidi k cenným osobním údajům za pouhých 20 babek, je alarmující a neomluvitelná.

kdokoli, kdo má stále zájem o používání Facebooku, nejlepším způsobem, jak se vyhnout takovému snoopingu u vašich soukromých digitálních aktivit, je nezúčastnit se v první řadě programů „průzkumu trhu“. Dalším zásadním způsobem, jak chránit své soukromí online, je použití kvalitní služby VPN. Nejlepší VPN, které jsou dnes k dispozici, vám mohou pomoci zůstat v bezpečí online maskováním vaší IP adresy a šifrováním veškeré vaší internetové komunikace, aby bylo zajištěno, že vaše data zůstanou v bezpečí a nespadají do nesprávných rukou.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me